Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009
Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 28.06.2009 03:23

Tyle pięknych relacji na forum to i ja trochę powspominam.

Ale najpierw spis treści (parę zdjęć z tych miejsc na stronach ):

Paklenica 1, 2, 3
Zadar 1, 2
Vir 2
Szybenik 2, 3
Praga 3
Promajna 3, 4, 5
Dubrownik i Lokrum 3
Split 4, 5
Makarska 5


Pominę przebyte trasy, od czasu naszego pobytu trochę się zmieniło. Kiedy jechaliśmy po raz pierwszy tunele dopiero "się robiły", po dwóch latach jechaliśmy nimi...
Po raz pierwszy zawitaliśmy do Chorwacji w sierpniu 2006 r, zupełnie w ciemno, bez zbytniego przygotowania tylko z mapą i namiotem w bagażniku na wszelki wypadek. Zawitaliśmy w okolice Parku Narodowego Paklenica.
Stargrad Paklenica jak wyczytałam powstał na ruinach antycznego miasta Argyruntum. Jednak obecnie największą atrakcją są kaniony Velika i Mala Paklenica w paśmie górskim Velebit.
Kanion Velika Paklenica niedostępny dla mnie ze względów zdrowotnych, to prawdziwy raj dla osób uprawiających wspinaczkę górską.
Zdjęcie z netu

Obrazek
Dla mnie bardziej dostępna była Mala Paklenica, przynajmniej początek trasy
Obrazek
Obrazek
Jeśli ktoś lubi górskie wędrówki to jest co oglądać
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W Paklenicy góry łącza się z morzem więc jest też gdzie popływać.
Obrazek
miejsce znane z folderów biur turystycznych, plaża żwirowa obok gaj oliwny
Obrazek
Jednak ulubionym miejscem mojego synka była plaża przy samej drodze wybetonowana, bo można tam było skakać.
Tak na marginesie to własnie w Jadranie nauczył się dobrze pływć :D
Obrazek
jak widać nie było to wyłącznie nasze ulubione miejsce
A to tygryski lubią najbardziej
Obrazek
do zmierzchu...............
Obrazek

Obrazek[/b]
Ostatnio edytowano 11.09.2009 18:11 przez Kasia.K, łącznie edytowano 2 razy
mirass
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirass » 28.06.2009 07:27

czekam na cd :lol:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 28.06.2009 07:42

Ja również, świetne zdjęcia :papa:
Andrzej M
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 23.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej M » 28.06.2009 07:59

a już myślałem ( przeglądając kolejno fotki ) że będzie bez morza .
pzdr
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 28.06.2009 09:02

Dołączam się do czytelni :wink:
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 28.06.2009 09:04

Nie może zabraknąć i mnie w gronie "czytaczy"
Pozdrawiam. :D :D :D
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 28.06.2009 12:28

Kasiu widzę, że skusiłaś się pisać wspomnienia z pobytu w Cro :D
Świetnie, bo już masz we mnie stałą czytelniczkę.

Zdjęcia z Paklenicy, to miodzio - słodzio. Zastawiam się teraz, czy coś mnie ominęło?... Może też mogłabym pojechać? Piszesz, że jedna trasa jest bardzo łatwa i widać to na zdjęciach.... Ech oby do kolejnych wakacji. 8)

Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy.
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 28.06.2009 16:16

Witam wszystkich w mojej skromnej opowieści i dziękuję za wszystkie miłe słowa.
anjas myślę,że można spróbować podejść choć kawałek by poczuć tą potęgę gór, niestety nawet Mala Paklenica po jakimś czasie zamienia się w ścieżkę dla kozic. Park Narodowy na początku trasy ma nawet asfalt co widać na tym folderze
http://park-narodowy-paklenica.chorwackie.pl/
my chcieliśmy któregoś dnia wieczorem przejść się choć kawałek tym asfaltem, jednak pan przy wejściu powiedział że mamy założyć "duże" buty i przyjść jutro :cry: no niestety tak jakoś wyszło że już nie poszliśmy zresztą zabraliśmy tylko jakieś lekkie klapki a nie buty do chodzenia po górach. Trudno może innym razem :D
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 28.06.2009 16:29

Kasiu dzięki za odpowiedź. Może faktycznie, kiedyś pomyślę, by chociaż ten łatwy odcinek zobaczyć i przejść. :D
Tak to już jest, że zawsze za pierwszym razem nie wyjdzie nam to co sobie zaplanujemy. Następnym, to jesteśmy mądrzejsi i doświadczeni. :wink:
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 28.06.2009 17:24

Niebo zasnute chmurami, nici z plażowania choć woda o niebo cieplejsza od tej w Bałtyku więc postanowiliśmy wybrać się do Zadaru.
Historia Zadaru sięga IV w p.n.e istniała tu wówczas osada plemienia Liburnów, miasto nosiło wtedy nazwę Iadrea. Później znalazło się pod panowaniem rzymskim i właśnie za czasów Cezara i Augusta umocniono je otaczając murami obronnymi z basztami, powstało forum, świątynie, akwedukt. Po zniszczeniu Salony Zadar stał się centrum administracji bizantyjskiej w Dalmacji. Burzliwe były dzieje Zadaru znajdował się pod panowaniem Weneckim, Austriackim a nawet Włoskim dopiero w 1944 "powrócił" do Chorwacji.

Zadar przywitał nas deszczykiem i brakiem miejsc parkingowych, sporo się najeździliśmy żeby coś znaleźć...ale było warto.

Kopnena vrata z 1543r (brama lądowa) w czasach panowania Wenecjan najważniejsza brama z miastem łączył ją most zwodzony

Obrazek

Kapetanova kula- dawniej zdobił ją zbiornik z pięcioma otworami dostarczający miastu wody podczas ataków nieprzyjaciela
Obrazek
palmy i bugenwille- też chciałabym taki ogród :D
Obrazek

Katedra Sv. Stosje ( Św. Anastazji) z przełomu XII/XIII w.
Obrazek
wnętrze katedry
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ciekawi mnie z czego jest ten ołtarz, wygląda jak porcelanowy 8O w otoczeniu marmuru
Obrazek
fragmenty fresków
Obrazek
a tu może ktoś wie co to jest, nie mogłam nigdzie znaleźć ,przypuszczam tylko,że katedra zbudowana jest na jakiejś świątyni a to pozostałości:
Obrazek
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 28.06.2009 17:26

Ogród i katedra zaiste pięknie się prezentują. :)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 28.06.2009 18:01

Cieszę mnie fakt, że Twoimi oczami zobaczyłam środek katedry św. Anastazji. Jak pisałam w swojej relacji nie było mi to dane. :-(
Potwierdzam Twoje przypuszczenia. Chrześcijańskie świątynie powstały na ruinach antycznych świątyń, bądź też wykorzystywano materiał do ich budowy. Wybudowano tam świątynie Jupitera, Minerwy, Junony, ale z której świątyni czerpano materiał, by zbudować katedrę niestety nigdzie nie znalazłam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.06.2009 18:04

Kasiu, fajnie że zabrałaś się za wspomnienia :) 8)

Wnętrza Św. Anastazji jakie tu pokazałaś, są na forum mało spotykane... Nam (a konkretnie Zbynkowi) udało się w ubiegłym roku "przemycić" tylko jedną fotkę. Trafiliśmy na moment, kiedy pani pilnująca wnętrz bacznie zwaracała uwagę na to, czy ktoś nie łamie zakazu fotografowania. Ale i tak mieliśmy szczęście, że wogóle weszliśmy do środka - z tego co pamiętam, Jacek w swojej relacji opisywał, że im się nie udało...

Pozdrawiam serdecznie i dołaczam go grona oczekujących na kolejne odcinki :papa:
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 28.06.2009 18:33

Miałam pominąć te zdjęcia bo nie są dobrej jakości tak to jest kiedy się pstryka z ukrycia i bez lampy ale jak widać na jednym ze zdjęć powyżej inni się tym nie przejmowali :roll:
Skoro mieliśmy tyle szczęścia to pokażę jeszcze to:
organy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 28.06.2009 23:43

Kasiu, bez lampy i jeszcze bez statywu trudno zrobić wyraźne zdjęcie. Nie przejmuj się nieudanymi, uchwyciły chwilę, którą teraz nam pokazujesz.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone