Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 13.02.2016 22:01

romuald22 napisał(a):No i np. od Karlovača do Udbiny stara droga żadnego ronda nie ma.


Roman, kolega paulr miał chyba na myśli objazd w Słowenii :wink:

paulr napisał(a):... Bo sam tez do tej pory nie jechalem autostrada w Slo. Ale tego roku juz nia pojade. Po prostu mam dosyc tych rond. Swiatel itp podczas 12 godzinnej jazdy ...
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 13.02.2016 22:12

Dokładni chodzilo o Ptuj. Albo rondo albo światła. W chorwacji na drodze nr 1 od Karlovac do autostrady przed sv rock jak jechalem na plitwickie jeziora są wlaśnie te jeziora i kilka innych wodospadow. Ale czy na tyle by twierdzic ze chce zobaczyc wodospad niz jechac spokojnie autostrada?
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 15.02.2016 11:43

A mnie akurat objazd M-L-P bardzo się podobał. To był doskonały przerywnik w ciągłej autostradzie. Gdybym jechał tam dziesiąty raz to też może już byłby dla mnie nudy, ale póki co w tym roku też zamierzam tak jechać. I to wcale nie ze względu na oszczędność 30€ w dwie strony. Po prostu podoba mi się jazda przez te miejscowości.
Ale prawdą jest, że każdy jedzie jak chce, jak mu wygodnie. I bardzo dobrze :)
rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 15.02.2016 16:12

Jackar napisał(a):
paulr napisał(a):Nie ma czegos takiego jak odpoczynek od autostrady. Autostrada szybsza bezpieczniejsza itp. Odpoczac mozna na parkingu na autostradzie. Jedyny powod nie jazdy autostrada to kwestia finansowa. A nie jest tez tak ze niejechanie autostrada to oszczednosc 300zl. Bo jadac przez miast a. Spalamy wiecej b. Nie mijamy calej autostrady wiec realna oszczednosc to pewnie okolo 100zl. A chyba nikt jadacy do Chorwacji na 2 tygodnie nie zrezygnuje z wyjazdu dla tych 100zl. Tym bardziej ze trzeba i tak przejechac conajmniej 2000 kilometrow i 35e zaplacic za winiety w Austri i Czechac


A tu się z Tobą nie zgodzę.
1. Może nie jest to odpoczynek, ale urozmaicenie. Mi osobiście bardzo dobrze robi objazd autostrady w Słowenii i od nużącej jazdy autostradami Czech i Austrii.
2. Ze spalaniem też tak nie jest do końca. Mój Caddy więcej spala na autostradzie przy prędkości 130-140 km/h, niż 50-70 km/h po lokalnych drogach.
Ale masz rację jak najbardziej, że autostrady są szybsze, bezpieczniejsze i mają lepsze zaplecze socjalne (stacje, parkingi, bary).

Ja aby w tym roku dopiąć budżet na wakacje zastanawiam się nad odbiciem w Karlovač i myknięciem starą drogą aż do miejsca docelowego (Mimice), więc czasami i o te niecałe 200 kun warto się bić.



Odpoczynek od autostrad powinienem wziąć wyżej w cudzysłów :) dla mnie jazda autostradą jest trochę bardziej nudna. Jadąc drogami lokalnymi i krajowymi, zawsze jest więcej widoków do oglądania niż na autostradzie, a przez to mniejsze prawdopodobieństwo na chęć spania za kierownicą... może tak do tego podchodzę bo kilka razy w tygodniu jeżdżę naszą autostradą Wro-Krak :D
Mi też nie chodzi o oszczędności. W cro autostrady nie są przesadnie drogie według mnie, ale ostatnio zjechałem na stara drogę, aby pojechać na Plitvice. Mnie się ta droga podobała bo ruch nie był taki jak u nas, bardzo mało terenów zabudowanych więc w miarę równą prędkością przejechałem do Karlovac'a. Czas mniej więcej wyszedł mi porównywalny (zaznaczam - mniej więcej...). Dodam jeszcze, że jechałem pierwszy raz nad Adriatyk i chciałem trochę popodziwiać coś innego zza okna niż ogrodzenie na autostradach i dlatego jechałem przez Plitvice, a także pewien odcinek wzdłuż wybrzeża :lol:
Co do spalania to mam podobnie jak Jackar... przy moich skromnych 90KM pod maską, prędkości 120-140 więcej pochłoną niż równa jazda średnio 70-80. Może, jakbym autostradami jeździł 140+, to inaczej bym do tego podchodził ;) jednak stwierdzam, że każdy ma swoje poglądy i może mieć odmienne zdanie :hut:
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 15.02.2016 19:19

Myślę, że jeśli chodzi o wątki związane z motoryzacją, jazdą i samochodami to jest to specyficzny temat bo czytając trochę różne tematy wychodzę z założenia, że ilu piszących tyle opcji i świętych racji (jak to z resztą u nas w Polsce :) ).
Ja też czasem preferuję autostradę ze względu na szybkość przemieszczania się, a innym razem jak mam czas to objeżdżam bokami.
Przez Czechy zawsze jadę bokami bo wychodzi mi tak samo czasowo jak autostradą i koszty winiety w kieszeni, w Słowenii też jadę lokalnymi ale tylko ze względu, że kasę zaoszczędzoną na winiecie czeskiej i słoweńskiej wydaję na fajne zakupy w Słowenii.
Dla jednego zjechanie z autostrady to będzie niepotrzebna strata czasu i kłopoty z poruszaniem sie po nowym nieznanym terenie :) , a inny specjalnie pojedzie bokami dla urozmaicenia trasy.

w 2005 roku byłem z kolegami nad Bajkałem Dużym Fiatem i jadąc od Wrocławia poprzez Krym i calusieńka Rosję autostrad mieliśmy jak na lekarstwo i chyba właśnie te dwa tygodnie zwiedzania w podróży było najcudowniejsze i myślę, że jakbym miał pojechać typową autostradą całą taka trasę to byłoby to najgorsze przekleństwo i profanacja uroków podróży...
cansa
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.03.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) cansa » 28.03.2016 11:06

Mam pytanie odnośnie opłaty za autostradę w Czechach (winieta).

Jechałem dwa dni temu przez Czechy, kupiliśmy winietę 10 dniową i niestety przez gapiostwo została naklejona w górnym rogu zamiast dolnym...

I teraz mam pytanie:
- Czy kamera/skaner na autostradzie normalnie ją sprawdzi?
- Jaka może być reakcja przy ewentualnej kontroli policji? (podobno czeska nie jest zbyt tolerancyjna)
- No i, czy wracając za kilka dni kupić nową, czy po prostu to olać..?

Wiem, że problem wydaje się błahy, ale patrząc jakie są kary za winiety w czechach człowiek sam wariuje :P
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.03.2016 12:24

cansa napisał(a):Mam pytanie odnośnie opłaty za autostradę w Czechach (winieta).

Jechałem dwa dni temu przez Czechy, kupiliśmy winietę 10 dniową i niestety przez gapiostwo została naklejona w górnym rogu zamiast dolnym...

I teraz mam pytanie:
- Czy kamera/skaner na autostradzie normalnie ją sprawdzi?
- Jaka może być reakcja przy ewentualnej kontroli policji? (podobno czeska nie jest zbyt tolerancyjna)
- No i, czy wracając za kilka dni kupić nową, czy po prostu to olać..?

Wiem, że problem wydaje się błahy, ale patrząc jakie są kary za winiety w czechach człowiek sam wariuje :P


No, ale winieta jest ważna.
Myślę, że wpisaliście numer rejestracyjny auta na winiecie i na kuponie kontrolnym.
No to za co mieliby dać mandat :?:

Dają za brak winiety albo za to, że winieta jest nieważna :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.03.2016 12:27

O ile się nie mylę to w Czechach kontrole przeprowadza policja, nie kamery, więc się wytłumaczysz. Przecież winietę masz.
tre_k
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 08.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tre_k » 08.04.2016 11:26

Powiedzcie mi jakie muszę kupić winiety, będę jechał: A1 z Polski na Ostrave i Mikulov, dalej Wieden- Graz - Maribor - Karlovac i dalej już po Chorwacji
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Za jazdę w Czechach - winieta 310czk za 10 dni
Za jazdę w Austrii - winieta 8,8 euro też za 10 dni
Za jazdę w Słowenia - płaci się za winietę zamiast za autostradę? można ominąć autostradę i wtedy nie płacimy tej winiety? czy jak to jest? obowiązkowo winieta+ opłata za autostradę?
Za jazdę w Chorwacji tylko opłata za autostradę na bramkach?
Jaki jest koszt opłat drogowych przejazdu do Chorwacji?

Wszystko się zgadza? To teraz wjeżdżając do Czech A1 muszę mieć już winietę, gdzie ją kupić? zjechać do Cieszyna?
Dalej w Czechach kupię winietę na Austrię? czy dopiero w Austrii? Słowenia tu nie wiem??? Chorwacja na bramkach.

Pozdrawiam
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.04.2016 11:34

tre_k napisał(a):Za jazdę w Słowenia - płaci się za winietę zamiast za autostradę? można ominąć autostradę i wtedy nie płacimy tej winiety? czy jak to jest? obowiązkowo winieta+ opłata za autostradę?

Od 1 lipca 2008 za przejazdy wszystkimi drogami szybkiego ruchu i autostradami, którymi zarządza DARS, bez względu na ich długość należy posiadać ważną winietę. Nie ma bramek. Tygodniowa winieta kosztuje 15 euro, miesięczna 30 euro.

Oczywiście możesz wybrać przejazd drogami, na których opłata nie obowiązuje.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 08.04.2016 11:38

tre_k napisał(a):Powiedzcie mi jakie muszę kupić winiety, będę jechał: A1 z Polski na Ostrave i Mikulov, dalej Wieden- Graz - Maribor - Karlovac i dalej już po Chorwacji
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
1)Za jazdę w Czechach - winieta 310czk za 10 dni
2)Za jazdę w Austrii - winieta 8,8 euro też za 10 dni
3)Za jazdę w Słowenia - płaci się za winietę zamiast za autostradę? można ominąć autostradę i wtedy nie płacimy tej winiety? czy jak to jest? obowiązkowo winieta+ opłata za autostradę?
4)Za jazdę w Chorwacji tylko opłata za autostradę na bramkach?
5)Jaki jest koszt opłat drogowych przejazdu do Chorwacji?

Wszystko się zgadza? To teraz wjeżdżając do Czech A1 muszę mieć już winietę, gdzie ją kupić? zjechać do Cieszyna?
Dalej w Czechach kupię winietę na Austrię? czy dopiero w Austrii? Słowenia tu nie wiem??? Chorwacja na bramkach.

Pozdrawiam


1) - TAK
2) - TAK
3) -tylko winieta 15 euro za 7 dni lub 30 euro za miesiąc. Można ominąć autostradę legendarnym już objazdem M-L-P
4) TAK
5) - Opłaty naliczane od długości odcinka (tak jak w Polsce), więc zależy gdzie jedziesz.

W Czechach D1 jest płatna od zjazdu "Ostrava Rudna" wcześniej możesz kupić winietę na stacji Shell zaraz za Bohuminem.
Zjechać A1 do Cieszyna nie da rady. Znaczy sie da radę, ale byś musiał w pi..du drogi nadkładać :oczko_usmiech: :mrgreen:
Winietę na Austrię kupisz już po stronie Austriackiej np. w m. Wielfersdorf na stacji OMV (qźwa oni to powinni mi chociaż gratisową winietę dać za reklamę :? :oczko_usmiech: :mrgreen: ), możesz też tam kupić słoweńska winietę.
Ostatnio edytowano 08.04.2016 14:04 przez dids76, łącznie edytowano 1 raz
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 08.04.2016 11:39

tre_k napisał(a):Powiedzcie mi jakie muszę kupić winiety, będę jechał: A1 z Polski na Ostrave i Mikulov, dalej Wieden- Graz - Maribor - Karlovac i dalej już po Chorwacji
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Za jazdę w Czechach - winieta 310czk za 10 dni
Za jazdę w Austrii - winieta 8,8 euro też za 10 dni


Tak.

tre_k napisał(a):Za jazdę w Słowenia - płaci się za winietę zamiast za autostradę? można ominąć autostradę i wtedy nie płacimy tej winiety? czy jak to jest? obowiązkowo winieta+ opłata za autostradę?


Albo jedziesz autostradą i wtedy kupujesz winietę, albo omijasz autostradę i wówczas nic nie płacisz. W Słowenii nie ma bramek.

tre_k napisał(a):Za jazdę w Chorwacji tylko opłata za autostradę na bramkach?
Jaki jest koszt opłat drogowych przejazdu do Chorwacji?
Wszystko się zgadza? To teraz wjeżdżając do Czech A1 muszę mieć już winietę, gdzie ją kupić? zjechać do Cieszyna?
Dalej w Czechach kupię winietę na Austrię? czy dopiero w Austrii? Słowenia tu nie wiem??? Chorwacja na bramkach.


W Chorwacji płaci się za przejazd autostradą na bramkach. Koszt możesz obliczyć sobie sam:
policz-zanim-pojedziesz-t36745.html

Jeśli chodzi o Czechy, to do Ostrawy masz darmową autostradę, winietkę możesz kupić na pierwszej stacji za granicą polską-czeską, czyli na Shellu. Nie musisz zjeżdżać do Cieszyna. Winietki, tylko znacznie drożej, kupisz też na MOPach jeszcze przed granicą.

Generalnie te wszystkie informacje są od dawna dostępne na forum, poświeć chwilę na przeczytanie najważniejszych wątków.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.04.2016 11:43

tre_k napisał(a):To teraz wjeżdżając do Czech A1 muszę mieć już winietę, gdzie ją kupić? zjechać do Cieszyna?
Dalej w Czechach kupię winietę na Austrię? czy dopiero w Austrii? Słowenia tu nie wiem??? Chorwacja na bramkach.

Pozdrawiam


Zależy, którędy pojedziesz. Jak mówisz o Ostravě, to winietę możesz kupić na pierwszej stacji benzynowej za granicą, przy D1 - Shell Antošovice (BTW - D1 od granicy w Chałupkach/Bohumíně do mostów na Svinově jest bezpłatna ale następna stacja z winietami jest dopiero w Klimkovicach). Winietę na austriackie drogi też kupisz w CZ - jak nie będą mieć np. na wspomnianym Shellu to przed/za Brnem też da się kupić. A jak nie... to po austriackiej stronie na obojętnie której stacji (autostrada po stronie Austrii zaczyna się dopiero za Mistelbachem) - ja sam kupuję najczęściej na OMV w Wilfersdorfie :mrgreen:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 08.04.2016 13:45

dids76 napisał(a):3) tylko winieta 15 euro za 7 dni lub 30 euro za tydzień...

To ja bym wolał tę pierwszą, jak bym musiał wybierać :mrgreen: :oczko_usmiech:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 08.04.2016 14:02

Nefer napisał(a):
dids76 napisał(a):3) tylko winieta 15 euro za 7 dni lub 30 euro za tydzień...

To ja bym wolał tę pierwszą, jak bym musiał wybierać :mrgreen: :oczko_usmiech:

am się ebnoł :oops:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 139
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone