Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja czesko-szwajcarska ;)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2016 15:37

Tyle lat mieszkania w ČR i jeszcze mnie tam nie było :D
Fajne zdjęcia.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.05.2016 18:05

marko350 napisał(a):Fajna relacja :D :papa:

Dzięki :)


piotrf napisał(a):Stuk , stuk , puk , puk :?:

Agnieszko , nie daj się chorobie :)
W nocy ( przelotem przez Gliwice ) wysłałem Ci pełną garść dobrych , zdrowych myśli - fluidów do zwalczania chorób 8)
Wykorzystaj je dobrze :papa:


Pozdrawiam
Piotr

Piotrze, dzięki za fluidy :D Chyba pomogły, bo jest trochę lepiej.
Wkrótce coś skrobnę.


Pääkäyttäjä napisał(a):Tyle lat mieszkania w ČR i jeszcze mnie tam nie było :D
Fajne zdjęcia.

Nie da się być wszędzie. My też mamy jeszcze parę miejsc w Czechach do odhaczenia ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.05.2016 11:22

Najwyższa pora iść dalej...

30 kwietnia (sobota): Pravčická brána

Ten niezwykły cud natury, największa naturalna brama skalna w Europie (na kontynencie, bo na Malcie jest jeszcze Lazurowe Okno), stał się symbolem całego rejonu.

Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m., a wysokość wysokość otworu 16 metrów. Górna powierzchnia stropowej płyty leży na wysokości 21 metrów od jej podstawy.

Obok tego niezwykłego łuku skalnego znajduje się letni pałacyk Sokole Gniazdo (Sokoli hnizdo) - obecnie restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami.

Obiecywałam milion zdjęć, więc muszę słowa dotrzymać ;)

Brama Prawczicka; z każdej strony tłumy turystów:

025296.jpg

025762.jpg


Chociaż z tymi turystami, muszę przyznać (jak na sobotę), nie było tak źle, jak się obawiałam. Oczywiście zdecydowana większość to Polacy, którzy przyjechali na "długi majowy weekend".

026430.jpg


Zdjęć z gatunku Brama&ja mam sporo. Oto pierwsze z cyklu 8):

027079.jpg


Prawczicka Brama i Orle Gniazdo:

027585.jpg

028051.jpg

028517.jpg


Czytaliśmy, że najlepiej być tu po południu. Raz, że większość wycieczek (zwłaszcza tych autokarowych, które generują największe tłumy) jest już w odwrocie; dwa: słońce znajduje się po właściwej stronie Bramy. Udało nam się - jest koło 14:00, więc warunki oświetleniowe będą coraz lepsze.

Nie ma możliwości dojazdu pod Bramę, nawet kładem. Jedzenie do restauracji transportuje się takim wyciągiem:

029395.jpg


Łuk skalny można podziwiać za darmo, ale żeby zobaczyć go z każdej strony warto zapłacić 75 koron i wejść na jeden z licznych tarasów widokowych.

Do kasy więc:

030035.jpg


Na pierwszy ogień (przez przypadek) idzie taras z najciekawszym widokiem:

030582.jpg

031048.jpg


Wieje!:

031528.jpg


Růžovský vrch, który będziemy dzisiaj podziwiać jeszcze wielokrotnie:

032071.jpg


I Růžovský vrch z Bramą:

032569.jpg


Kolejna vyhlidka - z widokiem na Dlouhodolské stěny:

033135.jpg

033601.jpg


Fajne te "kopczyki" na górze:

034114.jpg


Trzymam się mocno, żeby nie spaść do Dlouhego dołu ;):

034751.jpg


Skałka zwana Malý Pravčický kužel, czyli Mały Stożek Prawczicki:

035288.jpg


Nadchodzi wreszcie ten moment - przerwa na piwo :mrgreen: :

035940.jpg


Plus parky (parówki), choć bez rohlika ;) Menu baru "pod bramą" jest dosyć ograniczone, ale za to można zjeść w pięknych okolicznościach przyrody, pod samym łukiem skalnym.

Opalamy się też chwilę, a kiedy słońce chowa się (za bramę oczywiście ;)), ruszamy na dalsze fotograficzne łowy :)

037053.jpg


Wspomniany bar czy kiosk z ciekawym kominem:

037571.jpg


Ponownie Růžovský vrch z kwietniową zielenią na pierwszym planie:

038109.jpg


I udajemy się na ostatnią vyhlidkę:

038658.jpg


z której widać nasz pierwszy punkt widokowy i Malý Pravčický kužel z innej strony:

039214.jpg


Jest też oczywiście dobrze nam znany Różowy Szczyt:

039738.jpg


i trochę szerszy widok - w stronę Saskiej Szwajcarii:

040264.jpg


Obfociliśmy, co się dało. Pora pożegnać Prawczicką Bramę:

040835.jpg


i ruszyć dalej. Do przejścia, żeby zamknąć pętelkę, zostało nam jeszcze bardzo dużo...
Ostatnio edytowano 16.04.2020 20:10 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.05.2016 15:54

Fajne zdjęcia a szczególnie to gdzie jest most i most w tle (naturalny).

Pzdr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.05.2016 17:30

Vjetar napisał(a):Fajne zdjęcia a szczególnie to gdzie jest most i most w tle (naturalny).

Pzdr

Dzięki :)
To bardzo fotogeniczne miejsce.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 19.05.2016 20:45

maslinka napisał(a):Nadchodzi wreszcie ten moment - przerwa na piwo :mrgreen: :

Tylko to piwo jakieś takie małe... :wink: :oczko_usmiech:

A brama prezentuje się pięknie :) .
feniks7
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 01.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) feniks7 » 19.05.2016 23:55

maslinka napisał(a):Najwyższa pora iść dalej...

Łuk skalny można podziwiać za darmo, ale żeby zobaczyć go z każdej strony warto zapłacić 75 koron i wejść na jeden z licznych tarasów widokowych.


O to się pozmieniało :( Za mojej tam bytności wszędzie można było chodzić za darmo (choć na pravcicką już nie, nawet za $$$ :wink: )
Za to pogodę miałaś dużo lepszą.
CZ-pravcicka.JPG


pzdr f
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.05.2016 00:07

Bardzo urokliwe miejsce, 8)
mnie podobają się sama brama i schronisko przyklejone do skalnej ściany :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.05.2016 06:43

Super ta Brama i w ogólne okolica bardzo fajna!
paw_el
Croentuzjasta
Posty: 449
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) paw_el » 20.05.2016 07:08

Byłem kiedyś w skalnym mieście w Czechach w Adsprach. I jest tam bardzo podobnie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2016 12:39

Nefer napisał(a):Tylko to piwo jakieś takie małe... :wink: :oczko_usmiech:

Było małe, żebyśmy się nie rozleniwili za bardzo. Długą drogę mieliśmy przed sobą.
I niestety, w plastiku... Wieczorem nadrobimy ;)


feniks7 napisał(a):O to się pozmieniało :( Za mojej tam bytności wszędzie można było chodzić za darmo (choć na pravcicką już nie, nawet za $$$ :wink: )

75 koron to uczciwa cena. Nie płaci się choćby za wstęp do parku narodowego, jak u nas.


Lednice napisał(a):Bardzo urokliwe miejsce, 8)
mnie podobają się sama brama i schronisko przyklejone do skalnej ściany :D

Zgadza się. Schronisko też urokliwie się prezentuje :)


tony montana napisał(a):Super ta Brama i w ogólne okolica bardzo fajna!

Jeszcze pokażę trochę tej fajnej okolicy :)


paw_el napisał(a):Byłem kiedyś w skalnym mieście w Czechach w Adsprach. I jest tam bardzo podobnie.

Skalne miasto jeszcze przed nami. Jeśli podobnie, to musi być pięknie :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2016 14:06

30 kwietnia (sobota): Ścieżka Gabrieli

Po obejrzeniu bramy ruszamy w dalszą drogę. Szlak nosi nazwę Ścieżka Gabrieli (Gabrielina stezka) i prowadzi oczywiście wzdłuż ciekawych form skalnych.

062030.jpg

062437.jpg


Jest wąsko i zielono :):

062988.jpg

063395.jpg

063802.jpg


vyhlidki:

064269.jpg


i piękne widoki:

064700.jpg

065107.jpg


I wszędzie pełno piasku, prawie jak nad Bałtykiem ;)

Na tablicach informacyjnych można poczytać o tej "krainie zrodzonej z morza":

065780.jpg


Obecnie jest tak, jak na przedostatnim rysunku, ale za 10 milionów lat będzie tu płasko, a po skałkach nie będzie śladu. Trzeba się śpieszyć ;)

Zwłaszcza, że piaskowce fajnie się prezentują:

066503.jpg


Trochę księżycowy krajobraz:

066946.jpg


Chwila odpoczynku:

067379.jpg


podczas gdy dookoła trwa ciągła walka o przetrwanie:

067846.jpg

068253.jpg


Ścieżka Gabrieli jest bardzo urokliwa i mało tu turystów. Można w spokoju podziwiać piękno natury.

Powoli zbliżamy się do Mezni Louki. Przed nami jeszcze Ścieżka Rysia:

068843.jpg


To miejsce powstało z myślą o najmłodszych. Można tu pobawić się w rozpoznawanie śladów zwierząt, poznać ciężar poszczególnych ssaków czy zobaczyć rozpiętość skrzydeł ptaków.

Zabawa nie tylko dla dzieci ;):

069583.jpg


I w końcu jest Mezni Louka - mały przysiółek, a właściwie dzielnica Hřenska. Jest tu hotel, kilka restauracji, camping, informacja turystyczna, z której oczywiście zgarniam foldery i w której kupujemy mapę Czeskiej Szwajcarii (rano pożyczyliśmy od gospodarzy, ale my niszczymy mapy, a lepiej zniszczyć swoją ;))

070420.jpg

070826.jpg


Generalnie Mezni Louka to sympatyczne miejsce. Chociaż drewniany myśliwy z przetrąconym kręgosłupem może nie podzielać mojej opinii 8O:

071489.jpg


Jest też reklama zamku w Děčínie:

071937.jpg


ale tam dotrzemy dopiero za 3 dni.

Opuszczamy Mezni Loukę i powoli zaczyna mnie dopadać kryzys. Przeszliśmy już jakieś 20 kilometrów i droga, choć piękna i urozmaicona (teraz, przez moment, prowadzi wąskim asfaltem), zaczyna nam się dłużyć...

072601.jpg


Růžovský vrch widzieliśmy już niemal z każdej strony:

073068.jpg


Musimy się uzbroić w cierpliwość, do zamknięcia pętelki zostało nam tylko 5 kilometrów...
Ostatnio edytowano 16.04.2020 20:17 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
feniks7
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 01.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) feniks7 » 20.05.2016 14:23

maslinka napisał(a):
feniks7 napisał(a):O to się pozmieniało :( Za mojej tam bytności wszędzie można było chodzić za darmo (choć na pravcicką już nie, nawet za $$$ :wink: )

75 koron to uczciwa cena. Nie płaci się choćby za wstęp do parku narodowego, jak u nas.



Cena może i może być (choć dla 4os rodziny to podchodzi pod 5 dych). To ~10piw :smo:
Raczej chciałem zwrócić uwagę, że z roku na rok coraz więcej atrakcji, ciekawych miejsc jest płatnych. Wg mnie w szczególności atrakcje Natury powinny być darmowe lub za symboliczną złotówkę. W końcu turysta, który przyjeżdża zwiedzać "to miejsce" zostawia pieniądze "w tym miejscu" kupując pamiątki, jedząc posiłki, śpiąc itp. itd.

pzdr f
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2016 14:30

feniks7 napisał(a):Raczej chciałem zwrócić uwagę, że z roku na rok coraz więcej atrakcji, ciekawych miejsc jest płatnych. Wg mnie w szczególności atrakcje Natury powinny być darmowe lub za symboliczną złotówkę. W końcu turysta, który przyjeżdża zwiedzać "to miejsce" zostawia pieniądze "w tym miejscu" kupując pamiątki, jedząc posiłki, śpiąc itp. itd.

Zgadza się, masowa turystyka, niestety... Coraz więcej ludzi podróżuje, atrakcje drożeją.

Na wakacjach (również tych małych) staram się nie przeliczać, bo nigdzie byśmy nie poszli. Pozytywnie zaskoczyły mnie ceny po niemieckiej stronie, w Saskiej Szwajcarii. Prom, wejście na teren skalnego zamku - taniej niż w Czechach. Kamienny most Bastei za darmo, a spodziewałam się, że coś sobie za to policzą.

Ale do niemieckich atrakcji jeszcze dojdziemy :)
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 20.05.2016 14:59

maslinka napisał(a):Kamienny most Bastei za darmo, a spodziewałam się, że coś sobie za to policzą.


Most za darmo, ale aby połazić po tych skałkach po lewej od mostu

57c3f2c1294512c4d7507bddc3f2b98d.jpg


to już trzeba kilka urków zapłacić.
Żądlące osy na parkingu w gratisie :evil:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Relacja czesko-szwajcarska ;) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone