Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Piękny Czeski Raj, cudna Praga i nie tylko - 2016

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 02.08.2016 20:18

Witam
Czytam Waszą relację z czeskiego Raju ,Dziś byłem w Zamku Kost ale już był zamknięty i tylko zobaczyliśmy z zewnątrz ,Jutro się wybieramy do Prachowskich Skał i porównamy zdjęcia z oryginałem .Ale z tego co zapowiadają to pogoda ma być gorsza niż na zdjęciu, A następnie Jicin i ,,, Olomuniec ?
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 03.08.2016 09:30

Hruba Skała
Po cudownej wycieczce wróciliśmy do pensjonatu na obiad a następnie pojechaliśmy (marudzącą oczywiście astrą) zobaczyć zamek Hruba Skała.

Hruboskalsko to jedno z czeskich skalnych miast, cechą wyróżniającą od innych skalnych miast są wysokie, osiągające nawet do 60 metrów monumentalne wieże skalne. Na wiodącym przez skalne miasto przeszło 10 kilometrowym szlaku (stanowiącym część Złotej ścieżki Czeskiego Raju) natrafić możemy także atrakcje jak malownicze ruiny zamku Waldstein czy cmentarz poświęcony pamięci alpinistów. Jednym z najlepszych punktów wypadowych do skalnego miasta jest zamek Hrubá Skála. Udaliśmy się do niego, jednak na zdjęciach prezentował się znacznie lepiej. Wg mnie nazwa zamek jest na wyrost. Po wykupieniu biletu, okazało się, że można przejść się kawałek, zrobić zdjęcia (zamieszczone poniżej) i tyle. Wieża była zamknięta. Dla mnie strata czasu. Poszliśmy jeszcze na punkt widokowy, ale i tu małe rozczarowanie. Ponieważ czas nas gonił, odpuściliśmy kolejne trasy Hruboskalsko.
hruba (1).JPG
Wejście na Zamek Hruba Skała

hruba (2).JPG

hruba (3).JPG
Zamek

hruba (4).JPG

hruba (6).JPG
Zamknięta wieża

hruba (7).JPG

hruba (11).JPG

hruba (12).JPG

hruba (13).JPG

hruba (14).JPG
Kościół obok Zamku Hruba Skała

hruba (15).JPG

hruba (16).JPG

hruba (8).JPG
Wejście na punkt widokowy

hruba (9).JPG
Widok na zamek

hruba (17).JPG

hruba (10).JPG
Skalne miasto Hruboskalsko

W mojej nieobiektywnej ocenie Prochowskie Skały robią większe wrażenie.
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 04.08.2016 08:46

Ruiny Zamku Trosky
Zbudowanie zamku (XIV w.) na dwóch stromych bazaltowych skaliskach uczyniło z Trosek gród nie do zdobycia. Składają się z dwóch części – niższej i szerszej oraz wyższej i węższej, nazywane ze względu na swój wygląd także Babą i Panną. Ruiny można zobaczyć z wielu punktów widokowych Czeskiego raju jak i podczas jazdy samochodem. Zamek widoczny jest z daleka.
W lipcu i sierpniu zwiedzanie urozmaicają pokazy hodowli i tresury ptaków drapieżnych.
Wstęp – dorosli 70 kc . Zwiedzanie samodzielnie bez przewodnika.
Na parkingu przywitał nas bardzo miły Czech, wspominający swoje wyprawy do Polski jeszcze za czasów „komuny”.
troski1.JPG

troski2.JPG

troski3.JPG

troski4.JPG

troski5.JPG

troski6.JPG

troski6-2.JPG

troski7.JPG

troski8.JPG


To ostatni punkt na naszej trasie Czeskiego Raju. Oczywiście zwiedzać można jeszcze przez tydzień, ale my następnego dnia wyruszaliśmy do Pragi. Pozostało jeszcze pakowani i wieczorne kibicowanie podczas meczu Polska-Portugalia. Zasmuceni idziemy spać. Po pierwsze można było to wygrać, ale cóż takie życie. Po drugie wiemy, że ciężko będzie rano wstać. Co prawda droga do Pragi to ok 100 km, ale auto nadal dawało powody do obaw.
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 05.08.2016 11:48

Praga - dzień pierwszy (1 lipca 2016)

Plany były bardzo ambitne, czyli 3 dni w Pradze, zwiedzanie indywidualne, a więc bez zbytniego pośpiechu. Można obejrzeć co się chce, kiedy się chce, dopasować do swojego tempa, możliwości i chęci. Niestety splot wydarzeń związanych z dziwnym zachowaniem auta przyczynił się do zmiany planów i skrócenia pobytu do dwóch dni. Siłą rzeczy obejrzeliśmy mniej, ale jest powód, aby do pięknej Pragi wrócić. Niestety astra coraz bardziej wyrażała swoje dolegliwości – najpierw pomarańczowa kontrolka „check engine”.
Skupmy się na Pradze, która bardzo nam przypadła do gustu. Bardziej, dużo bardziej niż Wenecja :) Miasto piękne i cudowne. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie zachwyci. Najbardziej podobały mi się widoki, a punktów widokowych jest sporo. Można całymi dniami siedzieć i patrzeć i to wystarczy. Spotkaliśmy Polaków, którzy już 4 raz przyjechali i też mówili, że najbardziej uwielbiają szwendać się po parkach i patrzeć na Pragę.
Droga z Czeskiego Raju do Pragi to niestety trochę korków i jazda 5 km/h co oczywiście skutkowało wariacjami auta i naszym bólem głowy.
praga mapa.jpg

Na szczęście udało się dotrzeć, nocleg mieliśmy zarezerwowany w jednym z akademików. Warunki takie sobie, adekwatne do ceny. Natomiast Panie z recepcji to najmniej kompetentne osoby jakie spotkaliśmy w Czechach. Dotarliśmy na parking po 9. Zostawiliśmy bagaże i wyruszyliśmy na podbój Pragi.
Pierwszy dzień – to zwiedzanie „lewej strony” czyli Hradczany, Mała Strana, wzgórze Petrin. W celu lepszego poznania miasta pierwsze wyjście na nogach, nie jakieś tam tramwaje czy metro. W końcu to tylko 2 km.
praga mapa2.jpg

Niestety, po raz pierwszy w życiu zawiódł mnie mój zmysł orientacji w terenie i delikatnie mówiąc wydłużyłam (niepotrzebnie) nasz spacer w stronę Hradczan. A teraz konkretnie – poszliśmy w przeciwnym kierunku hahahah. Ale dzięki temu oczywiście zobaczyliśmy więcej Pragi :)
Tu muszę nadmienić, że nasza latorośl nie była zachwycona zwiedzaniem ani Pragi ani niczego innego. Tak więc przez większość czasu słyszeliśmy: po co tu idziemy? Długo jeszcze? Po co tu przyjechaliśmy? Kto wymyślił zwiedzanie zamków? Kto wymyślił zwiedzanie w ogóle? Itd. itp. Ale rada dla rodziców, którzy mają to samo: jednym uchem wpuszczamy drugim wypuszczamy – to działa.
Na szczęście piękno Pragi a na początek Hradczany usunęło w cień wszystkie niedogodności.
Zamek na Hradczanach (Prazský hrad) - dawna siedziba królów czaskich, położona na wzgórzu, w dzielnicy Hradczany. Główne wejście do zamku znajduje się na placu Hradcanskie namesti. Z trzeciego dziedzińca wchodzi się do najważniejszych budowli Praskiego Hradu: katedry św. Wita, Starego Pałacu Królewskiego, Klasztoru św. Jerzego i Wieży Prochowej. Dzisiaj Zamek Praski mieści kancelarię prezydenta Republiki Czeskiej, odbywają się tu ważne ceremonie państwowe.
p1 (1).JPG
Ogrody królewskie

p1 (2).JPG
Pierwsze widoki na katedrę św. Wita

p1 (3).JPG

p1 (4).JPG

p1 (5).JPG
Warta przed wejściem

p1 (6).JPG

p1 (7).JPG

p1 (8).JPG

p1 (9).JPG
Fontanna przed zamkiem

p1 (10).JPG
Zamek Praski

p1 (11).JPG
Katedra św. Wita

p1 (12).JPG

p1 (13).JPG

p1 (14).JPG

p1 (15).JPG

p1 (16).JPG
Katedra wewnętrz

p1 (17).JPG

p1 (18).JPG

p1 (19).JPG

p1 (20).JPG
Witraże w katedrze

p1 (21).JPG

p1 (22).JPG

p1 (23).JPG

p1 (24).JPG

p1 (25).JPG

p1 (26).JPG

p1 (27).JPG
Bazylika św. Jerzego

p1 (28).JPG

p1 (29).JPG

p1 (30).JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 05.08.2016 12:03

Widoki z Hradczan na Stare miasto czy Małą Stranę - po prostu cudo, tym bardziej, że pogoda bardzo nam dopisała.
p1 (31).JPG
Widok na Małą Stranę

p1 (32).JPG
Dalsza część Małej Stranę i mosty na Wełtawie

p1 (33).JPG

p1 (34).JPG

p1 (35).JPG
Widok na Most Karola

p1 (36).JPG
Stare Miasto
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 06.08.2016 15:27

Most Karola (czes. Karlův most)

Z Hradczan, udajemy się na spacer po dzielnicy Mała Strana. Kierujemy się w stronę Mostu Karola.
mapa3.jpg


Jedna z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta, ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego. Most łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana.
Staromiejska Brama Mostowa jest najpiękniejszą budowlą tego typu w Europie. Wzniesiona została u schyłku XIV wieku nie tylko jako uzupełnienie i ozdoba Mostu Karola, ale także jako część obwarowań praskiego Starego Miasta.
most (1).JPG

most (2).JPG

most (3).JPG

most (4).JPG

most (5).JPG

most (6).JPG

most (7).JPG

most (8).JPG

most (9).JPG

most (10).JPG

Figura św. Jana Nepomucena według legendy, przynosi szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, która znajduje się pod posągiem.
most (12).JPG

most (13).JPG

Miejsce utopienia Nepomucena jest zaznaczone ozdobną kratką z reliefem przedstawiającym postać św. Jana. Kratka ponownie została umieszczona z okazji 280 rocznicy rzymskiej kanonizacji jednego z najpopularniejszych czeskich świętych.
most (11).JPG

Inne figury, które można obejrzeć na moście:
most (14).JPG

most (15).JPG

most (16).JPG

most (17).JPG

most (18).JPG

most (19).JPG

most (20).JPG
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 602
Dołączył(a): 17.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 08.08.2016 11:09

Kościół Panny Marii Zwycięskiej w Pradze (czes. Kostel Panny Marie Vítězné) -to zabytkowy kościół praski na Małej Stranie. W kościele - na ołtarzu, na prawo od nawy głównej - znajduje się mierząca 46 cm wysokości figurka tzw. Praskiego Dzieciątka Jezus. Słynie z licznych cudów. Woskową figurkę, w której osadzone są setki szlachetnych kamieni, podarowała karmelitom w 1628 roku bogata szlachcianka Polyksena z Lobkovic. Jezusek ma zmieniane regularnie ubranka, zakładane w zależności od dnia roku.
IMG_9300.JPG