Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Morze chorwackie w czerwcu

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.05.2015 14:11

Lajne napisał(a):W Makarskiej za dużo "bydła".

Znaczy z warsiawki wuchta wiary była?
Lajne
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 17.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lajne » 26.05.2015 15:07

Miasto nie jest problemem, tylko wychowanie. Nie wrzucaj wszystkich do jednego "koszyka".
Dla Twojej wiadomości studiuje i pracuję w Warszawie - ale nie pochodzę :)

a jeśli uraziło Cię moje określenie "bydło", to zastąp je swoim adekwatnym do swojej opinii na ten temat.

A tymczasem proszę o jakieś wskazówki na Czerwiec :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.05.2015 21:48

Lajne napisał(a):A tymczasem proszę o jakieś wskazówki na Czerwiec :)

Zadaj sobie trudu i poczytaj wątek od pierwszej strony :idea:
Wskazówki są :idea:
North Slav
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 04.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) North Slav » 28.05.2015 10:31

Powiem Wam, że przeżyłem dziś mały szok - DHMZ podaje, że temperatura wody w Dubrovniku (to był dla mnie póki co najbardziej optymistyczny punkt, bo tam temp. zdawała się być ustabilizowana i twardo utrzymywała się na poziomie 20 stopni) spadła do 17 stopni, gdzie indziej 16, czasem 18.... halo halo, przecież za kilka dni czerwiec... :?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 28.05.2015 11:31

North Slav napisał(a):Powiem Wam, że przeżyłem dziś mały szok ...


:mrgreen: nie Ty jeden, mój kolega 2 lata temu w sierpniu był w Mlini za Dubrownikiem i o ile temperatury powietrza były wysokie, słonko grzało to woda była zimna - 19 - 20 stopni. Też był w szoku ...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.05.2015 11:44

gusia-s napisał(a):
North Slav napisał(a):Powiem Wam, że przeżyłem dziś mały szok ...


:mrgreen: nie Ty jeden, mój kolega 2 lata temu w sierpniu był w Mlini za Dubrownikiem i o ile temperatury powietrza były wysokie, słonko grzało to woda była zimna - 19 - 20 stopni. Też był w szoku ...

Takie okresowe ochłodzenie Jadranu w lecie to nic nowego - zależne od wiatru, prądów, leniej bury ...

Miałem tak w lipcu i sierpniu w różnych miejscach: Funtana, Primošten, Živogošce, Pakoštane, Brela ...

Chłodny Jadran w czerwcu też nie dziwota - kiedy miał się nagrzać - w kwietniu i maju nie ma upałów, a noce bywają jeszcze chłodne.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2015 12:28

Janusz Bajcer napisał(a):
Chłodny Jadran w czerwcu też nie dziwota - kiedy miał się nagrzać - w kwietniu i maju nie ma upałów, a noce bywają jeszcze chłodne.

Jadran sie nie nagrzewa a temperatura wody to praktycznie wyłącznie zasługa prądów morskich.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.05.2015 12:45

http://geografia.na6.pl/wody-morskie

Temperatura wód powierzchniowych zależy od kąta padania promieni słonecznych, od prądów morskich, głębokości zbiornika a także od rodzaju wybrzeży. Związane jest to z różnym stopniem promieniowania słonecznego, które nagrzewa te wody. Średnia temperatura tych wód maleje w miarę przesuwania się od równika ku biegunom. W strefie równikowej wynosi ona ok. 32°C, natomiast w okolicach podbiegunowych zaledwie 0°C. Temperatura wody maleje wraz z głębokością i na dnie oceanów wynosi ona 1-2°C. Wraz ze wzrostem głębokości do wody przenika coraz mniej ciepła słonecznego, tak więc temperatura wody obniża się. Najwyższymi temperaturami odznaczają się wody płytkich zatok, oraz zamkniętych mórz w strefach klimatu gorącego i pustynnego. Maksymalna temperatura wód w Zatoce Perskiej wynosi aż 46°C.
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 28.05.2015 13:23

Bocian napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
Chłodny Jadran w czerwcu też nie dziwota - kiedy miał się nagrzać - w kwietniu i maju nie ma upałów, a noce bywają jeszcze chłodne.

Jadran sie nie nagrzewa a temperatura wody to praktycznie wyłącznie zasługa prądów morskich.

No ok prądy prądami , ale bez słońca jak ma być Jadran ciepły ?
Przecież gdyby w Cro nic nie było słońca , a przyznasz że jest go sporo , to kto by chciał jeżdzić nad zimny Adriatyk. To że dziś np. na plaży w Orebicu będzie Adriatyk ciepły , a jutro już może być zimny to z tym się zgodzę......jak z prądem. :)

Co do czerwca , w zeszłym roku byłem w połowie czerwca na Korculi i mimo że aura wtenczas potrafiła płatać figle , to spokojnie można było się zanurzyć , woda była w granicach 21C , czyli jak nasz Kałtyk prawie w sezonie i z miejsc których byłem do najładniejszy lazur wody był właśnie na Korculi. :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.05.2015 14:26

Było o tym nie raz , nie dwa. Tu sie jeden kolega wypowiedział.
Az z wrażenia musiałem założyć konto na tym forum, bo czytając takie bzdury nie mogę przejść od tego obojętnie. Pracuje w zawodzie kapitana ż.w na statku handlowym już ponad 10 lat, ale nie słyszałem jeszcze teorii w literaturze, że słońce nagrzewa akweny morskie?!! Owszem o jakieś 1,2 stopnia głównie od kąta padania promieni słonecznych (odwołuje do literatur prof. Wiśniewski, Akademia Morska Szczecin). Ale głównym czynnikiem wpływającym na temperaturę wody są tz PRĄDY PŁYWOWE (stałe zjawiska związane z położeniem słońca oraz księżyca) nie mylić z pływami. Są one dokładnie opisane na drogowych oceanicznych mapach świata dla każdego miesiąca. Idzie z tego jasno wywnioskować, jaka będzie temperatura wody w danym rejonie. Kolejnym czynnikiem, który obala teorie jakoby słońce miało nagrzać morze to efekt Coriolisa upraszczając nawet ta nagrzana woda pod wpływem ruchu cząsteczek spowodowanej prądami pływowymi „wywala do góry” zimna wodę. Efekt ten oczywiście nie występuje np. w jeziorach i innych zamkniętych zbiornikach, które to nagrzewa słońce. Wpływ ma również głębokość ukształtowanie terenu oraz zasolenie wody. Szczegółowy opis osoby, które pływają na jachtach powinny znaleźć w Locji wybrzeża Adriatyku wydanego przez Admiralicje Brytyjską. Tak, więc temperaturę wody idzie przewidzieć z duza dokładnością dla każdego dnia z literatury tak bynajmniej robi się to w moim zawodzie i jakoś od ponad 30 lat sprawdza się.
Pozdrawiam.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 28.05.2015 15:13

Ja zawsze jeżdżę w połowie czerwca.
Staram się wyszukiwać plaże z długą płycizną bo mam wrażenie że na takich jest najcieplejsza woda.
Moje doświadczenia wyglądają mniej więcej tak:

Lopar - Rajska Plaża - woda bardzo ciepła (23 - 25 stopni), można siedzieć godzinami.

Miasto Rab - woda 21 - 22 stopnie.

Nin - woda taka sobie, myślę że około 20 - 21 stopni.

Lumbarda - plaże Vela Przina i Bilin Zal - woda bardzo ciepła (22-24 stopnie) można siedzieć godzinami.

Murter - plaża Slanica - tutaj niespodzianka, mimo że jest to miejsce dosyć płytkie to temperatura wody była bardzo zmienna. Zależy to prawdopodobnie od silnych prądów opływających to miejsce, tak na oko miała od 19 do 23 stopni. Temperatura się waha nawet w ciągu kilkudniowych upałów.
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 01.06.2015 10:49

Jest dobrze :)
O 8.00 rano tylko w Malinskiej na Krk było 18 stopni, pozostałe miejsca od 19 w górę. Ja przy temperaturze morza powyżej 18 stopni mogę siedzieć w wodzie przez cały dzień :mrgreen:
Od środy już chyba prawdziwe lato w Chorwacji :)
maadoox
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 24.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) maadoox » 01.06.2015 11:23

Ja tam temperatury nie mierzę ale w Makarskiej wchodzę od kilku dni bez problemu do wody i jakoś nie czuję żeby była specjalnie zimna. A jestem dość ciepłolubny;) Biorąc pod uwagę że większość użytkowników cro.pl pochodzi z zimnego kraju jakim jest Polska, woda w Chorwacji nie jest jakąś specjalną przeszkodą.
Alidrzi
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 01.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alidrzi » 02.06.2015 15:04

Tu sobie sprawdzajcie:
http://seatemperature.info/june/croatia ... ature.html
Jest dużo miejscowości ,są statystyki z lat poprzednich...
Dan_78
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 04.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dan_78 » 03.06.2015 15:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat



cron
Morze chorwackie w czerwcu - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone