Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ON...ONA(str.28)... i ONA (str.32)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 09.07.2013 14:31

Piękne zdjęcia!

8O :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.07.2013 21:52

ARTUR_KOLNICA napisał(a):Piękne zdjęcia!

8O :papa:


Dziękuję, ale to zwykłe zdjęcia. Piękne zdjęcia to są w innych relacjach :D tu tylko zwykłe pstrykanie.
Może w tym roku będą lepsze, bo aparat lepszy :D ale operator ten sam :oczko_usmiech:

Ale wracamy do Księcia - przecież już pojutrze zmierzamy do Cro :mrgreen: :mrgreen:

Schodzimy z murów tymi samymi schodami, którymi na nie weszliśmy. Patrzymy na tłum ludzi, który trochę się przerzedza. Trzeba ruszyć w miasto, zobaczyć Księcia, zobaczyć to co ma do zaoferowania. Idziemy aortą miasta
Obrazek

- Stradun (inaczej Placa, ale ta pierwsza nazwa bardziej mi podeszła), jak już pisałam, wciąga, pociąga, obezwładnia i kusi… i dajemy się skusić… Spokojnie spacerujemy … Stradun to kiedyś była fosa oddzielająca wyspę od lądu, dwa osiedla Raguzę i Dubravę. Po trzęsieniu ziemi w czasie odbudowy miasta, kanał został zasypany i powstała główna ulica miasta. Biały kamień z wyspy Brač, pod którym znajduje się wodocięg, został wypolerowany milionem nóg na przestrzeniu stuleci. Nie trzeba nawet się schylać, żeby zobaczyć jego blask …
Obrazek

Mija nas mały pochód….
Obrazek

Obrazek

Syn ogląda wszystkie (dokładnie wszystkie) sklepiki z pamiątkami, bo przecież musi mieć pamiątkowy stateczek. :D Oglądam miejskie reklamy pięknie wkomponowane w stare, ale żyjące miasto (czy w Krakowie nie można podobnie? Może nie materiałowe, ale coś innego pasującego do naszego miasta a nie ten kicz co jest teraz ( ale i tak dzięki parku kulturowemu jest już lepiej niż kilka lat temu)
Obrazek

I po chwili jesteśmy na placu Luža (miejsce ważnych wydarzeń),
Obrazek

pod Pałacem Sponza, wieżą zegarową, kościołem i Orlandem. Na pierwszym planie jest 31-metrowa wieża zegarowa. Zegar pokazuje nie tylko godzinę, ale także fazy księżyca
Obrazek

Obrazek

Na szycie wieży jest dzwon i dwie postacie z brązu, które uderzając w dzwon wybijają godziny. Idąc murami mieliśmy okazję z bliska zobaczyć pracę ludzików
Obrazek

Po lewej stronie wieży w niszy jest Mała Fontanna Onufrego – czyli drugi punkt czerpania wody w mieście. Fontanna wygląda na niepozorną, przy niej nie ma już tłumu turystów i spokojnie możemy obejrzeć szczegóły fontanny. A detale są dużo lepiej zachowane niż w tej sławnej fontannie

Obrazek

Obrazek

Na wypolerowanych kamieniach Sponzy cienie są coraz dłuższe, a tu jeszcze tyle do zobaczenia...
dave.pl
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 04.05.2012
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) dave.pl » 11.07.2013 09:59

piekara114 napisał(a):
ARTUR_KOLNICA napisał(a):Piękne zdjęcia!

8O :papa:


Dziękuję, ale to zwykłe zdjęcia. Piękne zdjęcia to są w innych relacjach :D tu tylko zwykłe pstrykanie.
Może w tym roku będą lepsze, bo aparat lepszy :D ale operator ten sam :oczko_usmiech:

Ale wracamy do Księcia - przecież już pojutrze zmierzamy do Cro :mrgreen: :mrgreen:

Nie bądź taka skromna z tymi zdjęciami, bo są naprawdę fajne.
Właśnie dzięki Twoim fotkom wiem jak patrzysz na tego Onego... :P
Nie wiem kiedy będzie mi dane podziwiać go osobiście, bo na ten rok grafik urlopowy już zapełniony :roll:
Więc pozostaje mi podziwiać go na Twoich fotkach.
Ty już jutro wyjeżdżasz, ale Wam dobrze 8) , będę cie wypatrywał na forum i zapytywał o pogodę na miejscu w Podgorze, bo my jak wiesz startujemy do Podgory za tydzień, więc może do zobaczenia w Cro... :papa:
Pozdrawiam :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.07.2013 10:30

dave.pl napisał(a):Nie bądź taka skromna z tymi zdjęciami, bo są naprawdę fajne.
Właśnie dzięki Twoim fotkom wiem jak patrzysz na tego Onego... :P

Dzięki, ale i tak bez przesady :D
Może jeszcze dziś i jutro uda się coś wrzucić i chociaż ten spacer uda się zakończyć.

dave.pl napisał(a):Ty już jutro wyjeżdżasz, ale Wam dobrze 8) , będę cie wypatrywał na forum i zapytywał o pogodę na miejscu w Podgorze, bo my jak wiesz startujemy do Podgory za tydzień, więc może do zobaczenia w Cro... :papa:
Pozdrawiam :oczko_usmiech:

Napisz do mnie na priv swój adres to dam znać jaka pogoda. Staram się podczas wyjazdowego urlopu z internetu i kompa nie korzystać, ale będę miała dostęp do neta, więc mogę Ci napisać, że pogoda super.
To do zobaczenia, planujemy plażować za syrenką w kierunku Caklje :papa:
AnaSz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 21.05.2011
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnaSz » 11.07.2013 11:00

piekara114 napisał(a):Trzeba w końcu jechać i zobaczyć tego Księcia….

W czasie pierwszego spaceru po NASZYM kompleksie postanawiamy, że następnego dnia jedziemy na wycieczkę. Kierunek: północ. Jest dobrze :D

Rano jak to rano. Szykujemy się i jedziemy. Zgodnie z sugestiami z forum wypatruję żółtą tabliczkę, aby nie ominąć wjazdu pod górkę. Już jest i i już jest niezbyt szeroka droga...


gdzie mogę znaleźć sugestie jak dojechać na szczyt Srd? Twoje zdjęcia zachwycają i za 23 dni jadę zobaczyć te miejsca :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.07.2013 11:28

Na placu Luža znajduje się najważniejszy kościół miasta: Kościół Sv. Vlaho (czyli Błażeja). Do kościoła prowadzą duże schody, które robią za miejskie ławki. Niestety kościół jest zamknięty i nie możemy zajrzeć do środka. Szczyt kościoła zwieńczony jest posągiem opiekuna miasta:
Obrazek

który w ręce trzyma model miasta.
Idę sprawdzić może boczne wejście jest otwarte, ale czeka mnie rozczarowanie :cry:
Obrazek

Przed kościołem na placu znajduje się kolumna Orlanda pochodząca z XV wieku i jako jeden z nielicznych obiektów nie został zniszczony. Kolumna przypomina o średniowiecznym bohaterze Orlando, który wspierał obywateli Księcia podczas oblężenia miasta przez piratów w VIII wieku. Przez wiele lat był to symbol wolności miasta – w końcu dewizą mieszkańców jest „wolności nie sprzedamy za żadne skarby świata”. Tu ogłaszano najważniejsze informacje, tu publicznie karano przestępców, czy stanowił jako pręgierz . Posąg to także ważny punkt dla kupców, gdyż łokieć Orladna był popularną miarą długości – 51,2 cm. Aby ułatwić odmierzanie na cokole z przodu pomnika, na wysokości jego stóp, wyryto „długość miary łokcia”
Obrazek

Orlando patrzy prosto na Plac Sponza czyli urząd celny, magazyn, a później mennica i akademia. Budynek jest 3-kondygnacyjny z przepięknymi arkadami tłumnie obleganymi przez umęczonych turystów. Pod arkadami jest wejście do niewielkiej izby pamięci ku poległym w czasie oblężenia miasta, ale tak jak kościół także było zamknięte :evil: Okna przywołują na myśl budynki włoskie i z Porecia.
Obrazek

Obrazek

Idąc prosto od Pałacu po lewej stronie mamy Pałac Rektorów. To najbardziej reprezentatywny budynek miasta.
Obrazek

W czasie naszego pobytu na wewnętrznym dziedzińcu wystawiana była jakaś opera lub aria (już dokładnie nie pamiętam) i nie było można wejść. Przepiękne arkady podtrzymywane są przez bogato zdobione kolumny...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

…i okna
Obrazek

W pałacu rezydował Rektor, który był co miesiąc wybierany . Rektor przez czas urzędowania nie mógł opuszczać pałacu, aby jego decyzje były niezależne i aby nie można było go przekupić. Jeszcze widok nocny
Obrazek

Obrazek

Stromymi schodami a la Hiszpańskie...
Obrazek

...dochodzimy do kościoła Św. Ignacego…
Obrazek

Obrazek
..i o dziwo jest otwarty. Zagląda do środka… Przyjemny chłód zaprasza na dłuższą wizytę, ale kościół na mnie nie robi wrażenia. Wychodzę… wprost do piekarnika

Przez jedną z bram wychodzimy na port. Patrzymy na Twierdzę Św. Jana Obrazek

Kręcimy się , jemy lody i wracamy w obręb zbroi Księcia. Spacerujemy po coraz tłoczniejszych uliczkach, jest już wieczór, trochę chłodniej i aż chce się spacerować. Ale syn już zmęczony, więc jeszcze ostatnie spojrzenie...
Obrazek

Obrazek

I po schodkach do góry, przez labirynt wąskich, kamiennych i chłodnych uliczek zmierzamy do samochodu. Czeka nas 10-15 minutowy spacer pod górę. Ale dajemy radę i wracamy do Mlini.

Jestem usatysfakcjonowana ze spotkania z Księciem, nie zawiódł mnie mimo wysoko postawionej przez formowaczów poprzeczki. Może jeszcze tu wrócimy :?: Przecież jeszcze nie wracamy do domu :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.07.2013 11:35

AnaSz napisał(a):
piekara114 napisał(a):gdzie mogę znaleźć sugestie jak dojechać na szczyt Srd? Twoje zdjęcia zachwycają i za 23 dni jadę zobaczyć te miejsca :)


Jadąc od Dubrovnika będziesz mieć żółta tabliczkę Bosanka i strzałkę skrętu w lewo i skręcasz w wąską drogą i masz taki widok
Obrazek
a potem jedziesz ta jedyną asfaltową drogą (albo patrzysz w dół w przepaść, albo zamykasz oczy), przejeżdżasz przez wieś Bosanka (2 domy na krzzyż ito dosłownie) i dojedziesz pod samą twierdzę an szczycie. Nie da się nie trafić jak dobrze zjedziesz z Jadranki.

Zazdroszczę tego widoku, bo chwyta za serce i popatrzyłabym kolejny raz :mrgreen:
AnaSz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 21.05.2011
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnaSz » 11.07.2013 12:54

piekara114 napisał(a):
Zazdroszczę tego widoku, bo chwyta za serce i popatrzyłabym kolejny raz :mrgreen:


Dzięki za wskazówki :)
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 12.07.2013 10:00

Co do pogody to jest dobra na necie pokazuje ze są burze ale na miejscu wygląda to tak że pod wieczór zbierają się chmurki i gdzieś w górach zagrzmi błyśnie i parę kropel deszczu poleci.Jak dla mnie lepiej bo spokojnie mozna posiedzieć na dworze bo jest przyjemny wiaterek a nie duchota.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 22.08.2013 19:37

Mikromir napisał(a):
agata26061 napisał(a): jeszcze ktoś do recepcji potrzebny


To ja się zgłaszam, ale tylko od czerwca do września. Zimą się w jakimś hotelu w Alpach na recepcjonistkę załapię (może też kupimy?) i jakoś zwiążę koniec z końcem :oczko_usmiech:


Chciałam tylko poinformować, że stawiłam się do pracy jako recepcjonistka w Grand Hotelu dnia 26 lipca br. Niestety, prezesa ani nikogo z personelu nie zastałam. Nie było nawet żadnej ekipy budowlanej. W związku z zaistniałą sytuacją opuściłam stanowisko, a za przepracowane godziny domagać się będę zapłaty. :boss:

Obrazek
Obrazek

:oczko_usmiech:
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 22.08.2013 19:45

Piękne kadry i świetne opisy :D Aż zatęskniłam za Dubrownikiem....

Wypolerowany bruk na Stradunie zawsze robił na mnie duże wrażenie :D Pamiętam jak robiłam mu raz zdjęcie, kładąc aparat na ziemi - przechodzące kobiety w spódnicach patrzyły się na mnie podejrzliwie :wink: :lol:
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 22.08.2013 20:31

Mikromir napisał(a):Chciałam tylko poinformować, że stawiłam się do pracy jako recepcjonistka w Grand Hotelu dnia 26 lipca br. Niestety, prezesa ani nikogo z personelu nie zastałam. Nie było nawet żadnej ekipy budowlanej. W związku z zaistniałą sytuacją opuściłam stanowisko, a za przepracowane godziny domagać się będę zapłaty. :boss:


...i tak głodna siedziałaś , bo do magazynu żywnościowego nie było zamówienia :wink:
.... trzeba było zadzwonić ,ja byłem w magazynie
...robiłem inwentaryzacje :D
Użytkownik usunięty
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.08.2013 20:34

Mikromir napisał(a):Obrazek

:oczko_usmiech:


A jaką stawkę godzinową za wsparcie na tym boczku sobie zażyczysz ? ;)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 23.08.2013 13:53

Kenik napisał(a):A jaką stawkę godzinową za wsparcie na tym boczku sobie zażyczysz ? ;)


Niemałą, niemałą... :roll:

Bo to ciężka praca była - tłumaczenie gościom we wszystkich językach świata, dlaczego jeszcze nie gotowe i kiedy otwarcie... Po japońsku i chińsku najtrudniej było... i po węgiersku... Ręce okropnie bolały. :x

Sobie poczytajcie o moim rozczarowaniu i ciężkiej harówce:

od-pagu-po-dubrovnik-czyli-dalmacja-2013-t43083-135.html#p1256722


:mrgreen: :smo:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005
Re: ON...

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 23.08.2013 19:25

mervik napisał(a):
Mikromir napisał(a):Chciałam tylko poinformować, że stawiłam się do pracy jako recepcjonistka w Grand Hotelu dnia 26 lipca br. Niestety, prezesa ani nikogo z personelu nie zastałam. Nie było nawet żadnej ekipy budowlanej. W związku z zaistniałą sytuacją opuściłam stanowisko, a za przepracowane godziny domagać się będę zapłaty. :boss:


...i tak głodna siedziałaś , bo do magazynu żywnościowego nie było zamówienia :wink:
.... trzeba było zadzwonić ,ja byłem w magazynie
...robiłem inwentaryzacje :D


A do baru czego nie zajrzała, a ... :?:
Ta ja zaopatrzenie z mervikowego magazyna pobrał

P1060177.JPG


i za barem stał ... siedział ... leżał :?: Noooo .... był ... :lol: :lol: :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
ON...ONA(str.28)... i ONA (str.32) - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone