Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nasze wakacje w Rumunii po raz pierwszy :)

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2015 22:33

Jak wracaliśmy z Bułgarii przez Rumunię w 1988 roku, to bardzo często nasz pociąg był w czasie postojów "atakowany" przez romskie dzieci :roll:

Chciały słodyczy i je często dostawały. Niektórym pasażerom pociągu było głupio widząc brudne i obszarpane dzieciaki. Inni sprawiali wrażenie, jakby ich bawiło rzucanie cukierków. Traktowali dzieciaki jak zwierzaki w ZOO :evil: :twisted: :roll:

Od tego czasu Rumunia mi się kojarzy z cygańskimi dziećmi proszącymi o cukierki :roll:
Wtedy, za komuny, Rumunia to był kraj nędzy i rozpaczy, bieda była taka, że przy niej PRL był państwem dobrobytu :roll:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 27.07.2015 22:44

Lednice napisał(a):Jak wracaliśmy z Bułgarii przez Rumunię w 1988 roku, to bardzo często nasz pociąg był w czasie postojów "atakowany" przez romskie dzieci :roll:

Chciały słodyczy i je często dostawały. Niektórym pasażerom pociągu było głupio widząc brudne i obszarpane dzieciaki. Inni sprawiali wrażenie, jakby ich bawiło rzucanie cukierków. Traktowali dzieciaki jak zwierzaki w ZOO :evil: :twisted: :roll:

Od tego czasu Rumunia mi się kojarzy z cygańskimi dziećmi proszącymi o cukierki :roll:
Wtedy, za komuny, Rumunia to był kraj nędzy i rozpaczy, bieda była taka, że przy niej PRL był państwem dobrobytu :roll:


Ja też pamiętam taką Rumunię, jednak przez mocną mgłę, bo byłam wtedy niewiele większa niż moja córeczka. Chyba w 1987r. byłam z rodzicami na wakacjach w Jugosławii i Grecji. Jechaliśmy przez Rumunię właśnie i najbardziej zapamiętałam dzieci rzucające się na cukierki...

Dzieci, które spotkaliśmy w Iacobeni nie były brudne i obszarpane.


Pozdrawiam
Asia :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2015 22:48

No bo od tego czasu w Rumunii się bardzo dużo zmieniło na lepsze :D

Widzę to na twoich fotkach :lol:

Bardzo ciekawy kraj :roll:
Tyle kontrastów :roll:
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 640
Dołączył(a): 04.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 27.07.2015 23:02

Super :papa:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.07.2015 21:55

Tuti napisał(a):Super :papa:


Miło mi :)

Dojeżdżamy do Sighisoary i zostawiamy samochód przy str. Anton Pann, poniżej baszty Krawców, podchodzimy ścieżką do góry, przechodzimy przez bramę w murach i zagłębiamy się w kolorowe, kręte uliczki Starego Miasta. Zabytkowa zabudowa Sighisoary została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dochodzimy do Piata Cetatii, pełniącego funkcję rynku.

Obrazek

Obrazek

Następnie przechodzimy na Piata Muzeului i przechodzimy bramą w Wieży Zegarowej.

Obrazek

Najpierw chcemy coś zjeść, coś niewielkiego i w tym celu schodzimy na Piata Herman Oberth.
Jest tu niewielki skwerek, liczymy, że uda nam się kupić gogosi (takie placki, które jedliśmy w Sybinie), niestety nigdzie ich nie widzimy. Kupujemy więc piekarni coś w stylu hot dogów na zimno i jemy na skwerku.

Obrazek

Obrazek

Następnie wracamy do Wieży Zegarowej, wiemy, że można wejść na górę.

Obrazek

Niestety okazuje się, że w poniedziałek jest zamknięta. Dlatego UWAGA, do Sighisoary najlepiej wybrać się w inny dzień niż poniedziałek.

Idziemy,więc do położonego tuż obok Kościoła Dominikanów. Kupujemy wspólny bilet wstępu do Kościoła Dominikanów oraz Kościoła na wzgórzu, do którego pójdziemy później. W obu kościołach razem z biletem dostaliśmy kartkę z opisem kościoła po polsku.

Kościół Dominikanów jest najstarszym budynkiem sakralnym w mieście, w średniowieczu istniał tu Klasztor Dominikanów. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest chrzcielnica z XVw. Można też obejrzeć sporą kolekcję wschodnich dywanów.

Obrazek

Następnie idziemy do Kościoła na wzgórzu, do którego prowadzą Schody Szkolne. Zadaszone schody miały służyć uczniom i nauczycielom w czasie niepogody, szczególnie zimą, jako bezpieczna droga do szkoły. Na wzgórzu, obok kościoła znajduje się też budynek dawnej szkoły.

Obrazek

Kościół na wzgórzu budowano w latach 1345–1525. Początkowo służył jako kościół katolicki, ale po przejściu mieszkańców na luteranizm w 1547 roku, stał się ich kościołem parafialnym i główną świątynią w mieście. Przy kościele znajduje się stary cmentarz ewangelicki.

Gdyby nie drzewa można by podziwiać całkiem przyjemne widoki ze wzgórza. Jednak musimy się zadowolić niewielką "dziurą" w drzewach ;)

Obrazek

Wracamy na dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzieci zaglądają do licznych sklepików z pamiątkami, my rozglądamy się kawiarnią, czas na kawę...

Przechodzimy obok Domu Drakuli, tutaj urodził się okrutny Vlad Tepes, pierwowzór Drakuli.

Obrazek

Skręcamy w uliczkę obok i znajdujemy bardzo sympatyczną kawiarnię. Warto wejść na wewnętrzny taras i napić się kawy z widokiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo sympatyczne miejsce, polecamy. Piejmy pyszną kawę i jemy ciacha. Później spacerujemy jeszcze chwilę po tym uroczym miasteczku i wracamy do samochodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sighisoara bardzo nam się podobała. Nie jest zatłoczona, widać turystów, ale nie męczy ich nadmiar, Znaleźliśmy tu kręte uliczki, kolorowe domki, sympatyczne place i okazałą Wieżę Zegarową. Zdecydowanie warto odwiedzić to piękne miasto i pospacerować uliczkami średniowiecznej starówki.

cdn...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.07.2015 22:04

Faktycznie, bardzo ładne miasto,
zadbane,
ekstra :D
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.07.2015 22:41

Z Sighisoary oczywiście nie wracamy prosto co Carty, mamy jeszcze coś w planach na ten dzień :)

Pierwszy jest Bieratan. Kościół warowny, który się tu znajduje, jest jedną z bardziej okazałych tego typu budowli w Transylwanii i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostawiamy samochód przy Rynku i idziemy w stronę okazałego kościoła. Kupujemy bilety (5 lei) i wchodzimy na teren kościoła.

Obrazek

Obrazek

Gotycki kościół jest otoczony podwójnym a w niektórych miejscach potrójnym pierścieniem murów. Dodatkowo można podziwiać stąd rozległą panoramę okolicy. Miejsce zdecydowanie godne polecenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracamy do samochodu. Tego dnia w planach był jeszcze Valea Viilor i/lub Mosna, ale dzieciaki są już mocno zmęczone, odpuszczamy więc i najkrótszą drogą wracamy na kemping.


W drodze do Carty może podziwiać takie widoki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Liczymy, że następnego dnia będziemy mogli przyjrzeć się Fogaraszą z bliska :)

cdn...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 30.07.2015 22:55

JoannaG napisał(a):Obrazek


Za Wami na zdjęciu jest Jo Pub - jedliśmy tam obiad w sobotę 27.06 :)

JoannaG napisał(a):Sighisoara bardzo nam się podobała. Nie jest zatłoczona, widać turystów, ale nie męczy ich nadmiar, Znaleźliśmy tu kręte uliczki, kolorowe domki, sympatyczne place i okazałą Wieżę Zegarową. Zdecydowanie warto odwiedzić to piękne miasto i pospacerować uliczkami średniowiecznej starówki.
cdn...

Nam też Sighisoara bardzo się spodobała. My jednak w sobotę mieliśmy trochę więcej turystów

Iacobeni - super
W Biertanie nie byliśmy, ale widzę, że trzeba uwzględnić planach kolejnego pobytu w Rumunii
pozdrawiam,
M
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.07.2015 23:14

Mikeee napisał(a):Za Wami na zdjęciu jest Jo Pub - jedliśmy tam obiad w sobotę 27.06 :)

No to my byliśmy tam dwa dni później :)

Pozdrawiam
Asia :)
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 31.07.2015 19:19

Super wakacje :D .
Super relacja 8O :roll:
anusiek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 25.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) anusiek » 03.08.2015 11:45

Ależ gratka ta relacja .
Akurat jestem na etapie zbierania wszelkiego info na temat Rumuni i Bułgarii . W przyszłym roku mamy plany żeby troszkę pozwiedzać ten kraj w drodze nad Bułgarskie wybrzeże.
Fajnie piszesz , konkretnie i ciekawie. Będę z uwagą śledzić waszą eskapadę .. :papa:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 03.08.2015 12:14

21monika napisał(a):Super wakacje :D .
Super relacja 8O :roll:


Cieszę się :)

anusiek napisał(a):
Fajnie piszesz , konkretnie i ciekawie. Będę z uwagą śledzić waszą eskapadę .. :papa:


Bardzo się cieszę, że się podoba :)


Niestety mamy chwilowy (mam nadzieję) problem z internetem w domu i na kolejny odcinek będzie trzeba chwilkę poczekać...

Pozdrawiam
Asia :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.08.2015 21:50

Poniedziałek w Rumunii :lol: my również mieliśmy "okazję" doświadczyć tego zjawiska :roll: i "całowaliśmy wtedy klamki" wielu ciekawych obiektów . . .
To jednak jest jeden z powodów , żeby tam wrócić
Piękne mieliście wakacje 8)


Pozdrawiam
Piotr
retro520
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) retro520 » 03.08.2015 22:13

świetna wyjazdówka! Dwa razy w Rumuni byłem i wiele razy usiłowałem drugą połówkę namówić na objazdówkę ale niestety zawsze wygrywa plaża, czego ja nie znoszę.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.08.2015 13:00

Z przyjemnością obejrzałem kolejne odcinki. :)
Sighisoara bardzo ładnie się prezentuje, kościół w Biertanie też niczego sobie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Nasze wakacje w Rumunii po raz pierwszy :) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone