Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Osiołkiem dookoła Rabu i Mljetu, z macedońskim finałem

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 06.11.2022 15:07

Dzięki Maslinko!!! Fajnie, że mamy taką świeżutką relację z pierwszej ręki z Kozaricy!!! Już się nie mogę doczekać czerwca. Jako miłośnik zadupi wszelakich Kozarica doskonale spełnia moje wymagania i może w mojej prywatnej klasyfikacji przebije Donją Kladę.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2022 15:16

Hercklekot napisał(a):Dzięki Maslinko!!! Fajnie, że mamy taką świeżutką relację z pierwszej ręki z Kozaricy!!! Już się nie mogę doczekać czerwca. Jako miłośnik zadupi wszelakich Kozarica doskonale spełnia moje wymagania i może w mojej prywatnej klasyfikacji przebije Donją Kladę.

Tomku, tego właśnie Ci (Wam) życzę :D



20 lipca (środa) i 21 lipca (czwartek): Ostatnie chwile na Mljecie

Wymyśliliśmy, że plażować będziemy w uvali Sutmiholjska. Dojazd do niej trochę się zmienił przez ostatnie 12 lat. Teraz droga jest elegancka:

2022-07-20-14h50m32.JPG


W 2010 roku wyglądała tak:

Obrazek
Zdjęcie z relacji RWPG...

Zmiany, zmiany... Niby na lepsze, chociaż jeśli chodzi o dojazd do zatoczek, nie jestem do końca przekonana :roll:

Parkujemy zaraz przy plaży; nie trzeba daleko chodzić:

2022-07-20-16h20m45.JPG


Tym razem plażowanie nie będzie okupione takim wysiłkiem jak w przypadku zejścia do Jaskini Odyseusza.

Sutmiholjska widziana z góry prezentuje się rewelacyjnie:

2022-07-20-14h53m57.JPG

2022-07-20-14h54m02.JPG


Ta para ma najlepszą miejscówkę:

2022-07-20-14h54m18.JPG


My jednak też nie możemy narzekać na okoliczności :mrgreen::

2022-07-20-15h25m08.JPG

2022-07-20-15h25m13.JPG

2022-07-20-15h25m16.JPG


Po raz ostatni wpatruję się w otwarte morze...

2022-07-20-15h25m19.JPG


Będę tęsknić :cry:

Po 16:00 zbieramy się z plaży. Kiedy wracamy "nową" drogą z uvali, rzucam na Jadran kolejne tęskne spojrzenia:

2022-07-20-16h22m58.JPG

2022-07-20-16h23m00.JPG

2022-07-20-16h27m12.JPG


Późne popołudnie spędzimy w Polače. Wcale nie dlatego, że nam się tam bardzo podobało ;) Jest to po prostu jedno z dwóch miejsc na Wyspie, gdzie możemy kupić jakiekolwiek pamiątki. Krótki spacer po miejscowości (tym razem w słoneczku) zmienia perspektywę - nie takie złe to Polače:

2022-07-20-16h51m05.JPG


Pozostałości Rzymskiego Pałacu i sklepik z pamiątkami:

2022-07-20-17h01m56.JPG


Kwintesencja wypoczynku :mrgreen::

2022-07-20-16h51m11.JPG


Psiakowi chyba gorąco :roll::

2022-07-20-17h00m45.JPG


Nam też. Idziemy się schłodzić "od środka" ;) w miejscu upatrzonym podczas poprzedniej wizyty w miejscowości.

Riba Mljet zablokowała nam dojście do restauracji ;):

2022-07-20-17h04m58.JPG

2022-07-20-17h05m16.JPG


Usiądziemy w takich okolicznościach przyrody:

2022-07-20-17h08m24.JPG


To Konoba Gunduliste, bardzo wysoko oceniana - średnia 4,9 na Google Maps. Nie będziemy jeść ryby ani niczego wielkiego, bo nie jesteśmy specjalnie głodni. Wystarczą palačinki z czekoladą. Niby "tylko" naleśniki, ale dawno nie jedliśmy tak pysznych :D:

2022-07-20-17h18m29.JPG


Do tego sympatyczna obsługa i piękne widoki. Idealne pożegnanie z Mljetem 8)

Po drodze do apartmanu próbujemy jeszcze zlokalizować kozy właścicieli, o których rozmawialiśmy z nimi wczoraj wieczorem :lol:

2022-07-20-18h12m33.JPG


Niestety, nie udaje się. Będziemy musieli wrócić na Wyspę :mrgreen: Z tego i jeszcze z kilku innych powodów 8)

Wieczór spędzamy na balkonie, wsłuchując się najpierw w meczenie kóz ;), a następnie w koncert świerszczy :)

Będę tęsknić za tym balkonikiem w Babino Polje:

2022-07-20-19h43m13.JPG



Już jest czwartek, 21 lipca. Przed nami bardzo długi i intensywny dzień (przeprowadzka do Macedonii) - przekroczenie trzech granic :o i przejazd przez Albanię, na co chyba najbardziej czekam :D

Wstajemy bardzo wcześnie, jak na nas, czyli koło 7:00. Musimy zdążyć na prom o 9:00, inaczej nad Jezioro Ochrydzkie przyjedziemy w środku nocy. Szybkie pożegnanie z sympatycznymi gospodarzami, wyniesienie wszystkich "gratów" (a trochę tego jest) i prujemy ;) do Sobry.

Na przystań promową przyjeżdżamy 15 minut przed odpłynięciem trajektu. W sam raz ;), żeby kupić bilety. Wjeżdżamy do wnętrza "potwora" ;):

2022-07-21-08h50m40.JPG


Zostało jeszcze całkiem dużo miejsca:

2022-07-21-08h52m06.jpg


Odpływamy punktualnie. Nie mówimy Wyspie żegnaj, a doviđenja, jestem pewna, że tu kiedyś wrócimy :D

2022-07-21-09h03m40.JPG


Łezka się w oku kręci...

2022-07-21-09h06m25.jpg



Pora na krótkie podsumowanie tej części wakacji.

Mljet jest zupełnie inną wyspą niż pozostałe chorwackie czy nawet dalmatyńskie otoki. To przyrodnicza perełka, pozycja obowiązkowa dla miłośników natury :D Gorzej z miłośnikami architektury ;), ale i dla nich coś się znajdzie - starożytne pozostałości w Polače, zabudowania klasztoru na wyspie św. Marii w Parku Narodowym czy typowo dalmatyńskie kamienne domki w Babino Polje. Widokowo Mljet powala, na Wyspie nie brakuje fotogenicznych miejscówek; to prawdziwy raj dla fotografów 8)

Pora na łyżkę dziegciu ;) Na Mljecie jest kilka ładnych plaż (nawet parę takich, które robią wielkie wrażenie), ale Wyspa nie ma kajakowego potencjału - większość wybrzeża jest niedostępna. Brakuje też trochę starówek, po których można pospacerować wieczorami. I wreszcie ceny - zdecydowanie wyższe niż na innych wyspach.

Mimo tych minusów myślę, że warto Mljet odwiedzić, przynajmniej raz i przekonać się na własnej skórze, czy urlop na zielonej i odludnej wyspie jest tym, czego potrzebujemy 8) My na pewno wrócimy (choć wiemy, że kajakowo jest słabo), po to, żeby znowu wyciszyć się i "zanurzyć" w przyrodzie :D Tego potrzebujemy, przynajmniej od czasu do czasu ;)


Tyle podsumowań, wracamy na prom i na bardzo spokojny Jadran:

2022-07-21-09h23m46.JPG


Na pokładzie tylko kilka osób:

2022-07-21-09h24m17.JPG


Większość ludzi spędza czas w restauracji, w klimatyzowanych wnętrzach. My cieszymy się widokami, słońcem i faktem, że jeszcze nie jest bardzo gorąco.

Zbliża się 9:30, kiedy dopływamy do Prapratno na Pelješcu. Dzięki spokojnemu Jadranowi przeprawa trwała dużo krócej.

Plaża przy campingu o tej porze wygląda wyjątkowo kusząco, bo jest niemal pusta:

2022-07-21-09h28m42.JPG


Mnie i tak bardziej podobają się skałki ;):

2022-07-21-09h26m51.JPG


I tak kończy się nasza Przygoda z Mljetem i drugi etap tegorocznych wakacji... Co przyniesie nowy dzień? O tym już niebawem :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.11.2022 17:49

Jaskinia Odyseusza świetna.

maslinka napisał(a):Obrazek

Jakby się w powietrzu unosiły...

Pozdrawiam,
Wojtek
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 06.11.2022 19:20

Małż wzdycha do "campingowego życia", ja udaję, że tego nie słyszę ;) Będzie miał mały powrót do takiego sposobu spędzania wakacji, już jutro wieczorem :o, w Macedonii. Na razie nie do końca jesteśmy tego świadomi :mrgreen:


Ta wzmianka mnie zaintrygowała. W ogóle myśl o Macedonii trochę mnie ciekawi a trochę niepokoi. 8)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.11.2022 19:57

maslinka napisał(a):Po raz ostatni wpatruję się w otwarte morze...

Będę tęsknić :cry:

Po 16:00 zbieramy się z plaży. Kiedy wracamy "nową" drogą z uvali, rzucam na Jadran kolejne tęskne spojrzenia:

Wieczór spędzamy na balkonie, wsłuchując się najpierw w meczenie kóz ;), a następnie w koncert świerszczy :)

Będę tęsknić za tym balkonikiem w Babino Polje:
..


Doskonale Cię rozumiem :) . Ostatnie plażowanie, ostatnie spojrzenia na morze, a szczególnie podróż promem i oddalający się brzeg, wzbudzają we mnie takie dziwne uczucia, smutek tak, ale jeszcze coś, czego nie umiem nazwać. Jakieś poczucie straty, rozdwojenie, bo chciałabym zostać, ale jednocześnie fajnie by było być już w domu... Ciężko ubrać w słowa :oops:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.11.2022 20:03

wiola2012 napisał(a): Ostatnie plażowanie, ostatnie spojrzenia na morze, a szczególnie podróż promem i oddalający się brzeg, wzbudzają we mnie takie dziwne uczucia, smutek tak, ale jeszcze coś, czego nie umiem nazwać. Jakieś poczucie straty, rozdwojenie, bo chciałabym zostać, ale jednocześnie fajnie by było być już w domu... Ciężko ubrać w słowa :oops:
Dlatego my powrót przedłużamy i jeszcze coś w trasie zwiedzamy (zwykle 1 dzień) i jest ok.

Ciekawa jestem Twoich odczuć po Ochrydzie i Skopje, bo mnie Północna Macedonia urzekła.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.11.2022 20:06

piekara114 napisał(a):
wiola2012 napisał(a): Ostatnie plażowanie, ostatnie spojrzenia na morze, a szczególnie podróż promem i oddalający się brzeg, wzbudzają we mnie takie dziwne uczucia, smutek tak, ale jeszcze coś, czego nie umiem nazwać. Jakieś poczucie straty, rozdwojenie, bo chciałabym zostać, ale jednocześnie fajnie by było być już w domu... Ciężko ubrać w słowa :oops:
Dlatego my powrót przedłużamy i jeszcze coś w trasie zwiedzamy (zwykle 1 dzień) i jest ok.

My też :)
Dlatego też bardzo lubię podróże samochodem. W tym roku mieliśmy tylko samolotowe wyjazdy i jakoś tak mam niedosyt :) .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2022 23:39

Franz napisał(a):Jakby się w powietrzu unosiły...

To prawda - latające łódki :D

pomorzanka zachodnia napisał(a):Ta wzmianka mnie zaintrygowała. W ogóle myśl o Macedonii trochę mnie ciekawi a trochę niepokoi. 8)

Taka moja mała prowokacja ;) Na razie nic więcej nie zdradzę :mrgreen:

wiola2012 napisał(a):Doskonale Cię rozumiem :) . Ostatnie plażowanie, ostatnie spojrzenia na morze, a szczególnie podróż promem i oddalający się brzeg, wzbudzają we mnie takie dziwne uczucia, smutek tak, ale jeszcze coś, czego nie umiem nazwać. Jakieś poczucie straty, rozdwojenie, bo chciałabym zostać, ale jednocześnie fajnie by było być już w domu... Ciężko ubrać w słowa :oops:

My do domu jeszcze nie wracaliśmy, ale na każdym etapie tej podróży miałam poczucie, że coś tracę. Jak to w życiu... Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy... To se ne vrati..
Jej, zaczyna się robić sentymentalnie, a ja dzisiaj w dziwnym nastroju jestem ;)

piekara114 napisał(a):Ciekawa jestem Twoich odczuć po Ochrydzie i Skopje, bo mnie Północna Macedonia urzekła.

Na pewno będzie ciekawie 8) Trochę egzotycznie :P I nie będzie to tylko egzotyka przyrody, ale i obyczajów :P

wiola2012 napisał(a):Dlatego też bardzo lubię podróże samochodem. W tym roku mieliśmy tylko samolotowe wyjazdy i jakoś tak mam niedosyt :) .

Póki co, podróżujemy tylko samochodem. Jeszcze nigdy nie leciałam :o
Tydzień temu miał być mój "pierwszy raz" :mrgreen: samolotem, ale ceny biletów nas pokonały. Długi weekend :roll: Spróbujemy wkrótce.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.11.2022 23:56

maslinka napisał(a):Tydzień temu miał być mój "pierwszy raz" :mrgreen: samolotem, ale ceny biletów nas pokonały. Długi weekend :roll: Spróbujemy wkrótce.
Niestety wszelkie długie weekendy czy w Polsce czy zagraniczne zawsze są dość drogie, chyba że kupuje się z dużym wyprzedzeniem, jak pojawia się siatka lotów na kolejny okres czyli ok 6 mcy wcześniej. I najświeższy aspekt cen lotów: tanio już było.....niestety... Tanie loty to poza sezonem i w środku tygodnia....
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.11.2022 23:59

piekara114 napisał(a):I najświeższy aspekt cen lotów: tanio już było.....niestety... Tanie loty to poza sezonem i w środku tygodnia....

Tak, już to do nas dotarło, niestety :( A ja ani poza sezonem, ani w środku tygodnia latać raczej nie mogę :roll:
Chyba że z dużym wyprzedzeniem będziemy rezerwować. No cóż, zobaczymy...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2022 00:50

Jeśli na Wielkanoc chciałabyś gdzieś lecieć to już zacznij się rozglądać. Jedym z tańszych kierunków będzie wtedy Cypr i Grecja, bo mają Wielkanoc tydzień po nas.
Tanie loty łatwo też upolować do Mediolanu - Bergamo, bo tam loty są 2 razy dziennie. Chcąc mieć tanie loty trzeba być otwartym na różne kierunki i szybko podejmować decyzje.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.11.2022 19:22

piekara114 napisał(a):Jeśli na Wielkanoc chciałabyś gdzieś lecieć to już zacznij się rozglądać. Jedym z tańszych kierunków będzie wtedy Cypr i Grecja, bo mają Wielkanoc tydzień po nas.

Dzięki za tipy :D
Majówka to już pewnie w ogóle odpada, bo wszyscy chcą wtedy lecieć.

piekara114 napisał(a):Tanie loty łatwo też upolować do Mediolanu - Bergamo, bo tam loty są 2 razy dziennie. Chcąc mieć tanie loty trzeba być otwartym na różne kierunki i szybko podejmować decyzje.

Ceny za Mediolan rzeczywiście były w miarę przyzwoite. Najtańsze było Oslo, później Sztokholm... Już prawie mieliśmy klepnąć Sztokholm, ale za długo się zastanawialiśmy i podrożało :roll: Poza tym, żeby mieć naprawdę tanie loty, trzeba by z samym podręcznym latać, a bez małej kabinówki nie wyobrażam sobie kilku dni, zwłaszcza w zimniejszym klimacie trochę ciuchów się przyda.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2022 19:25

Oslo, Sztokholm i północne kierunki (oraz Izrael) potrafią być zdradzieckie.... Loty tanie, ale na miejscu drogoo... Często dojazd z lotniska do centrum jest droższe niż bilet lotniczy, warto przed decyzją zwrócić na to uwagę...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.11.2022 19:31

piekara114 napisał(a):Oslo, Sztokholm i północne kierunki (oraz Izrael) potrafią być zdradzieckie.... Loty tanie, ale na miejscu drogoo... Często dojazd z lotniska do centrum jest droższe niż bilet lotniczy, warto przed decyzją zwrócić na to uwagę...

Dojazd pociągiem z lotniska w Sztokholmie bardzo drogi. Za to znalazłam świetny hotel, w przyzwoitej (jak na Sztokholm) cenie. W Oslo podobnie. Mam nadzieję, że kiedyś się przyda 8)

Lubię północne kierunki też, ale lepiej z nimi poczekać przynajmniej do wiosny, a najlepiej do lata.
W Sztokholmie byłam dawno temu (promem) i wiem, że jest rewelacyjny, chętnie powtórzę. Oslo pewnie też mi się spodoba, choć zdaję sobie sprawę, że niewiele tam jest do zwiedzania ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.11.2022 21:16

Skandynawia jest fajna , ale zimową porą to polecałbym Ci , Agnieszko , Hiszpanię albo Portugalię . Na okres świąteczny - zbyt późno , ale na ferie - pora idealna na polowanie 8)
Powodzenia życzę i czekam na przygodę z Macedonią , którą bardzo lubimy i często do niej wracamy



Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Osiołkiem dookoła Rabu i Mljetu, z macedońskim finałem - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone