Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia ... śladami Drakuli

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 19.07.2017 19:41

Wchodzimy do cerkwi, w której jest dość ciemno, pan od kluczy nie pozwala robić zdjęć. Nawet bez lampy :(
Kilka z ukrycia udało mi się jednak zrobić :oops:
351.jpg

360.jpg

356.jpg
Pan od kluczy

355.jpg
Ostatnio edytowano 28.09.2017 09:31 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 19.07.2017 19:53

We wsi trafiamy na targ.
Mamy chwilę luzu idziemy więc zobaczyć co można kupi :roll:
338.jpg

339.jpg

340.jpg

362.jpg

364.jpg

365.jpg

366.jpg

367.jpg

368.jpg

370.jpg

Wszystko odbywa si pod czujnym okiem policji
371.jpg

My kupiliśmy czereśnie ( pyszne i bez robaków chyba) w przeliczeniu niecałe 8zł/1 kg
To budynek szkoły, widać ,że kochają tu flagę Rumunii
372.jpg
Ostatnio edytowano 28.09.2017 09:50 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.07.2017 23:13

Kilka razy w Rumunii zwróciłem uwagę na to jak traktuje się symbole państwowości - są szanowane , ale nigdy nie widziałem żeby były nadużywane albo używane bezzasadnie . Kilka razy uczestniczyliśmy w świętach państwowych , w Braszowie mimo woli chwilę uczestniczyliśmy też w rozpoczęciu roku szkolnego , setki pięknych bukietów kwiatów i prezentów dla nauczycieli :idea: ( może to jest metoda :?: :wink: )

Targ w małym miasteczku ( nie pamiętam jego nazwy :oops: ) zatrzymał nas na pół dnia :oczko_usmiech: - przypomniała mi się tam piosenka "Kolorowe jarmarki i tylko rozsądek zatrzymał mnie przed zakupem kolorowego , drewnianego kogutka na kółkach machającego skrzydełkami podczas toczenia . . . :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 20.07.2017 18:57

piotrf napisał(a):Kilka razy w Rumunii zwróciłem uwagę na to jak traktuje się symbole państwowości - są szanowane , ale nigdy nie widziałem żeby były nadużywane albo używane bezzasadnie .

Tylko pozazdrościć :lol: Rumunom oczywiście
piotrf napisał(a):Kilka razy uczestniczyliśmy w świętach państwowych , w Braszowie mimo woli chwilę uczestniczyliśmy też w rozpoczęciu roku szkolnego , setki pięknych bukietów kwiatów i prezentów dla nauczycieli :idea: ( może to jest metoda :?: :wink: )
lepiej na zimne dmuchać :wink:
piotrf napisał(a): Targ w małym miasteczku ( nie pamiętam jego nazwy :oops: ) zatrzymał nas na pół dnia :oczko_usmiech: - przypomniała mi się tam piosenka "Kolorowe jarmarki i tylko rozsądek zatrzymał mnie przed zakupem kolorowego , drewnianego kogutka na kółkach machającego skrzydełkami podczas toczenia . . . :mrgreen:

Trafilismy na końcówkę targu, handel prowadziły niedobitki.
Może to i dobrze, bo też kupiłabym kogutka na kółkach :oczko_usmiech:

Jak wracaliśmy w strone autokaru, akurat pakowali się z tymi serami.
Obok stało jakieś osobowe zdezelowane auto, otwarty bagażnik wyłożony kocem i tam ładowali te sery :? 8O
A gdzie HACCP :?:
Wtajemniczeni wiedzą o co pytam :idea:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.07.2017 23:21

Aniu , podczas naszych wizyt w Rumunii od 2002 roku jedliśmy różne wspaniałości rumuńskiej kuchni , w różnych miejscach , ale nigdy ani przez moment nie pomyślałem o certyfikacji IFS , BRC , HACCP . . . :lol: , widziałem jak przygotowywane są : moja jagnięcina i sos pomidorowo-paprykowy z ziołami i galuste , a moim NR 1 jest świeży ( na moich oczach wywinięty z "sernego worka" ) centymetrowej grubości plaster białego sera polany świeżym , wiosennym miodem na półrazowym , prawie czerstwym , domowym chlebie . . . ożeszszszszszszsz , zgłodniałem :D


Pozdrawiam
Piotr
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.07.2017 13:07

piotrf napisał(a):Aniu , podczas naszych wizyt w Rumunii od 2002 roku jedliśmy różne wspaniałości rumuńskiej kuchni , w różnych miejscach , ale nigdy ani przez moment nie pomyślałem o certyfikacji IFS , BRC , HACCP . . . :lol: , widziałem jak przygotowywane są : moja jagnięcina i sos pomidorowo-paprykowy z ziołami i galuste , a moim NR 1 jest świeży ( na moich oczach wywinięty z "sernego worka" ) centymetrowej grubości plaster białego sera polany świeżym , wiosennym miodem na półrazowym , prawie czerstwym , domowym chlebie . . . ożeszszszszszszsz , zgłodniałem :D

Piotrze pytając o HACCP, oczywiście żartowałam , fakt mogłam na końcu dać emotkę :wink:
Jeżdżąc tu i tam też nie myślę o certyfikatach.....
Dość ich mam w pracy :twisted:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 21.07.2017 13:19

krakusowa napisał(a):... pan od kluczy nie pozwala robić zdjęć. Nawet bez lampy :(
Kilka z ukrycia udało mi się jednak zrobić :oops:

Uwielbiam zakazy "no foto"
Wyzwalają tyle kreatywności :oczko_usmiech: :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.07.2017 17:09

krutom napisał(a):
krakusowa napisał(a):... pan od kluczy nie pozwala robić zdjęć. Nawet bez lampy :(
Kilka z ukrycia udało mi się jednak zrobić :oops:

Uwielbiam zakazy "no foto"
Wyzwalają tyle kreatywności :oczko_usmiech: :papa:

W niektórych obiektach ( najczęściej w cerkwiach prawosławnych) są specjalni "pilnowacze".
Latają wsród zwiedzających i nawet "kreatywność" nie pozwoli Ci zrobić zdjęcia. :evil:
Przerabialiśmy to w cerkwiach w Bułgarii :?
Janusz od kilku lat obiecuje, że sobie kupi okulary detektywistyczne do robienia zdjęć :lool:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.07.2017 17:17

Ruszamy dalej :D
Na początek przejedziemy z Maramureszu do Bukowiny przez położoną w Karpatach Wschodnich przełęcz
Tihuta.
377.jpg

383.jpg

384.jpg

385.jpg

387.jpg

388.jpg

389.jpg

393.jpg

394.jpg

395.jpg
Ostatnio edytowano 28.09.2017 09:59 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.07.2017 17:47

Po drodze mijamy dziwny budynek 8O
397.jpg
oczywiście chodzi o ten na szczycie


To hotel „Zamek Drakula” https://www.booking.com/hotel/ro/castel-dracula.pl.html
Podobno hotel został urządzony w budynku dawnego więzienia.
A skąd nazwa? Za sprawą niejakiego Brama Stokera irlandzkiego pisarza.
Stał się on słynny dzięki powieści "Dracula" wydanej w 1897r, w której stworzył legendę hrabiego-wampira o imieniu Drakula.
Zamek Drakuli umieścił na przełęczy Borgo (to węgierska nazwa przełęczy Tihuţa).
Na podstawie tej książki powstały wszystkie inne utwory literackie i filmy o tej postaci, która stała się jednym z bardziej znanych motywów literackich i kinowych oraz utrwalonym w kulturze popularnej wizerunkiem wampira.
Niedaleko zamku :roll:
399.jpg

400.jpg

Może dla równowagi :idea: by wygonić okoliczne wampiry :?: :?: :?:
Ostatnio edytowano 28.09.2017 09:53 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.07.2017 18:24

404.jpg

406.jpg

407.jpg

408.jpg

409.jpg

410.jpg

416.jpg

Ten mały domek to obudowa studni, bardzo częsta w gospodarstwach Bukowiny
417.jpg
Ostatnio edytowano 28.09.2017 10:19 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.07.2017 09:59

Jestesmy we wsi VORONEŢ, ( Woroniec)
To niewielka wieś znana jest z najsłynniejszego w Bukowinie malowanego klasztoru obronnego :roll:
483.jpg

Cerkiew w Worońcu pod wezwaniem św. Jerzegojest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Została ufundowana przez Stefana Wielkiego w 1488 roku. Jej budowa trwała zaledwie 111 dni.
od 1990 roku do klasztoru wróciły mniszki
444.jpg

447.jpg

W krótkich gatkach się nie wejdzie :oczko_usmiech:
449.jpg

470.jpg
brama wejściowa widziana od strony dziedzińca

478.jpg

Na terenie całego monastyru nie wolno bezpłatnie fotografować :evil: i chodzi taki jeden i pilnuje :twisted:
Przyjemność użycia aparatu kosztuje 10 lei :mrgreen:
Malowidła zewnętrzne są dość dobrze zachowane za wyjątkiem ściany północnej
471.jpg

472.jpg
Ostatnio edytowano 28.09.2017 13:35 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.07.2017 10:17

Najsłynniejsze malowidło ozdabia ścianę zachodnią. Jest to Sąd Ostateczny.
Na tronie siedzi Duch święty, pod nim Jezus Chrystus u którego stóp wypływa rzeka piekielna, do której strącani są grzesznicy.
459.jpg

460.jpg

461.jpg

462.jpg

463.jpg

grupa potępionych Żydzi, Saraceni i .......Polacy 8O
465.jpg

468.jpg

467.jpg

a tu grupa zbawionych
466.jpg

Cerkiew, z uwagi na piękne freski czasem zwana jest Kaplicą Sykstyńską Wschodu :roll:
Ostatnio edytowano 28.09.2017 13:52 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.07.2017 10:38

Na ścianie południowej widzimy sceny z życia świętego Mikołaja i świętego Jana Nowego z Suczawy. Po lewej stronie od drzwi stoją obok siebie pustelnik Daniel i Grzegorz Roșca - metropolita mołdawski, który w 1547 roku ufundował polichromię i dobudowanie przedsionka, w którym został później pochowany. Dalej na lewo widać jak patron świątyni - święty Jerzy - zabija smoka
451.jpg

450.jpg

455.jpg

446.jpg

448.jpg

456.jpg

457.jpg


Wewnątrz nawet za leje nie wolno robić zdjęć :twisted:
Byłam jednak bliska popełnienia wykroczenia, ale wtrąciła się pani z naszej grupy ( dość niesympatyczna jak sie póżniej okazało ) i mnie skarciła 8O
Byłam tak zszokowana, że schowałam aparat do kieszeni :(
Fotki znalezione w necie
Voronet-inside-monastery-w.jpg

stock-photo-voronet-october-the-most-famous-and-stunning-of-the-painted-monasteries-in-romania-is-voronet-167087030.jpg

images.jpg

Jeszcze ostatni rzut oka na cerkiew
482.jpg


I kończymy nasz pobyt w klasztorze :lol:
Ostatnio edytowano 28.09.2017 14:05 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.07.2017 12:45

od Bogdan Vody jechaliśmy tą samą trasą, łącznie z przełęczą ;)

Voronet mi się średnio spodobał - w sensie nie sama świątynia, ale klimat. Tłumy ludzi, dojście do cerkwi ze straganami jak na Krupówkach itp.. Za zdjęcia zewnętrzne oczywiście zapłaciłem, w środku zrobiłem z ukrycia. Gdyby ktoś z wycieczki mnie próbował za to ochrzanić, to usłyszałby zdecydowanie niekościelną odpowiedź :D Rozumiem, oczywiście, zakazy używania fleszy, ale całkowitego zakazu uwieczniania na zdjęciach nigdy nie zaakceptuje. Nie ma to nic wspólnego z "miejscem świętym", ponieważ np. we wszystkich prawosławnych świątyniach Mołdawii oraz pozostałych Bukowiny (poza jeszcze jednym, sąsiednim od Voroneza - pewno do niego też zajrzeliście potem ;)), a także Siedmiogrodu, nikt nie robił problemów. Tu chodzi o rzecz prozaiczną - kasa. Kupujcie pocztówki, przewodniki, kalendarzyki itp.. Kiedyś wprost powiedziała mi to opiekunka cerkwi w Ochrydzie - dostaje opieprz od szefa, gdy ktoś robi w środku zdjęcia, bo wtedy turyści nie kupują pamiątek :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Rumunia ... śladami Drakuli - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone