Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 04.08.2015 03:53

Polecam trasę przez Chorwację. Bezpieczna i szybka. O 3 godziny krótsza nić przez Bośnię i Hercegovinę. Bośnia rekompesuje co prawda widokami kanionu Piva ale w deszcz czy wiatr możemy dostać kamieniem po karoserii. Przy tunelach zawsze na drodze można spotkać spadające kamienie. Trasa jest wolna ale za to malownicza. Suma sumarum wolę trasę przez Austrię i Chorwację. Z 200 zł droższa ale dużo lepsza.
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 04.08.2015 11:01

kamienie to prawda, ale... trasa przez Chorwację wcale nie jest krótsza... nocowałem w Turanj k/Karlovac, trasę do Dobra Voda - ok. 700km pokonałem w 10h, powrót z Dobra Voda przez Bośnię (DV-Sozina Tunel-Podgorica-Niksić-Hum/Scepan Polje-Brod-Sarajevo-Zenica-Samac-Osijek-Bilje(nocleg) ok.600km, pokonałem też w 10h... także trasa przez Cro, nie jest krótsza ani czasowo, ani kilometrowo... Trasa przez Cro, jest przede wszystkim bezpieczna, ale krótsza nie jest! Ural 3maj sie, jesteś spoko gość!
Ostatnio edytowano 04.08.2015 23:31 przez slavko.v, łącznie edytowano 1 raz
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 04.08.2015 14:56

Ural! mam do Ciebie pytanie, jaką trasą jechałeś przez Bośnię, że wyszło Tobie 3h dłużej niż przez Cro (może trochę zwiedzałeś, albo jakieś postoje miałeś po drodze?), gdzie miałeś nocleg?
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 04.08.2015 22:00

Nigdzie nie zwiedzałem i wyszło mi 3 godziny dłuzej przez Bośnię. Tak czy siak to paliwa tyle samo spaliłem tylko za winietki było drożej przez Chorwację o jakieś 200 zł. Informuję, że nie ściemniam. Sprawdzone . Przez Bośnię jechałem taką samą trasą jak Ty.
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 04.08.2015 23:29

OK. Ural! najważniejsze żeśmy szczęśliwie dojechali do domu i wszystkim też tego życzę!
Ural 3maj się, jesteś spoko gość!
sailor-ro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 11.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) sailor-ro » 07.08.2015 00:46

Witam,

wyruszam jutro do Utjehy,z noclegiem w Karlovacu. trasa polecona przez kolegę Dids
https://www.google.pl/maps/dir/Gdynia/%C5%BDilina,+S%C5%82owacja/Szekesfehervar,+W%C4%99gry/Karlovac,+Chorwacja/@46.8616679,15.2101287,7z/data=!4m26!4m25!1m5!1m1!1s0x46fda145071ed789:0xdee2f99989236636!2m2!1d18.5305409!2d54.5188898!1m5!1m1!1s0x47145ea4e72cf5bd:0xe9a4e40ac6c36a0a!2m2!1d18.7419519!2d49.2215903!1m5!1m1!1s0x4769f793764a78df:0x400c4290c1e11f0!2m2!1d18.4221358!2d47.1860262!1m5!1m1!1s0x47642331b9df2dc1:0x400ad50862bbb70!2m2!1d15.5552683!2d45.4928973!3e0

dwa pytania, czy warto w Słowacji ominąć autostrady, co by nie kupować winiety?
drugie pytanie, granicę węgiersko-chorwacką, myślę przekraczać w sobotę około 12tej, pewnie będzie koreczek,ale cóż, natomiast czy warto do Karlovaca pchać się drogami lokalnymi, już nie po to by oszczędzić kasę, tylko czas?

pozdrawiam
Michał
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 07.08.2015 09:54

1. uważam, że na Słowacji, nie warto omijać autostrad! (trasa podana, przez Didsa, jest ok - odcinek od Komarna do Cieszyna zaliczyłem 3 tyg. temu wracając z Czarnogóry...
2. trzeba ominąć Lucko... i jechać lokalną trasą do Karlovaca.
3. Dids, jak zwykle poleca dobrą trasę... bravo!
sailor-ro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 11.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) sailor-ro » 07.08.2015 12:58

Ok, dzięki :)

wracając do punktu nr 2, to rozumiem, że gdzieś na wysokości Zagrzebia, ustawiam nawkę na Kaarlovac z pominieciem dróg płatnych,czy tak?

pozdrawiam
M.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.08.2015 13:12

sailor-ro napisał(a):wracając do punktu nr 2, to rozumiem, że gdzieś na wysokości Zagrzebia, ustawiam nawkę na Kaarlovac z pominieciem dróg płatnych,czy tak?

Ja dla pewności wybieram jeszcze punkt (punkty) pośrednie, tak aby prowadziła jak ja sobie życzę.

W zależności od rodzaju nawigacji i typu wybranej trasy (różne algorytmy), poprowadzić może albo drogą nr 1 albo nr 36.
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 07.08.2015 17:29

Jeśli byłby korek na Węźle i bramkach Lucko w stronę nad morze to sugerowałbym następujące rozwiązanie dla jadących od strony Graz i Maribor

- zjazd z A2 na węźle Jankomir na A3 kierunek Ljubljana/Samobor/Zagreb Zapad
- trzymać się prawego pasa, za około 500 metrów zjazd z A3 na kierunek Kerestinec/Jezdovec/Rakitje (biała tablica)
- na krzyżówce skręt w lewo kierunek Kerestinec/Jezdovec na wiadukt nad autostradą
- za wiaduktem na krzyżówce w prawo kierunek Kerestinec (żółta tablica)
- następnie 3 km prosto Kerestinecką Cestą do Kerestinec
- po minięciu po lewej kościoła na krzyżówce ze światłami w lewo kierunek Żitarka
- następnie 1 km prosto Svetonedelijska Ulica aż do skrzyżowania gdzie w prawo kierunek Karlovac/Jastrebarsko
- następnie DK1 przez 10 km do miejscowości Klinca Sela gdzie na krzyżówce skręt w lewo kierunek Pisarovina/G.Zdencina 3106
- po 2 km wjazd na autostradę A1 na węźle D.Zdencina

Cały objazd ma 19km czyli dokładnie tyle co trasa autostradą A2-A1

UWAGA !! Ten objazd nie może być zastosowany dla jadących od strony Węgier, Gorican, Cakovec ponieważ jadą oni A3 od strony Zagrzebia główną jezdnią a zjazd na Kerestinec/Jezdovec/Rakitje znajduje się na przedłużeniu pasa włączenia od strony wjazdu z A2. Obie jezdnie choć idą w tym samym kierunku są rozdzielone barierą !!!


Ahh do tego jakby się udało i chciało mapkę z google i objazd pierwsza klasa ;)


Wersja objazdu Lucko w kierunku nad morze dla jadących od strony Węgier
http://goo.gl/maps/k2n3C

Tylko dodam, że trzeba się trzymać lewego pasa przy dojeździe do tego węzła bo najpierw jest zjazd na split-lućko i prawy pas potrafi być zapchany na kilka km.
inna opcja, można jechać w kierunku węzła Jankomir, potem w kierunek Ljubljana i zjechać na węźle Sveta Nedelja...
Eloy1976
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 18.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eloy1976 » 18.08.2015 14:51

Przejechalem Bosnie dwukrotnie (z PL/Lodz do Czarnogory i z powrotem z Dubrovnika do PL/Lodz) i nie widzialem zadnych spadajacych kamieni. Trasa widokowo piekna, ale troche upierdliwa przez jazde po gorach (gora, dol, co chwila serpentyny, jazda glownie na 4 biegu, a dlugimi momentami na 3 biegu). Ponadto diesel kosztuje w Bosni rowno 1E, co tez jest argumentem za wybraniem trasy przez ten piekny kraj.

Do Czarnogory jechalem 2 dni przez Czechy, Slowacje, Wegry, Chorwacje i Bosnie.
1 dzien (1000 km) to 13h jazdy (czeste postoje, mniej wiecej 10-15 minut co 2-2,5h + dluzsza przerwa na obiad + stracona 1h na korek pod Budapesztem), nocleg w Osijeku (trasa standardowo wyznaczona przez AutoMape autostradami w Czechach, Slowacji i na Wegrzech w kierunku Osijek).
2 dzien (ok 650 km) to 10,5h jazdy (takze czeste postoje) z Osijeku przez Bosnie do miejscowosci Ulcinj w Czarnogorze.

Drugi dzien to walka z wiatrakami, bo mniej wiecej w tym samym czasie przejechalem ok 300 km mniej, oczywiscie to zasluga przeprawy przez bosniackie gory + stracone ok 45 minut na "slynnym" przejsciu granicznym Scepan Polje; no i jeszcze dodajmy do tego kilkanascie km po szutrowej drodze bez barierek - dojazd do granicy BIH/MNE w Scepan Polje.

Zdecydowalem sie na nocleg, poniewaz jestem jedynym prowadzacym samochod w mojej rodzinie.

Koszty:
Czechy winieta 17E
Slowacja winieta 10E
Wegry winieta 11E
Chorwacja (z Osijeku autostrada do granicy z BIH) oplata 5E
BIH (autostrada Zenica-Sarajeva) oplata 5E
+ nocleg w Osijeku 40E (Apartment Eurho - latwo znajdziecie na Booking)

Jak widac, pomijajac nocleg, jazda zajela mi w sumie 23,5h wliczajac postoje, korki i przejscia graniczne.

W tym samym czasie znajomi jechali na 2 auta z PL/Lodz do Ulcinj w Czarnogorze przez Czechy, Austrie i Chorwacje. Jedno auto zatrzymywalo sie na postoje bardzo rzadko, jechalo szybkim tempem, utknelo w Slowenii na autostradzie i musialo z niej zjechac, przeprawialo sie promem w Herceg Novi, ostatecznie w Ulcinj bylo po 24h (2 kierowcow). Drugie auto jechalo wolniej, zatrzymywalo sie czesciej, utknelo pare razy w korkach w Chorwacji i ostatecznie droga do Ulcinj zajela 30h (2 kierowcow).

Teoretycznie trasa przez Austrie i Chorwacje jest szybsza (wiecej autostrad), ale jesli jedzie sie nia w weekend, korki w Slowenii i Chorwacji gwarantowane. My pokonywalismy droge do Czarnogory w pt i sb (31.07 i 01.08.2015). Juz na miejscu wybralbym trase przez Bosnie jeszcze raz, bo po pierwsze komfortowo wyspalem sie (oplata za nocleg zwrocila mi sie za o wiele nizsze oplaty za autostrady w stosunku do trasy przez AUT/CRO), a po drugie jechalem (wolniej bo wolniej), a nie stalem w korkach, warto bylo pokonac te trase dla widokow.

Powrot z Dubrovnika do PL/Lodz:
1 dzien: (800 km) to 13,5h jazdy (czeste postoje) z Dubrovnika przez przejscie graniczne Ivanica do BIH, w BIH przez Trebinje i Sarajevo w kierunku Osijeku, przejscie graniczne BIH/CRO w Slavonski Brod, przez Chorwacje w okolicach Osijeku i na autostrade na Wegrzech w kierunku Budapesztu, nocleg pod Budapesztem (Torokbalint).
2 dzien: (750 km) to 8,5h jazdy (czeste postoje) spod Budapesztu autostradami przez Wegry, Slowacje, Czechy do Polski (Lodz).

Koszty takie same jak w drodze do Czarnogory.

SUGESTIA: jesli masz stary samochod, przyslowiowego trupa, to nie pchaj sie przez gory Bosni, bo dla ciebie bedzie to mordega, a dla samochodu byc moze wyrok smierci.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10903
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.08.2015 20:40

Eloy1976 napisał(a):Przejechalem Bosnie dwukrotnie (z PL/Lodz do Czarnogory i z powrotem z Dubrovnika do PL/Lodz) i nie widzialem zadnych spadajacych kamieni. Trasa widokowo piekna, ale troche upierdliwa przez jazde po gorach (gora, dol, co chwila serpentyny, jazda glownie na 4 biegu, a dlugimi momentami na 3 biegu). Ponadto diesel kosztuje w Bosni rowno 1E, co tez jest argumentem za wybraniem trasy przez ten piekny kraj.

to właśnie bardzo cenię, czasem wybieram się specjalnie szlakiem serpentyn :wink:
Eloy1976 napisał(a):SUGESTIA: jesli masz stary samochod, przyslowiowego trupa, to nie pchaj sie przez gory Bosni, bo dla ciebie bedzie to mordega, a dla samochodu byc moze wyrok smierci.

co masz na myśli pisząc "stary"? mordęga, bo stary? przejechałem 4xBiH 12latkiem...
Eloy1976
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 18.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eloy1976 » 18.08.2015 21:21

te kiero: stary, czyli jakis 15-20 letni rdzewiejacy szrot, ktory jezdzi po Polsce gora 50km od miejsca zamieszkania i nagle ktos porywa sie na eskapade nim na drugi koniec Europy; gory w Bosni naprawde wymagaja sprawnego samochodu, dobrych hamulcow i ukladu kierowniczego, dobry hamulec reczny na Balkanach to podstawa; bylem kiedys swiadkiem, jak kolo Monachium rozkraczyla sie polska Favoritka (nie Felicja tylko Favoritka), samochod z daleka robil slabe wrazenie, pordzewiale nadkola i progi i ktos myslal, ze takim samochodem dojedzie na wymarzone wakacje... A wlasnie zeby te wakacje byly wymarzone, trzeba byc pewnym swojego samochodu

ps sam mam Mondeo z 2003r, czyli tez juz 12-latek, ale wszystko na tip-top; jak sie dba tak sie ma...
szakal36
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) szakal36 » 25.06.2016 08:25

Witam. Chciałbym odświeżyć wątek. Tym razem jednak mam pytanie dotyczące "końca" autostrady chorwackiej. Jadę do Sutomore. Może ktoś jechał i jest w stanie pomóc. Przed trzema laty jechałem autostradą wtedy do końca do Ploce. Oczywiście dalej na Neum itd. Teraz widzę, że można jechać na Medugorie. Jak sądzicie, którędy lepiej i co wg Was za tym a nie innym wariantem przemawia.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10903
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.06.2016 09:35

cóż... google konsekwentnie kieruje do końca autostrady w Bih i potem - dziwnie - Stolac, Bileca, Niksić, Podgorica - mz to "koło", choć czasowo wychodzi podobnie jak D8;
osobiście skierowałbym się na D8kę do Ploce, z uwagi na wybrzeże co praktykowałem nie raz; ewentualnie pojechałbym znów przez Hutowo i Trebinje
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą? - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone