Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PODACA 2021

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sossna
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 05.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sossna » 29.06.2021 10:30

coglin napisał(a):Do kryzysu dochodzą jeszcze zjedzone palmy.
W Podace nie ma ich zbyt wiele a teraz z większości zostały tylko pnie. Przykry widok.

W miejscowości ogólnie jest dość pusto - niektóre apartamenty są zamknięte na głucho.

Parę Podacowych cen:
- znaczek na kartkę (w Tisaku) - 8,60 kn
Studenac:
- morele - 19,99 kn/kg
- pomarańcze - 5,99 kn/kg - przecena
- cebula - 4,99 kn/kg
- mleko 2,8% - 5,49 kn/l - na jakiejś promocji
- sok pomarańczowy 100% 2l - 23,99
- chleb (kruh narodni) - 7,99 kn
- bułka (ciabatta) - 3,49 kn
- szynka pakowana 125g - 21,99 kn

Pani w Studenacu upomina o brak maski.

Przed sklepem rano gościu sprzedaje jakieś ryby.

Sprawdziłem ten drugi bankomat - Auro Domus przed kantorem - przy wypłacie chce 36 kn extra.
Jeszcze wyświetla coś o PBZ (Privredna Banka Zagreb).


Taki trochę znieechęcający pejzaż malujesz... :? Pozostaje mi liczyć, że sezon się rozkręca powoli i nie będzie tak źle :wink:
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 29.06.2021 10:54

Oj tam, oj tam. Nie jest tak źle.
Brakuje mi tylko tego straganu z owocami.
To, że jest mało ludzi, to tylko plus :)
Nieczynny apartament jest nie czynny - trudno.
Resteuracji działają, lody sprzedają - 8 kun gałka, i przy południowej plaży, i przy Ravanje.

Kilka zdjęć - zmiana rozmiaru w apce, pozbawiła je trochę szczegółów.
Plaża południowa o 8:50:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok resteuracji Mendi, ktoś sprzedaje oliwę:
Obrazek

Małe menu z Bonacy:
Obrazek

Obrazek

Nowy bankomat koło kantoru:
Obrazek

I jeszcze plaża południowa teraz:
Obrazek

Obrazek
sossna
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 05.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sossna » 29.06.2021 11:55

coglin napisał(a):Oj tam, oj tam. Nie jest tak źle.
Brakuje mi tylko tego straganu z owocami.
To, że jest mało ludzi, to tylko plus :)
Nieczynny apartament jest nie czynny - trudno.
Resteuracji działają, lody sprzedają - 8 kun gałka, i przy południowej plaży, i przy Ravanje.



W sumie straganu z owocami nie zdążyłam poznać, więc i brakować mi go nie będzie ;) Co do reszty - na sam widok zdjęć chcę tam być JUŻ, więc nastawienie mam wyłącznie pozytywne :D
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 29.06.2021 20:36

W końcu przy 3 pobycie w Podacy udało mi się dotrzeć do starej Podacy.
Osiołek żyje.
Pan (ojciec właściciela Bonacy) sprzedaje wino - 25 kn/l.

Przy okazji przeszedłem trochę ścieżka - mniej więcej przed pierwszym opuszczonym domem, w prawo - w stronę Bristu. Fajna szlak, tylko lepsze od sandałów były by jakieś bardziej zabudowane buty.

Trochę zdjęć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3 ostatnie zdjęcia z tej ścieżki.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 30.06.2021 07:39

Studenac:
- ogórki - 7,99 kn/kg
- pomidory - 13,09 kn/kg
- ser gouda, pakowany, 125g - 11,99 kn
- coca-cola 1l - 11,99 kn
- bułka kajzerka - 1,19 kn

Bankomat Euronetu przed Studenacem wyświetlił , że chcę extra 29,3 kuny przy wypłacie. Karta wielowalutowa Alior Bank Kantor.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 30.06.2021 17:39

Byłem dzisiaj w Makarskiej w Konzumie:
- woda miner. gazowana 0,5 - 5,29 kn
- masło 125g (z'bregov) - 13,99 kn
- mocarella Galbani (taka sama jak w Polsce) - 10,49 kn
- morele - 20,99 kn/kg
- brzoskwinie - 15,99 kn/kg
- cebula - 5,29 kn/kg
- arbuz - 5,99 kn/kg
- jajka 10 szt. - 14,99 kn

Przeszedłem się tym robionym deptakiem - obecnie prowadzi donikąd. Urywa się dobry kawałek przed plażą/podestem na który można zejść chyba z Hercegovackiej. Potem wrzucę trochę zdjęć.

Poza tym robią coś przy deptaku i drodze w okolicy dużego grafu Hajduka, gdzieś tutaj: https://maps.app.goo.gl/iHvyux7iycYFzSKM6
Nie wiem czy jest przejście w kierunku Zaostrogu.

Na trasie od zjazdu (obojętne czy Sestanovac czy Zagvozd) do Podacy, są dwa fotoradary - w Podgorze za drugą kładka dla pieszych nad drogą, koniec miejscowości, i w Podace - na samym początku miejscowości.
TomTom widzi obie. Mapy Google ani słowa.
maniek_wroc
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 27.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniek_wroc » 30.06.2021 18:36

Coglin da się przejść do Zaostroga choć oficjalnie ta część jest zamknięta.
fleischman
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 20.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fleischman » 30.06.2021 20:42

coglin napisał(a):Studenac:
- ogórki - 7,99 kn/kg
- pomidory - 13,09 kn/kg
- ser gouda, pakowany, 125g - 11,99 kn
- coca-cola 1l - 11,99 kn
- bułka kajzerka - 1,19 kn

Bankomat Euronetu przed Studenacem wyświetlił , że chcę extra 29,3 kuny przy wypłacie. Karta wielowalutowa Alior Bank Kantor.


Rok temu jechałem z wielowalutową PKO - teoretycznie wypłaty bez prowizji.
W praktyce: Euronet, Planetcashe, ATM wołały o jakąś opłatę - jak Coglin opisał.
Ja wypłacałem w Gradac z bankomatu Zagrebacka Banka albo Splitska Banka - jeden z tych. I tutaj faktycznie bez żadnych dodatkowych opłat. Kasa schodziła z "kunowego" subkonta w PKO.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 30.06.2021 23:52

maniek_wroc napisał(a):Coglin da się przejść do Zaostroga choć oficjalnie ta część jest zamknięta.


Potwierdzam - da się przejść. Najlepiej późnym popołudniem jak już nie ma nikogo na budowie.

Obiecane zdjęcia:
- "chodnik" mała plaża południowa w kierunku północnej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- roboty na deptaku/drodze:
.
Obrazek

- menu pizzeria Skalinada - przy północnej plaży:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogadałem z Panią sprzedająca oliwę, skórki pomarańczy i cytryny w cukrze, itd. przy Primorski put/A.K.Miošića 3 - Villa Natali - właścicielka straganu z owocami i (jak się okazało) budy z pierdółki obok, zmarła. Tak że tego, wszystko jasne.
fleischman
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 20.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fleischman » 01.07.2021 10:14

coglin napisał(a): Pogadałem z Panią sprzedająca oliwę, skórki pomarańczy i cytryny w cukrze, itd. przy Primorski put/A.K.Miošića 3 - Villa Natali - właścicielka straganu z owocami i (jak się okazało) budy z pierdółki obok, zmarła. Tak że tego, wszystko jasne.


Smutna wiadomość... Zakupy straganikowe to był taki stały element "powitalny" z Podacą :-(
sossna
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 05.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sossna » 01.07.2021 16:45

fleischman napisał(a):
coglin napisał(a): Pogadałem z Panią sprzedająca oliwę, skórki pomarańczy i cytryny w cukrze, itd. przy Primorski put/A.K.Miošića 3 - Villa Natali - właścicielka straganu z owocami i (jak się okazało) budy z pierdółki obok, zmarła. Tak że tego, wszystko jasne.


Smutna wiadomość... Zakupy straganikowe to był taki stały element "powitalny" z Podacą :-(


Żal, że już nie doświadczę...


Ja już jak na szpilkach siedzę (ruszamy 12 lipca), ale nadal dumamy nad najlepszą trasą, bo najwyraźniej nocleg na Węgrzech nadal nie wchodzi w rachubę... A jak u Was trasa przebiegała, bez problemów?
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 01.07.2021 17:19

Powiem Ci, że nawet spoko.
Kraków - Chyżne - na granicy nikogo
Chyżne - Sahy - gdzieś 60 km przed granicą Slo-Hun, zaczęły się patrole słowackiej policji z suszarkami. W sumie na tych 60 km, były 4. Na granicy nikogo.
Sahy - Gorican - najpierw miałem jechać przez Budapeszt (nie trasą tranzytowa) ale był korek za Budapesztem na M7, zaraz za węzłem M0/M7 i nawigacja przekierowała mnie jednak na M0.
Tyle że tam też było (i nadal jest) trochę korka - roboty na moście nad Dunajem. Z 3 pasów robią się 2 i są przerzucone na drugą stronę.
Przed ten korek na M7 dzięki navi pojechałem z M0 na M6 i drogą nr 7 do Martonvasar i na M7: https://maps.app.goo.gl/39siQPzm2sPpvsZVA
Raczej nie wygląda to na trasę tranzytową :D przejazd bez problemów.
Jeszcze jeśli chodzi o przejazd węgierską M7, to zatrzymywaliśmy się 3 razy, za każdym razem na "not for transit". Jeden postój z obiadem. 0 problemów.
Granica węgiersko-chorwacka Letenye - Gorican, autostrada: 13:55-14:10. Węgier sobie spacerował i sprawdzał paszporty. Chorwat wziął paszporty, mój zeskanował, coś tam spojrzał i w drogę. O Covidzie, szczepieniu, testach ani słowa.

Czytając to: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... n__=%2AW-R raczej dla zaszczepionych już nie będzie problemów z jazdą i noclegami.


Łażę po Podace i robię zdjęcia sferyczne w apce Street View.
Widzę w Mapach Google (aplikacji na tel.), że już zaczynają się pojawiać. Możesz trochę pooglądać - tam gdzie się przełącza typ mapy (domyślny, satelita, teren) w prawym dolnym rogu jest ikoną Street View. Jak klikniesz to w Podacy pojawia się niebieskie kropki. Klikasz i oglądasz dookoło. Te zrobione przez Marcina, to moje. Dorzucam coś co jakiś czas. Potem jeszcze google musi przemielić i się pojawiają. Z tego co widzę nie na jeszcze dzisiejszych.
sewa
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) sewa » 02.07.2021 11:24

Dobre foty Coglin. Mozna zyskac sporej wiedzy jak to miejsce wyglada aktualnie. Polecalbys to miejsce dla rodziny 2+1, gdzie dziecko nie za bardzo lubi bawic sie w tlumie ? Chyba jest tam sporo nieoficjalnych plazyczek z mozliwoscia schowania sie w piniach zaraz przy morzu ?
Pivko
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pivko » 02.07.2021 11:43

coglin napisał(a):Łażę po Podace i robię zdjęcia sferyczne w apce Street View.
Widzę w Mapach Google (aplikacji na tel.), że już zaczynają się pojawiać. Możesz trochę pooglądać - tam gdzie się przełącza typ mapy (domyślny, satelita, teren) w prawym dolnym rogu jest ikoną Street View. Jak klikniesz to w Podacy pojawia się niebieskie kropki. Klikasz i oglądasz dookoło. Te zrobione przez Marcina, to moje. Dorzucam coś co jakiś czas. Potem jeszcze google musi przemielić i się pojawiają. Z tego co widzę nie na jeszcze dzisiejszych.

Jak wrzucasz do googla te foty ?
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 02.07.2021 13:06

Pivko napisał(a):Jak wrzucasz do googla te foty ?


Wrzucam je przez apke Street View:
1. Odpalam apke.
2. Klikam na dole na środku "Utwórz coś".
3. Klikam "Zdjęcie sferyczne".
4. Jeżdżę telefonem żeby pomarańczowy punkt znalazł się w kółku i zamienił na biały (apka robi zdjęcie).
Środkowy pas, potem górny, punkt na samej górze i pas dolny.
Można w dowolnej kolejności.
Nie robię punktu na samym dole, bo może ktoś by się zbulwersował owłosionymi męskimi nogami :lol:
5. Jak już mam zdjęcia, klikam fajkę na dole na środku.
6. Klikam "Profil" - na dole po prawej.
7. I w zakładce "Wszystko", klikam niebieskie "Opublikuj".
8. I za jakiś tam czas zdjęcie pojawia się na Mapach Google w opcji Street Viev.

Jak robisz zdjęcia to możesz cofnąć nawet do początku strzałką na dole po lewej.

Jak już masz zdjęcia w zakładkach na profilu, jak przytrzymasz paluch na zdjęciu to można go skasować -kropeczki w prawym górnym rogu - Usuń.

Nie bawiłem się "Trasą zdjęciową" dlatego w statystykach mam wszędzie 0.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone