Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przewodniki - subiektywny ranking

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 18.06.2005 22:35

platon napisał(a):
Plumek napisał(a):Prywatę odwalę, ale co tam ;)

Tu jest link z fragmentami przewodnika po Chorwacji:

http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=831

Po lewej stronie jest menu z linkami, pod którymi kryją się inne fragmenty. Z tego, co widzę - zamysł nie został dokończony, ponieważ z opisu samej Chorwacji dostępna jest zaledwie jedna część: TRASA OD GRANICY WĘGIERSKIEJ NAD ADRIATYK....

Plumek

No tak prywata. :wink:
Zamysł został zakończony i to z dobrym skutkiem.Niedługo konkrety. :D
Niepotrzebnie zyskało Biuro Podróży Funclub. :wink:


Co masz na myśli, bo nie qmam?
Mnie chodziło o prywatę dot. przewodnika - li i jedynie...
Funclub wszyscy mogą sobie darować.

Plumek
Jacek Grocvhowalski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 07.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek Grocvhowalski » 22.06.2005 14:46

A ja mam bardzo stary przewodnik Branko Ćirlić "Przewodnik po Jugosławii" z 1980 roku wydawnictwa Sportu i Turystyki - Warszawa. Jest to nieoceniona pozycja do dzisiaj. 8O
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 22.06.2005 15:47

Jacek Grocvhowalski napisał(a):A ja mam bardzo stary przewodnik Branko Ćirlić "Przewodnik po Jugosławii" z 1980 roku wydawnictwa Sportu i Turystyki - Warszawa. Jest to nieoceniona pozycja do dzisiaj. 8O


Ja mam wydanie z 1989 roku! Trochę w nim nieścisłości np. opis dróg, przejść granicznych, informacje dot. ustroju społeczno-politycznego, wyzania, itepe, itede... Zasadniczo można wykorzystać więc tylko info o przyrodzie i krajobrazie...

Plumek
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 31.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 22.06.2005 16:13

Kiedy wreszcie pojawi się oczekiwany przewodnik "Bezdroży" pt. "Bałkany"? Zapowiadają jego wydanie od ponad miesiąca (zob. reklama w czerwcowych "Podróżach", które wyszły w połowie maja).
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 22.06.2005 17:00

Maciej Winiecki napisał(a):Kiedy wreszcie pojawi się oczekiwany przewodnik "Bezdroży" pt. "Bałkany"? Zapowiadają jego wydanie od ponad miesiąca (zob. reklama w czerwcowych "Podróżach", które wyszły w połowie maja).


W Zapowiedziach (http://www.bezdroza.com/popup/zapowiedzi.php) jest już nawet okładka i można się zapisywać, żeby się dowiedzieć, kiedy wyjdzie. Więc pewnie już go drukują - czyli na dniach powinien być dostępny.

Plumek
darious
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darious » 23.06.2005 00:12

Zastanawiam się na ile można ufać różego rodzaju przewodnikom, no na pewno nie w 100%. Znalazłem sprzeczne informacje na temat uzyskiwania olejku lawendowego. Według przewodnika Bezdroży "Chorwacja. W krainie lawendy i wina." olejek lawendowy tłoczony jest na zimno:
http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=990

W innym artykule znalezionym w necie napisano, że olejek lawendowy uzyskuje się przez destylację z parą wodną i dokładniej opisano metodę tak, że wydaje mi się bardziej wiarygodna:
http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/s ... awenda.php

Czy ktoś wie jak to jest naprawdę z tym olejkiem :?:
Stefek
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stefek » 23.06.2005 08:24

darious napisał(a):Zastanawiam się na ile można ufać różego rodzaju przewodnikom, no na pewno nie w 100%. Znalazłem sprzeczne informacje na temat uzyskiwania olejku lawendowego. Według przewodnika Bezdroży "Chorwacja. W krainie lawendy i wina." olejek lawendowy tłoczony jest na zimno:
http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=990

W innym artykule znalezionym w necie napisano, że olejek lawendowy uzyskuje się przez destylację z parą wodną i dokładniej opisano metodę tak, że wydaje mi się bardziej wiarygodna:
http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/s ... awenda.php

Czy ktoś wie jak to jest naprawdę z tym olejkiem :?:


Jest całkiem prawdopodobne, że obydwie metody są stosowane. Tłoczenie na zimno jest starszą i prostszą metodą (mniej skomplikowana aparatura), ale destylacja daje nam czystszy produkt :D
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 23.06.2005 10:16

darious napisał(a):
Czy ktoś wie jak to jest naprawdę z tym olejkiem :?:


A może tak, że o destylacji parą wodną mówi:
młody ogrodnik z australijskiego stanu Wiktoria, uprawiający tę roślinę na 10-hektarowej plantacji.


A o tłoczeniu na zimno
właściciele lawendowych plantacji (na wyspie Hvar)


?

Plumek
Ostatnio edytowano 23.06.2005 21:50 przez Plumek, łącznie edytowano 1 raz
darious
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darious » 23.06.2005 20:59

Pewnie obydwie metody znajdują zastosowanie: domowa i przemysłowa. Trzeba by podpatrzeć jak Chorwaci robią olejek, tłoczą czy destylują.
:) :) :)
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 23.06.2005 21:52

Maciej Winiecki napisał(a):Kiedy wreszcie pojawi się oczekiwany przewodnik "Bezdroży" pt. "Bałkany"? Zapowiadają jego wydanie od ponad miesiąca (zob. reklama w czerwcowych "Podróżach", które wyszły w połowie maja).


Mam najświeższe wieści :) Jutro schodzi pierwsza partia "Bałkanów", więc od przyszłego tygodnia możnasz szukać w księgarniach :)

Plumek
Pinia_Pinia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 14.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pinia_Pinia » 10.07.2005 15:17

Zakupiliśmy przewodnik wyd RM- Discovery Channel rok wyd 2004 i ma on przepiękne zdjęcia, w miarę dobre mapy ( ale te mamy oddzielnie), a co do treści to jeszcze się nie wczytaliśmy. Bylismy już 2 razy w Cro ale z biurem podróży , a teraz jedziemy sami samochodzikiem :) więc każda pomoc książkowa i "forumowa ;) " potrzebna.

Co do treści przewodnika wypowiem się jak wrócę.
Jak na razie mam jedną wadę/zaletę tego przewodnika : zdjęcia są tak śliczne że nie chce się czytac tylko oglądać :)
darious
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darious » 31.07.2005 23:13

darious napisał(a):Zastanawiam się na ile można ufać różego rodzaju przewodnikom
:oops:

Sprostowanie: można ufać
Właśnie nabyłem przewodnik "Chorwacja. W kraju lawendy i wina" -(wyd. bezdroża) i stwierdzam, że jest rewelacyjny. Ograniczyłem się na razie do czytania opisu miejsc, które do tej pory odwiedziłem jak również informacji ogólnych o kraju. Podobają mi się różnego rodzaju ciekawostki na temat Chorwacji. :D :D :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.03.2017 10:57

Odświeżę wątek.

Jestem tu nowa. Za 2 miesiące planujemy pierwszy wyjazd do Chorwacji. Jedziemy we 2, pod namiot. W planach 2 tygodnie.

Już tak mam, że jak gdzieś jadę lubię mieć przewodnik - staram się podczas urlopu wyłączać tel, laptopa nigdy ze sobią nie bierzemy. Takie totalne odcięcie od świata. Przewodnik książkowy jest zatem koniecznością. Poza tym lubię przed zaznaczać sobie interesujące miejsca, przygotować się i jak najdłużej cieszyć się i rozkoszować wyjazdem.

Ok, rozpisałam się :) Do rzeczy - szukam aktualnego przewodnika, nie musi być dużo zdjęć, ale jak najwięcej opisów, rad praktycznych etc. Szukałam informacji na forum, ale inforamacje raczej sprzed kilku lat. Może ktoś coś doradzi?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.03.2017 11:03

__monia napisał(a):Szukałam informacji na forum, ale inforamacje raczej sprzed kilku lat. Może ktoś coś doradzi?

Chyba nic nie czytałaś. Wystarczy, że zajrzysz do relacji z zeszłego roku z miejsca, które planujesz odwiedzić. To raczej informacje w przewodniki mają kilka lat, nawet jak jest aktualny przedruk, to wydawnictwom nie chce się nawet zaktualizować cen wejściówek i godzin otwarcia popularnych miejsc....

Dla mnie książkowy przewodnik to tylko ze wzg leu na mapki centrów miast, aby wygodnie było się poruszać. 80% informacji co warto i kiedy to z forum.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 14.03.2017 11:07

piekara114 napisał(a):
__monia napisał(a):Szukałam informacji na forum, ale inforamacje raczej sprzed kilku lat. Może ktoś coś doradzi?

Chyba nic nie czytałaś. Wystarczy, że zajrzysz do relacji z zeszłego roku z miejsca, które planujesz odwiedzić. To raczej informacje w przewodniki mają kilka lat, nawet jak jest aktualny przedruk, to wydawnictwom nie chce się nawet zaktualizować cen wejściówek i godzin otwarcia popularnych miejsc....

Dla mnie książkowy przewodnik to tylko ze wzg leu na mapki centrów miast, aby wygodnie było się poruszać. 80% informacji co warto i kiedy to z forum.


Mam dwa...Baedekera i zielony Michelin...żaden nie jest idealny, ale z grubsza się uzupełniają...też korzystam głównie z mapek i opisów...większość wiedzy czerpię z relacji na forum :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
przewodniki - subiektywny ranking - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone