Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

REKINY w Adriatyku?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
REKINY w Adriatyku?

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.03.2004 18:57

Ma ktoś z was jakieś doświadczenia z rekinami w HR albo wie coś na ten temat. Byłem 6 razy w HR i zero informacji o tym. Ciężko cokolwiek znaleźć a i sami Chorwaci unikają rozmowy o tym. Nie żebym się bał ale chciałbym się dowiedzieć czegoś, szczególnie o atakach na ludzi i ew. zagrożeniu ze strony tych rybek :lol:
A może rekinów tam po prostu nie ma, bo ja przynajmniej jeszcze się nie spotkałem osobiście - co widać (klawiaturę wpisuję własnymi ręcami).
Pytam serio i interesują mnie poważne informacje :oops:
szperacz

Nieprzeczytany postnapisał(a) szperacz » 12.03.2004 22:29

Powyżej treści swojego tematu masz coś takiego jak "szukaj" (pomiędzy "pomoc" a "użytkownicy") - wpisz tam słowo rekin lub rekiny a dowiesz się wszystkiego co było na temat rekinów pisane w poprzednich latach. Sprawa jest nadal aktualna. No może niektóre rekiny podrosły o kilka centymetrów, ale chyba jeszcze nie zbzikowały żeby atakować ludzi.
Śmiesznie wyglądałby półmetrowy rekin wciągający plażowicza do wody za troki od kąpielówek.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 13.03.2004 00:10

...nie wie czy wiecie ale rekinow na Swiecie jest coraz mniej, dlatego o nich jest tak czensto na TV...od kiedy na wschodzie standard sie troche poprawil rekiny maja przechlapane bo kazdi mesky przecientyn przedstawiciel zultej rasy chce zjeszc zupe z pletwi rekyna (bo niby afrodizjak). W adriatyku duze rekiny ktore ewentualnie moga bic zagrozeniem dla ludzi pliwaja za duzimy lawicamy tunczykow i innich ryb.
Przinajmnie tydzien w miesiancu spendzam z rybakamy na morzu i dlugo nie (kilka lat) wydziale zlowionego rekina dluszego od 1,5 metrow. Nie wie czy wiecie ze samica rekina rodzi ! tylko 20-30 malich rekinkow. Ze rekiny maja zaplodnienie wewneczne czily "bzikaja sie", oraz ze poprzez zaniecziszczenie srodowiska plemniky rekinow sa coraz mniej ruchliwe i zdolne do zaplodnienia (podobne problemy maja ludzie, lwi, pandy i wiele innich gatunkow).
Rekiny sa bardzo smaczne rybi, nie maja ostrich osci delikatne mieso.
Oprucz mnie o rekinach w Adriatyku moga sie wypowiedziec i nurkowie co sa na codzien w morzu.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 14.03.2004 11:09

Mam książkę o rekinach i pisze tam że największe - tzw. rekiny białe (Carcharodon Carcharias) czyli te ze "Szczęk" również żyją w Adriatyku a ich max. wielkość to 8 metrów i 5 ton. Tymczasem znajomy Chorwat - rybak z Jelsy na Hvarze mówił mi że już 80 kg rekin jest niebezpieczny dla człowieka....

P.S.
dzieki za rady jak korzystac bo techniki tutejszej jeszcze nie kumam :lol:
AniaWarszawa
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 14.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaWarszawa » 15.03.2004 00:07

Tuż przed wyjazdem do Chorwacji w ostatnie lato, znalazłam w gazecie wzmiankę iż kilka dni wcześniej u wybrzeży jednej z wysepek - niestety nie pamiętam nazwy, ale na pewno nie była to żadna z popularnych wśród turystów wysp - widziano rekina.Za każdym razem kiedy chciałam popływać w Adriatyku przypominała mi się ta notka.Wyobraźnia potrafi płatać figle...Lecz z kąpieli w cudownie niebieskiej wodzie nie zrezygnowałam.
Kiedyś interesowałam się rekinami,więc wiedziałam że obroną może być uderzanie rekina w nos i podbrzusze - to bardzo wrażliwe części jego ciała.To taka praktyczna rada...ale nie życzę nikomu by musiał ją wykorzystać.
dufus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 21.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) dufus » 09.06.2005 08:00

znalazłem ciekawą stronkę o rekinach w basenie Morza Śródziemnego min w Adriatyku http://www.zoo.co.uk/~z9015043/medsaf1. ... riatic_map
ibiz
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 06.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ibiz » 09.06.2005 09:57

widzialem na targu rybnym w Rogoznicy, fajna sztuka, ale nie myslcie od razu o filmie "szczeki" czy czyms takim, poprostu ryba, a kazdy kto byl na targu rybnym wie jakie ryby lowia w adriatyku z gatunku tych agresywnych :)
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 09.06.2005 12:15

tu kolega na desce koło Primostenu,rekin odgryzł mu mały palec u nogi
:wink:
http://szok.neostrada.pl/niesamowite/5.jpg
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 09.06.2005 19:18

Spójrzcie tu:
http://ryby.fishing.pl/gatunek.php

Występowanie: We wszystkich tropikalnych i umiarkowanie ciepłych morzach kuli ziemskiej. W północnym Atlantyku od południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii do Senegalu; Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Jako letni gość pojawia się czasami w Morzu Północnym, w cieśninie Skagerrak i u środkowych wybrzeży Norwegii. Spotykany również w Morzu Śródziemnym.( zerknijcie na mapę występowania - dp HR nie ma on daleko
Tryb życia: Rekin otwartego morza, aktywny głównie nocą. Często podejmuje dalekie wędrówki. Uważany jest za gatunek szczególnie agresywny; czasami atakuje nurkujących i kąpiących się ludzi. Samice uzyskują dojrzałość płciową przy długości 2.5 m; nie wiadomo, w jakiej porze roku dochodzi do parzenia się dorosłych osobników. Gatunek żyworodny. Młode odżywiane są w ciele matki za pośrednictwem rozwiniętego łożyska, którym dostarczane są z jej organizmu niezbędne dla ich rozwoju odżywcze związki. Zależnie od wielkości i wieku samicy rodzi ona latem od 5 do 63 młodych. W chwili narodzin mają one długość 50-60 cm.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 09.06.2005 19:31

Leon napisał(a):...nie wie czy wiecie ale rekinow na Swiecie jest coraz mniej, dlatego o nich jest tak czensto na TV...od kiedy na wschodzie standard sie troche poprawil rekiny maja przechlapane bo kazdi mesky przecientyn przedstawiciel zultej rasy chce zjeszc zupe z pletwi rekyna (bo niby afrodizjak). W adriatyku duze rekiny ktore ewentualnie moga bic zagrozeniem dla ludzi pliwaja za duzimy lawicamy tunczykow i innich ryb.
Przinajmnie tydzien w miesiancu spendzam z rybakamy na morzu i dlugo nie (kilka lat) wydziale zlowionego rekina dluszego od 1,5 metrow. Nie wie czy wiecie ze samica rekina rodzi ! tylko 20-30 malich rekinkow. Ze rekiny maja zaplodnienie wewneczne czily "bzikaja sie", oraz ze poprzez zaniecziszczenie srodowiska plemniky rekinow sa coraz mniej ruchliwe i zdolne do zaplodnienia (podobne problemy maja ludzie, lwi, pandy i wiele innich gatunkow).
Rekiny sa bardzo smaczne rybi, nie maja ostrich osci delikatne mieso.
Oprucz mnie o rekinach w Adriatyku moga sie wypowiedziec i nurkowie co sa na codzien w morzu.


Czy chodzi może o rekina tygrysiego, czyli po chorwacku morskiego pasa? Bo te w Chorwacji występują :) Leon? Ty jako guru w sprawach morza możesz to potwierdzić? wielu moich znajomych nurków opowiadało mi o takim spotkaniu.

Plumek
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 09.06.2005 19:51

platon napisał(a):tu kolega na desce koło Primostenu,rekin odgryzł mu mały palec u nogi
:wink:
http://szok.neostrada.pl/niesamowite/5.jpg




:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Ale rekiny sa :!: ,prawdopodobnie przyplywaja z morza Sródziemnego. Widzialam znakowanie rekinów na Adriatyku.na filmie dokumentalnym Planet
Tygrysiego mozna zlowc na wedke. :)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 09.06.2005 22:02

Są, są.
Midas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 717
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Midas » 10.06.2005 17:46

Sam widziałem
Dwa lata temu w rogoźnicy, przypłynął kuteri miał na pokładzie rekina.. wielkośći jakieś 2-2,5 m,, ale od rybaków dowiedziałem sie ,że to rzadkość. :arrow:
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 11.06.2005 13:37

2 do 2,5 metra ... 8O
mnie to wystarczy by się bać :!:
Midas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 717
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Midas » 13.06.2005 22:44

[quote="ally"]2 do 2,5 metra ... 8O
mnie to wystarczy by się bać :!:[/quote]

Nie bój sie o n Cię tylko cmoknie w dupke.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone