Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Morderczo upalny tydzień na Sardynii

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2017 19:02

tony montana napisał(a):takim Kulkom dwa razy po dwa tygodnie nie starczyły jeszcze na zobaczenie całej wyspy (no, ale 80% pewnie widzieli)

No, może 75% :wink:
W zasadzie została nam środkowo-północno-wschodnia część + Maddalena. Ewentualnie San Pietro. Jeszcze jedne 2 tygodnie i byłby komplet...co z tego jak Małgosia :roll: powiedzieć że jest sceptyczna to jak nic nie powiedzieć :wink: . Jeden plus - dość blisko do promu (my mamy do Livorno 1400km) a on sam w miarę niedrogi.

Pod Saccargią mieliśmy jeden z noclegów :D . Może i stoi on "w środku niczego" ale za to tuż przy dość głównej drodze więc jest łatwo osiągalny, a do tego - bardzo ładny.

Ciekawe co powiesz o Antine :roll: , mnie zachwycił.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.12.2017 13:58

kulka53 napisał(a):
tony montana napisał(a):takim Kulkom dwa razy po dwa tygodnie nie starczyły jeszcze na zobaczenie całej wyspy (no, ale 80% pewnie widzieli)

No, może 75% :wink:
W zasadzie została nam środkowo-północno-wschodnia część + Maddalena. Ewentualnie San Pietro. Jeszcze jedne 2 tygodnie i byłby komplet...co z tego jak Małgosia :roll: powiedzieć że jest sceptyczna to jak nic nie powiedzieć :wink: . Jeden plus - dość blisko do promu (my mamy do Livorno 1400km) a on sam w miarę niedrogi.

Pod Saccargią mieliśmy jeden z noclegów :D . Może i stoi on "w środku niczego" ale za to tuż przy dość głównej drodze więc jest łatwo osiągalny, a do tego - bardzo ładny.

Ciekawe co powiesz o Antine :roll: , mnie zachwycił.


Pamiętam doskonale Wasz nocleg pod Krową :)

Santu Antine był mega!

To nasz jedyny nurag :oops: :oops: :oops: ale za to jaki

:papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 13.12.2017 21:17

Na Capo Testa też bardzo nam się podobało, a byliśmy wcześnie rano. Fajna ta skałka-krzyk :)

tony montana napisał(a):Santa Trinita di Saccargia

piękny kościółek 8) . Przypomina mi trochę San Michele de Murato na Korsyce

Czekam na nuraga. Ja widziałem dwa ale tylko z zewnątrz...

pozdrawiam,
M
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.12.2017 15:30

Mikeee napisał(a):Na Capo Testa też bardzo nam się podobało, a byliśmy wcześnie rano. Fajna ta skałka-krzyk :)

tony montana napisał(a):Santa Trinita di Saccargia

piękny kościółek 8) . Przypomina mi trochę San Michele de Murato na Korsyce

Czekam na nuraga. Ja widziałem dwa ale tylko z zewnątrz...

pozdrawiam,
M


Nurag Santu Antine, bardzo nam się podobał, zwiedzaliśmy go w temperaturze 43 stopni, czyli o jakieś 40 stopni więcej niż jest dziś na zewnątrz :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.12.2017 11:46

NURAG SANTU ANTINE

Z kościółka od Łaciatej krowy bardzo łatwo dostać się do naszego następnego celu tego bardzo fajnie zapowiadającego się dnia (potem pojedziemy do Bosy). Nieco ponad 20 km dobrej jakościowo drogi i jesteśmy przy obiekcie.
Obrazek

Sardynia jest jedynym miejscem na świecie, w którym występują te budowle, nuragi. Oczywiście podobne do nich, możemy znaleźć w róznych miejscach na świecie, ale klasyczne nuragi, tylko tutaj.
Wybrany przez nas Santu Antine, należy do najbardziej imponujących z tzw. Valle dei Nuraghi, jest jeden z obszarów o największej gęstości tych prehistorycznych budynków na Sardynii.
Płacimy 20 Euro w budynku po drugiej stronie ulicy, parkujemy darmowo niedaleko
Obrazek

Santu Antine stoi w centrum równiny Cabu Abbas , na terytorium Torralby, zbudowany został między środkową epoką brązu (XVI wiek), a epoką żelaza (IX wiek pne) 8O 8O 8O
Obrazek

Stoi tak oczywiście in the middle of nowhere. Nuragi są to nakryte kopułami wieże w kształcie stożków zbudowane z ociosanych kamieni ułożonych bez zaprawy; w środku znajdowało się jedno lub więcej pomieszczeń.
Obrazek

Po drodze ulokowany jest taki mini bunkro-nurag
Obrazek

Obrazek

Dziś na Sardynii podziwiać można jeszcze 7 tysięcy istniejących Nuraghów. 8O 8O
Obrazek

Jego centralna wieża ma 17 metrów wysokości i ma średnicę 15 metrów, pierwotnie składała się z trzech pięter
Obrazek

Obrazek

Przed bastionem znajdowało się 14 okrągłych chat, w których pomieszkiwali mieszkańcy okolicznej wsi
Obrazek

Rozmiar budowli lepiej oddaje to zdjęcie
Obrazek

Wchodzimy do środka
Obrazek

EAST TOWER
Obrazek

Obrazek

BOSKO tu jest
Obrazek

Hello
Obrazek

Nie zawali się??
Obrazek

Obrazek

Palenisko
Obrazek

Wnętrze jest spore, choć z zewnątrz na takie absolutnie nie wygląda
Obrazek

Kolejny korytarz
Obrazek

Obrazek

Idę na górę
Obrazek

albowiem okazało się, że można tam wejść
Obrazek

Okoliczny, spalony słońcem krajobraz (42 stopnie mamy!)
Obrazek

Wioska
Obrazek

W oddali budynek, w którym kupowaliśmy bilety (nikt ich nie sprawdzał)
Obrazek

O tam
Obrazek

CDN
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2017 19:01

tony montana napisał(a):Santu Antine

tony montana napisał(a):BOSKO tu jest

:cool:
Fajnie że się podobało. Wg mnie Antine jest najciekawszym z sardyńskich nuragów, tzn. z tych które widziałem, w Su Nuraxi wewnątrz nie byliśmy i jest to na pewno punkt obowiązkowy na ewentualny kolejny wyjazd na tę wysepkę.
To oświetlenie robi wrażenie i te symetryczne korytarze, kilka poziomów... jak dla mnie było to rewelacyjne miejsce :idea: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.12.2017 10:46

kulka53 napisał(a):Fajnie że się podobało. Wg mnie Antine jest najciekawszym z sardyńskich nuragów, tzn. z tych które widziałem, w Su Nuraxi wewnątrz nie byliśmy i jest to na pewno punkt obowiązkowy na ewentualny kolejny wyjazd na tę wysepkę.
To oświetlenie robi wrażenie i te symetryczne korytarze, kilka poziomów... jak dla mnie było to rewelacyjne miejsce :idea: .


Byliśmy w szoku, że wewnątrz naprawdę było trochę chodzenia - z zewnątrz obiekt nie wyglądał na tak spory

Trochę wstyd, że to był nasz jedyny nurag, ale byliśmy na Sardynii zdecydowanie za krótko i mielismy inne priorytety ;)

:papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.12.2017 14:29

Jedne z moich ulubionych klimatów...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.12.2017 19:44

Franz napisał(a):Jedne z moich ulubionych klimatów...

Pozdrawiam,
Wojtek


Skoro ulubionych to dorzucę kilka zdjęć jeszcze za chwilkę...
:boss:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.12.2017 19:57

To i ja czekam na ten dodatek....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.12.2017 20:00

Sklepienie nuraga Santu Antine
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak to wyglądało kiedyś
Obrazek

Obrazek

ŁOTEWA
Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.12.2017 20:00

piekara114 napisał(a):To i ja czekam na ten dodatek....


Proszę bardzo... skromny, bo skromny ale LUDZIE SĄ :)

pozdro :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20991
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 28.12.2017 20:24

tony montana napisał(a):
...ale LUDZIE SĄ


Są...są...oglądają, a nawet czytają relację na bieżąco... :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.12.2017 20:28

ajdadi napisał(a):Są...są...oglądają, a nawet czytają relację na bieżąco


... oczywista, oczywistość ... :wink: ... co prawda trochę pobłądziłem w tych skalnych labiryntach, ale już udało mi się wydostać na światło dzienne ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.12.2017 21:20

To skoro widzimy już światło dzienne wszyscy, to może pojedziemy dalej...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Morderczo upalny tydzień na Sardynii - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone