Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przeprowadzka do Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 13.05.2019 11:38

Nie od dziś wiadomo że południowcy mają bardziej lajtowe podejście do życia.

Generalnie Chorwaci jak na południowców i tak są bardziej zdyscyplinowani niż Ci bardziej na południe, zapewne z racji położenia geograficznego. Muszą wykazać jakąś pracowitość żeby przetrzymać zimę, bo choć na wybrzerzu zimy nie są takie jak u nas, to jednak wymagają dyscypliny żeby się na nią przygotować.

Ale tak z moich obserwacji to bardzo mi się podoba ich podejscie. Bo pracują żeby się utrzymać. Ale właśnie nie gonią za tą kasą non stop.

Bardzo często oglądałem jak wieczorami Ci wszyscy gospodarze idą sobie razem do jednej knajpki, albo jakiejś piwniczki, biorą butelke wina, mieszają z wodą i siedzą przy tym dwie godziny, gadając i będąc zadowolonym.

Cieszą się tym co mają.

Uprzedzając, zaznaczam że zapewne są i od tego wyjątki i że mówię o mieszkańcach wybrzerza bo ich obserwuję.

A jak się mają ludzie mieszkający głębiej Chorwacji to nie mam pojęcia.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 14.05.2019 09:07

Tak jeszcze do wszystkich i nikogo. Nie na temat, ale o poruszanym tu ptaku:
nie wstydźcie i nie obawiajcie się być Pelikanami.
Albowiem jako mówi legenda:
Pelikan, jak głosi historia (opisana w tekście „Fizjolog” autorstwa anonimowego Aleksandryjczyka żyjącego w drugim wieku n.e.), nie pozwala pisklętom głodować. W najtrudniejszych chwilach rozszarpuje dziobem własną pierś, karmiąc młode swą krwią.


@namo,
zazdroszczę czereśni.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 14.05.2019 22:57

namo ... głowy nie urwała bura, auta do Jadrana nie stoczyła? ;)
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 15.05.2019 12:50

Nie wiedziałem, że bura to aż tak. Wychodząc wieczorem przed apartament to serio szło się przerazić. Jakby diabeł ogonem po ziemi zamiatał.

Ale jakoś przeżyliśmy burę, auto umyte i obczajony Kemping Strasko.

strasko.jpg
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 15.05.2019 16:25

namo napisał(a):Nie wiedziałem, że bura to aż tak. Wychodząc wieczorem przed apartament to serio szło się przerazić. Jakby diabeł ogonem po ziemi zamiatał.
Ale jakoś przeżyliśmy burę, auto umyte i obczajony Kemping Strasko

Ponoć na paskim moście odnotowali 197 km/h - oczywiście most zamknęli dla wszelkiego ruchu.
Jedną burę na Pagu przeżyłam na kempingu Sv. Duh - o mało nie odfrunęliśmy z przyczepą jak te kioski do basenu na Twoim filmiku.
Zawsze po drugiej stronie wyspy mniej wieje niż po tej stronie od Velebitu i tego też doświadczyliśmy :)

Czekamy na wieści o słońcu :)
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 16.05.2019 15:30

gusia-s napisał(a):Czekamy na wieści o słońcu :)


A po burzy przychodzi Zadar

zadar.jpg
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.05.2019 16:49

Dobrze zobaczyć Zadar. Bardzo polubiłem to miasto.
Nie myślę oczywiście o osiedlach blokowych do dziś z niewyremontowaną elewacją po wojnie.
Polubiłem Stare Miasto.
Na plus zaliczam montaż tej części wypowiedzi. Kiedy trzeba to jest "przyśpieszenie" współbrzmiące z narracją.

Minusy jednak się pojawią.
Styl wypowiedzi pozostawiam dla każdego który obejrzał/odsłuchał.
Żona już nie jest nazywana "autopilotem".

Dla osób, którym Chorwacja jest bliska sercu, teksty wypowiedziane przez autora mogą świadczyć o pewnym lekceważeniu tego gdzie postanowił przebywać.


Zabiera was statek do tego ... jakiegoś Parku Kornati. 3.53.

Idziemy. Jak to się nazywa w stronę tę...w stronę wody. 06.15.

Ja bym wiedział, że idę w stronę Adriatyku.
No, ale to ja. Mogę się mylić.
Gdzie szedł autor - przypuszczałem.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 16.05.2019 18:05

romuald22 napisał(a):Dla osób, którym Chorwacja jest bliska sercu, teksty wypowiedziane przez autora mogą świadczyć o pewnym lekceważeniu tego gdzie postanowił przebywać.


Nie udaję kogoś kim nie jestem i mam nadzieję, że nie urażę nikogo swoją obojętnością do zabytków. Fajnie,że są ale mnie one nie kręcą i nie będę na siłę starał się opowiadać o nich na swoich materiałach. O wielu aspektach chorwackich mogę poruszać kwestie ale zabytki leżą mi bokiem.

Tym czasem sprawdziłem czy z Pagu dojadę do Plaży Sv Duch przez osuwisko.

romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.05.2019 18:13

namo napisał(a):
romuald22 napisał(a):Dla osób, którym Chorwacja jest bliska sercu, teksty wypowiedziane przez autora mogą świadczyć o pewnym lekceważeniu tego gdzie postanowił przebywać.


Nie udaję kogoś kim nie jestem i mam nadzieję, że nie urażę nikogo swoją obojętnością do zabytków. Fajnie,że są ale mnie one nie kręcą i nie będę na siłę starał się opowiadać o nich na swoich materiałach. O wielu aspektach chorwackich mogę poruszać kwestie ale zabytki leżą mi bokiem.

Gdzie ja coś mówiłem o zabytkach??? 8O

Huston - mamy problem.
Ostatnio edytowano 16.05.2019 18:16 przez romuald22, łącznie edytowano 1 raz
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 16.05.2019 18:16

To rozwiń swoją wypowiedź odnośnie tego bo nie czaju :-)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.05.2019 18:18

namo napisał(a):... bo nie czaju :-)

W mowie potocznej mówi się u nas - "bo nie czaję".

Resztę masz powyżej.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 16.05.2019 18:29

Namo bądź po prostu sobą tak jak zawsze. Naturalność i nie udawanie jest wyżej cenione niż udawane Ę i Ą.

Roz**bał mnie tekst:
"Dla osób, którym Chorwacja jest bliska sercu, teksty wypowiedziane przez autora mogą świadczyć o pewnym lekceważeniu tego gdzie postanowił przebywać"
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.05.2019 18:55

wikol napisał(a):...
Roz**bał mnie tekst:
"Dla osób, którym Chorwacja jest bliska sercu, teksty wypowiedziane przez autora mogą świadczyć o pewnym lekceważeniu tego gdzie postanowił przebywać"

Szkoda, że nie zacytowałeś reszty.

Czyli jesteś roz... coś tam.
Jakoś z tym musisz sobie poradzić.
Powodzenia.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 16.05.2019 19:25

namo napisał(a): Nie udaję kogoś kim nie jestem i mam nadzieję, że nie urażę nikogo swoją obojętnością do zabytków...
I bardzo dobrze :)
Nie czuję się urażona a Chorwacja jest bliska mojemu sercu :)


namo napisał(a): Tym czasem sprawdziłem czy z Pagu dojadę do Plaży Sv Duch przez osuwisko...

Oooo super wiadomość :)
Myślę, że powinieneś się nią podzielić w KMWP

Na tym kempingu w dole mieszkałam 6 lat temu :)
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 17.05.2019 12:02

romuald22 napisał(a):(...) Ja bym wiedział, że idę w stronę Adriatyku.(...)
Zostawię bez komentarza, choć znowu idealnie pasowałoby coś ze Szwejka. Coś związane z porucznikiem Dubem.
romuald22 napisał(a):A przez Twardorzeczkę wiele razy przejeżdżałem na rowerze
I to być może wyjaśnia emigrację z tej miejscowości.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Przeprowadzka do Chorwacji - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone