Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przelew do Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.02.2017 21:47

Bonuz nie ma co sobie głowy zawracać " groszami", właściciel na pewno nie dostanie 25e mniej zaliczki. Ja w tamtym roku byłam nadgorliwa i nie chciałam żeby właściciel dostał mniej i kosztowało mnie to dobrze ponad 100 zł właśnie w banku PKO BP. W tym roku to olałam i wybrałam przelew gdzie oboje pokrywamy koszty i w PKOBP mnie kosztowało to 8 zł prowizji a właścicieli nie wiem ile, wysyłałam dwójce- jednemu przy zaliczce 130 euro wysłałam 3 e więcej a 2 przy 60 euro wysłałam 2 e więcej, żaden nie pisał, że coś się nie zgadza czy jest za mało więc myślę, że gdyby to były duże kwoty zwrócili by uwagę.

Pozdro :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.02.2017 21:55

Bonuz napisał(a):Sluchajcie myk polega na tym ze zawsze trzeba zaznaczyc opcje SHA czyli ja pokrywam koszty mojego banku odbiorca koszty bankow trzecich ktore wynosza albo 0 albo tyle co nic, wtedy mamy przlew SEPA i koszty sa min. W ING 5 pln, pko bp 8 pln itd. Wiekszosc z nas chce byc mila i zaznaczamy opcje OUR czyli wszystkie kosxty po naszej stronie, banki to wykorxystuja i przy tej opcji pobiersja oplate ryczaltowa a ta juz jest wysoka w poko bp 80pln + cos tam jeszcze i razem wychodzi ponad 100 pln za przelew.
Pisalem juz wczesniej ze robia na w balona.

Nic nie kumam - bo post w jakimś dziwnym języku :roll:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.02.2017 22:06

Ja tam wszystko zrozumiałam :wink:
Grzegorz81
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz81 » 19.02.2017 22:17

słoma79 napisał(a):nie wiem skąd te kwoty...większość banków zwykły przelew SEPA robi za 5 PLN...maks 10...(u mnie 5) płaciłem tak rok temu, płaciłem w tym roku i jakoś mi gospodarz nie marudził, że mu coś pobrało z jego zaliczki 8O...konto zwykłe bez wodotrysków, VIPów i bogatych biznesmenów :mrgreen:


Chyba odkryłem na czym myk polega. Otóż po zalogowaniu się do nowej bankowości ING nie widzę takiej opcji jak przelew europejski, natomiast zalogowałem się do jeszcze starej wersji bankowości online i tam po wybraniu przelewu zwykłego można wybrać jaki rodzaj przelewu chcemy dokonać europejski\walutowy - ja dzisiaj dokonałem przelewu walutowego dlatego mi naliczyło koszta 80 zł.
Ktoś może jeszcze to potwierdzić ? Bo może ślepy jestem :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 19.02.2017 22:52

Bonuz napisał(a):Sluchajcie myk polega na tym ze zawsze trzeba zaznaczyc opcje SHA czyli ja pokrywam koszty mojego banku odbiorca koszty bankow trzecich ktore wynosza albo 0 albo tyle co nic, wtedy mamy przlew SEPA i koszty sa min. W ING 5 pln, pko bp 8 pln itd. Wiekszosc z nas chce byc mila i zaznaczamy opcje OUR czyli wszystkie kosxty po naszej stronie, banki to wykorxystuja i przy tej opcji pobiersja oplate ryczaltowa a ta juz jest wysoka w poko bp 80pln + cos tam jeszcze i razem wychodzi ponad 100 pln za przelew.
Pisalem juz wczesniej ze robia na w balona.

Cóż, podejrzewam, że te koszty są opisane w tabelach opłat poszczególnych banków dostępnych na ich stronach internetowych.

Masz jednak rację, w moim banku (BZ WBK) doczytałam na stronie, że do przelewu SEPA konieczny jest wybór opcji SHARED przy kosztach przelewu. Jeśli wybieramy OUR, to już nie jest SEPA, a koszty banków zagranicznych (do jakiejś wysokości) są zryczałtowane - wysokość ryczałtu zależy od banku, u mnie to chyba 5 euro, oprócz standardowych 8PLN. Nie była to informacja jakoś szczególnie przez bank skrywana. 8)

W tym roku robiłam przelew do Bułgarii i tam pani od razu zażyczyła sobie doliczenie do kosztów zaliczki 3 euro, bo tyle pobiera im bank w systemie SEPA. Z kolei przelewając zaliczkę do Chorwacji wybrałam świadomie opcję OUR, żeby Chorwat dostał dokładnie tyle, ile chciał. W sumie przy ryczałcie 5E nie byłaby to duża różnica dla mnie.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 20.02.2017 00:05

Czytam i czasem czegoś nie rozumiem. W 2 bankach mam tak:. Screen akurat z mbanku.
Skopiowałem w pole odbiorcy numer rachunku podany przez Chorwata. Pojawił się ptaszek że ok. Po wpisaniu kwoty jaką chce przelać (tu zaznaczyłem 10e bo nie robiłem przelewu tylko do screena) i pod spodem od razu pojawia się 3 opcje. Z opisem kto i ile płaci za co. I naprawdę inne banki tak robią że podczas robienia przelewu nie wiadomo czy przelew wyjdzie te 5zl czy 100???
Załączniki:
Screenshot_2017-02-19-22-56-52-950_com.android.chrome.png
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 20.02.2017 00:15

wydaje mi się, że problem nie leży w kwocie, tylko w tym, że boimy się (my Polacy) kliknąć w okienko dzielące koszty. Często robimy to z niewiedzy albo nie chcemy urazić gospodarzy, uniknąć nieporozumień i bierzemy na klatę całość kosztów a banki chętnie z tego korzystają i walą za SWIFTy kwoty z kosmosu...
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 20.02.2017 00:49

No tak. Zawsze można iść na pocztę wsadzić euro do koperty i za kilka dziesiat złotych wysłać. Wtedy mamy pewność że Chorwat dostanie dokładnie tyle ile chcieliśmy;)a wysyłka kosztuje dużo mniej niż niektórzy tu piszą że przelew ponad 100zl.
Bonuz
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 27.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bonuz » 20.02.2017 00:50

Właśnie o tym mówię, klikamy SHA czyli podział kosztów wtedy mamy przelew SEPA (SHA jest jednym z warunków SEPA) i po sprawie nawet jeśli suma dojdzie niepełna ponieważ może być pomniejszona o koszty banków trzecich ( koszty te będą niewielkie rzędu 1euro) wyrównamy po przyjeździe na miejsce, myślę że temat jest już ogarnięty i każdy będzie wiedział co klikamy na stronie banku a jeśli ktoś chce być bardzo uprzejmy może kliknąć OUR i płacić ponad 100pln za przelew banki o tym wiedzą i wykorzystują to z premedytacją.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.02.2017 00:56

Bonuz napisał(a): może kliknąć OUR i płacić ponad 100pln za przelew banki o tym wiedzą i wykorzystują to z premedytacją.

Czy w wielu bankach te opłaty są aż tak znaczące, czy też PKO w tym po prostu przoduje? Bo to naprawdę bardzo zawyżona kwota...
Bonuz
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 27.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bonuz » 20.02.2017 01:06

w pko jest 80 pln + jeszcze jakaś opłata razem wychodzi 105 zeta. W innych bankach jest podobnie od 40 wzwyż, generalnie jest to opcja zawsze droższa trzeba pamiętać,
Żeby płatność została wysłana poprzez SEPA musi spełnić wszystkie wymienione niżej kryteria:
- walutą transakcji jest EURO,
- kraj odbiorcy przelewu (beneficjenta) należy do Unii Europejskiej lub jest to Norwegia, Islandia, księstwo Lichtenstein lub Szwajcaria,
- bank beneficjenta jest uczestnikiem systemu SEPA, co można sprawdzić tutaj lub tutaj,
- podano prawidłowy kod SWIFT (inaczej BIC) banku beneficjenta,
- podano prawidłowy rachunek beneficjenta w formacie IBAN,
- wybrano tryb zwykły płatności (a nie pilny lub ekspres) - w formatkach przelewów SEPA w bankach ta opcja jest zwykle ustawiana automatycznie,
- wskazano opcję kosztową SHA (opisane niżej) - w formatkach przelewów SEPA w bankach ta opcja jest zwykle ustawiana automatycznie.
Ja chciałem być uprzejmy i dla pewności wciskałem OUR wtedy nie mamy już SEPA a gdy nie ma SEPA jest drożej, myślę że chyba wszystko na ten temat zostało już powiedziane a raczej napisane. Ale zanim do tego doszedłem trochę mnie to kosztowało na szczęście tylko mojego wysiłku.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.02.2017 01:16

Bonuz napisał(a):w pko jest 80 pln + jeszcze jakaś opłata razem wychodzi 105 zeta. W innych bankach jest podobnie od 40 wzwyż

No to rzeczywiście sporo. Mnie nawet w opcji OUR przelew wychodzi około 30PLN zależnie od kursu euro, więc dużej różnicy między nią a SEPA nie odczuwam.
vtec11
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 20.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) vtec11 » 20.02.2017 09:49

Grzegorz81 napisał(a):
słoma79 napisał(a):nie wiem skąd te kwoty...większość banków zwykły przelew SEPA robi za 5 PLN...maks 10...(u mnie 5) płaciłem tak rok temu, płaciłem w tym roku i jakoś mi gospodarz nie marudził, że mu coś pobrało z jego zaliczki 8O...konto zwykłe bez wodotrysków, VIPów i bogatych biznesmenów :mrgreen:


Chyba odkryłem na czym myk polega. Otóż po zalogowaniu się do nowej bankowości ING nie widzę takiej opcji jak przelew europejski, natomiast zalogowałem się do jeszcze starej wersji bankowości online i tam po wybraniu przelewu zwykłego można wybrać jaki rodzaj przelewu chcemy dokonać europejski\walutowy - ja dzisiaj dokonałem przelewu walutowego dlatego mi naliczyło koszta 80 zł.
Ktoś może jeszcze to potwierdzić ? Bo może ślepy jestem :oczko_usmiech:

Ja robiłem przelew z nowego ing, dałem przelew walutowy ale zaznaczyłem koszt SHA - zjadło mi 5 zł, Zapewne zazaczyłeś OUR czyli ty pokrywasz wszystkie koszta. Rok temu tak zrobiłem tyle, że w Mbank, także wyciągnałem wnioski - zapłaciłem dużo.
Tak jak napisał Bonuz zaznaczajcie SHA, a jeżeli ktoś nadgorliwy uprze się, że zjadło mu parę euro - napiszcie, że dopłacicie na miejscu na pewno będzie to korzystniesze dla portfela.

Ps. może być jeszcze opcja,że bank odbiory nie jest w SEPA - wtedy faktycznie te koszt mogą tyle wynieść.
Grzegorz81
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz81 » 20.02.2017 14:10

Przedzwoniłem na infolinię ING i miła Pani poinformowała, że wprowadziłem za dużo danych (niby jakiś Bank pośredniczący, nie pamiętam dokładnie) ale złożyłem reklamację bo przelew powinien i tak zostać zdefiniowany jako europejski a nie walutowy - Pani sama tak mi powiedziała. Nie wiem o jakie dane chodziło ale napisałem nr IBAN i BIC a Bank ING sam wykrył nazwę oraz adres. Nr BIC to numer SWIFT składający się z 8 lub 11 znaków (jest do tego specjalna stronka która wyszukuje takie kody). Ja dostałem kod 8 znakowy i ING wykrył nazwę Banku i adres ale na koniec numeru IBAN dopisał xxx czyli uzupełnił do 11 znaków.
Później sam sobie wyszukałem taki kod i znalazło mi 8 znakowy jak i 11 znakowy, może w tym wypadku należało podać właśnie ten dłuższy ? Oczywiście koszt zaznaczyłem jako SHA. Dam potem znać czy reklamacja została uwzględniona.

Reklamacja uwzględniona, ING zwróciło mi 75 zł. na konto czyli operacja kosztowała mnie 5 zł.
vtec11
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 20.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) vtec11 » 21.02.2017 08:53

Grzegorz81 napisał(a):
Reklamacja uwzględniona, ING zwróciło mi 75 zł. na konto czyli operacja kosztowała mnie 5 zł.

Super, ciekawe czy by zwrócili bez Twojej interwencji.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Przelew do Chorwacji - strona 65
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone