Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przewodniki - subiektywny ranking

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004
przewodniki - subiektywny ranking

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 22.05.2005 12:11

Hej, widze ze troszke w poprzednich latach pisalo sie o roznych przewodnikch ...ja mam własnie w reku spory stosik tego .... może taki subiektywny zbior wszystkiego co teraz jest na rynku przyda sie szczegolnie osobom poczatkujacym albo jadacym pierwszy raz.

Piszcie swoje opinie, ktore Wam pomogły a ktore sa " do kosza" .....

Wg mojej oceny najlepsze na polkach w tej chwili to:

Chorwacja Wiedzy i Życie - chyba najdroższy, naładniej wzrokowo wydany przwodnik po polsku, polecam szczegolnie tym ktorzy szukaja wielu informacji o miejscach do zwiedzania, zabytkach, chca wiedziec co to gotyk wenecki etc. Piekne zdjecia ktore pomoga na pewno w wyborze miejsca wycieczki, dadza ogolny poglad o kraju. Za ogromny plus uwazam tez plany parkow narodowych, twierdz, wiekszych zabytkow - gdybym miala w reku ten przeowdniuk rok temu nie kupowalabym sporej ilosci mapek i folderkow .... po KRKa wg wskazowek z tego przewodnika mozna spokojnie zaplanowac sensowna wycieczke, zdecydowac co chcesz zobaczyc, a co pominiesz .... ale .... uwaga ....
Chorwacja i Czarnogora Pascala ( duza, wznawiana co roku prawie ), (ja mam wyd pierwsze i moje uwagi mowia o tym z 2003) daje za to wiecej informacji czystko praktycznych, ktorych zabraklo mi w Wiedzy i Życiu ..... juz trzymajac sie KRka - przewdniki Pascala doradza w formie opisowej gdzie zaparkowac samochod i ile beda kosztowały bilety. Doradza tez jak polapac sie w ułazach w Plitvicach .... Brak tu jednak ładnych zdjeć ilustrujacych dzieki ktorym latwiej sie czyta przewodnik i szczegółowe opisy ile aktobusów dokad wyjezdza z Rijeki myśle ze nie wszystkim sie przydaja. Jadac rok temu z tym własnie przewodnikiem zwiedzalam wybrzeze i informacje mi w zasadzie wystarczyly .... minusem bylo to ze wprowadza troszke mętliku osobom niezorientowanym zupelnie w tym co chca zwiedzac i usypiałam nad nim wieczorami ( no to moze byc nawet plusem zalezy jak kto patrzy ;) )
MARCO POLO wyd. Pascal rózne regiony Cro miesci sie w kieszeni, kupiłam akurat "Istrie i Kwarner" zachecona innymi krajami z tej serii ..... naprawde miłe zaskoczenie, sa w nim informacje ktorych nie znalam .... troche zdjec i rozszezonych opisow zeby poczytac przy kawie w kafejce, do tego mapa na koncu ale pocieta bardzo i ja osobiscie z niej wcale nie korzystam ale jest ..... jadac w konkretny region i nie planujac "skokow" przez cała Chorwacje mozna zabrac zamiast "dużego" Pascala, jak ktos chce wiedziec kiedy i gdzie obchodzi sie Dzien Delfina to warto kupic, niedrogi zreszta .....
Chorwacja od środka Discovery Wyd. RM - z mapa - opisane sa niektore miejsca i regiony, jadnak jak bedziesz np z Zadarze to prożno szukac o nim informacji w tym przewodniku, zreszta jak i wyspie Krk ... polecam tylko dla "maniaków"
Istria Cres Krk .... NELLES - pewnie sa i inne regiony - ja kupilam tylko dla dobrej, szczegolowej mapy Istrii ... w srodku mniej wiecej to samo co w Pascalu miejscowosc po miejscowosci opisane co i jak. Mysle ze niekoniczny i wymienny z Marco Polo ale moze sie przydac.
Chorwacja - W kraju Lawendy i wina - Wyd. Bezdroza - lubie te przewodniki gdyz sa postrzegane jako cos wiecej dla tych co chca wiedziec wiecej ... mysle ze mozna go zabrac jako alternatywe dla wszechobecnego Pascala, kwestia preferencji .... sprawdzi sie rownie w zasadzie rownie dobrze. Jest takze "Chorwacja dla Żeglarzy" - mysle ze zinteresowanym w temacie moze sie przydac.
Chorwacja dla zmotoryzowanych Pascala ( taka zielona) - pozyczalam od znajomych i mi sie to najmniej przydalo... wlasciwie skrotowo to samo co w innych Pascalach.
przewodniki ktore przysyla chorwacki osrodek inf turystycznej w Polsce - dla poczatkujacych polecam zamowic na stronie http://pl.croatia.hr/ , po mniej wiecej dwoch tygodniach dostaje sie bezplatna paczke broszur glownie po angielsku ( mozna wybrac na stronie co sie chce ). Polcam chociazby dla uroczej mapki z najwazniejszymi atrakcjami w jez. polskim - pomoze w ogolnej orientacji o tym kraju.

i to chyba wszystko ....
Jak ktos mial w reku inny brakujacy do spisu przewodnik to moze uzupelni ....

Pozdrawiam Aneta
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.05.2005 13:11

Spory stosik ... :D
Ja mam tylko Pascala i broszurki.
I - co najważniejsze - znajomych (tych z cro.pl również :D ), którzy służą radą i wskazówkami .
A poza tym lubię czytać ciekawe internetowe "zapiski z podróży" (których adresy wrzucam do ULUBIONYCH) .
No i jest FORUM cro.pl ... :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam
P.S: Wasze zestawienie przyda się zapewne wszystkim tym, którzy odkrywają piękno HR .
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 22.05.2005 16:02

Szczerze mówiąc mam sporo zastrzeń w sumie do wszystkich z w/w przewodników. W zasadzie opisują miejsca powszechnie znane i odwiedzane, pomijam tu informacje praktyczne jak promy itd.
Posiadam niektóre z tych pozycji ale w moim odczuciu są to dobre dla tych którzy jadą pierwszy raz do HR. Co prawda biorę je ze sobą ale za każdym razem stwierdzam, że informacji o tym co waro zobaczyć jest za mało!
Przekładem jest np. wyspa Korcula. To, że jest tam wspaniałe stare miasto wiedzą praktycznie wszyscy, miejscowości można odczytać z mapy a to gdzie znajduje się targ czy biuro informacji turystycznej to zazwyczaj informacje dość łatwe do ustalenia na miejscu. Przynajmniej jak dla mnie mało, mało, mało, mało :D :D :D
A moze przesadzam i własnie piękne jest odkrywanie tego co warte odwiedzenia dzięki własnym pomysłom i czasami ... domysłom. Pewnie tak, bo bardzo to lubię :hearts:

Ale mimo to ... zawsze po takiej lekturze zastanawiam się co zawiera np przewodnik Pascal'a po Turcji, którą chciałabym zobaczyć z plecakiem na ramionach ... Weryfikując to po wieloletnich przygodach z chorwackim wydaniem Pascala jestem pełna obaw.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 22.05.2005 17:15

Dla mnie dziwne jest, że w przewodniku Pascala dla zmotoryzowanych - rok wyd 2001 (a takze w kilku innych) nie było żadnej wzmianki na temat wyjazdu na sv. Jure. Przeciez to jest bardzo duża atrakcja szczególnie dla "zmotoryzowanych".
Wpadłem na tą "atrakcję" zupełnie przypadkowo gdy na mapie zobaczyłem ze na sam szczyt prowadzi droga. Co prawda mapa pokazywała 2 różne drogi na szczyt, ale gdy próbowaliśmy wyjeżdzac od Makarskiej (przez V.Brdo) - miejscowi ludzie powiedzieli nam że samochodem się tam nie da wyjechać. Zawróciliśmy i pojechaliśmy już właściwą drogą przez G. Tucepi. Zresztą chyba mieli rację bo nie widziałem żadnych skrzyżowań na tej właściwej drodze, które mogłyby swiadczyć że na Jure można wyjechać jeszcze jakąś inną drogą.
A ta niezbyt dokładna mapa to Copernicusa. Może w nowszym wydaniu już ją uaktualnili, ale ja generalnie nie jestem z niej zadowlony.
Podsumowując - nie polecam ani tej mapy ani przewodnika Chorwacja dla zmotoryzowanych wyd 2001rok (podobno było jakieś wznowione wydanie, ale nie czytałem, więc się nie moge wypowiadać)

A juz za 3 tygodnie po raz trzeci wjadę na sv Jure...... eeeeeh...
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 22.05.2005 20:25

Mamy na forum niezwykłego gościa bo autorkę przewodników po Chorwacji.Jej nik suzana.Może ona by się w tej kwestii wypowiedziała.
Wydawnictwo Bezdroża.
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002
temat postu

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 22.05.2005 20:48

rok 1985 Jugosława Marii Krukowskiej ,jest to przewodnik ,dla tych co chca zwiedzac ,swietny.Lecz to przewodniki z Wiedzy Powszechnej-seria panstw Europy.lecz to sa juz białe kruki. Inne iformacje czerpie z cro .pl skarbica wiedzy .Mimo,ze znam chorwacje dosc dobrze,znajduje ciekawe miejsca,co poprostu je ominelam a teraz zobaczyłam oczyma uczestników FORUM.-niesamowicie ile jeszcze musze razy jechac do Chorwacji. :)
petris
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 23.05.2005 08:44

Takie stare wydania mogą być niezwykle ciekawe. Ciężko jednak na nie trafić.
A cro.pl jest skarbnicą cennych informacji.
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 24.05.2005 22:17

A moze ktos zbierze do kupy strony wszystkich Cromaniakow z opisami naszych podrozy w jednym poscie? To znaczy wszystkich co chca sie podzielic swoimi wrazeniami etc .... ja zbieram po postach wlasnie takie Wasze stronki ale nie dam rady czytac wszystkiego ....
Mysle tu troche o "maluszkach" poczatkujacych bo sama niedawno taka bylam ...... zdezorientowana, pytalam o rzeczy oczywiste .... to forum oprocz starych wyjadaczy zawiera wlasnie sporo osob dopiero odkrywajacych Chorwacje i uczacych sie na naszych podrozach .....
No moge zaprosic chetnych na pocztek do siebie ....
a niech tam .... i tak nikt nie wejdzie ;)
www.sasaneczka.prv.pl i spory opis calej podrozy do cro we wrzesniu 2004
pozdrawiam Aneta
Maciej Winiecki
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 31.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej Winiecki » 29.05.2005 13:09

Dorzuciłbym jeszcze przewodnik pt. "WYBRZEŻE CHORWACJI od Istrii po Dalmację", też wydawnictwa Bezdroża, ale z serii "Regiony" (404 strony), napisany przez wielkopolskich globtrotterów Sławomira Adamczaka i Katarzynę Firlej, z zabawnymi niekiedy komentarzami i przestrogami. Bardzo dobrze zredagowany. Znalazłem w nim np. taką oto praktyczną poradę, choć nie mogę do końca się zgodzić z postawioną tam tezą: "/.../Niemile przez chorwackich celników widziany jest wwóz na teren ich kraju dużych zapasów żywności (np. na dwutygodniowy pobyt w Chorwacji kilku osób). Dlatego przewożone jedzenie powinno być podzielone na mniejsze partie i ukryte w różnych torbach" (str.23).
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.05.2005 17:52

:!: Moi grodzy. Przewodniki przewodnikami, a do i w Cro jeździć jakoś trzeba. Właśnie kupiłem w EMPIKU Atlas 1:300 000 Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina. ISBN 3-575-03032-4 wydawnictwa MARCO POLO. Słono kosztował, ale są nowe autostrady, oznaczenia miejsc, które warto zwiedzić czy też zobaczyć. Za 4 tygodnie go przetestuję :lol: :lol: :lol: Pozdrowionka FUX
faziolot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 606
Dołączył(a): 18.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) faziolot » 30.05.2005 10:46

Właśnie jestem po lekturze przewodnika "Chorwacja i Czarnogóra" od Pascala (wyd. 2005), cena 43,5 PLN. Sam autor stwierdza, iż "stan prawny" przewodnika należy oceniać na koniec 2004r., lecz tak czy inaczej nie ma to zbytniego znaczenia przy planowaniu np. wycieczek po Dubrovniku. Jedynie podane ceny mogą się okazać nieaktualne, ale czy to ma jakieś znaczenie, w końcu te kilka euro w te czy we wte nie ma znaczenia :lol: Jak dla mnie ("to mój pierwszy raz") jest OK, wiele praktycznych porad, w tym także takich które dotyczą tranzytu przez CZ, SK, H, A, SLO. Sporo mapek, ale dla mnie zabrakło mapki Plitvic i NP Krka. Poza tym to chyba najlepsza propozycja spośród oferowanych w księgarniach - sporo tego przerzuciłem.
PZDR
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 18.06.2005 16:40

Prywatę odwalę, ale co tam ;)

Tu jest link z fragmentami przewodnika po Chorwacji:

http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=831

Po lewej stronie jest menu z linkami, pod którymi kryją się inne fragmenty. Z tego, co widzę - zamysł nie został dokończony, ponieważ z opisu samej Chorwacji dostępna jest zaledwie jedna część: TRASA OD GRANICY WĘGIERSKIEJ NAD ADRIATYK....

Plumek
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 18.06.2005 18:28

A tu juz link do zapowiedzi Wyd. Bezdroża przewodnika po Bałkanach:

http://www.bezdroza.com/?page=shop/flyp ... ct_id=2081

Plumek
BaWa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 17.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) BaWa » 18.06.2005 19:12

Plumek napisał(a):Prywatę odwalę, ale co tam ;)

Tu jest link z fragmentami przewodnika po Chorwacji:

http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=831

Po lewej stronie jest menu z linkami, pod którymi kryją się inne fragmenty. Z tego, co widzę - zamysł nie został dokończony, ponieważ z opisu samej Chorwacji dostępna jest zaledwie jedna część: TRASA OD GRANICY WĘGIERSKIEJ NAD ADRIATYK....

Plumek


Plumek fajna stronka zawsze cos mozna wyszperać.Thx
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 18.06.2005 21:57

Plumek napisał(a):Prywatę odwalę, ale co tam ;)

Tu jest link z fragmentami przewodnika po Chorwacji:

http://studentnews.pl/serwis.php?s=43&pok=831

Po lewej stronie jest menu z linkami, pod którymi kryją się inne fragmenty. Z tego, co widzę - zamysł nie został dokończony, ponieważ z opisu samej Chorwacji dostępna jest zaledwie jedna część: TRASA OD GRANICY WĘGIERSKIEJ NAD ADRIATYK....

Plumek

No tak prywata. :wink:
Zamysł został zakończony i to z dobrym skutkiem.Niedługo konkrety. :D
Niepotrzebnie zyskało Biuro Podróży Funclub. :wink:
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
przewodniki - subiektywny ranking
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone