Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja czesko-szwajcarska ;)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2016 20:43

No, ja w tym pensjonacie spałem, jako dzieciak odwiedziłem państwo, które zniknęło, nazywane było NRD lub DDR :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.05.2016 22:08

Lednice napisał(a):No, ja w tym pensjonacie spałem, jako dzieciak odwiedziłem państwo, które zniknęło, nazywane było NRD lub DDR :D

Nawet to państwo pamiętam, z dzieciństwa :D


OK, lecimy z relacją...


30 kwietnia (sobota): Divoká soutěska (Wąwóz Dziki)

Na bazę, z której będziemy zwiedzać Czeską (i Saską) Szwajcarię, wybraliśmy miejscowość o wdzięcznej nazwie Růžová :) Jej położenie jest tak fajne, że dzisiaj w ogóle nie musimy ruszać auta. Zrobimy długą trasę (w sumie 25 km), która zajmie nam około 8 godzin.

Słoneczko świeci, tylko na razie trochę chłodno, ale będzie cieplej :)

Lokalne atrakcje w Różowej ;):

021503.jpg


Wieczorem okaże się, dlaczego w całej miejscowości poustawiano czarownice :mrgreen:

Docieramy do właściwego szlaku i tablicy, która trochę spoiluje nam dzisiejszą wycieczkę ;):

022313.jpg


Wędrujemy przez las:

022688.jpg


Szlak schodzi coraz niżej:

023070.jpg


Pojawia się coraz więcej skałek:

023457.jpg


Docieramy do dna wąwozu, którym płynie rzeka Kamenice. Idziemy malowniczym szlakiem wzdłuż tejże rzeki:

023915.jpg


To dopiero początek skałkowych atrakcji:

024309.jpg


Ale już mi się podoba!

024687.jpg


Skałki mają osobliwe kształty. To np. grzyb :D:

025210.jpg


Docieramy do miejsca, w którym wsiądziemy na łódkę:

025617.jpg


Przejście tego fragmentu szlaku nie jest możliwe, pozostaje wyłącznie transport drogą wodną. Świetnie! Będziemy mieć dodatkową atrakcję :)

Dobrze, że przed wyjazdem wyczaiłam, że jeden z mostków na rzece Kamenice jest w remoncie. Dzięki temu wiemy, że nie zrobimy pełnej pętelki, a wycieczka łódką odbędzie się tam i z powrotem. Dobrze wiedzieć i być przygotowanym :)

Wąwóz, którym płynie rzeka Kamenice, nazywa się Divoká soutěska (po polsku: Wąwóz Dziki). Jest też druga jego część i kolejna przeprawa łódeczkami - Tichá soutěska, ale o tym w następnym poście :)

Wsiadamy na łódkę i odbijamy od brzegu:

026936.jpg


Wesoły Czech wiosłuje i snuje ciekawe opowieści:

027339.jpg


Pokazuje skałki; każda ma oczywiście swoją nazwę ;) Oto żółw:

027867.jpg


Czasami trzeba uruchomić wyobraźnię, żeby zobaczyć w skale określony kształt :)

Tutaj rodzinka z dziećmi (górna część skały):

028467.jpg


Wysepki:

028829.jpg


Dopływamy do końca wodnego szlaku. Widać remontowany mostek:

029244.jpg


Nawet nie wysiadamy z łódki, tylko zawracamy. Pozytywne jest to, że za przeprawę w obie strony płacimy tyle, co normalnie w jedną (60 koron od osoby). Kwota jest niewielka, ale też odcinek nie był długi - mniej więcej 600 m (razy dwa ;))

Niestety zdjęcia nie oddają tego, jak tam jest pięknie. Warunki oświetleniowe kiepskie (jak to w głębokim wąwozie), więc kolory na zdjęciach nie wyszły naturalnie. Ale z każdą chwilą będzie ładniej i bardziej słonecznie :)

W następnym odcinku popłyniemy na nieco dłuższą wycieczkę w Wąwozie Cichym zwanym także Wąwozem Edmunda.
Ostatnio edytowano 16.04.2020 18:48 przez maslinka, łącznie edytowano 2 razy
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 04.05.2016 22:36

Bajeczne skałki, uwielbiam takie klimaty 8)

Dobry wieczór, Maslinko, dosiadam się wygodnie :) popatrzę jak inni bawili się w długi majowy weekend, bo ja niestety nie mogłam...w innym maju sobie odbiję :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.05.2016 10:43

maslinka napisał(a): . . . widziałam, że interesowałeś się tym rejonem w wątku Wojtka. Może mnie też uda się podpowiedzieć, co warto tam zobaczyć.

Agnieszko , to prawda - bardzo lubię wszelkiego rodzaju jary , wąwozy , kaniony . . . z wodą , lub bez :oczko_usmiech: a do Gór Błękitnych jeszcze całe siedem miesięcy . . . jest obawa , czy do tego czasu bilety się nie zepsują ze starości :wink: a w planach jest m.in. Creek, Empress, Claustral.
Jestem przekonany , że w Twojej relacji również znajdę wiele pięknych zakątków , inna sprawa czy uda mi się chociaż część z tego zobaczyć tam na miejscu , bo czas z gumy nie jest :roll:


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.05.2016 12:07

maslinka napisał(a): Wieczorem okaże się, dlaczego w całej miejscowości poustawiano czarownice


Pamiętam z majówek na Morawach :wink: . Fajne imprezki są przy okazji :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.05.2016 13:50

AniaJ. napisał(a):Dobry wieczór, Maslinko, dosiadam się wygodnie :) popatrzę jak inni bawili się w długi majowy weekend, bo ja niestety nie mogłam...w innym maju sobie odbiję :wink:

Cześć Aniu :) Dawno Cię nie widziałam.
Odbijesz sobie w innym terminie. A i wakacje niedaleko :D


piotrf napisał(a):Agnieszko , to prawda - bardzo lubię wszelkiego rodzaju jary , wąwozy , kaniony . . . z wodą , lub bez :oczko_usmiech: a do Gór Błękitnych jeszcze całe siedem miesięcy . . . jest obawa , czy do tego czasu bilety się nie zepsują ze starości :wink: a w planach jest m.in. Creek, Empress, Claustral.

Super! Zazdroszczę Gór Błękitnych :)


dangol napisał(a):Pamiętam z majówek na Morawach :wink: . Fajne imprezki są przy okazji :D

Oj, działo się :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.05.2016 15:16

Ciekawe geologiczne twory w zapowiedzi. Czekam na ten odcinek i szczegóły.

Pzdr
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 05.05.2016 20:18

Witam Agnieszko. :D
Miło nam było poznać Cię w realu i na dodatek w tak uroczym miejscu jak Saunstejn (Schaunstein). Mam nadzieje, że jeszcze tam wrócę, bo po dwóch spędzonych dniach w tych okolicach, czuję pewien niedosyt.
Niestety nie dotarliśmy do tej części wąwozu z tajemniczym wodospadem, ale pewna miła pani z która płynęliśmy w drugiej części wąwozu (Divoká soutěska) wyjawiła nam jego sekret. I czar prysł. :lool:
Pozdrawiam
Renata z Mirkiem :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.05.2016 15:01

Vjetar napisał(a):Ciekawe geologiczne twory w zapowiedzi. Czekam na ten odcinek i szczegóły.

Pzdr

Będą szczegóły :)


Renatka66 napisał(a):Witam Agnieszko. :D
Miło nam było poznać Cię w realu i na dodatek w tak uroczym miejscu jak Saunstejn (Schaunstein). Mam nadzieje, że jeszcze tam wrócę, bo po dwóch spędzonych dniach w tych okolicach, czuję pewien niedosyt.

Witaj! Nam też bardzo miło było Was poznać i spotkać kilka razy :D
Ja czuję niedosyt po 4 dniach ;)

Renatka66 napisał(a):Niestety nie dotarliśmy do tej części wąwozu z tajemniczym wodospadem, ale pewna miła pani z która płynęliśmy w drugiej części wąwozu (Divoká soutěska) wyjawiła nam jego sekret. I czar prysł. :lool:

Czeska Niagara :lol: Typowo czeska :)

Pozdrawiam serdecznie :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.05.2016 15:41

30 kwietnia (sobota): Ticha (Edmundova) soutěska

Idziemy dalej pięknym wąwozem rzeki Kamenice:

052232.jpg

052580.jpg


Po drodze jest kilka skalnych tuneli:

052973.jpg


Jesteśmy już w wąwozie Edmunda zwanym również Wąwozem Cichym (Edmundova lub Ticha soutěska).

053420.jpg


Zanim znowu wsiądziemy na łódkę, posilimy się w miejscowej restauracji:

053847.jpg

054195.jpg


Łódki już czekają, tylko brak przewoźnika:

054593.jpg


Za chwilę pojawia się miły Czech, jeszcze weselszy niż jego kolega sprzed kilkudziesięciu minut ;)

055158.jpg


Opowiada po czesku i niemiecku, co chwilę rzucając jakimś żartem, nawet dobrze mu to wychodzi :)

Rozumiemy prawie wszystko (oczywiście po czesku, bo z niemieckim jest odrobinę gorzej ;))

Płyniemy wąskim wąwozem niecały kilometr:

055980.jpg


Po drodze (oprócz skałek, rzecz jasna) możemy liczyć na takie atrakcje jak spotkanie Jožina z bažin ;):

056550.jpg

056898.jpg


(Przewoźnik nazywa go Szuwarkiem, ale to na pewno ściema ;))

Jest też smok:

057447.jpg


i mnich-przemytnik ;):

057935.jpg


Jednak zdecydowanie największą atrakcją jest Czeska Niagara :mrgreen:

Wiedziałam już niestety, co nas czeka, bo poczytałam w internetach. Zastanawiałam się, czy zdradzać Wam tę wielką tajemnicę, ale relacja z założenia zdradza wiele szczegółów, więc UWAGA!

Czeska Niagara - wodospad w wąwozie rzeki Kamenice. Niby ma być, a woda nie spływa po stromej skałce. I wtedy ta-dam! Pan Czech ciągnie za sznurek, który dynda w okolicy. Staje się cud! Czeski cud! A oto i Czeska Niagara w całej okazałości :lol::

059082.jpg

059429.jpg


Współtowarzysze podróży płaczą ze śmiechu. Nie spodziewali się tego. Nam też jest bardzo wesoło, bo czytać o tym, to jedno, a zobaczyć na własne oczy - to dopiero jest doznanie! :D

Nasz przewoźnik też dobrze się bawi. Jak również ludzie nadpływający z naprzeciwka:

060175.jpg


Wodny szlak powoli się kończy. Czas opuścić łódkę i ponownie wędrować na własnych nogach. Ale o tym w następnym odcinku :)
Ostatnio edytowano 16.04.2020 18:57 przez maslinka, łącznie edytowano 2 razy
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 06.05.2016 17:21

Zasiadam i ja, poczytamy o skałkach i innych takich. :D

Pozdrawiam
Monika
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.05.2016 17:25

maslinka napisał(a): Staje się cud!

Ciekawe, jaki musi być odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi pociągnięciami za sznurek, aby cud był okazały :lol:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.05.2016 19:58

maslinka napisał(a):Ja czuję niedosyt po 4 dniach ;)


4 dni mówisz...

...chyba trochę za mało czasu przeznaczyłem na to miejsce :?

collect moments, not things - dobre 8)

pozdrawiam,
Michał
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.05.2016 20:08

nie może mnie tu zabraknąć!
niezłe tempo niedawno Tatry (relacja) teraz Cz-Sz, no, no...
niektórzy to mają sporo czasu;)
jak na razie pięknie...
nie wiem czy doczytałem, jechaliście w ciemno czy nocleg zabukowany? (ja wolałbym w ciemno z naciskiem na Hrensko)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.05.2016 20:15

21monika napisał(a):Zasiadam i ja, poczytamy o skałkach i innych takich. :D

Pozdrawiam
Monika

Cześć Monika :)


dangol napisał(a):Ciekawe, jaki musi być odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi pociągnięciami za sznurek, aby cud był okazały :lol:

Myślę, że jakieś 10-15 minut. Też się nad tym zastanawialiśmy i mniej więcej tyle czasu mogło mijać pomiędzy pociągnięciami sznurka (łódki nadpływały z dwóch kierunków). Pewnie zależy to od ilości opadów. Jak jest susza, może nie być Czeskiej Niagary wcale :?


Mikeee napisał(a):4 dni mówisz...

...chyba trochę za mało czasu przeznaczyłem na to miejsce :?

Jeden dzień u nas to były Niemcy, a ostatni - spacer po Decinie i zoo. Jak się sprężycie, dacie radę :)

Mikeee napisał(a):collect moments, not things - dobre 8)

Moja życiowa dewiza :mrgreen:


te kiero napisał(a):nie może mnie tu zabraknąć!
niezłe tempo niedawno Tatry (relacja) teraz Cz-Sz, no, no...
niektórzy to mają sporo czasu;)

No właśnie nie mam... Ale lepiej to zrobić od razu, bo później może być z tym jeszcze gorzej ;)
A z wolnym czasem to jest tak - im więcej zajęć, tym lepsza organizacja i tym samym więcej wolnego :D

te kiero napisał(a):nie wiem czy doczytałem, jechaliście w ciemno czy nocleg zabukowany? (ja wolałbym w ciemno z naciskiem na Hrensko)

W ciemno w "długi weekend"? 8O Odważnie! Chociaż pewnie coś byś znalazł, mimo najazdu rodaków na te rejony ;)
Nie, nie, mieliśmy rezerwację, ale rezerwowaliśmy późno - niecały tydzień przed. Hrensko fajne, ale "nasza" Różowa bardzo nam się podobała, kameralniej, spokojniej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Relacja czesko-szwajcarska ;) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone