Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia ... śladami Drakuli

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 28.07.2017 21:28

21monika napisał(a):Ciekawe czy to tylko wam się ten zapach ropopochodny przytrafił :?: :x
I dla czego lub skąd się rozprzestrzeniał :?: :(

Jak nam mówił przewodnik, ten zapach jest tam zawsze.
Płynem ropopochodnym konserwuje sie w kopalni elementy drewniane :roll:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 10:07

jedziemy dalej :wink:
763.jpg

Mijamy żałobników wracających z pogrzebu
766.jpg

Każdy z nich niesie bochenek chleba :roll:
Taki jest tam zwyczaj 8O
Droga przed nami jest prosta i pusta
773.jpg

777.jpg

Do wyboru, do koloru :oczko_usmiech:
778.jpg

Momentami jest trochę tłoczno na drodze :mrgreen:
779.jpg

Obieramy słuszny kierunek :D
780.jpg

782.jpg
Ostatnio edytowano 29.09.2017 20:30 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 10:19

Dojeżdżamy do wsi Marginea :D
To niewielka miejscowość słynąca z wyrobów ceramicznych o czarnej barwie tzw ceramiki siwej. Są tu nie tylko sklepy z ceramiką, ale też warsztaty, w których na naszych oczach powstają dzbanki, misy, figurki, etc.
I taki warsztat mamy w planie odwiedzić :roll:
790.jpg

792.jpg

793.jpg

794.jpg

795.jpg

796.jpg

799.jpg

800.jpg

806.jpg
Ostatnio edytowano 29.09.2017 20:36 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 10:42

Ao już sklepik i produkty finalne :D
818.jpg

801.jpg

802.jpg

804.jpg

805.jpg

808.jpg

809.jpg

810.jpg

811.jpg

Obok jest malutki wiejski sklepik 8O
Kupujemy zimne pifkoooo :lol:
815.jpg

816.jpg

Ten mały też bez problemów kupuje dwulitrowe piwo 8O
817.jpg
Ostatnio edytowano 02.10.2017 10:24 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 12:00

Pijąc zimne piwko tak sobie cykam :oczko_usmiech:
819.jpg

821.jpg

822.jpg

823.jpg

824.jpg

825.jpg

Pakujemy się do autokaru i po chwili parkujemy- znów pod czujnym okiem policji - na obszernym parkingu przy monastyrze we wsi Sucevița (po. Suczewica)
Jest to jeden z najpiękniejszych i najlepiej ufortyfikowanych klasztorów obronnych na Bukowinie.
W 2010 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klasztor ufundowali trzej bracia: Jerzy, Jeremi i Szymon z książęcego rodu Mohyłów. Klasztorna cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego powstała prawdopodobnie w latach 1582-1584. W 1595 roku zbudowano mury obronne i cztery narożne wieże oraz bramę. Monastyr przetrwał te wszystkie lata bez większych zniszczeń, toteż prezentuje się wyjątkowo imponująco.
Zewnętrzne ściany zdobią piękne malowidła uważane za szczytowe osiągnięcie średniowiecznego malarstwa cerkiewnego Mołdawii. Na samej górze ściany północnej widać stworzenie Adama i Ewy zakończone ich wygnaniem z Raju, a poniżej Drabinę Cnót Monastycznych, czyli prościej mówiąc Drabinę do Raju. Na absydach hierarchię niebiańską, na ścianie południowej drzewo Jessego i ilustrację akatystu maryjnego ze sceną oblężenia Konstantynopola. Co ciekawe, pod spodem widzimy zbawionych starożytnych filozofów, m.in.: Arystotelesa, Pitagorasa i Platona.info z netu
indeks.jpg
Ostatnio edytowano 02.10.2017 10:30 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 13:30

Wchodzimy na teren klasztoru :roll:
831.jpg

832.jpg

854.jpg

853.jpg

834.jpg

835.jpg

839.jpg

841.jpg

842.jpg

843.jpg

844.jpg

845.jpg

846.jpg

847.jpg

848.jpg

850.jpg

851.jpg

852.jpg

856.jpg

i już koniec zwiedzania :x
Ostatnio edytowano 02.10.2017 10:44 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 30.07.2017 16:23

krakusowa napisał(a):Do wyboru, do koloru :oczko_usmiech:

Może to w zależności od konia, który ciągnie, albo osobną ma koń, wóz i woźnica :mrgreen:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 30.07.2017 18:52

krutom napisał(a):
krakusowa napisał(a):Do wyboru, do koloru :oczko_usmiech:

Może to w zależności od konia, który ciągnie, albo osobną ma koń, wóz i woźnica :mrgreen:

Może :roll: :oczko_usmiech:
Tomek, ale masz ładną buźkę :smo: :wink:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 30.07.2017 22:34

Ta ceramika nawet fajnie się prezentowała. Ciekawa jestem jak cenowo wypada przy naszym Bolesławcu. :?:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 31.07.2017 08:46

Fajna ta ceramika, z Włoch przytargałam wielki dzban więc pewnie i tam by mnie korciło, żeby coś przywieźć :lol:
Fajna taka zorganizowana wycieczka :wink: Dużo zobaczyliście. Pozdrawiam :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 31.07.2017 20:44

21monika napisał(a):Ta ceramika nawet fajnie się prezentowała. Ciekawa jestem jak cenowo wypada przy naszym Bolesławcu. :?:

Monika nie wiem ile kosztowała, bo nie byłam zainteresowana jej zakupem. :mrgreen:
Ludzie coś tam nabyli, chyba nie było to bardzo drogie :roll:
Beata W. napisał(a): Fajna ta ceramika, z Włoch przytargałam wielki dzban więc pewnie i tam by mnie korciło, żeby coś przywieźć :lol:

Ja się już wyleczyłam z zakupu następnych "skorup". Musiałabym mieć duży dom, by przywozić takie pamiątki :lol: I zawsze jest ryzyko, że w transporcie pamiątka sie stłucze :evil:
Beata W. napisał(a):Fajna taka zorganizowana wycieczka :wink: Dużo zobaczyliście.

A wiesz Beata że fajna :D
Nic mnie nie interesuje, mam gdzie spać, co zjeść, kupią za mnie bilety, w autobusie można się zdrzemnąć, zawiozą, przywiozą...
Minusem jest to, że wszystko trzeba robić z zegarkiem w ręku. I oglądasz to co biuro wymyśli, a nie to co byś akurat chciała. :( Ale ja już się do tego przyzwyczaiłam i na jakąś następną - w przyszłym roku - też pewnie pojedziemy z biurem :D
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 31.07.2017 21:09

krakusowa napisał(a):Dojeżdżamy do wsi Marginea :D
To niewielka miejscowość słynąca z wyrobów ceramicznych o czarnej barwie tzw ceramiki siwej. Są tu nie tylko sklepy z ceramiką, ale też warsztaty, w których na naszych oczach powstają dzbanki, misy, figurki, etc.

FILM
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 01.08.2017 07:33

Januszu dziękuję za film.
Jak prosto wygląda wykonanie takiego dzbanka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: cyk mik i już.

Aniu wszelkie skorupy kolekcjonuje moje dziecko i wykorzystuje w pracy. Bawi się w fotografię kulinarną i nabywa niezliczoną ilość talerzy, filiżanek itd. :wink: I tak najlepszą pamiątką są skorupy. Z Beneluksu przywiozła przepiękny obrus, a z Brać my oczywiście kupiliśmy jej kamienną paterę. Fajnie gdy przywozisz pamiątki i nie są one tylko kolejną rzeczą do wycierania kurzu. :D
Dlatego zainteresowała mnie ta ceramika. 8O
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 01.08.2017 13:15

krakusowa napisał(a):
21monika napisał(a):Ta ceramika nawet fajnie się prezentowała. Ciekawa jestem jak cenowo wypada przy naszym Bolesławcu. :?:

Monika nie wiem ile kosztowała, bo nie byłam zainteresowana jej zakupem. :mrgreen:
Ludzie coś tam nabyli, chyba nie było to bardzo drogie :roll:
Beata W. napisał(a): Fajna ta ceramika, z Włoch przytargałam wielki dzban więc pewnie i tam by mnie korciło, żeby coś przywieźć :lol:

Ja się już wyleczyłam z zakupu następnych "skorup". Musiałabym mieć duży dom, by przywozić takie pamiątki :lol: I zawsze jest ryzyko, że w transporcie pamiątka sie stłucze :evil:
Beata W. napisał(a):Fajna taka zorganizowana wycieczka :wink: Dużo zobaczyliście.

A wiesz Beata że fajna :D
Nic mnie nie interesuje, mam gdzie spać, co zjeść, kupią za mnie bilety, w autobusie można się zdrzemnąć, zawiozą, przywiozą...
Minusem jest to, że wszystko trzeba robić z zegarkiem w ręku. I oglądasz to co biuro wymyśli, a nie to co byś akurat chciała. :( Ale ja już się do tego przyzwyczaiłam i na jakąś następną - w przyszłym roku - też pewnie pojedziemy z biurem :D


Aniu dlatego mój dzban robi za donicę w ogrodzie :wink:
Właśnie widzę sporo plusów takiej wycieczki, ale to dopiero jak dziewczyny nam podrosną :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 02.08.2017 14:31

Beata W. napisał(a): Aniu dlatego mój dzban robi za donicę w ogrodzie :wink:

Fajnie, że masz ogród :D
Ja tylko mały balkon :(
Beata W. napisał(a): Właśnie widzę sporo plusów takiej wycieczki, ale to dopiero jak dziewczyny nam podrosną :papa:

Myślę, że na tego typu wycieczki dzieci muszą być już mocno podrośnięte :D
Wczesne wstawanie, dużo chodzenia, czasami długie przejazdy autokarem :x
Na kilkanaście naszych wyjazdów, tylko na jednej były dzieci, a w zasadzie już prawie młodzież.
Była to impreza pt. Austria dla dużych i małych ( z wiedeńskim Praterem)
Ale my głównie jeździmy podczas roku szkolnego, więc może dlatego nie ma dzieci :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Rumunia ... śladami Drakuli - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone