Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Otwarcie

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 24.11.2004 23:14

Karol099 napisał(a):
volumen napisał(a):Ja jeszcze w sprawach technicznych: zmniejszenie zdjęcia o rozdzielczości np. 4 mln, które "waży" 2 MB (tak jest np. u mnie) do 64 kB wymaga zastosowania sporej kompresji, a co za tym idzie zdjęcie mocno traci na jakości (gubi ostrość, pojawiają sie pixele, znikają szczegóły), więc po tych zabiegach może się okazać, że efekt końcowy jest tak koszmarnie różny od oryginału, iż traci cały swój urok. A przecież w wypadku zdjęć z Chorwacji właśnie o to piękno chodzi.
Podobnie jak Jurek także udostępniam swoje zdjęcia na www.album.com.pl i wystawiania wielu z nich musiałem zaniechać, bo właśnie efekt końcowy zmniejszania był fatalny.
Na zlocie admin chwalił się, że do dyspozycji mamy 40GB. Więc może jednak wrócimy do pierwotnego rozmiaru?


Witam,

rozumiem ,że niechętnie zmieniasz wielkość zdjęć ale powiedz mi kto robi to chętnie ?? Jeżeli zdjęcia mogły by mieć po 1 mb to była by to galeria dla bardzo cierpliwych a modemowcy mogli by zapomnieć o ich oglądaniu.
Dla modemowca może nie być problemem obejrzenie galerii zdjęć ale wolno działający portal i forum. Gdyż im więcej ludzi ogląda duże zdjęcia tym wolniej działa cała stronka. Co do wielkości to Admin mówi że nie ma z nią żadnych problemów , problem jest z przepustowością łącza która jest wielokrotnie mniejsza od wielkości serwera i to przez nią są problemy tego typu że forum nie działa bo serwer jest przeciążony. Admin poszedł na kompromis i zwiększy maksymalny rozmiar zdjęcia do ok. 90 KB wiec aktualne parametry albumu to :
Maksymalna wielkość pliku (w bajtach): 90000
Maksymalna szerokość zdjęcia (w pikselach): 750
Maksymalna wysokość zdjęcia (w pikselach): 750
Można ładować pliki JPG: Tak
Można ładować pliki PNG: Tak
Można ładować pliki GIF: Nie

i nie powinny ulec one zmianie.


pozdrav
Karol


No, i dogadaliśmy się jak czekista z czekistą ;-)
Pozdrawiam i dziękuję w imieniu własnym i forumowiczów.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 24.11.2004 23:18

Brawo, cieszy mnie taka szybka decyzja. Na pewno będzie to z korzyścią dla jakości, bo przecież jest to zwiększenie objętości o około 50%

Pozdrawiam
Józek
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 24.11.2004 23:30

Chyba się pośpieszyłam..
Właśnie załączyłam kilka zdjęć w .. "starym formacie"

forum/album_personal.php?user_id=1179

Dzięki za wskazówki.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 24.11.2004 23:36

a to ja napisał(a):Chyba się pośpieszyłam..
Właśnie załączyłam kilka zdjęć w .. "starym formacie"
forum/album_personal.php?user_id=1179

Teraz już wiem, skąd rozpoznałaś po małym wycinku, gdzie było robione moje pierwsze zdjęcie "pokazywanej twarzy"

Ja nie będę skanował moich starych zdjęć, poczekam do przyszłych wakacji ale mam nadzieję, że jest taka opcja jak podmienianie zdjęcia na jego lepszy egzemplarz...

Pozdrawiam
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 24.11.2004 23:54

Witam,

mnie również cieszy to ,że Wy się cieszycie.

pozdrav
Karol
Jakby co to pisac na GG 8482205
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 25.11.2004 00:02

I oto chodziło 90kb brzmi i wygląda lepiej od 60kb :lol:
Widzę że Admin serce ma i pozwala nam się bawić. :P
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 25.11.2004 01:12

ja w sprawie technicznej ... kiedyś byłem na małej bańce i kilka fotek wyszło mi po skosie , czy i one moga być zamieszczone ?
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 25.11.2004 07:23

bazyl napisał(a):ja w sprawie technicznej ... kiedyś byłem na małej bańce i kilka fotek wyszło mi po skosie , czy i one moga być zamieszczone ?

Ale chyba Twój aparat nic nie "spożywał" poza prądem z akumulatorków więc raczej zrobił zdjęcia prostokątne :wink:
Myślę, że to już kwestia estetyczna jak one wyglądają... Może takie zdjęcia da się uratować wykonując minimalny obrót o kilka stopni w jakimś programie do obróbki zdjęć i poprzez odpowiednie przycinanie. W programie IrfanView obrót dowolny działa "dziwnie" albo ja nie umiem go sparametryzować ale na pewno taką opcję ma program narzędziowy z Windows'ów "Microsoft Photo Editor" w opcji "Obraz->Obróć->O stopnie..."
hannulcia
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 06.07.2004
rozmiar zdjeć

Nieprzeczytany postnapisał(a) hannulcia » 26.11.2004 17:46

ale jak Wy to robicie, że zmniejszacie zdjęcia i można je otworzyć na pół ekranu? Jak ja zmniejszam to muszę zmniejszyć obwód i wychodzą takie małe...;( Jak zmniejszam pixele a nie obówd to jakość do bani, a tak przynajmniej coś widać mimo że efekt niezadowalający w stosunku do oryginału.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004
Re: rozmiar zdjeć

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 26.11.2004 19:58

hannulcia napisał(a):ale jak Wy to robicie, że zmniejszacie zdjęcia i można je otworzyć na pół ekranu? Jak ja zmniejszam to muszę zmniejszyć obwód i wychodzą takie małe...;( Jak zmniejszam pixele a nie obówd to jakość do bani, a tak przynajmniej coś widać mimo że efekt niezadowalający w stosunku do oryginału.

Ja używam do tego programu IrfanView (darmowy do ściągnięcia z internetu), nawet z doinstalowaną nakładką z "polskim" menu. Używam opcji menu Obraz->Zmień_rozmiar_obrazka, powinien być zielony "ptaszek" przy parametrze "zachowaj pierwotne proporcje obrazu" (tego nie ustawiałem właśnie przy mojej nowej twarzy) a następnie w części ramki "Nowy rozmiar" wpisujemy końcową szerokość w pikselach np. 750 a wysokość zmieni się automatycznie bez zniekształcania obrazu. Po zmniejszeniu używam jeszcze jednokrotnego naciśnięcia SHIFT+S co powoduje wyostrzenie obrazu zmniejszonego.
Przy zapisie trzeba jeszcze wybrać miejsce i nazwę pomniejszonego zdjęcia i suwakiem ustawić jakość (przy 100%) rozmiar pliku ze zdjęciem będzie za duży do wysłania do albumu. Można zapisywać kilkakrotnie sprawdając w drugim okienku Windows'ów aktualny rozmiar pliku ze zdjęciem. Przed zapisem można również zażyczyć sobie aby w pliku nie były zachowane żadne dodatkowe parametry zdjęcia (wyczyszczenie "ptaszków"). W razie kłopotów, odpowiem na pytania.

Pozdrawiam
Jozek
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004
Re: rozmiar zdjeć

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 26.11.2004 20:03

hannulcia napisał(a):ale jak Wy to robicie, że zmniejszacie zdjęcia i można je otworzyć na pół ekranu? Jak ja zmniejszam to muszę zmniejszyć obwód i wychodzą takie małe...;( Jak zmniejszam pixele a nie obówd to jakość do bani, a tak przynajmniej coś widać mimo że efekt niezadowalający w stosunku do oryginału.


Narzędzie Irfan View
1. Open
2. Image
3. Resize / Resample
3. Set new size - Width - szerokość ( jeżeli zdjęcie w poziomie to ustaw na 750 ) Height - wyskokość ( jeżeli zdjęcie w pionie to ustaw na 750 )
zaznacz "Preserve aspect ratio" - zdjęcie będzie symetryczne.
4. Save As - Zapisz jako - JPG - Options i teraz musisz wybrać w jakiej jakości ma być zapisane zdjęcie ( min. 50% - żeby było wogóle oś widać ) - pamiętaj waga maks. 90 KB ! ! !

pozdrav
Karol
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004
Re: rozmiar zdjeć

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 26.11.2004 20:08

JoeF napisał(a):
hannulcia napisał(a):ale jak Wy to robicie, że zmniejszacie zdjęcia i można je otworzyć na pół ekranu? Jak ja zmniejszam to muszę zmniejszyć obwód i wychodzą takie małe...;( Jak zmniejszam pixele a nie obówd to jakość do bani, a tak przynajmniej coś widać mimo że efekt niezadowalający w stosunku do oryginału.

Ja używam do tego programu IrfanView (darmowy do ściągnięcia z internetu), nawet z doinstalowaną nakładką z "polskim" menu. Używam opcji menu Obraz->Zmień_rozmiar_obrazka, powinien być zielony "ptaszek" przy parametrze "zachowaj pierwotne proporcje obrazu" (tego nie ustawiałem właśnie przy mojej nowej twarzy) a następnie w części ramki "Nowy rozmiar" wpisujemy końcową szerokość w pikselach np. 750 a wysokość zmieni się automatycznie bez zniekształcania obrazu. Po zmniejszeniu używam jeszcze jednokrotnego naciśnięcia SHIFT+S co powoduje wyostrzenie obrazu zmniejszonego.
Przy zapisie trzeba jeszcze wybrać miejsce i nazwę pomniejszonego zdjęcia i suwakiem ustawić jakość (przy 100%) rozmiar pliku ze zdjęciem będzie za duży do wysłania do albumu. Można zapisywać kilkakrotnie sprawdając w drugim okienku Windows'ów aktualny rozmiar pliku ze zdjęciem. Przed zapisem można również zażyczyć sobie aby w pliku nie były zachowane żadne dodatkowe parametry zdjęcia (wyczyszczenie "ptaszków"). W razie kłopotów, odpowiem na pytania.

Pozdrawiam
Jozek


Witam,

Ty dałeś po polsku ,a ja po angielsku :) więc opis się uzupełnia w 100% :)

pozdrav
Karol

P.S Pobierzesz do z tej strony :

Irfan View 3.91 http://zakus.ita.pwr.wroc.pl/download/iview391.exe

Wtyczki do Irfan View http://zakus.ita.pwr.wroc.pl/download/IrfanView-all_plugins.exe

Język polski do Irfan View http://zakus.ita.pwr.wroc.pl/download/polski.zip
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 26.11.2004 22:10

Witam,

własnie zrobiłem screeny do mojego opisu.
Wszystko znajdziecie pod adresem http://www.moja.chorwacja.prv.pl

pozdr
Karol
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002
temat postu

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 27.11.2004 18:21

Mam pytanie do Karol099.ogladam albumy i zdjecia wysyłane na nasze FORUM.Widze probe zdjec artystycznych-www.plfoto.com, oraz zdjecia widokowkowe i mam problem .Nie umiem robic zdjec artystycznych.a nie lubie robic-lubie ogladac- pocztowkowych,mam przewaznie wspomnienia na zdjeciach z rozymi ludzmi, przewaznie z rodzina.czy takie tez moge wstawic do albymu Forum? :?: Petris
Karol099
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 628
Dołączył(a): 25.04.2004
Re: temat postu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karol099 » 27.11.2004 18:40

petris napisał(a):Mam pytanie do Karol099.ogladam albumy i zdjecia wysyłane na nasze FORUM.Widze probe zdjec artystycznych-www.plfoto.com, oraz zdjecia widokowkowe i mam problem .Nie umiem robic zdjec artystycznych.a nie lubie robic-lubie ogladac- pocztowkowych,mam przewaznie wspomnienia na zdjeciach z rozymi ludzmi, przewaznie z rodzina.czy takie tez moge wstawic do albymu Forum? :?: Petris


Witam,

oczywiście że tak - jeżeli są z Chorwacji.

pozdrav
Karol
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Otwarcie - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone