Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.06.2011 14:11

Bogata dokumentacja.
Dzięki Tobie mogę umieścić to muzeum po stronie już obejrzanych.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.06.2011 14:23

Ależ gdzie tam ... Staram się dać tylko trochę, tak, żeby zachęcić i żeby wiedzieć, jak się poruszać i nie zgubić.

Jeszcze w połowie muzeum nie jestem :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.06.2011 14:39

weldon napisał(a):Staram się dać tylko trochę, tak, żeby zachęcić

Już sobie zdanie wyrobiłem. ;)
Zadowolę się Twoją - doskonałą - relacją. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 30.06.2011 14:46

weldon napisał(a):Pewnie nie skończyło się na samym muzeum?
Pewnie nie :wink: ale trzy dni to zdecydowanie za mało, żeby jakoś tak dokładniej świat zobaczyć. Można powiedzieć, że prawie udało nam się zobaczyć top10 :D
Na razie udała się pierwsza misja - wytłumaczyć Potomstwu co to stolica :wink: Maja nawet poczyniła pierwsze odkrycie - po przyjeździe do Wawy w konspiracyjnej tajemnicy szepnęła mi na ucho: "mamuś - w tej stolicy to po polsku mówią" :wink:

pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 08:14

Tymona napisał(a):"mamuś - w tej stolicy to po polsku mówią"

Podobno mamy przekrój całego kraju, więc się naumieliśmy w końcu :wink:










***************************************************************

Nie zajrzałem do kawiarni.

A szkoda.

Kawiarnia muzealna wzorowana jest na działającej podczas okupacji kawiarence "Pół Czarnej" - miejscu spotkań artystów, czynnym od grudnia 1939 roku przy ulicy Kredytowej 6.
Z fotografii zdobiących ściany spoglądają gwiazdy warszawskich scen, uwiecznione niekiedy w nieteatralnych zgoła sytuacjach, do lektury zaprasza prasa czasu okupacji i Powstania.

Za to przyjrzałem się Niemcom ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziennik, prowadzony w czasie Powstania przez ośmioletniego Jerzego Arcta z Sadyby, dar Haliny Arctowej. Karty dziennika oddają w pełni codzienne życie dziecka w ogniu walk. Ostatnie słowa:

Obrazek
napisane tuż po wojnie, stanowią poruszające memento dla kolejnych pokoleń...


Kawałek ekspozycji poświęcony działaniom wojsk w kampanii wrześniowej oraz Grupy Kampinos czyli działającemu na terenie Niepodległej Republiki Kampinoskiej pułku Palmiry-Młociny jest dość skromny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brak informacji o zgrupowaniu stołpecko-nalibockim por. "Góry"-"Doliny" oraz o ważnych dla powstania działaniach w organizowaniu pomocy dla powstania oraz działań wiążących spore siły niemieckie, o działaniach odwetowych na mordercach z oddziałów RONA, mało o Jerzykach ...
Może, po prostu, nie znalazłem, bo czasu było mało. Ale, jakby co, to zapraszam do zabarbakan'a, gdzie staram się odtworzyć i opisać wydarzenia z tego rejonu.

Piętro bogate jest w działy tematyczne. Jest tu wspomnienie o cudzoziemskich oddziałach biorących udział w powstaniu

Obrazek

Już od pierwszych godzin walki, w myśl hasła "za wolność waszą i naszą", włączają się w polskie szeregi. Są wśród nich obcokrajowcy, mieszkający w Warszawie przed wojną, żołnierze zbiegli z obozów jenieckich, uciekinierzy z robót przymusowych na terenie Rzeszy, a także dezerterzy z armii niemieckiej i żołnierze Armii Czerwonej. Najliczniejsi wśród obcokrajowców walczących po polskiej stronie są Słowacy oraz Węgrzy i Francuzi. Towarzyszami broni Powstańców jest również kilku Belgów, po kilku Holendrów, Greków, Brytyjczyków i Włochów; w powstańczych szeregach są też Rumun i Australijczyk.
Jest również jeden murzyn, na którego to ślad trafiono całkiem niedawno.
August Agbola - Brown ps. "Ali". walczył w batalionie "Iwo"
na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej.
Ale o tym kiedyś wspomnę przy okazji opisu poszukiwań śladów Afryki w Warszawie.

Na razie możemy zobaczyć dział poświęcony udziałowi księży w powstaniu

Obrazek

Możemy posłuchać głosów przeszłości dochodzących nas z kanałów ...

Obrazek

Następny dział, musimy przez niego przejść, jeżeli chcemy odpocząć w kawiarence, najlepiej zilustruje ostatni wiersz Józefa Szczepańskiego, poety powstania warszawskiego, napisany 29 sierpnia 1944 w obliczu upadku Starego Miasta, w wykonaniu dePress: Czerwona zaraza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo przejmujący jest dział poświęcony ...

Obrazek

Liczba przesyłek waha się dziennie od 3 do 6 tysięcy. Każdego dnia młodzi listonosze, narażając życie, przenoszą dziesiątki listów. Choć przełożeni za wszelką cenę starają się uchronić ich od najgorszego, niejednokrotnie giną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy na antresolę.

Odpowiednia aranżacja dźwięku i scenografii sprawia, że korytarz, którym idziemy, przypomina kanał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed następnym odcinkiem: Armia :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.07.2011 09:05

Nie byłem ... jakbym był ! :roll:

8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 09:38

Antresola.

Mijamy "kanał" i wychodzimy w "powstańczej Warszawy życiu codziennym".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powstanie to nie tylko walka, ale też wyjście z podziemia legalnych struktur Państwa Polskiego. Przez ponad dwa miesiące na obszarze kilku kilometrów kwadratowych stolicy działają instytucje wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej, wychodzi prasa, aktywne są partie polityczne, funkcjonuje administracja cywilna i jej służby.

Obrazek

Obrazek

5 sierpnia Okręgowy Delegat Rządu RP na m.st. Warszawę, Marceli Porowski „Sowa” przejmuje pełnię władzy cywilnej w mieście.

W ciągu kilku dni urzędnicy organizują opiekę nad ludnością, tworząc urzędy odpowiedzialne za zaopatrywanie jej w żywność i wodę, zapewnienie pomieszczeń, a także koordynujące ewakuację cywilów z miejsc szczególnie zagrożonych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na terenach zajętych przez powstańców działają szpitale, punkty opieki nad ludnością, organizowane są zarówno instytucje zapewniające sprawne funkcjonowanie miasta, ale również instytucje kulturalne, teatry, kina, w których aktywnie uczestniczy wielu spośród znanych również dziś aktorów i piosenkarzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na terenach objętych walką działają jednostki straży pożarnej, działają ośrodki wyznaniowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powstaje samodzielna, odłączona od pozostałej części miasta, Republika Żoliborska.

Obrazek

Obrazek

Jest, za kotarą, jedno, bardzo szczególne miejsce

Obrazek

Odgrodzone od reszty pomieszczeń, myślę, że lepiej nie wchodzić tam z dziećmi. Trudno im będzie wytłumaczyć to, czego nikły ślad leży na znajdującym się za kotara stole, a co znajdziecie wpisując w Google hasło "rzeź Woli".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Starówka ...

Obrazek

Taki symbol był dla Niemców sygnałem do zwielokrotnienia ostrzału i bombardowania.
Niemcy, ranni, leczeni w powstańczych szpitalach, bali się znaku czerwonego krzyża, prosili o przeniesienie, o zdjęcie, bo wiedzieli co ten znak oznacza dla ich kamratów.

Obrazek

Kończymy wizytę na antresoli.

Obrazek

Obrazek

Omijam kino w bombowcu i schodzę na parter.

Obrazek

Obrazek

Czas na podziemia ...
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 01.07.2011 09:40

Mocny odcinek... :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 09:48

mariusz-w napisał(a):Nie byłem ... jakbym był ! :roll:

8)

Nie miałem czasu i nie dałem rady obejrzeć wszystkiego, dlatego tylko staram się zaznaczyć te najważniejsze rzeczy, żeby w czasie następnego pobytu wiedzieć, na czym się skoncentrować.

Na jeden raz za dużo, zbyt bogato ...

Roxi napisał(a):Mocny odcinek... :roll:

Mocne staram się omijać ...

W końcu to wakacyjna przechadzka po historii tylko :)

Dzięki za odwiedziny :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 01.07.2011 09:58

weldon napisał(a):Dzięki za odwiedziny :D


Nawet nie wiesz jak często Cię odwiedzam ;)

O wycieczce do Warszawy marudzę już Wojtkowi kilka miesięcy i nareszcie pokażę mu coś, co go na pewno skusi na wyjazd :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 10:17

Jeżeli będziecie na parterze i przejdziecie do hali z kinem, to warto wiedzieć, że za rzędami krzesełek, schodząc w dół, dostaniemy się do podziemi Muzeum.

Obrazek

Znajduje się tam ekspozycja:

Obrazek

... opisująca:

Obrazek

Jak opisują twórcy muzeum:
Celem ekspozycji było przedstawienie w chronologicznym ciągu działalności okupanta w Warszawie – mieście będącym ważnym ośrodkiem życia politycznego, kulturalnego i społecznego, jak również stolicą Polskiego Państwa Podziemnego. Staraliśmy się przedstawić zbrodniczą machinę III Rzeszy pracującą na przerażający efekt – zagładę ludzi i miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia pokazują życie codzienne Warszawy, życie okupantów ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... ale też pokazują jak warszawska ulica odpowiadała na terror

Obrazek

Obrazek

Możemy spojrzeć w twarz odpowiedzialnym za działania w mieście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj również znajduje się cześć ekspozycji poświęcona powstaniu w getcie warszawskim.

Możemy zapoznać się z dokumentami i poznać działania i zachowanie Niemców w pierwszych dniach sierpnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całkowicie osobny rozdział tworzy replika kanału. O ile różniąca się od tej, która widziałem na antresoli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idę zgięty w pół, przysiadam, kucam ... to jest tylko kilka metrów, może dziesięć, a ja już jestem i zmęczony i pełen klaustrofobicznych myśli.

W rzeczywistości nie było tu światła, dołem płynęła brudna woda, na górze trwały walki lub siedzieli Niemcy, nad woda unosiły się trujące i śmierdzące opary.
Łącznicy noszący meldunki musieli przeciskać się przez rannych i sanitariuszy próbujących ich ewakuować.
Co jakiś czas wybuchała panika spowodowana informacjami, że Niemcy wpuścili gaz. Łatwo było zabłądzić.

Obrazek

Jest wyłaz. Czasami trafiło się nie na powstańcze tereny ...

Obrazek

Nie zdecydowałem się sprawdzić.

Obrazek

Byłem tam sam. Kilkadziesiąt sekund. Nie wiem, czy wytrzymałbym kilka godzin ...

A na górze Niemcy ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaczyna mnie to trochę przytłaczać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba czas odsapnąć w Parku Wolności ... Albo ...

Obrazek

Na wieży ...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 10:51

Na wieżę wjezdżamy winda z hali Liberatora.
Warto, w ogóle, rozglądać się, bo oprócz schodów, na piętro, na wieżę prowadzą również windy.

Wjeżdżamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża jest całkowicie bezpieczna, a widoki warte odwiedzin.

Na górze są tablice z zaznaczonymi elementami przedwojennej Warszawy, które zachowały się do dziś.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo, że wieża nie należy do najwyższych obiektów, to warto tam wjechać, rzucić okiem na widoczną część panoramy Warszawy, popatrzeć na teren otaczający Muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zjeżdżam na dół, powoli szykując się do wyjścia ...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2011 11:18

Zmienił się zespół ...

Obrazek

Liberator

Obrazek

Obrazek

Szyb windy ozdobiony oryginalnymi opaskami

Obrazek

Wolna Warszawa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek Królewski

Obrazek

Wracamy do początku

Obrazek

Obrazek

Zaglądamy do warszawskiego getta

Obrazek

Mapy i plany ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaraz na samym początku znajdują się budki telefoniczne, w których możecie "porozmawiać" z byłymi powstańcami.

Obrazek

Kiedy dzieciak pracował tu jako wolontariusz spotykała się z nimi nie tylko tu, ale i na żywo.
Dziś, już nie z wszystkimi jest to możliwe ...

Obrazek

Obrazek

Sala Małego Powstańca na koniec ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To nie tylko miejsce, gdzie prowadzi się zajęcia i lekcje dla przedszkolaków i młodszych uczniów.
Poznają tu, w sposób odpowiedni do ich wieku, historię oraz wartości, którymi kierowali się Powstańcy w 1944 roku.
W weekendy sala przeznaczona jest dla gości indywidualnych - rodzice mogą zostawić tu dzieci pod okiem doświadczonego instruktora.
Wśród licznych zabawek i gier z epoki dzieci mogą rysować, obejrzeć replikę powstańczego teatrzyku, zbudować barykadę czy też naśladować rówieśników z Harcerskiej Poczty Polowej.

Obrazek

Obrazek

* Przede wszystkim zabrania się najmłodszym zbliżania się nawet do terenów zagrożonych bezpośrednimi walkami. Wszyscy starają się zapewnić im wszelkie pozory normalnego życia: organizują teatrzyki kukiełkowe, gry i zabawy, wydawane są również ilustrowane gazetki, takie jak "Jawnutka" czy "Dziennik Dziecięcy". Dzięki nim najmłodsi chociaż na chwilę mogą się przenieść do prawdziwie dziecięcego świata.



* Nie wszystkie jednak dzieci obserwują z dala rozgrywające się wydarzenia. Wiele z nich na swój sposób pomaga Powstańcom. Bardzo młodzi ludzie, dziesięcio- lub kilkunastoletni zaledwie, często pozbawieni już rodziny, starają przyczynić się do zwycięstwa. Dzięki nim, już w pierwszych dniach sierpnia, powstaje Harcerska Poczta Polowa. Z każdym dniem rosną też szeregi łączników i przewodników kanałowych. Nie pozwala się im walczyć, ale nie można ich powstrzymać od przenoszenia paczek z żywnością, butelek z benzyną czy meldunków. Jednym z nich jest patron Sali Małego Powstańca - dwunastoletni łącznik Batalionów "Gozdawa" i "Parasol": kpr. Witold Modelski "Warszawiak". To on właśnie, jako najmłodszy Powstaniec, zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo i odwagę. Ginie 20 września 1944 roku, broniąc jednej z ostatnich redut powstańczych na Czerniakowie.


Obrazek
Kartka z modlitwą ośmioletniej dziewczynki Barbary Sieroszewskiej, napisaną dla idącego do Powstania Ojca. Wzruszony, wkłada ją do portfela, noszonego w lewej kieszeni na piersi. W walce dosięga go kula - i zatrzymuje się na modlitwie pisanej ręką dziecka. Ojciec dziewczynki wychodzi z życiem z Powstania - a po 60 niemal latach autorka modlitwy ofiarowuje ją do zbiorów Muzeum; poszarpane brzegi lewego rogu kartki są śladem po kuli, która nie dotarła do celu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak blisko, tak daleko ...

Obrazek

Koniec.

Wytrwałym dziękuje za tę wspólną, trudną, podróż.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.07.2011 12:25

Dzięki ... 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.07.2011 14:02

Nie cierpię takich miejsc.
Myślałem, że jeśli obejrzę je tylko u Ciebie w relacji, nie zadziała to na mnie aż tak. Niestety, albo Twoja relacja jest zbyt sugestywna, albo moja wyobraźnia nazbyt wybujała. Nie udało się. Podziałało...

Sorry, poryczałem się...
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone