Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nie ma tego złego... - Chorwacja 2008

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 10.09.2008 16:47

Jakiej pasty do zębów koleżanka Meeg używa, że ma takie piękne białe zęby. Może koleżanka tak troszkę doradzi.
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 11.09.2008 10:38

darek1 napisał(a):Jakiej pasty do zębów koleżanka Meeg używa, że ma takie piękne białe zęby. Może koleżanka tak troszkę doradzi.


Ojej, a ja już myślałam o wizycie u dentysty i wybielaniu...

Do tej pory najlepsze efekty wybielające daje szeroki uśmiech w pełnym słońcu (najlepiej chorwackim :wink: ). Każdy wie, że ciemne rzeczy na słońcu blakną, skóra ciemnieje, a zęby bieleją. :P :wink: :wink:

P.S.

I jeszcze zapomniałabym napisać o słonej wodzie. Jak zanurzysz się w Jadranie to taki wielorybi uśmieszek pod wodą trzeba zrobić i nawet najzagorzalsi wielbiciele kawy, herbaty i innych używek będą zachwyceni osiągniętym rezultatem. To się nazywa "wybielanie na wieloryba" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lool:
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 23.09.2008 09:47

meeg dobre :lol: , zastosuję kolejnym razem :wink:

No to może coś napiszę...
Jest czwartek (14.08 ) wcinamy śniadanko składające się z chorwackich przysmaków (obowiązkowo melon i arbuz :D ). Ja już cała w nerwach, bo miało być smażenie od rana na plaży, a już jest taka godzina, że pewnie nie będzie miejsca w "naszym miejscu"... bo chłopaki się grzebią, ja się grzebię... ale nic nareszcie ruszamy :lol: . A na plaży niespodzianka - pustki, w miejscach można przebierać :lol: , może jakaś zmiana turnusu?

Obrazek Obrazek


Dzisiaj postanowiliśmy się polenić na plaży cały dzień, z piwkiem, arbuzem i lodami :lol: . Było polowanie na kraby, skakanie, nurkowanie, podziwianie widoczków 8)

Obrazek Obrazek

Taka dygresja z obserwacji moich - byłam w sklepie po piwko, a tam wariactwo, wszystkie wody wykupione, całe piwo z lodówki wykupione, ludzie w koszykach wozili tyyyyle jedzenia, jak na Boże Narodzenie :roll: a to tylko 15.08 jutro...

Wieczorem byliśmy na Starówce, gdzie były występy zespołów - tańce, hulanki, no i na kolację kalmary z budki też były :hearts:.
Tak to sobie spędziliśmy miło i sympatycznie ten dzień :). O kolejnym już za chwileczkę, już za momencik... :papa:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 23.09.2008 15:03

marsylia napisał(a):wcinamy śniadanko składające się z chorwackich przysmaków (obowiązkowo melon i arbuz :D )


Obrazek

marsylia napisał(a):O kolejnym już za chwileczkę, już za momencik... :papa:


Coś strasznie długi ten momencik ... :D :D :papa:
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 23.09.2008 23:07

Nie będę się brzydko wyrażać, ale co napiszę, to mnie wywala :evil: - na dzisiaj mam dosyć :x
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 28.09.2008 22:00

Następnego dnia też plażowanie, ale jakoś wiało i pochmurno było- i zalało nam pół plaży, to zrobiliśmy polowanie na kraby, zjedliśmy lody i postanowiliśmy się wybrać do Splitu - w tamtą stronę jakby niebo było bardziej niebieskie :lol: .
Przekąsiliśmy coś na szybko i w drogę. Trochę obawialiśmy się tłumów, bo to 15.08, ludzie mają wolne, przyjeżdżają wycieczki, jest więcej turystów, ale damy radę :D
Jedziemy i rzeczywiście niebo bardziej niebieskie i jest więcej słońca :lol:

Obrazek

Jedziemy pomiędzy gierkowskim blokowiskami, mijamy wielkiego słonia na dachu budynku i bez większych problemów docieramy do parkingu przy starym mieście. Problem zaczyna się dopiero tu - objeżdżamy cały parking a tam ani jednego miejsca, przy bramce pan nas informuje, że możemy stanąć na miejscach dla autobusów, no więc robimy kółko i parkujemy spokojnie. Ludzi co niemiara. Przy wjeździe na parking jest kościół i nabożeństwo, jakaś procesja i tłumy starszych ludzi.
My ruszamy spacerkiem wzdłuż portu, aparaty poszły w ruch :lol: . Nie ciągnęło mnie do Splitu przez tę gierkowską zabudowę, ale ktoś nam powiedział, że koniecznie musimy zobaczyć, to czego z okien samochodu nie widać, przejeżdżając przez miasto. No i miał rację!!! Jest cudnie :!:

Obrazek

Obrazek Obrazek

Na początek spacerek promenadą pomiędzy okazałymi palmami, kilka zdjęć i ruszamy w stronę wejścia do podziemnych pomieszczeń Pałacu Dioklecjana, w których obecnie znajduje się targ z pamiątkami, jest on otoczony wieloma komnatami, do których można zajrzeć.

Obrazek Obrazek

Przed nami schody, a u ich szczytu dziedziniec otoczony kolumnami - perystyl był sercem Pałacu Dioklecjana. W oczy rzuca się od razu duży, czarny sfinks- sprowadzony podobno specjanie dla Dioklecjana z kraju faraonów. Oglądamy dziedziniec z każdej strony, robimy zdjęcia...schodzimy w dół za sfinksem, jest tam jakaś krypta - wchodzimy (wstęp 5 kn), okazuje się, że jest to krypta Św. Łucji, patronki ociemniałych, legenda głosi, że Dioklecjan wyłupił jej oczy. Jest to okrągłe, niskie i wilgotne pomieszczenie, w którym znajduje się ołtarz i figurka Świętej.


Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie wspiamy się po jakiś schodkach oglądamy, podziwiamy, jak tu pięknie!
Wracamy na dziedziniec i stamtąd ruszamy do Srebrnej Bramy, mijamy kawiarenki, stoiska z pamiątkami, no i za bramą już nie jest tak piękne- wracamy!

Obrazek Obrazek

Maszerujemy teraz do Bramy Żelaznej, wąskimi uliczkami, po wyślizganych, białych marmurach. Brama prowadzi do placu Starego Miasta - Narodni Trg. Plac otaczają kawiarenki, jest tam również muzeum etnograficzne i mnóstow ludzi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No to teraz do głównej Bramy Złotej - jest ona najbardziej okazała. Zaraz za nią stoi wielki pomnik Grgura Ninskiego, biskupa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Postanawiamy coś zjeść, tylko chcemy zaleźć coś klimatycznego - mijamy jedną kanjpkę, która przypadła nam do gustu, ale niestety nie ma miejsc, dzięki poszukiwaiom obeszliśmy jeszcze raz wszystkie uliczki i nic...albo nie ma miejsca, albo to nie to...Przy promenadzie postanawiamy kupić po kawałku pizzy, który skutecznie napełnia nam żołądki. Plan jest taki, że jeszcze pochodzimy po pałacu-mieście i wracamy do Primosten na kolację, albo małe conieco (czyt. kalmary).


Obrazek

Obrazek Obrazek

Docieramy jeszcze do eleganckiej handlowej ulicy, na której znajdują się przeróżne sklepy i wielki lejek :).

Obrazek Obrazek Obrazek

Wędrujemy tak pałacowymi korytarzami, tam i z powrotem...szkoda wracać :(. No to jeszcze ostatnie rzuty oka na dziedziniec, promenadę - kiedyś tu wrócimy :). Piękne to miasto w Pałacu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wracamy do samochodu i jazda do domku. Wróciliśmy ok 21, na "naszej" Starówce wieczór folkloru - znowu tańce i śpiewanki. Zakupiliśmy obowiązkowo kalmary z sosem i cytrynką, posłuchaliśmy jeszcze chwilę śpiewania i do spania. Jutro rano musimy znaleźć nowe mieszkanie... :|
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 28.09.2008 22:13

No nareszcie ciąg dalszy... :wink: :wink:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 28.09.2008 23:01

witki napisał(a):No nareszcie ciąg dalszy... :wink: :wink:


No.... tylko podziwiać - wysiadła z samochodu,powiesiła dyplom zlotowy na ścianie i napisała nowy odcinek 8O :D :D :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.09.2008 23:11

wojan napisał(a):
witki napisał(a):No nareszcie ciąg dalszy... :wink: :wink:


No.... tylko podziwiać - wysiadła z samochodu,powiesiła dyplom zlotowy na ścianie i napisała nowy odcinek 8O :D :D :papa:


Zapewne był wcześniej przygotowany przez Sunče Primoštena :lol: :wink:
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 29.09.2008 08:18

Janusz Bajcer napisał(a):
wojan napisał(a):
witki napisał(a):No nareszcie ciąg dalszy... :wink: :wink:


No.... tylko podziwiać - wysiadła z samochodu,powiesiła dyplom zlotowy na ścianie i napisała nowy odcinek 8O :D :D :papa:


Zapewne był wcześniej przygotowany przez Sunče Primoštena :lol: :wink:


Wojan najpierw zrobiła dwa prania, lekcje z Borysem, a potem wkleiła to co było przygotowane wcześniej jak Janusz zauważył :wink:
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 29.09.2008 13:47

Przed chwilą w relacji Ines objadałam się ośmiornicą, teraz u Marsylki - kalmary. Żołądek mi przyrósł do kręgosłupa :lol:
Marsylko - dzięki za wycieczkę. Ależ miło się wraca w stare kąty dzięki takim opowieściom... :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.09.2008 14:01

Nie tylko z Tobą tak się dzieje...choć na polską kuchnię nie mogę narzekać to kalmary zjadłbym z chęcią... :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.09.2008 14:17

alessandro1977 napisał(a):Nie tylko z Tobą tak się dzieje...choć na polską kuchnię nie mogę narzekać to kalmary zjadłbym z chęcią... :(


Crochef poleca :wink: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.09.2008 14:20

Panie Januszu...choć kucharzem jestem dość dobrym to trochę boję się po raz pierwszy brać za kalmary aby nie zrazić się do nich jeżeli coś mi nie wyjdzie...zawsze w Cro jadam prażone kalmary :)
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 29.09.2008 14:24

Oj zjadło by się cosik :roll:
Ale kalmary, ja też wolę prżene :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Nie ma tego złego... - Chorwacja 2008 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone