Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.04.2023 21:29

wiola2012 napisał(a):Abdullah słowa dotrzymał i słoneczko ładnie zaszło na koniec wycieczki :)

Tylko nie każ nam za długo czekać :D.
Wyprawa świetna, dla mnie to kompletna egzotyka :hut: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.04.2023 22:50

marze_na napisał(a):Wyprawa świetna, dla mnie to kompletna egzotyka :hut: .

:D
Dla mnie też taka była. Żałuję tylko tego, że tak długo zwlekałam z tym kierunkiem :oczko_usmiech:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 12.04.2023 10:03

Wow wow! Przejażdzka po pustyni na pace, nieźle. Nie było Wam zimno podczas jazdy???
Piękna ta pustynia, te skały nadają jej obłędnego klimatu. :hearts:
I słodziaki wielbłądziaki :hearts: Można je było wyprzytulać?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.04.2023 17:46

Kapitańska Baba napisał(a):Wow wow! Przejażdzka po pustyni na pace, nieźle. Nie było Wam zimno podczas jazdy???

Siedzenia były wygodne, mieliśmy kurtki z kapturem, okulary, więc ani piasek, ani wiatr nam nie dokuczał :D .
Kapitańska Baba napisał(a):Piękna ta pustynia, te skały nadają jej obłędnego klimatu. :hearts:

To prawda, piękna :)
Kapitańska Baba napisał(a):I słodziaki wielbłądziaki :hearts: Można je było wyprzytulać?

Pogłaskałam, ale przytulania nie próbowałam. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę, że niektóre mają na mordkach szmaciane kagańce. Bo wielbłądy gryzą 8O . I to trochę przystopowało moje zapędy do przytulania :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4710
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.04.2023 21:57

wiola2012 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):I słodziaki wielbłądziaki :hearts: Można je było wyprzytulać?

Pogłaskałam, ale przytulania nie próbowałam. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę, że niektóre mają na mordkach szmaciane kagańce. Bo wielbłądy gryzą 8O . I to trochę przystopowało moje zapędy do przytulania :mrgreen:

Wielbłądy wyglądają pięknie, ale niestety śmierdzą. Podczas wycieczki na Górę Mojżesza widziałam, jak jeden spod drugiego wyjada odchody i już samo to (pomijając to, że mogą ugryźć) skutecznie mnie zniechęciło do jakiegokolwiek spoufalania się z nimi.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 13.04.2023 09:22

wiola2012 napisał(a):
megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Na tych fotelikach można rano oglądać wschód słońca.

Ciekawie, czy ktoś z Was się skusił na te poranne atrakcje ?.

Tak, skusiłam się, ale troszkę się spóźniłam i słońce już prawie wzeszło :D


My też mieliśmy ochotę na wschód słońca, właściwie byliśmy pewni, że będziemy go oglądać codziennie bo nasze dzieci wstają dość wcześnie ale w Jordanii spali jak na nich dość długo, pewnie różnica czasu zrobiła swoje i po prostu wstawali tak jak by byli w Polsce a w Jordanii już była 8 i słońce dawno wstało ;-) .

Na Wadi Rum skorzystaliśmy z przejażdżki na wielbłądzie i było to dość osobliwe doświadczenie. Godzina jest wystarczająca żeby się przekonać, że już nigdy więcej nie będę chciała tego robić ;-) .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 13.04.2023 09:37

Pogłaskałam, ale przytulania nie próbowałam. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę, że niektóre mają na mordkach szmaciane kagańce. Bo wielbłądy gryzą 8O . I to trochę przystopowało moje zapędy do przytulania :mrgreen:


Wiem że gryzą :wink: Ale jak miały już te pysie zabezpieczone szmatką to chyba bym sobie nie darowała przytulańców :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.04.2023 16:51

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):I słodziaki wielbłądziaki :hearts: Można je było wyprzytulać?

Pogłaskałam, ale przytulania nie próbowałam. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę, że niektóre mają na mordkach szmaciane kagańce. Bo wielbłądy gryzą 8O . I to trochę przystopowało moje zapędy do przytulania :mrgreen:

Wielbłądy wyglądają pięknie, ale niestety śmierdzą. Podczas wycieczki na Górę Mojżesza widziałam, jak jeden spod drugiego wyjada odchody i już samo to (pomijając to, że mogą ugryźć) skutecznie mnie zniechęciło do jakiegokolwiek spoufalania się z nimi.

O fuj 8-O
Wiem, że tak robią małe, głupiutkie szczeniaczki, ale nie sądziłam, że dorosłe zwierzęta. Te wielbłądy, które spotkaliśmy były zadbane, dość blisko podeszłam i nie śmierdziały.

Kapitańska Baba napisał(a):Wiem że gryzą :wink: Ale jak miały już te pysie zabezpieczone szmatką to chyba bym sobie nie darowała przytulańców :D

:D Masz podejście do zwierząt, na pewno nic by Ci nie zrobiły.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.04.2023 17:31

Aglaia napisał(a):My też mieliśmy ochotę na wschód słońca, właściwie byliśmy pewni, że będziemy go oglądać codziennie bo nasze dzieci wstają dość wcześnie ale w Jordanii spali jak na nich dość długo, pewnie różnica czasu zrobiła swoje i po prostu wstawali tak jak by byli w Polsce a w Jordanii już była 8 i słońce dawno wstało ;-) .

Nam się tak dobrze i wygodnie spało w beduińskim namiocie, że nie chciało nam się zrywać przed świtem. Ale na końcóweczkę zdążyłam :oczko_usmiech: .
Aglaia napisał(a):Na Wadi Rum skorzystaliśmy z przejażdżki na wielbłądzie i było to dość osobliwe doświadczenie. Godzina jest wystarczająca żeby się przekonać, że już nigdy więcej nie będę chciała tego robić ;-) .

Ale dlaczego?
Pierwszy i jak dotychczas jedyny raz, jechałam na wielbłądzie gdy byłam z moim synem na cyrkowym przedstawieniu. On bardzo chciał, a ja nie mogłam go puścić samego bo był za mały. Całkiem fajnie było :) .
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 13.04.2023 19:28

A ile trwala Wasza przejazdzka?

Ja po godzinie czulam wszystkie kosci i miesnie w okolicach miednicy, nawet takie ktorych istnienia się nie spodziewałam. Jechalam z córką i to może tez miało wplyw. Ale mąż który jechał sam też powiedział, że raz wystarczy i więcej na to stworzenie nie wsiada.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.04.2023 19:47

Aglaia napisał(a): Ja po godzinie czulam wszystkie kosci i miesnie w okolicach miednicy, nawet takie ktorych istnienia się nie spodziewałam…

A widzisz, nie pomyślałabym, bo nigdy tak długo ani konno, ani tym bardziej na wielbłądzie nie jechałam :) .
My to tak z 10 minut tylko :oops: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.04.2023 20:56

Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima

Wadi Rum, cz. 2

Jedziemy dalej.

1.JPG

2.JPG


Po przejechaniu około 4 km mamy kolejny przystanek – Czerwoną Wydmę.
Czerwona wydma -Al Ramal – to taka wielka piaskownica z mięciutkim, czerwonym, ciepłym piaseczkiem. Kolor zawdzięcza obecności tlenku żelaza.
Syn Abdullaha (wstyd się przyznać, ale zapomniałam jego imienia) zostawił nas, żebyśmy się „pobawili” , a sam poszedł do znajomych na ploteczki :) .
Wspinamy się na górę po skałkach, ale można też podejść po piasku.

11b.JPG

11.JPG

14.JPG


Z góry rozciągają się typowe dla Wadi Rum krajobrazy.

10.JPG

11a.JPG

12.JPG

13.JPG


Niektórzy próbowali zjechać z niej na desce, my sobie zbiegliśmy gdyż idealnie nadaje się do chodzenia boso.

16.JPG


Kolejny punkt, o który nieustannie dopytywałam naszego przewodnika, to Kanion Khazali.
Zatrzymujemy się w pobliżu tej góry i kawałeczek idziemy pieszo.

20.JPG


Tam na wprost, gdzie zmierza przewodnik, jest wejście do kanionu.

21.JPG

22.JPG


Rosną tu całkiem spore rośliny.

23.JPG


Khazali to piękne miejsce, chociaż wewnątrz przejście jest wąskie i niespacerowe. Bez sprzętu do wspinaczki można przejść tylko kilkadziesiąt metrów.

24.JPG

24a.JPG


Ściany pną się pionowo w górę.

25.JPG

27.JPG



Jego wewnętrzne ściany pokryte są inskrypcjami tamudzkimi, nabatejskimi i islamskimi, a także petroglifami przedstawiającymi ludzi i zwierzęta. Nasz kierowca pokazywał nam te na które warto zwrócić uwagę.

28.JPG

29.JPG

33.JPG

30.JPG

32.JPG

34.JPG


Po drodze napotykamy oczka wodne, przez które musimy przeskoczyć lub je po skałkach okrążyć.

35.JPG

36.JPG

37.JPG


Dalej iść się nie da.
(...)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.04.2023 21:00

Też bym się chętnie "pobawiła" w takim miejscu :D

I dołączam do zachwytów nad wielbłądami-słodziakami :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.04.2023 21:30

maslinka napisał(a):Też bym się chętnie "pobawiła" w takim miejscu :D

Więcej zdjęć z zabawy w piaskownicy jest takich bardziej prywatnych, trochę śmiesznych, ale ich na forum wstawić nie mogę :oczko_usmiech: .
maslinka napisał(a):I dołączam do zachwytów nad wielbłądami-słodziakami :hearts:

Grono wielbicieli się poszerza :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.04.2023 21:59

wiola2012 napisał(a):Dalej iść się nie da.

Nie szkodzi :wink:.
Już ten mały fragment, który przeszliście robi wrażenie 8).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prezent urodzinowy - Jordania i Jerozolima - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone