Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piękny Czeski Raj, cudna Praga i nie tylko - 2016

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 28.07.2016 10:24

Ja tez się przysiądę i popatrzę na znane i nieznane kątki :wink: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.07.2016 10:33

Zajmuję drugie miejsce w drugim rzędzie :wink: :lol:
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 28.07.2016 12:11

Czeski Raj
Nie wiedziałam o jego istnieniu aż do wiosny, kiedy to powstał plan wyjazdu głównie do Pragi. Przy okazji szukałam co ciekawego można zobaczyć w Czechach i tak trafiłam na Czeski Raj. Nazwa w pełni oddaje uroki tego rejonu. Jestem zauroczona, choć wiem, że widzieliśmy tylko małą cząstkę raju. W dużej mierze udało się obejrzeć zaplanowane miejsca. Pogoda dosyć dopisała.
Popołudniu wyruszyliśmy z Liberca w kierunku Prachovskich Skał.
d4.jpg

Nocleg wcześniej znaleziony w internecie. Główna zaleta to bliskość właśnie Prachowskich Skał, przystępna cena. Jak się okazało nocleg to był strzał w 10. Prawie cały pensjonat był pusty (jedna rodzina oprócz nas), więc do woli mogliśmy korzystać z kuchni oraz salonu z tv. Oczywiście tv potrzebne było do obejrzenia meczu Polska-Portugalia.
Pensjonat mogę w 100 % polecić, pięknie urządzony, czysty, dobrze wyposażony, pokoje z łazienkami, na podwórzu można spokojnie usiąść i wypocząć po całym dniu zwiedzania. Cena jeszcze lepsza niż ustaliliśmy mailowo, gospodarz mieszka w pobliskim Jicinie, bardzo pomocny i miły.
IMG_9008.JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 28.07.2016 12:23

29 czerwca – ze wzgl. na dużą ilość chmur postanowiliśmy dzień przeznaczyć na zwiedzanie pobliskich miejscowości i zamków, których nie brakuje na terenie Czeskiego Raju. Zaczymy od:
Jiczin - brama do Czeskiego Raju oraz miasto Rumcajsa

Małe miasto, ale bardzo sympatyczne, polecam do zwiedzania i takiego zwykłego „leniwego” szwędania się. Miasteczko klimatyczne i urocze, choć małe, a może to tylko moje odczucie.
Po zaparkowaniu na darmowym parkingu w pobliżu centrum doszliśmy do rynku - Valdštejnovo náměstí .
Można tu zobaczyć ciekawe kamienice oraz Zamek.
Zamek w Jičínie został zbudowany po 1608 roku, o 12 lat później na skutek eksplozji spłonął i był poważnie uszkodzony. Za Albrechta z Valdštejna był w 1633 roku ponownie zbudowany w stylu barokowym.
IMG_8523.JPG
Valdštejnovo náměstí

IMG_8524.JPG

IMG_8525.JPG
Zamek w Jiczinie

IMG_8531.JPG

IMG_8533.JPG



Na wschodniej ścianie Rynku, przy zamku Albrechta Wallensteina, w pomieszczeniach pod arkadami, znajduje się Galeria Radka Pilarza "Rumcajsowy świat". Ceny biletów symboliczne, ubawiłam się tam, bo raczej spodziewałam się „czegoś więcej”.
IMG_8546.JPG

IMG_8547.JPG

IMG_8549.JPG

IMG_8570.JPG

IMG_8572.JPG

IMG_8573.JPG


Vlasická Brána - widoczna z daleka, znajduje się u wyjścia z rynku. Wieża ma wysokość 52 metrów a po pokonaniu 156 schodów oferuje widok z platformy widokowej na wysokości 32 metrów.
IMG_8579.JPG
Vlasická Brána

IMG_8580.JPG

IMG_8581.JPG
i schodki na punkt widokowy

IMG_8583.JPG

IMG_8584.JPG

Rzeźba Najświętszej Trójcy - przed schodami na oratorium kościoła św. Jakuba Większego, pochodzi z połowy XVIII w.
IMG_8589.JPG


I smoczek
IMG_8588.JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 29.07.2016 09:25

Pałac Mnichovo Hradiště
Kolejny punkt, jak w tytule i przejazd z Jicina.
d5.jpg

Pierwotnie zamek renesansowy, postawiony przez Wacława Budovca z Budova.
Następnie historia zamku związana jest z rodem Valdštejnów. W skład zespołu wchodzi także klasztor kapucyński z kościołem Trzech Króli oraz kaplica św. Anny. W kaplicy są złożone szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego.
Dla turystów zwiedzających zamek przygotowane są trzy trasy wyłącznie z przewodnikiem.
Zamek robi naprawdę duże wrażenie. Dookoła piękny park, zadbany. Dużo miejsca, więc dzieci z wycieczek miały sporo miejsca do zabawy i odpoczynku. Również dorośli wypoczywali na kocach. Piękne miejsce, warto zajrzeć tu na dłużej i zwiedzić całość.
Nawet można ujrzeć biegającego zająca :)
IMG_8598.JPG
Kościół obok zamku

IMG_8600.JPG
Zamek

IMG_8604.JPG

IMG_8605.JPG

IMG_8613.JPG

IMG_8618.JPG

IMG_8623.JPG

IMG_8634.JPG

IMG_8638.JPG

IMG_8640.JPG

IMG_8643.JPG

ING_8644.JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 30.07.2016 21:10

Zamek Kost (wieś Podkost)
mapa kost.jpg

Zamek Kost jest jednym z najlepiej zachowanych zamków z okresu szczytowego gotyku w Czechach. Został zbudowany w połowie XIV wieku przez Beneša z Vartemberku.
Dominującą częścią warowni jest tzw. Biała Wieża. Zamek Kost składa się z podgrodzia i zamku właściwego. Zwiedzanie (kilka tras do wyboru) odbywa się z przewodnikiem. Obcokrajowcy (czyli my) otrzymują obszerny opis w swoim języku. My zwiedzaliśmy zamek a'la VIPY, bo w naszej grupie było oprócz nas dwoje Czechów. Co nie zmienia faktu, że to oni rozumieli Panią przewodnik a nie my :)
Oczekiwanie na zwiedzanie można umilić sobie w klimatycznej restauracji obok jeziora.
IMG_8650.JPG

IMG_8651.JPG

IMG_8652.JPG

IMG_8661.JPG

Niestety parking obok zamku bardzo drogi – 100 koron czeskich.
IMG_8647.JPG


Podsumowując – warto zwiedzić zamek Kost, gdyż jest to jeden z ładniejszych zamków, nie tylko w Czechach.
IMG_8662.JPG
Brama wejściowa

IMG_8663.JPG

IMG_8665.JPG
Widok z zamku

IMG_8682.JPG

IMG_8683.JPG

IMG_8684.JPG

IMG_8687.JPG

IMG_8688.JPG

IMG_8693.JPG

IMG_8701.JPG
A u góry w okienku ....

IMG_8703.JPG

IMG_8713.JPG

IMG_8715.JPG

S2510375.JPG

IMG_8717.JPG

IMG_8722.JPG
Kaplica

IMG_8723.JPG

IMG_8726.JPG

IMG_8728.JPG

IMG_8743.JPG

S2510225.JPG
paw_el
Croentuzjasta
Posty: 449
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) paw_el » 30.07.2016 21:55

Jako miłośnik czeskich zamków zasiadam do oglądania
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18312
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.07.2016 22:38

Rarytasik dla mnie - nie byłem tam , ale będę :)

Czy możesz napisać ile czasu Twoim zdaniem trzeba poświęcić na zwiedzanie zamku ( możliwie pełna wersja ) i okolic , bo też ciekawie wygladają :?: :)


Pozdrawiam
Piotr
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 31.07.2016 09:20

Witam serdecznie wszystkich.

Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku, to jest kilka tras. I i II trwają ok godziny (każda). Pierwsza zawiera opis rodu Kinskich, druga - sale tortur, które i my zobaczyliśmy. Trzecia to I+II - trwa ok. 100 min. Ostatnia najkrótsza - ok 30 min - przypuszczam, że ogląda się zamek tylko z zewnątrz po wejściu przez bramę wejściową.
Na monitorze wyświetlane są informacje jakie trasy będą w najbliższych godzinach i czy są wolne miejsca. Warto zapytać o przewodnika po polsku.
k1.jpg

k2.jpg

Jeśli chodzi o zwiedzanie okolic to napiszę tak : potrzeba więcej czasu niż go masz. Czas biegnie strasznie szybko i nim się spostrzeżesz jest już wieczór. Wszystko zależy ile miejsc zechcecie obejrzeć. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 31.07.2016 14:35 przez beagm, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18312
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.07.2016 10:05

Dziękuję za odpowiedź , wygląda na to , że konieczna będzie kolejna zmiana planów . . . zapewne nie ostatnia :lol:

Czekam na ciąg dalszy


Pozdrawiam
Piotr
OneDayStop
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) OneDayStop » 01.08.2016 00:38

Kluczowa sprawa z Kostem jest taka, że nie można go zwiedzać bez przewodnika, a wejścia są o określonych godzinach. My zostawiliśmy zamek na koniec i... odpuściliśmy zwiedzanie zadowliwszy się niestety tylko obejściem go dookoła - czasu było już za mało. A sam czeski Raj... to po prostu bajka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Całość naszej wycieczki i trasa na jeden dzień (wliczając dojazd z Wrocławia) opisana w
poście "Czeski Raj" tutaj :arrow:


Dodałem tam też mapę regionu, bo sam straciłem sporo czasu na znalezienie takiej + kilka linków. :hut:
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 01.08.2016 13:06

Zamek Kost - dokończenie. Sale tortur jak i same tortury dosyć ciekawe. Trzeba przyznać, że pomysłów im nie brakowało.
kost 1.JPG

kost2.JPG

Z opisów i z tego co można zrozumieć Panią przewodnik, to ciekawe były sposoby sprawdzania czy kobieta była czarownicą czy nie. Na pierwszym zdjęciu widać klatkę, do której zamykaną posądzoną o czary i zanurzano do jeziora na kilka minut (od 5 do 10). Jeśli nie przeżyła do oznaczało, że niewinna i można ją godnie pochować. Jeśli przeżyła to czarownica i trzeba zabić.

Ostatni punkt programu w tym dniu to Zamek Humprecht.
O nim krótko, bo nie wzbudził nadmiernego zainteresowania.
Zamek Humprecht został zbudowany w latach 1666-68 na polecenie Jana Humprechta Černína z Chudenic. Dla zwiedzających udostępniona jest także wieża widokowa (na którą dostać się można tzw. Mysią dziurą). Z jej tarasu rozpościera się malownicza panorama całej okolicy. W sezonie letnim w pałacyku organizowane są różnego rodzaju wystawy oraz wydarzenia kulturalne.
Niestety przegapiliśmy, że jest możliwość wyjścia na wieżę. Więc zamek obejrzeliśmy z zewnątrz.
W drodze powrotnej na parking mieliśmy spotkanie z galopującymi w naszą stronę rumakami, które nie dość, że zrobiły niezły rumor to jeszcze wystraszyły nas nieźle. Najpierw zobaczyłam jak pędzą w naszą stronę, a dopiero potem, że są za ogrodzeniem. Moja mina ponoć bezcenna. A potem wyglądały tak niewinnie.
h1.JPG

h2.JPG

h3.JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 02.08.2016 10:13

Rezerwat przyrody Prachovskie Skaly (30 czerwca)

Skały prachowskie składają się z wysokich, wysmukłych wież i kolumn, pomiędzy którymi, znajdują się głębokie i wąskie wąwozy. Centrum skał tworzy "skalne miasto", przez które poprowadzono liczne szlaki, bardzo dobrze oznaczone. Przypuszcza się, że Prachowskie Skały stanowią pozostałość po prehistorycznym morzu kredowym, które rzeźbione było niegdyś przez naturę setki tysięcy lat.
My, ze względu na nocleg, wchodziliśmy wejściem w miejscowości Prachov. Z pensjonatu mieliśmy ok 200 m. Przed wejściem zakupiliśmy mapkę z oznaczonymi szlakami.
Bilety wstępu – 60 kc dorośli i 30 kc dzieci.
raj (2).JPG
Wejście i punkt zakupu biletów

raj mapa.jpg
Mapa z zaznaczonymi trasami do wyboru

Pogoda wyśmienita, słońce w pełni, uzbrojeni w duże ilości wody wyruszyliśmy. Kilkanaście metrów pokonujemy w lesie, a po chwili pierwsze skały przed nami. Za moment pierwszy punkt widokowy i pierwsze zachwyty. Już wiemy, że to cudowne miejsce i podoba nam się BARDZO. Rezerwat to mnóstwo ścieżek, schodów, punktów widokowych, przejść między skałami i głazami. Momentami bardzo wąskich, ale to wszystko stwarza niesamowity urok. Nie sądziłam planując wycieczkę tutaj, że tak bardzo mi się spodoba :)
Do najbardziej znanych i najpiękniejszych miejsc Prachowskich skał należą punkty widokowe Vyhlídka Czeskiego Raju i Vyhlídka Míru, korytarz cesarski (nazwany tak dla upamiętnienia odwiedzin cesarza Franciszka I.), Pochyła Wieża, a także kamienna rzeźba skrzata Pelíška.
raj (1).JPG

raj (3).JPG
Pierwszy punkt widokowy

raj (4).JPG
Widok na Zamek Trosky

raj (5).JPG

raj (6).JPG
Jedne z licznych schodów

raj (7).JPG
Oznaczenia na trasie

raj (8).JPG
Piękne widoki na skały

raj (9).JPG

raj (10).JPG

raj (11).JPG
Raj także dla miłośników wspinaczki górskiej

raj (12).JPG

raj (13).JPG

raj (14).JPG

raj (15).JPG

raj (16).JPG
A mówiłam, że trzeba trochę schudnąć

raj (17).JPG

raj (18).JPG
Tam na dole widać ludzi

raj (19).JPG

raj (20).JPG

raj (21).JPG

raj (22).JPG

raj (23).JPG

raj (24).JPG

raj (25).JPG

raj (26).JPG

raj (27).JPG

raj (28).JPG

raj (29).JPG

raj (30).JPG

raj (31).JPG

raj (32).JPG
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 02.08.2016 11:23

Cudnie :hearts:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 02.08.2016 19:29

Świetne te skałki.

Słowacki Raj widziałem, ale Czeskiego Raju nie.
Będę śledził.
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Piękny Czeski Raj, cudna Praga i nie tylko - 2016 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone