Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.01.2016 12:02

dangol napisał(a):Na Ostrów Tumski mamy z domu spacerkiem około pół godziny, toteż bywamy tam dość często, tyle że raczej :roll: o cieplejszej porze roku.

Też mamy około pół godziny, ale autobusem :wink: . Zimę lubię i szczerze mówiąc trochę mi jej w mieście brakuje :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.01.2016 12:05

02.01 - Ostrów Tumski - ulica Katedralna

Przed nami ulica Katedralna, najstarsza ulica miasta. Wytyczona ok. 1000 roku łączyła książęcy zamek z katedrą. Dziś jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Ostrowa Tumskiego. Stoją tu pieczołowicie odrestaurowane renesansowe kamieniczki i pałace należące do instytucji duchownych i władz kościelnych. Ma to swoje uzasadnienie jeszcze w średniowieczu, od 1315 roku Ostrów Tumski należał bowiem do władz kościelnych. Na prowadzącym na wyspę Moście Tumskim stanął wówczas słup graniczny państwa kościelnego, a wyspę wyłączono całkowicie spod jurysdykcji świeckiej.

Obrazek


Na pewno warto zajrzeć pod numer 9, gdzie mieści się Rektorat Papieskiego Wydziału Teologicznego, wejść na dziedziniec i dalej do rozpościerającego się na tyłach ogrodu.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pałac pod numerem 11 stanowi od 1945 r. rezydencję Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego. To tutaj u arcybiskupa Gulbinowicza 3 grudnia 1981 r. ukryto 80 milionów dolnośląskiej Solidarności.
Następny pałac zajmuje Kuria Metropolitarna, a kolejny to dawny pałac biskupi gdzie obecnie mieści się Papieski Wydział Teologiczny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W 1945 r. w wyniku bombardowań armii radzieckiej budynki te obrócone zostały w ruinę. O skali zniszczeń wojennych przypomina dzisiaj fotografia na murze.

Obrazek

Obrazek



Przed nami katedra św. Jana Chrzciciela. Ale jej wypada poświęcić osobny odcinek.

Obrazek

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2016 12:25

marze_na napisał(a):w wyniku bombardowań armii radzieckiej budynki te obrócone zostały w ruinę

Obrazek


Podobno, nie wiem czy to prawda :roll: , w miejscu tego budynku i muru po prawej (i znajdującej się za nim Księgarni Archidiecezjalnej) tak dla sąsiedztwa Katedrze zamierzano wybudować piękny 10-piętrowy blok 8O , taki jakie stoją niewiele dalej, przy ulicy Wyszyńskiego...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2016 14:54

kulka53 napisał(a):Podobno, nie wiem czy to prawda :roll: , w miejscu tego budynku i muru po prawej (i znajdującej się za nim Księgarni Archidiecezjalnej) tak dla sąsiedztwa Katedrze zamierzano wybudować piękny 10-piętrowy blok 8O , taki jakie stoją niewiele dalej, przy ulicy Wyszyńskiego...

Może będzie hoteli dla gości księży, akurat jest ich tu duże skupienie :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.01.2016 20:02

piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Podobno, nie wiem czy to prawda :roll: , w miejscu tego budynku i muru po prawej (i znajdującej się za nim Księgarni Archidiecezjalnej) tak dla sąsiedztwa Katedrze zamierzano wybudować piękny 10-piętrowy blok 8O , taki jakie stoją niewiele dalej, przy ulicy Wyszyńskiego...

Może będzie hoteli dla gości księży, akurat jest ich tu duże skupienie :wink:


Architektoniczną :mrgreen: maszkarą na Ostrowie Tumskim był budynek przychodni studenckiej na Pl. Katedralnym. Czy hotel, jaki ma ją zastąpić w tym miejscu, będzie tu :roll: pasował ? Wątpię, chociaż niewątpliwie od przychodni ładniejszy będzie :wink: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.01.2016 20:06

***
Ostatnio edytowano 27.01.2016 22:49 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.01.2016 20:34

Nie miałem okazji spacerować po Wrocławiu - więc jestem :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.01.2016 21:41

***
Ostatnio edytowano 27.01.2016 22:49 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2016 23:15

dangol napisał(a):Architektoniczną :mrgreen: maszkarą na Ostrowie Tumskim był budynek przychodni studenckiej na Pl. Katedralnym.

O, rzeczywiście, zapomniałem o tym cudzie architektury :roll: , a nawet tam bywałem.
Całe szczęście, że już go nie ma... i chyba cokolwiek by tu nie powstało, będzie lepsze :idea:
No chyba, żeby miała to być galeria handlowa :wink:

A drugim podobnym koszmarkiem, choć nieco mniej rzucającym się w oczy był budynek pomocniczy dobudowany do dawnego PAN-u, czyli dzisiejszego Papieskiego Wydziału Teologicznego. Dziś, po przebudowie, mieści się w nim Aula PWT
Nie udało mi się znaleźć żadnego starego zdjęcia tego budynku :roll:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.01.2016 23:59

Janusz Bajcer napisał(a):Nie miałem okazji spacerować po Wrocławiu - więc jestem :lol:

Witam :D .


kulka53 napisał(a):Podobno, nie wiem czy to prawda :roll: , w miejscu tego budynku i muru po prawej (i znajdującej się za nim Księgarni Archidiecezjalnej) tak dla sąsiedztwa Katedrze zamierzano wybudować piękny 10-piętrowy blok 8O , taki jakie stoją niewiele dalej, przy ulicy Wyszyńskiego...

8O
Patrząc co władza ludowa postawiła w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku może i rzeczywiście były takie pomysły :? .

Całe szczęście plan odbudowy Ostrowa Tumskiego zrealizowano całkiem zgrabnie. Paweł wyszperał grafikę autorstwa prof. E. Małachowicza porównującą zabudowę północnej strony ul. Katedralnej i pl. Katedralnego sprzed 1945 r. i po odbudowie w 1988 r.
Pełny rozmiar klik.

Obrazek
Źródło: nieoceniony dolny-slask.org.pl


piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Podobno, nie wiem czy to prawda :roll: , w miejscu tego budynku i muru po prawej (i znajdującej się za nim Księgarni Archidiecezjalnej) tak dla sąsiedztwa Katedrze zamierzano wybudować piękny 10-piętrowy blok 8O , taki jakie stoją niewiele dalej, przy ulicy Wyszyńskiego...

Może będzie hoteli dla gości księży, akurat jest ich tu duże skupienie :wink:

Spokojnie :lol: . Nic nie będzie. Nie ma aktualnie żadnych koncepcji zabudowania tego terenu.


kulka53 napisał(a):
dangol napisał(a):Architektoniczną :mrgreen: maszkarą na Ostrowie Tumskim był budynek przychodni studenckiej na Pl. Katedralnym. Czy hotel, jaki ma ją zastąpić w tym miejscu, będzie tu :roll: pasował ?

O, rzeczywiście, zapomniałem o tym cudzie architektury :roll: , a nawet tam bywałem.
Całe szczęście, że już go nie ma... i chyba cokolwiek by tu nie powstało, będzie lepsze :idea:
No chyba, żeby miała to być galeria handlowa :wink:

Nie wiadomo co powstanie, ale gorsze od przychodni być nie może :roll: :lol: .

Budowa hotelu de facto jeszcze w ogóle się nie rozpoczęła. Na pewno w międzyczasie zmienił się mpzp dla tej działki.
Wizualizacje, jakie pokazał inwestor parę lat temu, mnie akurat przypadły do gustu, ale czy są ciągle aktualne nie mam pojęcia :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


dangol napisał(a):Dwa z ośmiu aniołków są ł 8O yse! Wg legendy ...

Pisałam o tym :mrgreen: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.01.2016 09:02

marze_na napisał(a): Pisałam o tym :mrgreen:


Fakt :oops: , nawet dokładniej 8) !
Potraktujmy więc mój wpis jako komentarz do fotki z łysolkami - dla tych, co czytają nieuważnie :oczko_usmiech: .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 20.01.2016 13:05

Było hura, a teraz brawo, brawo, brawo :!: Ze trzy miesiące temu byłem na jesiennym spacerze (z żoną) na opisywanym przez Ciebie Ostrowie Tumskim. Było cicho i pięknie :P . Jakże inne miejsce niż Rynek, gdzie zawsze pełno ludzi.
pzdr. :wink:
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2299
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 20.01.2016 20:58

Fajny Wrocław :papa:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 21.01.2016 22:53

Rzadko , bo rzadko, ale zawsze z wielkim sentymentem odwiedzam Wrocław. :D Ostrów Tumski z Katedrą, to koniecznie, ale i ogród botaniczny (najbardziej wielkoliściowa paulownia puszysta utkwiła mi w pamięci), i rząd platanów nad Odrą... Ostatnio na chwilę dwa lata temu... Chętnie teraz z Wami pospaceruję. :)

marze_na napisał(a): Mam tylko nadzieję, że nie zabraknie mi zapału :lol: .

Podziwiam i trzymam kciuki. 8) :D

Pozdrawiam serdecznie
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.01.2016 00:00

tiwa napisał(a):Ze trzy miesiące temu byłem na jesiennym spacerze (z żoną) na opisywanym przez Ciebie Ostrowie Tumskim. Było cicho i pięknie :P . Jakże inne miejsce niż Rynek, gdzie zawsze pełno ludzi.

Fakt, Ostrów Tumski ma niezwykły klimat :) .


marko350 napisał(a):Fajny Wrocław

Pewnie, że fajny. Warto przyjechać chociaż na weekend 8) .


Jolanta M napisał(a): Chętnie teraz z Wami pospaceruję. :)

Będzie nam niezmiernie miło :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerkiem po Wrocławiu - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone