Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prawosławie w Chorwacji

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]

Czy lubisz zwiedzać zabytki podczas swojego urlopu?

tak
32
100%
nie wiem
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 32

the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 07:54

AndrzejJ. napisał(a):,,Chorwacka Cerkiew Prawosławna

Wyjątkowo ciekawym przypadkiem, którym chciałbym podzielić się z czytelnikami bloga jest historia efemerycznej Chorwackiej cerkwi prawosławnej, powstałej przede wszystkich z pobudek politycznych, choć nie chcę całkowicie potępiać samej idei. Z tego co zauważyłem jeszcze nikt nie podjął się choćby lapidarnego poruszenia tego wątku, zatem tym bardziej zachęcam do lektury tłumaczenia artykuły o Chorwackiej cerkwi prawosławnej z wikipedii.


Często się w pracach błędnie pokazuje jakoby idea Chorwackiej cerkwi prawosławnej powstała w okresie Niezależnego Państwa Chorwackiego. Idea ta, jednak sięga swoimi korzeniami już drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wielu prawosławnych chrześcijan określało się jako Chorwaci, tak jak i wielu z wybitnych osobowości będąc prawosławnymi, identyfikowało się jako Chorwaci.


Idea powołania tzw. Cerkwii chorwackiej, która narodziła się pod koniec XIX wieku w kręgach zagrzebskich, pod patronatem austriackim, miała swoje źródła w ideologii wszechchorwackiej (Kvaternik, Starcevic), która w dobie chorwackiego odrodzenia narodowego (XIX/XX w.) uzyskała popularność wśród części Chorwatów.

Ideologia ta wykluczała istnienie innych niż chorwacki narodów w tej części Bałkanów. Z tego wynikała też koncepcja tego Kościoła, mogła być ona wedle tych ideologów tylko chorwacka.

Celem tego programu była próba skroatyzowania jak największej liczby serbskiej ludności prawosławnej, przede wszystkim na obszarze dzisiejszej Chorwacji i Bośni i Hercegowiny.


AndrzejJ. napisał(a):Za przykład może posłużyć (...) generał Svetozar Borojević i inni.


Przykłady trafne. Przyjmowanie katolicyzmu wśród serbskiej elity (bo wszystkie wymienione postacie odgrywały znaczącą rolę w społeczeństwie) w austriackiej prowincji Chorwacja-Slawonia było nierzadko wymuszane względami administracyjnymi. Krótko mówiąc, ażeby np. zostać oficerem armii austro-węgierskiej, Serb musiał zmienić wyznanie na katolickie, nie było innej możliwości. Była to określona forma przymusu państwowego i opresji, bo robienie jakiejkolwiek kariery w austriackiej Chorwacji wymagało przejścia na katolicyzm.

AndrzejJ. napisał(a): Do całkowitego utożsamienia serbskości i prawosławia, dochodzi za czasów bana Khuena Hedervarya, który chciał w ten sposób złamać oprór stawiany przez Chorwatów.
Eugen Kvaternik w 1861 roku


Absolutnie nie. Utożsamianie serbskości i prawosławia w Chorwacji ma znacznie wcześniejsze i głębsze źródła.

W okresie faszystowskiego państwa chorwackiego czasów II wojny światowej koncepcja przymusowego przechodzenie na katolicyzm i "chorwackie prawosławie" nabrała tempa. Przyjmowanie katolicyzmu, czy "chorwackiego prawosławia" było więc nierzadko jedynym sposobem aby literalnie uratować życie. Były to zabiegi w których chorwacki Kościół katolicki, przy poparciu chorwackich faszystów, masowo i ochoczo uczestniczył.

AndrzejJ. napisał(a): W 2010 roku pojawiła się inicjatywa za odnową Chorwackiej cerkwii prawosławnej, 13 marca 2010 w Zadarze ogłoszono, powołanie do życia stowarzyszenia "Chorwacka prawosławna wspólnota". Na stan obecny do stowarzyszenia wstąpiło około 500 osób."


Oczywiście i dziś są radykalne, choć nieliczne środowiska, które forsują tego rodzaju program. Jednak na prawosławnych Serbów nie ma on praktycznie żadnego wpływu.

Niedawno prezydent Chorwacji, Ivo Josipović, i inni urzędnicy, potępił próby odnowienia "Chorwackiej Cerkwii Prawosławnej" jako narzędzia przymusowej asymilacji i relikt chorwackiej niechlubnej przeszłości.
Ostatnio edytowano 31.05.2011 08:46 przez the ultimate, łącznie edytowano 3 razy
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 31.05.2011 08:01

AndrzejJ. napisał(a):,,
W 2010 roku pojawiła się inicjatywa za odnową Chorwackiej cerkwii prawosławnej, 13 marca 2010 w Zadarze ogłoszono, powołanie do życia stowarzyszenia "Chorwacka prawosławna wspólnota". Na stan obecny do stowarzyszenia wstąpiło około 500 osób."

z chorwackiego przetłumaczył xpictianoc

tylko 500 osób ?toż to jak sekta....
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 08:42

Także na obszarze dzisiejszej Chorwacji, poza ludnością chorwacką istotnym czynnikiem kulturowym, politycznym i społeczno-ekonomicznym byli od dłuższego czasu prawosławni Serbowie.

Wnieśli oni ogromny wkład w rozwój chorwackiej (i nie tylko) kultury. Takim sztandarowym przykładem niech będzie prawosławny Serb z okolic Gospicia, Nikola Tesla, wielki uczony i wynalazca.

Pamiętacie symbol "T" (tesla) z lekcji fizyki?

Tesla jest zresztą najbardziej znaną postacią kojarzona z Chorwacją (Chorwaci takiego wkładu w światową cywilizację niestety jeszcze nie mają).

Zachęcam do zainteresowania się także serbskimi zabytkami w Dalmacji podczas wakacyjnego urlopu nad Adriatykiem.

Stare serbskie, prawosławne cerkwie położone w centrach starówek miast, mające niepowtarzalny klimat i urok (np Dubrownik), prawosławne klasztory, w tym przecudowny monaster Krka w okolicach Sibenika, niech będą uzupełnieniem bardziej komercyjnych destynacji.
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 08:51

Markasyt, jak myślisz, nadawałbym się na przewodnika, czy pilota wycieczek, po Chorwacji? hahah :wink:
Ostatnio edytowano 31.05.2011 09:44 przez the ultimate, łącznie edytowano 1 raz
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 31.05.2011 09:03

odpowiem moze ja...zbyt jednostronnie przedstawiasz historię aby oprowadzac kogokolwiek poza Serbami i do tego Prawosławnymi...
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 09:45

mab napisał(a):odpowiem moze ja...zbyt jednostronnie przedstawiasz historię aby oprowadzac kogokolwiek poza Serbami i do tego Prawosławnymi...


No cóż, przykro mi.
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 31.05.2011 09:57

nie chciałem Ci robić przykrości tylko czytając Twoje teksty postawiłem sie jako typowego wycieczkowicza...oglądającego Dubrownik z jego mnogością zabytków i bogata historią a prowadzony jestem głownie po śladach prawosławnych a juz nie daj Bóg Serbskich...gdybym był jeszcze był uczestnikiem Chorwackiej wycieczki to..:evil:..zbyt niedawno były Serbskie bombardowania Dubrownika aby historia mogła to zniwelować.
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 09:59

Obrazek

Monaster Krka w dolinie rzeki Krki, nieopodal Sibenika
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 10:01

Obrazek

Cerkiew w centrum Skradina, koło Sibenika
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 10:03

Obrazek

Cerkiew św. Ilii w Zadarze
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 10:27

mab napisał(a):nie chciałem Ci robić przykrości tylko czytając Twoje teksty postawiłem sie jako typowego wycieczkowicza...oglądającego Dubrownik z jego mnogością zabytków i bogata historią a prowadzony jestem głownie po śladach prawosławnych a juz nie daj Bóg Serbskich...gdybym był jeszcze był uczestnikiem Chorwackiej wycieczki to..:evil:..zbyt niedawno były Serbskie bombardowania Dubrownika aby historia mogła to zniwelować.


Nie rozumiem. Ten temat nie jest o wszystkich zabytkach, czy ciekawych miejscach w Chorwacji, tylko o określonej ich części, to było na wstępie wyraźnie zaznaczone.

Postanowiłem to forum wzbogacić o pokazanie wyłącznie serbskiego dorobku kulturowego w Chorwacji, bo tego brakuje na tym forum, a na pewno nie jedną osobę to zainteresuje. Zwłaszcza turystów, którzy chcą zobaczyć więcej.

Ten temat należy traktować tylko jako uzupełnienie innych tematów forum.

I prośba do Ciebie i innych, staramy się tu nie pisać o ostatniej wojnie, bo chciałbym żeby ten temat był ciekawy i zainteresował ludzi, a nie odstraszał. I żeby nie skończyło się tak,że admin rozda bany i zamknie temat.

Tu prośba także do admina, żeby w przyszłości ograniczał destrukcyjne zapędy niektórych. Przecież nie ma obowiązku uczestniczenia w tym temacie, forum jest wystarczająco obszerne.

Jeśli chcesz pisać o wojnie, to nie jest to odpowiedni temat, po prostu załóż inny. Chętnie tam z Tobą podyskutuję, ale nie tu.
Ostatnio edytowano 31.05.2011 11:44 przez the ultimate, łącznie edytowano 1 raz
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 11:16

Oczywiście pisząc o Dalmacji należy zaznaczyć, że ludność prawosławna występowała także na dalmatyńskich wyspach, początkowo byli to Grecy, którzy w czasach antycznych formowali greckie kolonie, a w epokach późniejszych Serbowie.

Śladów serbskości na adriatyckich wyspach jest obecnie bardzo niewiele. W XIX i na początku XX wieku dochodzi na tym terenie do dynamicznego cofania się prawosławia wypieranego stopniowo przez katolicyzm (częste były naciski ekonomiczne na wiernych, aby zachęcić ich do zmiany obrządku ze wschodniego na zachodni).

Ślady prawosławnego Hvaru: XV-wieczny klasztor prawosławny zamieniony na dyskotekę.

Obrazek
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 11:40

A teraz zagadka historyczna. Kto zgadnie otrzymuje nagrodę :)

Co to za postać, dla ułatwienia mapka z zaznaczonym miejscem upamiętnienia tej postaci.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2011 12:06

the ultimate napisał(a):A teraz zagadka historyczna.


Oczywiście nie miałem pojęcia... poszukałem :oops:

Stojan Jankovic
the ultimate
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 30.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) the ultimate » 31.05.2011 12:16

kulka53 napisał(a):
the ultimate napisał(a):A teraz zagadka historyczna.


Oczywiście nie miałem pojęcia... poszukałem :oops:

Stojan Jankovic


Brawo! Nie kazałeś długo czekać na poprawną odpowiedź!

W nagrodę upominek muzyczny: upominek muzyczny

Kulka53 czy byłeś/byliście/przejeżdżaliście może przez
miejscowość Islam Grcki? To niezwykle interesujące miejsce pod wieloma względami.
Ostatnio edytowano 01.06.2011 14:48 przez the ultimate, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Prawosławie w Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone