Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy czy Słowację?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 22.06.2005
Re: a moze tedy ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 11.03.2012 13:16

Salemka napisał(a):W sumie ciekawa jestem co o tej trasie sadza inni :?: :D

Witam
Jeżdżę z Opola tą trasą. Newralgicznym punktem jest odcinek pomiędzy Czechami, a Słowacją do wjazdu na autostradę. Jadąc w dzień roboczy należy się spodziewać dużego natężenia ruchu. Ale to moim zdaniem jedyny mankament. Jak wszystko dobrze pobudują to do Czech dojedziemy autostradą, to pozwoli nam troszkę zaoszczędzić czasu. Polecam nocleg na Węgrzech np. w pobliżu granicy za Słowenią. Warto odpocząć można zjeść coś dobrego i napić się wybornego trunku. Po noclegu, wyjeżdżając ok. 7.00 będziesz w rejonie Trogiru ok. 13-14, może szybciej?
Pozdrawiam
Rafał
ferster
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ferster » 11.03.2012 17:16

Trochę mnie dziwi że, z Katowic przez Słowację 8O , z Opola przez Słowację 8O ,ze 100km więcej? :o
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 11.03.2012 23:01

czy z Katowic czy z Opola można albo przez CZ albo Słowację innej wersji raczej nie ma .................ot takie położenie geograficzne
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 12.03.2012 08:32

wielbiciel napisał(a):W tym roku tylko Czechy. Polecam wszystkim!!
Słowacja pozostaje chyba tyko dla kolegów z małopolski i podkarpacia.
Od czerwca ma być A1 w jednym kawałku do granicy z pepiczkami (od Pyrzowic do Chałupek), więc nie widzę innych sensownych wariantów dla mieszkanców od Opola po Olkusz i dalej na północ.
Ja też jeździłem przez słowację (od 1999), lecz od ubiegłego roku przestałem m.in. przez fatalny dojazd do Zwardonia a potem też niezbyt ciekawie, nie wspominając że bardzo przez te lata bardzo wzrósł ruch na Słowacji.


Kusi mnie ten wariant.. Jak będzie odcinek A1 z Gliwic do Ostrawy to jadąc z Katowic jest to bardzo kuszący wariant... Problem podejrzewam będzie z zakupem winietek.. Przy braku stcji benzynowych przy polskiej nowej autostradzie przed granicami z Czechami będziemy skazani niestety na zdziercze stawki za winiety sprzedawane przez PZMOt...
Jadąc przez Słowację kupowałem winiety słowacką 1-miesięczną i od razu 2 szt 10 dniowych austriackich.. i co ciekawe prowizja za austriackie winiety kosztowała TYLKO 0,1 Euro...Winiety kosztowały 8 Eur zamiast 7,9 w Austrii!!! W PZMO-cie naliczają sobie ok 40% marży !!! Żenada!!!!

Pytanie tylko jak jest na odcinku Brno-Wiedeń (obwodnica)... Ponoć autostrada przed Austrią to jazda po betonowych płytach.. Przed Wiedniem dajej jedzie się jednopasmową jezdnią. Pytania jak długo jest tego rodzaju jezdnia?]
Może ktoś wklei mapkę przejazdu od Brna aż "za Wiedeń".. może są jakieś nowe odcinki budowane na bieżąco ??
Ostatnio edytowano 12.03.2012 08:49 przez zbig99, łącznie edytowano 1 raz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 12.03.2012 08:36

Po stronie Czeskiej autostrada za Ostrawę (do zjazdu Ostrava, Rudna) jest pezpłatna, jest tam stacja benzynowa Shell na której bez problemu kupisz winietę.
Płyty betonowe są na autostradzie D1 pomiędzy Olomoucem a Brnem.
W Austrii drogi jednopasmowej jest ok 30 km (granica - Schrick), potem już cały czas autostrada.
Salemka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Salemka » 12.03.2012 09:10

Moj najnowszy pomysl na trase to:
Katowice-Zilina-Bratyslawa-Wieden-Lenart-Ptuj-Zagreb-Trogir oczywiscie omijam slowenska autostrade za 30eur
Nigdy tedy nie jechalam, a trase przez slowacje i austrie znam na pamiec az do rozjazdu w Gratz , potem dziewiczy odcinek az do Ptuj a potem juz jak w domu :D
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 12.03.2012 12:23

nie wiem czy to pomocne...
Analizując trasę wg google.maps... trasa
Katowice-chałupki-brno-breclav-wiedeń-mureck - lenart -ptuj-podlehnik-Zagrzeb jest o 17 km krótsza niż trasa przez Słowację tj. Czeski Cieszyn-Cadca-Żylina
Czas przejazdu wariantem przez Czechy jest krótszy aż o 51 minut... ponadto jeśli zostanie oddany ostatni odcinek A1 od Świerklan (za Żorami) aż do granicy z Czechami (ma być oddany ponoć w 1 połowie tego roku) to podejrzewam kolejne min. 20 minut będziemy do przodu...

Z tego wynika, że w tym roku raczej wybiorę wariant przez Czechy.... w sumie ponad 1h do przodu w stosunku do trasy przez Słowację...

aha jeszcze pytanie czy jechaliście może w poniedziałek wcześnie rano z Polski (nietypowo) i czy w poniedziałek ok 12:00 - 13:00 też są korki na granicy SLO-CRO ?
Ostatnio edytowano 12.03.2012 12:50 przez zbig99, łącznie edytowano 1 raz
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 12.03.2012 12:45

Salemka napisał(a):Moj najnowszy pomysl na trase to:
Katowice-Zilina-Bratyslawa-Wieden-Lenart-Ptuj-Zagreb-Trogir oczywiscie omijam slowenska autostrade za 30eur
Nigdy tedy nie jechalam, a trase przez slowacje i austrie znam na pamiec az do rozjazdu w Gratz , potem dziewiczy odcinek az do Ptuj a potem juz jak w domu :D

Ten pomysł powstał już dawno i wielu CROmaniaków
tą trasą podróżowało.
Wiele o tej trasie jest na forum.
PZDR.
Salemka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 17.04.2011
Jednak przez Slowacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) Salemka » 17.03.2012 07:10

Jednak przez Slowacje.
Wczoraj jechal przez Czechy moj szef z Wiednia do Katowic i okazuje sie ze trasa jaka mu polecilam czyli przez Czechy jest fatalna a z tego co mi powiedzial autostrada w Czechach owszem jest ale w kawalkach.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 17.03.2012 07:18

Miętki ten Twój szef...
A ile masz autostrady z Wiednia do Katowic?
Ile km, ile czasu zajmuje przejazd, bo patrząc na mapę, to szału nie ma...
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004
Re: Jednak przez Slowacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 17.03.2012 16:08

Salemka napisał(a):Jednak przez Slowacje.
Wczoraj jechal przez Czechy moj szef z Wiednia do Katowic i okazuje sie ze trasa jaka mu polecilam czyli przez Czechy jest fatalna a z tego co mi powiedzial autostrada w Czechach owszem jest ale w kawalkach.

Zgadza się. Sypią im się dalnice i te budowane 30 lat temu w okolicach Brna, ale też te nowe (Ostrava) --> >LINK<
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008
Re: Jednak przez Slowacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 19.03.2012 09:27

Salemka napisał(a):Jednak przez Slowacje.
Wczoraj jechal przez Czechy moj szef z Wiednia do Katowic i okazuje sie ze trasa jaka mu polecilam czyli przez Czechy jest fatalna a z tego co mi powiedzial autostrada w Czechach owszem jest ale w kawalkach.


No to dalej ciężko wybrać...
Dlaczego wybierałem za każdym razem Słowację? Wyjeżdzałem wczesnie rano ok 04:30 z Katowic.. byłem juz za 1 h w Czeskim Cieszynie - pustki na drogach.. Na granicy dawnej czesko-slowackiej kupiłem komplet winiet tj. 1 miesięczną na Słowację i od razu 2x na Austrię 10 dniowe. (koszt ok 40% niższy niż w PZMocie)... Jazda tak wcześnie rano to też lepiej bo do Żyliny w miarę szybko da się dojechać... Ale już od Żyliny to non-stop autosradą aż do zjazdu na Mureck... Fakt że przed Grazem Austostrada była remontowana i jazda jedną stroną chyba przez ok 30-40km .. nie pamiętam.. to też zwalnia jazdę..

Jeśli jednak piszesz że w Czechach są jakieś remonty na autostradach to proszę podajcie ile ich jest w miare dokładnie.. może faktycznie nie ma sensu pchać się na Czechy... stojąc w korku na autostradzie np.. to mi się nie uśmiecha... Jeśli te remonty czy zwężenia przez Czechy oraz dojazde w Austrii przed Wiedniem do obwodnicy długościowo równoważą najgorszy odcinek jazdy przez Słowację (Czeski Cieszyn-Żylina) to chyba jednak wybiorę się przez Słowację... winietka ciut tańsza... do tego :D

Podajcie na forum tylko fakty i najlepiej dokładnie... to pomoże wyjeżdżającym na urlop... Pamiętam jak informacje o remontach w rejonie Mostów u Jablunkowa pomogło mi uniknąć stana w 2h korku ... za co WIELKIE DZIĘKI forumowiczom. Miałem za sobą już ok 10h jazdy.. każdy taki 2 h korek jest dobijający... . Wybrałem wtedy jazdę przez Skalite-Istebną-Wisłę i jazda okazała się bezproblemowa...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2012 17:44

Wroclaw-Sośnica-Ostrava-Brno-Breclav-Wilfersdorf-Wiedeń-Lucko
Około 890km 8h45min
Wrocław-Katowice-Cieszyn-Zylina Bratysława-Wiedeń-Lucko
Około 930km 9h34min
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 20.03.2012 08:46

FUX napisał(a):Wroclaw-Sośnica-Ostrava-Brno-Breclav-Wilfersdorf-Wiedeń-Lucko
Około 890km 8h45min
Wrocław-Katowice-Cieszyn-Zylina Bratysława-Wiedeń-Lucko
Około 930km 9h34min


To jest argument.. Odległości i czas przejazdu podałeś wg GPRS czy realnej jazdy tymi trasami, uwzględniającymi korki na budowanych czy remontowanych odcinkach?
Gdybyś mógł uszczegółowić trasę na odcinku Breclav-Wiedeń... Może podaj więcej pkt.. Wiem, że tam są budowane nowe odcinki obwodnicy a ja mam "starą" mapę w GPRS z 2008r. Dzięki z góry..
Wilfersdorf - jest kilka takich miejscowości wokół Wiednia :? a może chodziło Ci raczej o Wolkersdorf im Weinviertel ?

Winietki na Czechy i Austrię gdzie kupowałeś?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.03.2012 09:44

Winietkę na Czechy możesz kupić na stacji Shell już po stronie Czeskiej, od tego roku autostrada D1 od granicy z Polską do zjazdu "Ostrava, Rudna" jest bezpłatna. Winietkę na Austrię najlepiej kupić właśnie na stacji OMV w miejscowości Wilfersdorf, jest to miejscowość na drodze B7 -od granicy w Mikulovie w stronę Wiednia (jadąc przez Breclav też koło niej przejeżdżasz).
Jeśli masz mapę z 2008roku to na pewno nie masz na niej autostrady A5 przed Wiedniem, oraz obwodnicy Wiednia (S1 i S2).
Nie wiem dokładnie gdzie na Śląsku startujesz, Ja do autostrady w Bohuminie mam 30 minut (jeśli połączą naszą A1 z Czeską D1 z Katowic do Bohumina zajedziesz w jakieś 40minut), po około 3 godzinach jazdy jestem na autostradzie A5 przed Wiedniem. Droga do granicy A/Slo w Mureck (jadę zawsze obiazdem) zajmuje mi około 5,5 godziny. Na miejscu w okolicach Trogiru jestem po ok. 11 godzinach.
Jadę zawsze w nocy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy czy Słowację? - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone