Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piękny Czeski Raj, cudna Praga i nie tylko - 2016

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.10.2016 14:28

Witaj,

dotarłam do Twojej relacji, bo możliwe że Pragę po 12 czy 13latach znowu odwiedzimy :D I tak patrzę i zbieram informacje, i chcę się dopytać: bilet na wzórze Petrin kosztuje 120 koron od os.dorosłej w obie strony? Bo porównuję cenę biletu czasowego 24h/72 h i cena karty jest dużo korzystniejsza 110/310 koron ( a piszesz że w ramach biletu można wjechać na wzgórze). Chyba, że inny bilet miałaś na myśli...
beagm napisał(a):Wzgórze i wieża Petrin
Oczekując na kolejkę warto zakupić bilety, gdyż są one dostępne w budynku, a może być sporo chętnych i traci się czas. Chyba, że ktoś ma wykupione bilety na komunikację w Pradze, to obowiązują one również w kolejce na wzgórze.


Bardzo fajnie, że zamieściłaś mapki. Dzięki mapkom i Tobie mam pogląd na pewne odległości.
Ale czemu relacja tak nagle się urwała?
Arooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 305
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arooo » 10.10.2016 11:03

Piękna relacja.
Niezły scenariusz do skopiowania, fajnie przygotowane mapy.
Dzięki beagm, trzeba będzie się wybrać Twoimi śladami .
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 26.10.2016 10:29

Witam, dzięki za miłe słowa, choć jednocześnie przyznaję, że relacja została zaniedbana i niedokończona. Moja wina.

Jeśli chodzi o wyjaśnienia co do cen na Petrin.
IMG_9301.jpg

To jest bilet wstępu na wieżę czyli 120 Kc od dorosłej osoby za wejście schodami na górę i możliwość podziwiania widoków. Można też wykupić wyjazd windą, który jest droższy. Natomiast na samo wzgórze można dojść na nogach licznymi ścieżkami lub wyjechać kolejką. Na kolejkę obowiązują te same bilety co na pozostałe środki komunikacji miejskiej czyli metro, tramwaje i autobusy.
Bilety na środki transportu - tu po lewej dla dorosłego i po prawej ulgowe na 60 min:
metro.jpg
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 27.10.2016 12:39

Stare Miasto

Po powrocie z zoo i muzeum, zostawiliśmy auto na parkingu i tym razem postanowiliśmy skorzystać z metra. Była to pierwsza nasza podróż metrem. No cóż przeżyliśmy, ja chyba mam klaustrofobie więc nie lubię tuneli a więc i metra. Najpierw jechaliśmy masakrycznie długimi schodami ruchomymi w dół. Pod takim kątem, że aż trudno uwierzyć, że dało się ustać w pionie. Najważniejsze, że przeżyłam. Stacja znajduje się dosyć blisko Starego Miasta więc doszliśmy szybko. Nie jestem zadowolona ze zdjęć, bo dotarliśmy tu ok. 17, a pogoda się popsuła i nawet chwilami padało. Pokręciliśmy się trochę wokół Ratusza, mąż wyszedł na punkt widokowy, a ja z córką czekałyśmy przy pomniku. Jak się okazało pokazy jakie się odbyły w pobliżu nas były chyba ciekawsze niż widok z wieży.
IMG_9655.JPG

IMG_9662.JPG

IMG_9664.JPG
Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

IMG_9670.JPG
Ratusz staromiejski

IMG_9681.JPG
Praski zegar astronomiczny - Pražský orloj

IMG_9656.JPG

IMG_9671.JPG

IMG_9672.JPG

IMG_9674.JPG
Kamienice na Starym Rynku

IMG_9675.JPG

IMG_9677.JPG

IMG_9691.JPG

IMG_9654.JPG


Na końcu podczas spaceru na naszej drodze stanęła galeria i musieliśmy tam wejść, bo jak to określiła młoda „dla każdego coś miłego”. Około 19 zarządziliśmy powrót w stronę stacji metra, bo następnego dnia rano mieliśmy wyruszyć w stronę Zakopanego.
Ogólnie bardzo żałuję, że mieliśmy tak mało czasu na zwiedzanie Starego Miasta. Cały dzień byłoby mało, a my mieliśmy 3-4 godziny. Przynajmniej jest dobry powód, aby wrócić :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.10.2016 14:05

Stara Praga była również przez nas potraktowana po macoszemu :roll: , ale po siedmiu godzinach za kółkiem (z "pokutą" za przekroczenie prędkości :roll:) , z kolejnymi siedmioma godzinami w perspektywie , drugi dzień zwiedzania musieliśmy ograniczyć do niezbędnego minimum . Szkoda , bo Praga potrafi zachwycić i wypełnić kilka kolejnych dni . . . Trzeba wrócić :oczko_usmiech:

Pozdrawiam
Piotr
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 10.11.2016 13:11

Niedziela 3 lipca – wyjazd z Pragi – kierunek Chochołów koło Zakopanego

Ze względu na auto trasa całkowicie zmieniona, odpuszczamy nocleg po drodze i zwiedzanie kilku ciekawych zamków na Słowacji :(
droga5.jpg

No cóż za głupotę trzeba płacić, bo można było już wcześniej sprawdzić o co chodzi z tym autem. W każdym razie udało się dojechać do zarezerwowanego noclegu. Przemiła Pani gospodyni znalazła mechanika, do którego udaliśmy się następnego dnia. Mąż pół dnia spędził u mechanika, który wymienił świece, a my w tym czasie zwiedzałyśmy Zakopane, a dokładnie sklepy na Krupówkach :)
Najważniejsze, że można już było na spokojnie jechać na wycieczkę. Następnego dnia wyjechaliśmy więc na Słowację zwiedzić Zamek Orawski.

Zamek Orawski– zamek na Słowacji, górujący nad miejscowością Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad rzeką Orawą. Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Jest możliwość wykupienia biletu z przewodnikiem w jęz. polskim (tylko w wybranych godzinach – trzeba pytać w kasie). Zamek jest przepiękny i warto go obejrzeć.
IMG_9840.JPG

IMG_9843.JPG

IMG_9849.JPG

IMG_9866.JPG

IMG_9867.JPG

IMG_9871.JPG

IMG_9873.JPG

IMG_9874.JPG

IMG_9880.JPG

IMG_9888.JPG

IMG_9903.JPG

IMG_9907.JPG

IMG_9912.JPG

IMG_9920.JPG

S2540617.JPG

S2540620.JPG

S2540644.JPG

S2540760.JPG
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 03.05.2017 18:35

Po 30 latach powrót do Pragi.
Piękna,ale w ostatnich dniach była totalnie zatłoczona.
Chyba lepiej jechać w wakacje bo wówczas następuje rozłożenie kierunków.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 03.05.2017 20:25

:D tak się jakoś składa, że Pragę zaliczam od kilku już dobrych lat we wrześniu. Również narzekam na mnóstwo turystów i wycieczek.


p.s. Fajna relacja i bardzo dużo wspomnień
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 20:34

pawelh napisał(a):Po 30 latach powrót do Pragi.
Piękna,ale w ostatnich dniach była totalnie zatłoczona.
Chyba lepiej jechać w wakacje bo wówczas następuje rozłożenie kierunków.


No właśnie nie. Mieszkałem w Pradze i rzesze turystów są tam cały rok.
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 03.05.2017 20:45

Może się mylę, może to było dawno,ale takich tłumów nie było.
1997 jednodniowy wyjazd
1998 miesiąc Ricany u Prahy
1999 miesiąc Praga(zawsze sierpień)
Stare czasy gdzie ludzie mieli problemy z wyjazdami nawet do państw zaprzyjaźnionych.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 06.05.2017 12:16

Pääkäyttäjä napisał(a):
pawelh napisał(a):Po 30 latach powrót do Pragi.
Piękna,ale w ostatnich dniach była totalnie zatłoczona.
Chyba lepiej jechać w wakacje bo wówczas następuje rozłożenie kierunków.


No właśnie nie. Mieszkałem w Pradze i rzesze turystów są tam cały rok.


ale można przecież wybierać mniej zatłoczone miejsca :) Na pewno w takim Żiżkovie będzie luźniej niż na Starym Mieście ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2017 13:43

Pudelek napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):
pawelh napisał(a):Po 30 latach powrót do Pragi.
Piękna,ale w ostatnich dniach była totalnie zatłoczona.
Chyba lepiej jechać w wakacje bo wówczas następuje rozłożenie kierunków.


No właśnie nie. Mieszkałem w Pradze i rzesze turystów są tam cały rok.


ale można przecież wybierać mniej zatłoczone miejsca :) Na pewno w takim Żiżkovie będzie luźniej niż na Starym Mieście ;)


No właśnie nie, początkowo wynajmowałem mieszkanie na ul. Benediktská a potem przeniosłem się właśnie na Žižkov, na ul. Polská. O ile mieszkanie na tej pierwszej to oczywista oczywistość - Staré Město (bliskość Kotvy i nám. Republiky) ale Žižkov to IMHO taki krakowski Kazimierz. Ale to moja opinia po 10 latach spędzonych w ČR ;-)
Poprzednia strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Piękny Czeski Raj, cudna Praga i nie tylko - 2016 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone