Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poratujcie! Co kupić?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Emil
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 15.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emil » 29.04.2005 00:20

A Ja nabyłem przedwczoraj Olyego C 725 za 760 Pln, a do tego skorzystałem z promocji Olympusa i za free dostanę kartę 128 mega:)
Jak narazie zdjęć zrobiłem niewiele, ale chciałbym zwrócić uwagę na kilka elementów:
1. Matryca pow. 2 mega spokojnie wystarcza tzn przy zdjęciach mniej jak A4 nie widać różnicy
2. Potwierdzam ruchomość obiektywu (lekkie drgania)
3. Przy max zbliżeniach zdjęcia z automatu zamazane
4. W celu amatorskiej foto zdecydowanie polecam
5. Dobra optyka, uznana marka , model wychodzący = max zdołowana cena

Ps. Prawdziwy test dla aparatu w Hrvatskiej w czerwcu:)
Info dla Niezawodnego, jeśli byś się zdecydował na ten model szukaj go w sklepach sieci Avans (model z poprzedniej gazetki promocyjnej w cenie 799)

Pozdrawiam
Emil
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 29.04.2005 06:58

Emil napisał(a):A Ja nabyłem przedwczoraj Olyego C 725 za 760 Pln, a do tego skorzystałem z promocji Olympusa i za free dostanę kartę 128 mega:)

Gratuluję korzystnego zakupu

Emil napisał(a):Jak narazie zdjęć zrobiłem niewiele, ale chciałbym zwrócić uwagę na kilka elementów:
1. Matryca pow. 2 mega spokojnie wystarcza tzn przy zdjęciach mniej jak A4 nie widać różnicy

Zgoda, ale tylko gdy wykorzystujesz pełny kadr zdjęcia. W przypadku, gdy zrobisz zdjęcie, z którego chciałbyś zostawić mniejszy wycinek to już może być za mało.

Emil napisał(a):3. Przy max zbliżeniach zdjęcia z automatu zamazane

Nie miałem w ręce tego aparatu ale powodem tego może być zbyt długi czas naświetlania przyjmowany przez automatykę aparatu np. 1/30 sek. ze względu na mniejszą ilość światła wpadającą przez obiektyw przy maksymalnym zoomie i zapewne przy takim zbliżeniu większą wrażliwość na drobne drgania aparatu. Spróbuj testowo wykonać kilka takich zdjęć opierając aparat np. o pień drzewa lub wykorzystaj inną podpórkę. Ja właśnie z tego względu mając zoom x10 często noszę ze sobą statyw... Przy ustawieniach półautomatycznych można zwiększyć otwór przysłony co spowoduje zmniejszenie czasu naświetlania ale efektem ubocznym będzie nieco mniejsza głębia ostrości (czasem efekt zamierzony). Przy dużym natężeniu światła tych niedogodności nie powinno być.
To wszystko pod warunkiem, że zdjęcia są faktycznie poruszone a nie nieostre.

Pozdrawiam
Józek
Sarah
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 07.05.2005
Nikony

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sarah » 08.05.2005 21:53

a co sadzicie o nikonach? 4600 lub 5600... teraz sa w przystepnej cenie, ponizej 1000 zl!
piotrekwawa
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 24.04.2005
Re: Nikony

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekwawa » 10.05.2005 16:28

Sarah napisał(a):a co sadzicie o nikonach? 4600 lub 5600... teraz sa w przystepnej cenie, ponizej 1000 zl!


Trudne pytanie musisz napisać co oczekujesz od aparatu, do jakiego rodzaju fotografii będziesz go używała.
Sarah
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 07.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sarah » 10.05.2005 16:40

do fotografii zupelnie amatorskiej - wakacyjne i okazyjne pstrykanie.
piotrekwawa
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 24.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekwawa » 10.05.2005 23:01

Sarah napisał(a):do fotografii zupelnie amatorskiej - wakacyjne i okazyjne pstrykanie.



według mnie aparat cyfrowy do zastosowań rodzinno wczasowych powinien być:

- mały, lekki
Wszędzie weźmiesz mieści się w torebce, kieszeni,

- szybki (uruchomienie i autofocus)
Tu zaczyna się problem większość aparatów cyfrowych jest "dość" wolna niestety uchwycenie przysłowiowej "chwili" jest trudne czasami niemożliwe, najszybsze aparaty produkuje co jest dziwne Sony

- Wyświetlacz LCD powinien być duży i czytelny w praktyce tylko jego się używa (przynajmniej ja)

- akumulatory powinny wystarczyć na sporo zdjęć (około 200)
trudno je ciągle ładować lub nosić 3 komplety

- prosty w obsłudze (Canon, Sony)
- powinien posiadać kilka programów tematycznych
- powinien posiadać lampkę wspomagającą autofocus
Kolejna ważna sprawa jeśli zamierzasz robić zdjęcia wieczorem, mieszkaniu, nie tylko w piękne słoneczne dni lampka wspomagająca autofocus jest NIEZBĘDNA
Jeśli lampki niema AF aparatu "myśli" naprawdę długo a efekty są mocno niepewne.

- matryca aparatu to 4 do 5mp

ja osobiście poleciłbym do zastosowań domowych Sony W12/15/17 lub jakigoś Canona z serii A. Canon nie stosuje lampki do AF co jest :cry: dla mnie jako byłego użytkownika osobistym dramatem :)

Wybierz aparat który Ci odpowiada podjedź do Mediamarkt czy czegoś podobnego pooglądaj sprawdź. (oczywiście tam nie kupuj)
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 24.10.2005 15:34

Jesli chodzi o mnie to tez kiedyś emocjonowałem sie kompaktami... dzieki Bogu pół roku temu przesiadłem sie na cyfrową lustrzanke i nigdy, przenigdy nie wróciłbym do kompakta.

Pozdrav
Sarah
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 07.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sarah » 24.10.2005 19:05

tylko to chyba cena troche inna....
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 24.10.2005 20:56

do tych rad dodalbym jeszcze pare:
-zwroc uwage aby obiektyw mial samozamykajaca sie zaslepke....maja ja prawie wszystkie aparaty tej klasy choc nie wszytskie......i latwo jest zgubic przykrywke gdy jest oddzielnie
-jesli jest mozliwe to wybralbym tez taki ktory dziala na akumulatory i opcjonalnie da sie do nich zastosowac baterie R6...zawsze mozna dokupic w razie czego w kiosku lub stacji benzynowej
-zwroc uwage tez na ZOOM powinien byc przedewszystkim optyczny kazdy inny to tylko chwyt marketingowy
- kupuj aparaty firm znanych .cena tylko nieznacznie rozni sie od NO NAME...
-aparaty SONY sa ok tylko ze SONY karze sobie slono placic za karty pamieci a inne zazwyczaj nie pasuja do nich
-jesli mozesz wybierac staraj sie wybierac aparaty ze szklanymi obiektywami ... i to o jak najwiekszym otworze (przyslonie)zdjecia sa wtedy naprawde dobrej jakosci ...
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 25.10.2005 09:53

Sarah napisał(a):tylko to chyba cena troche inna....

Kosztuje tyle co 2 lata temu "małpkę". Ja za swojego z obiektywem stadardowym w kwietniu dałem 3600pln ale teraz sa nawet taniej. Natomiast mozna kupić z drugiej reki niewiele uzywane 300D za niewiele ponad 2000pln. Moim zdaniem lepiej troche poskładać i kupić coś prządnego i rozwojowwego (jak przdarzy sie lepszy zarobek- np dodatkowe obiektywy) niż kupować zabawkę i mieć ciągle problemy z łapaniem ostrosci (np w ciemnym pokoju) czy na aberacje (niebieskie smugi wychodzace z liści i gałezi drzew na tle jasnego nieba).

Pozdr
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 25.10.2005 09:56

mab napisał(a):-jesli mozesz wybierac staraj sie wybierac aparaty ze szklanymi obiektywami ... i to o jak najwiekszym otworze (przyslonie)zdjecia sa wtedy naprawde dobrej jakosci ...

Koledze chodziło o to, że w tych najtańszych zdarza się, że szkło obiektywu nie jest ze szkła ale plastiku.
Co do firmy Sony to róznie bywa... ja mam kamerę Sony i wolę nie wspominać ile wydałem na naprawy.... kiedyś to tu opisywałem.

Pozdr
Sarah
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 07.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sarah » 25.10.2005 11:21

a ja od kilku miesiecy jestem szczesliwa uzytkowniczka nkona 4600 i jestem bardzo zadowolona. przywiozlam kupe fajnych i na prawde dobrych jakosciowo zdjec z chorwacji. te nieudane to tylko kwestia mojego wlasnego lenistwa i niecierpliwosci.
a poza tym aparat lekki, prost w obsludze i akumulatory calkiem OK.
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 25.10.2005 22:56

Tak masz racje plastic po krotkim czasie matowieje co jest widoczne szczegolnie w duzych powiekszeniach. Obiektyw to polowa sukcesu dobrej foki i zadna matryca nie poprawi jej gdy ma bledy odwzorowania. Wiele firm wyposaza swoj sprzet w obiektywy znanych marek...Panasonic w Leice, Sony w Zeiss, Samsung w Shneidera itp....warto wlasnie zwrocic uwage aby to byly akurat te modele.
Co do lustrzanek to masz racje problem tylko w tym ,ze nie kazdy potrzebuje wozic torby z obiektywami i filtrami nie mowiac o conajmniej 0,5kg aparatu...;))) nie mowiac juz o cenie....aby zrobic pare fotek na plazy....a o ile wiem wlasnie takie przeznaczenie mial miec ten tytulowy aparat
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 26.10.2005 11:38

niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 13.04.2006 15:58

Przelało się trochę wody w Jadranie od pierwszego postu w tym temacie a w międzyczasie zaszły rozliczne roszady w otaczającej rzeczywistości, które spowodowały że niedawno zakupiłem Canona A610 z kartą 1 Gb.
Skorzystałem z wszystkich waszych uwag i kupiłem ostatecznie w sklepie internetowym (z odbiorem własnym i sprawdzeniem sprzętu). Jeszcze rok temu byłem sceptycznie nastawiony do takich miejsc ale tylko krowa nie zmienia poglądów :wink:
Co do sprzętu ostatecznie przeważyły takie argumenty:
1. wysoka jakość - przekonanie takie nabyłem na fachowym forum foto
2. zasilanie na zwykłe paluszki: 4 szt a nie 2 co uważam za spory "+" bo można na raz cyknąć więcej fotek, zwłaszcza z lampą
3. szeroki wachlarz auto-programów tematycznych oraz pełny manual na przyszłość jakbym się wciągnął w fotografowanie na poważnie
4. kompaktowy rozmiar i kształt
5. dobra marka

P.S.
Do kompletu dodany był ekstra program p.t.: Fotooffice 3.0 PL (podobno o wartości 200PLN) - co ciekawe jego pudełko było większe od tego z aparatem. Czy ktoś może się orientuje czy ten program jest godny uwagi (warto się go nauczyć) czy też pozostawić go tam gdzie obecnie leży (w szafie)?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Poratujcie! Co kupić? - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone