Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kasiak06
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiak06 » 04.10.2017 18:10

Sol-Wagon napisał(a):
kasiak06 napisał(a):bardzo dziękuję Wam za wszystkie komentarze i rady. Ostatecznie udało nam się zdobyć informacje o pociągu i wybraliśmy trasę Katowice - Belgrad z noclegiem i dość ekspresowym zwiedzaniem. Następnego dnia rano zakup biletów i pociągiem Belgrad - Bar.
Ze względu na przebudowy i zmianę trasy pociągu podróż wydłuża się do 15h, Dodatkowo, pociąg miał odjechać z Belgradu o 20:17, a odjechał ok. 22:40 (z info od kuszetkowego wynikało, że nie ruszamy ze względu na pożary na naszej trasie). Szczęśliwie udało nam się dojechać ok. 14 do Baru, stamtąd Ulcinj.

Następnie trasy Ulcinj - Tirana;
Tirana - Vlore;
Vlore - Kotor;
Kotor - Dubrovnik.

Przed nami jeszcze trasa do domu przez Chorwację, planujemy nocleg za Zagrzebiem, może na Węgrzech.

Jeszcze raz, bardzo polecam podróż pociągiem! Mimo różnych dziwnych problemów to fajna "przygoda", świetne widoki na trasie i ulga dla kierowcy ;)

Koszt - samochód, przejazd 2 os i sleeping (przedział 2-osobowy) to ok. 100EUR.

dziwne z tą 2-ką sypialną...
ja otrzymałem taką odpowiedź na e-maila:
"...2.No, it is not possible to get double sleeping cabin in that train, there is only sleeping cabin with 6 beds..."


Ja wczoraj dostałam info od czarnogórskich kolei, że pociąg z opcją samochodu nie jedzie w najbliższy piątek, a od serbskich, że jedzie :)

Jak znajdę później chwilę to napisze jak to u nas wyglądało
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 04.10.2017 23:34

napisz koniecznie, także o "dziwnych" problemach...
kasiak06
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiak06 » 08.10.2017 21:30

Sol-Wagon napisał(a):napisz koniecznie, także o "dziwnych" problemach...


Postaram się czytelnie, ale w razie potrzeby chętnie odpowiem na pytania ;)

1. ok. miesiąc przed wyjazdem planowanym na drugi weekend września napisałam maila z pytaniem czy pociag z opcją "auto voz" kursuje w tym terminie do kolei serbskich i czarnogórskich. Odpisali mi, że jeszcze nie wiedzą i żeby kontaktować się z nimi na początku września. Z moich info wynika, że pociąg jeździ w sezonie wakacyjnym i takie informacje można znaleźć na stronie, a poźniej zależy to chyba od zainteresowania (albo od czyjegoś widzimisię :)).
2. Ok. tydzień przed wyjazdem napisałam do nich ponownie maila i otrzymałam informację, że pociąg jedzie, ale ze wzgl na remonty ma zmienioną trasę i jedzie kilka godzin dłużej. Trasa Belgrad - Bar, wyjazd 20:17, 11:37 wg rozkładu jest w Barze. Standardowo wyjazd jest chyba po 21 a przyjazd ok. 8

! ważne info, samochod nie może być wyższy niż 155cm, załadunek auta odbywa się 2h przed odjazdem pociągu !

3. Jest osobny bilet i cena za 1) samochód (30eur), 2)przejazd osób (21eur/os), 3)kuszetke lub sleeping;
Pani poinformowała mnie, że do wyboru mamy przedziały 6 lub 3 łóżka :D w cenach odpowiednio 6 lub 15eur za osobę.
Napisała mi też, że nie zrobi mi rezerwacji 'bo nie' i żebyśmy sobie kupili bilety na miejscu bo jest już po sezonie i nie będzie z tym problemu.
Płatność w Belgradzie odbyła się w walucie lokalnej :) w budynku dworcu jest kantor.

4. Zaplanowaliśmy podróż Katowice - Belgrad, nocleg w Belgradzie, na następny dzień szybkie zwiedzanie miasta i popołudniu pociąg. Po przyjeździe do Belgradu, znaleźliśmy dworzec i poszliśmy dowiedzieć się czy pociąg na pewno jedzie :) Bardzo miła Pani na dworcu powiedziała nam, że jest przedział 2 os i podliczyła cenę - wyszło 100-102 eur, nie pamiętam dokładnie, ale mniej więcej tyle wymienialiśmy, żeby zaplacić za bilety.

5. Bilety kupilismy następnego dnia (w dniu wyjazdu - był to poniedziałek). Trzeba było dodatkowo wypełnić kartkę wpisując model i markę auta, wysokość, swoje dane osobowe, adres, numer telefonu i trasę. Dostaliśmy 3 bilety. Przy "zatowarowaniu auta" okazało się, że jesteśmy jedynym autem :). Dojazd na odpowiedni tor i tą rampę ktorą wjeżdża się już na wagon jest z zupełnie innej strony dworca, jadąc do celu przejeżdża się przez zdewastowane, porozpadane magazyny co może trochę zmylić :D Przed wjazdem na rampę policja sprawdza paszporty i dowód rejestracyjny. Proszą też o niepozostawianie dokumentow i kosztowności w samochodzie.

6. Pociąg zamiast o 20:17 odjechał o ok. 22:40, przy czym pan kuszetkowy poinformowal nas tylko, że pociąg ma opoznienie i niewiadomo o której odjedziemy - prawdopodobnie przez jakieś pożary na trasie, ale siedzieliśmy już w swoim przedziale który wygląda całkiem cywilizowanie. W dwójce jest w rogu stolik, który po otwarciu jest umywalką, światło górne i przy łóżku, czysta pościel; drzwi do przedziału zamykane są od wewnątrz. Na stacji do wagonu wpuszcza kuszetkowy, więc wydaje się to dość bezpieczne - nie każdy może dowolnie wchodzić do wagonu. Ubikacja w pociągu porównywalna do przeciętnego w pkp.

7. Na miejscu byliśmy ok. 14 więc pociąg po drodze nie złapał już opoznienia, jedyne które było, to spowodowane przez opozniony wyjazd. Rzecz która może być zaskoczeniem - w okolicach Bijelo Polja pociąg zatrzymuje się na stacji, do środka wchodzą celnicy i odbywa się normalna odprawa paszportowa :) Przy standardowej trasie i godzinach odjazdu, niestety trafia się tam w środku nocy i kuszetkowy wszystkich budzi.

8. W drodze powrotnej rozważaliśmy pociąg - od Czarnogórcow dostałam informację, ze pociąg w danym dniu nie jedzie, od Serbów, że jedzie :) z innych względów wybraliśmy drogę autostradą przez Chorwację.

Moim zdaniem:
Podróż pociągiem jest długa (nawet bardzo), ale warto. Piękne widoki już nad ranem po drodze - góry, kaniony, serbskie miasta, Podgorica, jezioro Szkoderskie, piękne mosty na trasie.
Cena nie jest niska, ale myślę że jadąc przez góry spalanie jest trochę wyższe niż standardowo, dodatkowo, jesli jezdzicie z noclegiem ten wydatek też odpada na rzecz ceny biletu.
Kierowca odpoczywa. Na upartego można wyjechać rano z PL, wieczorem wsiąść do pociągu a na nastepny dzień rano (albo koło południa :D) jest się już na wybrzeżu.
Warto założyć, ze pociąg będzie mial jakieś opoznienie i zabrać sobie coś na śniadanie i wodę.
Warto pisać do nich po kilka razy jeśli nie odpowiadają na wszystkie pytania.

Pisała na maile: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl i adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 10.10.2017 08:40

kasiak06 napisał(a):(...) Postaram się czytelnie, ale w razie potrzeby chętnie odpowiem na pytania ;) (...)

8. W drodze powrotnej rozważaliśmy pociąg - od Czarnogórcow dostałam informację, ze pociąg w danym dniu nie jedzie, od Serbów, że jedzie :) z innych względów wybraliśmy drogę autostradą przez Chorwację. (...)

rozumiem, że pytaliście gdzieś "na stacji" w Barze?
pociąg "jakoś" musi wrócić z tego Baru...
tak sobie wymyślliłem, że może by wrócić pociągiem...będąc kilkanaście km od Bar-u, czy w samym Barze można codziennie uzyskać "jakieś" informacje...
kasiak06
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiak06 » 10.10.2017 11:47

nie, pisałam maile na obydwa adresy (te podane w poście wyżej). Na pewno można się dowiedziec na dworcu jeśli uda Cie się dogadać.

jasne, pociąg wraca do Belgradu ale nie koniecznie w terminie na który planowaliśmy powrót ;) mysle, ze najlepiej mailowo, ew poprosic kogoś z lokalnych u których planujesz nocleg.
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 14.03.2018 11:39

hej, rozważam trasę do Czarnogóry przez Bośnię (Sarajewo). Nie mogę doszukać się informacji o cenie autostrady na chorwackim odcinku Osijek -Dakovo (A5 ?), proszę o info jeśli ktoś jechał w ubiegłym roku.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 14.03.2018 11:50

beagm napisał(a):hej, rozważam trasę do Czarnogóry przez Bośnię (Sarajewo). Nie mogę doszukać się informacji o cenie autostrady na chorwackim odcinku Osijek -Dakovo (A5 ?), proszę o info jeśli ktoś jechał w ubiegłym roku.

Osijek - Đakovo kat. I opłata 15 kun :arrow: http://www.hak.hr/info/cestarine/
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 14.03.2018 12:09

Dzięki za pomoc.
Z domu do Sarajewa pokazuje mi 960 km, czy realnie patrząc damy radę w 12 godz. dojechać? Jeśli oczywiście nie będzie niespodzianek szczególnie na Słowacji. Nie jechałam tą trasą nigdy, a w ubiegłym roku jadąc przez Serbię nauczyłam się, że droga może znacznie się wydłużyć.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.03.2018 14:10

beagm napisał(a):Dzięki za pomoc.
Z domu do Sarajewa pokazuje mi 960 km, czy realnie patrząc damy radę w 12 godz. dojechać? Jeśli oczywiście nie będzie niespodzianek szczególnie na Słowacji. Nie jechałam tą trasą nigdy, a w ubiegłym roku jadąc przez Serbię nauczyłam się, że droga może znacznie się wydłużyć.

zasada jest prosta w wypadku tej drogi jeśli chcesz szybko ją przejechać, na autostradach węgierskich M3 i M6(szczególnie) przyciskaj ile się da (w granicach rozsądku), dzięki temu nadrobisz stracony czas przejazdu przez krajówkę w Bośni; nam 2x to się sprawdziło; na chorwackiej A5 zanim się rozpędzisz już będziesz zjeżdżać :wink: ;
Ostatnio edytowano 14.03.2018 21:20 przez te kiero, łącznie edytowano 2 razy
pablonet8
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 10.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablonet8 » 14.03.2018 14:43

Ja rozważam mielec-zenica(nocleg)-orebic. Pierwszy odcinek 960 km - też chciałbym założyć 12h. Najtrudniej wybrać trasę przez Polskę. Jak sprawnie dotoczyć się w sierpniową niedzielę do barwinka? A może lepiej przejście Ożenna?
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 14.03.2018 19:34

beagm napisał(a):Dzięki za pomoc.
Z domu do Sarajewa pokazuje mi 960 km, czy realnie patrząc damy radę w 12 godz. dojechać? Jeśli oczywiście nie będzie niespodzianek szczególnie na Słowacji. Nie jechałam tą trasą nigdy, a w ubiegłym roku jadąc przez Serbię nauczyłam się, że droga może znacznie się wydłużyć.

Cześć.
Z okolic Krosna (40 km do Barwinka) do Slavonski Brod jest jakieś 760 km, g-maps pokazuje ok. 9 h, ja zajechałem za ok. 10-11 h...z ominięciem autostrad na Słowacji i przepisową autostradową jazdą na Węgrzech/Słowacji...
moim skromnym zdaniem nie ma szans zajechać w czasie google 11 h 40 min. (z ominieciem autostrad na Słowacji)
13-14 godzin jest bardziej realne...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 14.03.2018 19:41

pablonet8 napisał(a):Ja rozważam mielec-zenica(nocleg)-orebic. Pierwszy odcinek 960 km - też chciałbym założyć 12h. Najtrudniej wybrać trasę przez Polskę. Jak sprawnie dotoczyć się w sierpniową niedzielę do barwinka? A może lepiej przejście Ożenna?

jeżeli wyjeżdżasz raniutko, 7-8, to:
Mielec-Pustków-Niedźwiada-Wielopole-Wiśniowa-Frysztak-Krosno-Miejsce Piastowe-Dukla-Barwinek
na Słowacji w niedzielę "droga wolna" do południa...
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 15.03.2018 08:20

Obawiam się że nie dojedzie się w takim czasie,w zeszłym roku(połowa czerwca)przejazd z Tuzli do Sarajewa zajął nam 4,5godziny. Tam jest zakręt za zakrętem.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 15.03.2018 08:41

pablonet8 napisał(a):Ja rozważam mielec-zenica(nocleg)-orebic. Pierwszy odcinek 960 km - też chciałbym założyć 12h. Najtrudniej wybrać trasę przez Polskę. Jak sprawnie dotoczyć się w sierpniową niedzielę do barwinka? A może lepiej przejście Ożenna?


Normalnie, przez Rzeszów, albo Jasło. Co ma się dziać w sierpniową niedzielę, że dojazd do granicy jest dla ciebie problemem?

I po co utrudniać sobie życie jazdą przez Ożenną?
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 15.03.2018 08:42

Sol-Wagon napisał(a):
pablonet8 napisał(a):Ja rozważam mielec-zenica(nocleg)-orebic. Pierwszy odcinek 960 km - też chciałbym założyć 12h. Najtrudniej wybrać trasę przez Polskę. Jak sprawnie dotoczyć się w sierpniową niedzielę do barwinka? A może lepiej przejście Ożenna?

jeżeli wyjeżdżasz raniutko, 7-8, to:
Mielec-Pustków-Niedźwiada-Wielopole-Wiśniowa-Frysztak-Krosno-Miejsce Piastowe-Dukla-Barwinek
na Słowacji w niedzielę "droga wolna" do południa...



????? Ale po co????
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą? - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone