Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.02.2012 16:04

Jacek S napisał(a):Trzeba było powiedzieć to bym Ci popilnował grzejników...

weldon napisał(a):
Franz napisał(a):... rozmroziłem chałupę i liczę straty: cieknie z wanny i kilku grzejników ...

Widzę, że to zaraźliwe w tym roku ;)

mariusz-w napisał(a):Ajjjj .... my w domu ... a też jedna rurka poszłaaa !
Wczoraj z tym walczyłem ...jak lód pościł ! :? :evil: 8)

Na razie odśnieżyłem dojazd do domu, pozakręcałem to, co by ciekło i rozkoszuję się gorącą kawą przy kominku.
Przecież nie mogę się zajmować domem, gdy relacje czekają na kontynuacje. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.02.2012 19:28

Nie mam zamiaru robić tu azorsko-portugalskiej zajawki; żeby jednak nie powstało mylne wrażenie, że tam jedynie naturę podziwialiśmy, to dla równowagi na zakończenie tej dygresji kilka fotek architektury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.02.2012 20:44

Zajawką architektoniczną zrobiłeś mi nie mniejszy apetyt na relację ( relacje :?: :) ) , tym bardziej , że pewnie prędko tamtych rejonów nie odwiedzimy , pomimo planów , które już pokryły się pewną warstewką kurzu :wink:

Czekamy więc na więcej takich widoków . . .


Pozdrawiam
Piotr
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 15.02.2012 21:02

Przytupuję z niecierpliwą ością!
Gorąco witam!!! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.02.2012 23:28

piotrf napisał(a):Zajawką architektoniczną zrobiłeś mi nie mniejszy apetyt na relację ( relacje :?: :) ) , tym bardziej , że pewnie prędko tamtych rejonów nie odwiedzimy , pomimo planów , które już pokryły się pewną warstewką kurzu :wink:

Czekamy więc na więcej takich widoków . . .

Aguha napisał(a):Przytupuję z niecierpliwą ością!

Mam ciągle pod powiekami mnóstwo pięknych widoków z minionych dwóch tygodni. Większość z nich udało się uwiecznić, więc nie ulecą tak łatwo w niepamięć. 8)

Aguha napisał(a):Gorąco witam!!! :D

Tego gorąca mi tu teraz trzeba. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.02.2012 17:13

Już byłem gotów opuścić Portugalię i stanąłem na granicy hiszpańskiej na rzece Guadiana.

Obrazek

Kiedy nagle wyrosła nowa przeszkoda.

Obrazek

;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.02.2012 17:44

Ale za to jaka malownicza.

8O
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.02.2012 14:07

Jacek S napisał(a):Ale za to jaka malownicza.

8O

Trochę inny, niż ten najsłynniejszy, ale nam się bardzo podobał.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.02.2012 14:49

Franz napisał(a):Kiedy nagle wyrosła nowa przeszkoda.


Przejezdna jak nasza A2 ! ;)

Jacek S napisał(a):Ale za to jaka malownicza.

8O

... i to jej przewaga ! :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.02.2012 17:50

mariusz-w napisał(a):Przejezdna jak nasza A2 ! ;)

:lol:

mariusz-w napisał(a):
Jacek S napisał(a):Ale za to jaka malownicza.
8O

... i to jej przewaga ! :)

Ten most widzieliśmy w zeszłym roku w jednym z programów w hiszpańskiej telewizji Extremadura, ale wiedzieliśmy tylko, że znajduje się gdzieś na granicy z Portugalią. To była piękna niespodzianka, gdy Bea rozpoznała go przypadkiem na miniaturowej fotce w jakimś folderku.
Okazało się, ze stoi kilkanaście kilometrów od naszej trasy. Decyzja była natychmiastowa i oczywista. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.02.2012 23:55

Ostatnio pojawiło się kilka dygresji portugalskich. Czuję się więc w obowiązku przypomnieć, że jesteśmy w Hiszpanii. Po południowej stronie Pirenejów.

Zamykamy krótką pętlę po La Pobla de Lillet i wracamy do samochodu. Powrót do głównej drogi następuje tą samą trasą, którą tu dotarliśmy i już wkrótce skręcamy na północ. Zaledwie kilka kilometrów dalej leży Baga. To ostatnia miejscowość przed tunelem przebijającym się w poprzek przez długi grzbiet Serra del Cadi.

Nazwa gór wskazuje na arabskie koneksje, chociaż leżąca u jego południowych podnóży Baga została założona w IX wieku przez Wilfreda Kudłatego. Na przestrzeni kilku wieków znajdowała się w posiadaniu rodu Pinos. Została otoczona murami z basztami obronnymi, z których jednak do dziś zostało bardzo niewiele. W XIII i XIV wieku przeżyła okres intensywnego rozwoju i już wtedy zabudowa miejska wykroczyła poza obręb murów. Ze średniowiecznego zamysłu architektonicznego pozostał jedynie kościół oraz kilka uliczek wokół placu miejskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.02.2012 23:56

Podjeżdżamy do centrum, zostawiamy wóz i ruszamy na mały spacer. Od widocznego od razu kościoła w stylu przejściowym pomiędzy romańskim a gotyckim oddziela nas koryto rzeki, przez które przerzucono kamienny most o kilku spłaszczonych łukach. Przechodzimy przezeń na drugą stronę i zaglądamy do świątyni. Ma surowy wystrój, podobnie jak odwiedzony wcześniej tego dnia Sant Jaume. Tuż obok znajduje się wspomniany plac miejski, otoczony podcieniową zabudową - częściowo łukową, a częściowo prostokątną, opartą na kamiennych kolumnach. Docieramy do resztek murów miejskich, by następnie zatoczyć pętlę w stronę samochodu, zagłębiając się w plątaninę wąskich uliczek. O ile poziome trakty umożliwiają ruch niezbyt szerokich samochodów, to przecznice z uwagi na stromość terenu służą wyłącznie pieszym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pora zakończyć miły spacer - chcemy dziś jeszcze zobaczyć jedno bardzo ważne miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 23.02.2012 10:14

Czuję się w obowiązku dodać, że widoki nadal nie straciły nic ze swojej boskości. Mimo, że to Hiszpania :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.02.2012 10:17

Franz napisał(a):Obrazek


Czyj to pomnik?
(i nie mówię o kocie)

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.02.2012 10:50

Jacek S napisał(a):Czyj to pomnik?
(i nie mówię o kocie)


Ta sylwetka po prawej :?:
To chyba Bea :?:

Ale nie mam pewności :D

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone