Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PILNE !!!!Wjazd na ważno-nieważnym dowodzie.

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 12.06.2014 12:16

marco156 napisał(a):Ten zagubiony-odnaleziony dowód osobisty figuruje jako utracony tylko w Urzędzie Miejskim w którym zgłoszono jego zagubienie. Gdyby został zgłoszony na Policję to wówczas figurowałby w rejestrach utraconych dokumentów w całej Unii Europejskiej i wtedy każdy policjant w UE podczas sprawdzania tego dokumentu otrzymałby informację, że dokument ten jest poszukiwany. Ja bym jechał na starym dokumencie i niczym bym się nie przejmował.


To ja może zacytuje

Niezależnie od okoliczności utraty dowodu osobistego fakt ten powinien zostać niezwłocznie zgłoszony w najbliższym urzędzie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym! Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa jego właścicielowi, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę.

Jeżeli nasz dowód zostanie skradziony to dodatkowo od razu zgłaszamy to Policji. Jeżeli dowód zgubimy, to Policja nam nie pomoże, nie uzyskamy żadnego zaświadczenia, że nie mamy dowodu osobistego.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy też zgłosić do dowolnego banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

Ponadto osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie
o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

W przypadku odnalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument. Nie można używać już tego dokumentu: figuruje on jako utracony i posługując się nim można mieć duże kłopoty.

Pamiętajmy, aby w przypadku utraty dowodu osobistego nie liczyć na szczęśliwy traf
i oczekiwać, że zguba się znajdzie, ale podjąć natychmiastowe działania, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek!
:hut:
arek905
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 01.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek905 » 12.06.2014 12:40

W tamtym roku kolega jechał z dowodem złamanym na pół sklejonym taśma, dowiedzieliśmy się o tym dopiero na Węgrzech przed samą granicą, gdy zaczął na głos zastanawiać się czy go wpuszcza..... Celnik lekko się zdziwił, my przestraszeni kazemy szukać mu jakichś innych dokumentów, na szczęście wystarczyło prawojazdy i mogliśmy jechać dalej.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 12.06.2014 12:47

pietja10 napisał(a): Miałem ważny dowód, ale postanowiłem dać paszport z głupoty czystej i ciekawości, czy celnik wyczai.

Ciekawe od kiedy celnicy na granicy przy jej przekraczaniu zajmują się sprawdzaniem paszportów :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.06.2014 12:52

bluesman napisał(a):
pietja10 napisał(a): Miałem ważny dowód, ale postanowiłem dać paszport z głupoty czystej i ciekawości, czy celnik wyczai.

Ciekawe od kiedy celnicy na granicy przy jej przekraczaniu zajmują się sprawdzaniem paszportów :)

Słuszna uwaga Tomku :lol: :cry:
Celnik ewentualnie przy kontroli osobistej sprawdzi co jest w gaciach :oczko_usmiech:
marco156
Cromaniak
Posty: 4164
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 12.06.2014 12:56

Fanka napisał(a):
marco156 napisał(a):Ten zagubiony-odnaleziony dowód osobisty figuruje jako utracony tylko w Urzędzie Miejskim w którym zgłoszono jego zagubienie. Gdyby został zgłoszony na Policję to wówczas figurowałby w rejestrach utraconych dokumentów w całej Unii Europejskiej i wtedy każdy policjant w UE podczas sprawdzania tego dokumentu otrzymałby informację, że dokument ten jest poszukiwany. Ja bym jechał na starym dokumencie i niczym bym się nie przejmował.


To ja może zacytuje

Niezależnie od okoliczności utraty dowodu osobistego fakt ten powinien zostać niezwłocznie zgłoszony w najbliższym urzędzie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym! Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa jego właścicielowi, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę.

Jeżeli nasz dowód zostanie skradziony to dodatkowo od razu zgłaszamy to Policji. Jeżeli dowód zgubimy, to Policja nam nie pomoże, nie uzyskamy żadnego zaświadczenia, że nie mamy dowodu osobistego.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy też zgłosić do dowolnego banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

Ponadto osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie
o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

W przypadku odnalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument. Nie można używać już tego dokumentu: figuruje on jako utracony i posługując się nim można mieć duże kłopoty.

Pamiętajmy, aby w przypadku utraty dowodu osobistego nie liczyć na szczęśliwy traf
i oczekiwać, że zguba się znajdzie, ale podjąć natychmiastowe działania, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek!
:hut:


Zgadza się, ale o jakich systemach informatycznych mowa? Na pewno nie w tych policyjnych. Na pewno utracony dokument zostanie wykreślony z Centralnej Ewidencji Ludności ( PESEL) i wpisany zostanie numer nowego wyrobionego dokumentu. Do CEL-u dostęp ma tylko Policja w Polsce, natomias Policja ani w Polsce ani w innych krajach UE nie ma nic do zagubionych dokumentów ( nie mylić ze zgłoszonymi jaki utracone w wyniku przestępstwa). No i fakt faktem jak bym zgubił dowód osobisty to w pierwszej kolejności udałbym się do jakiegokolwiek banku aby zastrzec ten dowód w systemie bankowym, żeby potem za kogoś rat nie płacić ;).
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 12.06.2014 13:11

marco156 napisał(a):
Fanka napisał(a):
marco156 napisał(a):Ten zagubiony-odnaleziony dowód osobisty figuruje jako utracony tylko w Urzędzie Miejskim w którym zgłoszono jego zagubienie. Gdyby został zgłoszony na Policję to wówczas figurowałby w rejestrach utraconych dokumentów w całej Unii Europejskiej i wtedy każdy policjant w UE podczas sprawdzania tego dokumentu otrzymałby informację, że dokument ten jest poszukiwany. Ja bym jechał na starym dokumencie i niczym bym się nie przejmował.


To ja może zacytuje

Niezależnie od okoliczności utraty dowodu osobistego fakt ten powinien zostać niezwłocznie zgłoszony w najbliższym urzędzie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym! Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa jego właścicielowi, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę.

Jeżeli nasz dowód zostanie skradziony to dodatkowo od razu zgłaszamy to Policji. Jeżeli dowód zgubimy, to Policja nam nie pomoże, nie uzyskamy żadnego zaświadczenia, że nie mamy dowodu osobistego.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy też zgłosić do dowolnego banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

Ponadto osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie
o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.

W przypadku odnalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument. Nie można używać już tego dokumentu: figuruje on jako utracony i posługując się nim można mieć duże kłopoty.

Pamiętajmy, aby w przypadku utraty dowodu osobistego nie liczyć na szczęśliwy traf
i oczekiwać, że zguba się znajdzie, ale podjąć natychmiastowe działania, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek!
:hut:


Zgadza się, ale o jakich systemach informatycznych mowa? Na pewno nie w tych policyjnych. Na pewno utracony dokument zostanie wykreślony z Centralnej Ewidencji Ludności ( PESEL) i wpisany zostanie numer nowego wyrobionego dokumentu. Do CEL-u dostęp ma tylko Policja w Polsce, natomias Policja ani w Polsce ani w innych krajach UE nie ma nic do zagubionych dokumentów ( nie mylić ze zgłoszonymi jaki utracone w wyniku przestępstwa). No i fakt faktem jak bym zgubił dowód osobisty to w pierwszej kolejności udałbym się do jakiegokolwiek banku aby zastrzec ten dowód w systemie bankowym, żeby potem za kogoś rat nie płacić ;).


Jest coś takiego jak ewidencja wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Dostęp za darmo do niej mają
organy administracji publicznej,
sądy,
prokuratura,
Policja,
Straż Graniczna,
Służba Więzienna,
Służba Kontrwywiadu Wojskowego,
Służba Wywiadu Wojskowego,
Służba Celna,
Żandarmeria Wojskowa,
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Agencja Wywiadu,
Biuro Ochrony Rządu,
Centralne Biuro Antykorupcyjne,
Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych,
straże gminne (miejskie),
organy kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego,
państwowe i komunalne jednostki organizacyjne oraz inne podmioty — w zakresie niezbędnym do realizacji zadań publicznych określonych w odrębnych przepisach,
Polski Czerwony Krzyż — w zakresie pozyskiwania danych osób poszukiwanych.


Reszta musi płacić za pozyskiwanie danych...
juwicz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 07.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) juwicz » 13.06.2014 09:19

A może lepiej (bezpieczniej) pojechać z pękniętym? Przecież mógł się uszkodzić nawet w trakcie podróży... :) Dopóki jest czytelny (czytelne są wszystkie informacje), to nie sądzę, żeby ktoś z tego powodu robił problemy. O ile w ogóle ktoś będzie sprawdzać dokumenty :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.06.2014 11:13

pr23m0 napisał(a):Witam,

Sprawa wygląda tak, że zgubiłem mój aktualny dowód, który jest lekko pęknięty. Ale mam drugi dowód :P

Zgubiłem ten drugi kiedys, zgłosiłem, wyrobiłem ten nowy (zgubiony teraz) i pozniej ten drugi sie odnalazł, a ja go nie oddałem do UM. Jest w stanie idealnym, data ważnosci aktualna, zdjecie też. Wszystko pięknie, tylko jest już "usuniety z systemu"

Jutro wyjezdzam i zastanawiam się czy nie zaryzykować i nie jechac na starym, bo z tego co pamietam to na granicy oni tylko sprawdzaja date waznosci, i facjate czy sie zgadza a to jest ok na plastiku, raczej nie sprawdzaja po numerze i serii ważnosci w jakims systemie prawda?

Proszę o szybkie uspokojenie mnie, bo wale w gacie ze strachu, ze moga mnie tam aresztowac :P

Z góry wielkie dzieki !




Z Całym Szacunkiem, ale najpierw proponuję zaopatrzyć się we wstążeczkę i wiązać supełki „niezapominalskie”. Dopiero potem gdziekolwiek się ruszać z ważnym dokumentem tożsamości.


Obrazek
miniek15m
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.08.2016
Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) miniek15m » 07.08.2016 17:37

Witajcie, ostatnio zgubiłem dowód który następnie się znalazł, lecz w tym czasie zdążyłem niestety złożyć wniosek o nowy dowód który nie wiem czy zdąży przyjść do urzędu przed środowym wyjazdem na Chorwację. I tu pytanie, czy myślicie, że pokazanie im tego unieważnionego dowodu pozwoli mi wjechać na teren Chorwacji ? Żeby zorientować się w nieprawidłowości musieli by sprawdzać dane dowodu w bazie danych. Czy zdarzyło się wam to ? Czy jak zwykle tylko popatrzyli na dowody i wio ?
Pozdrawiam!
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 07.08.2016 17:47

miniek15m napisał(a):...przed środowym wyjazdem na Chorwację.

... wyjazdem do Chorwacji.
A teraz na temat, tak jak napisałeś musieliby najpierw sprawdzić w bazie danych.
Mi się to jeszcze nie przytrafiło, ale zawsze jest ten pierwszy raz. Jak będziesz miał pecha to kiszka. :oczko_usmiech:
miniek15m
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.08.2016
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) miniek15m » 07.08.2016 17:52

Zawrócą wszystkich i mozemy próbować za jakiś czas w innym okienku czy tylko mnie nie wpuszczą każąc reszcie jechac ? :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.08.2016 17:53

miniek15m napisał(a):Witajcie, ostatnio zgubiłem dowód który następnie się znalazł, lecz w tym czasie zdążyłem niestety złożyć wniosek o nowy dowód który nie wiem czy zdąży przyjść do urzędu przed środowym wyjazdem na Chorwację. I tu pytanie, czy myślicie, że pokazanie im tego unieważnionego dowodu pozwoli mi wjechać na teren Chorwacji ? Żeby zorientować się w nieprawidłowości musieli by sprawdzać dane dowodu w bazie danych. Czy zdarzyło się wam to ? Czy jak zwykle tylko popatrzyli na dowody i wio ?
Pozdrawiam!

Tego nigdy nie można wykluczyć.
Mnie się nie zdarzyło ale na forum już różne przypadki widziałem, także wypadkowe a wtedy papiery wszystkie sprawdzają.
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 07.08.2016 17:58

miniek15m napisał(a):Zawrócą wszystkich i mozemy próbować za jakiś czas w innym okienku czy tylko mnie nie wpuszczą każąc reszcie jechac ? :D

Nie wpuszczą Ciebie (o ile wcześniej Cię nie zatrzymają), przecież reszta wycieczki dokumenty ma OK. I nie mogą im kazać jechać dalej tylko zezwolić ;)
A jeśli zobaczą, że razem zawracacie to mogą poinformować inne przejścia o takiej sytuacji.
miniek15m
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.08.2016
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) miniek15m » 07.08.2016 18:04

Czyli pozostaje mi albo liczyć, że we wtorek dowód się pojawi w urzędzie, albo jechać i liczyć na farta, a jak nie to wracać z granicy chyba stopem. Gorzej mi się wydaje, ze wyjazdem z Chorwacji, bo wtedy to gdzie ja pojade
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Unieważniony dowód po zgubieniu a przekroczenie granicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.08.2016 18:13

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
PILNE !!!!Wjazd na ważno-nieważnym dowodzie. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone