Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 12.03.2012 21:37

A na mnie?! :? Focha mam strzelić? :wink: Ty myślisz, że mnie tu nie ma??? :roll: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.03.2012 12:08

mahadarbi napisał(a):A na mnie?! :? Focha mam strzelić? :wink: Ty myślisz, że mnie tu nie ma??? :roll: :lol:

:roll:
Właśnie byłem przekonany, ze cały czas tu ze mną jesteś! Dlatego nie muszę na Ciebie czekać. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 13.03.2012 12:17

Franz napisał(a):Właśnie byłem przekonany, ze cały czas tu ze mną jesteś! Dlatego nie muszę na Ciebie czekać. :P


No nie wiem, czy raz jeszcze nie fochnąć z tej okazji :wink: :lol:

Witaj! Jestem i podziwiam.

Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.03.2012 13:00

mahadarbi napisał(a):No nie wiem, czy raz jeszcze nie fochnąć z tej okazji :wink: :lol:

Tylko, jeśli Ci z fochem do twarzy. ;)

mahadarbi napisał(a):Jestem i podziwiam.

W następnym odcinku będziemy podziwiać wnętrze.

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 13.03.2012 13:03

Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):No nie wiem, czy raz jeszcze nie fochnąć z tej okazji :wink: :lol:

Tylko, jeśli Ci z fochem do twarzy. ;)


Mówią, że tak, ale nie wiem, czy to nie złe języki czasem...:wink:


Franz napisał(a):W następnym odcinku będziemy podziwiać wnętrze.


Już ostrzę pazury!

Pozdrawiam,
Anka
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 13.03.2012 13:04

Mało piszę ale ja także jestem i podziwiam.
PZDR.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.03.2012 10:52

mahadarbi napisał(a):Już ostrzę pazury!

Jak kociak. ;)

franko napisał(a):Mało piszę ale ja także jestem i podziwiam.

Fajnie, że zdradzasz się ze swoją obecnością. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 14.03.2012 10:58

Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Już ostrzę pazury!

Jak kociak. ;)


Ty się nie drocz, drogi Wojtku, tylko dawaj te wnętrza :D

Pozdrawiam,
Anka
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 14.03.2012 12:32

Będą wnętrza Wojtka :wink: :lol: :lol:

Cudownie, już przebieram nóżkami (z niecierpliwości, żeby wątpliwości nie było :wink: ) :lol:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 14.03.2012 12:34

Aguha napisał(a):Będą wnętrza Wojtka :wink: :lol: :lol:


Wnętrze ma zapewne ładne, sądząc po sposobie, w jaki pokazuje nam świat :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.03.2012 15:30

mahadarbi napisał(a):
Aguha napisał(a):Będą wnętrza Wojtka :wink: :lol: :lol:

Wnętrze ma zapewne ładne, sądząc po sposobie, w jaki pokazuje nam świat :D

Akurat tego materialnego wnętrza wolałbym nie oglądać. :lol: Duchowe lepsze, bo mroczne.

Wprawdzie miałem zamiar jeszcze najpierw zajrzeć na Cypr i na Teneryfę, ale w tej sytuacji wezmę się już za poludniową stronę Pirenejów. Miękki jestm. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2012 13:48

Kompleks katedralny jest raczej nietypowy, gdyż oprócz trzynawowej La Seu de Santa Maria oraz przylegających doń krużganków, w skład wchodzi również kościól św. Michała. Już przechodząc pod wschodnią ścianą, widzieliśmy różniący się kolorem - jakby dobudowany - mniejszy gmach świątynny (widać to na ostatnio zamieszczonych fotkach). To właśnie jedenastowieczny kościół św. Michała. Zaś obecna katedra pochodzi z dwunastego stulecia i jest czwartą z kolei, postawioną w tym miejscu.

Wchodzimy do środka przez dźwierza umieszczone w zachodniej fasadzie i wolnym krokiem przemierzamy główną nawę w stronę ołtarza. Przez wysoko zawieszone, niewielkie biforia w grubym murze wpada do wnętrza niewiele światła dziennego, więc w kilku miejscach doświetla się katedrę sztucznie. Dochodzimy pod prezbiterium we wschodniej, wielkiej absydzie. Pod marmurową płytą widać granitowy głaz, który najprawdopodobniej jest ołtarzem z pierwszej tutejszej katedry z IV wieku. Absyda katedry - co jest kolejnym rarytasem - kończy się jeszcze małą absydiolą, w której ustawiono pochodzącą z pierwszej połowy XIII wieku figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na otaczające rozległy wirydarz krużganki. Ponad rzędami kolumienek podtrzymujących skośnie opadający daszek widać wąskie i podłużne, zwieńczone łukami oraz ostrołukami okna, a w górnej kondygnacji okrągłe okienka, tzw. bycze oka. Na otoczony żywopłotem chodnik wirydarza można wyjść, ale rezygnujemy z tej atrakcji, jako że z zaciągniętego nieba zaczął padać deszcz. Wystarczą nam widoki spod daszku. Spacerujemy romańskimi krużgankami, przyglądając się inetresującym kapitelom, gdzie motywy roślinne przeplatają się z postaciami ludzkimi, z małpami i demonami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2012 13:48

Korzystamy z bocznego wejścia do kościoła św. Michała i zaglądamy do środka. Wnętrze ma jeszcze bardziej surowe i ascetyczne niż katedra. Nie sprawia wrażenia, iż jest nadal nagminnie używany. Najprawdopodobniej msze odbywają się tutaj tylko w określone święta. Wracamy na krużganki, kontynuując pętlę po obwodzie bardzo do kwadratu zbliżonego prostokąta. Przez chwilę niebo wygląda, jakby się zaczęło przecierać. Deszcz jednak nie ustaje, a po chwili znów wszystko się dokładnie zaciąga. Naszą uwagę przyciągają kolejne głowice kolumn - na niektórych odbywa się walka człowieka z bestią. Tutaj często symboliczną bestię pokazuje się pod postacią lwa.
Z ostatniego narożnika mamy okazję ponownie spojrzeć na kościół św. Mikołaja, po czym opuszczamy piękny kompleks katedralny. Wychodzimy na zewnątrz przez drzwi w północnej fasadzie. Niegdyś było to wejście do kaplicy św. Sakramentu, która jednak została usunięta w wyniku najnowszych prac renowacyjnych.
Lawirując między kroplami deszczu dopadamy samochodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 15.03.2012 14:44

Piękne wnętrzności i zewnętrzności :)

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.03.2012 14:54

Aguha napisał(a):Piękne wnętrzności...

Szczególnie płucka :!: 8O :P

Krużganki i wirydarze to bardzo urokliwa część architektury klasztorno-kościelnej.

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone