Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 02.07.2009 14:46

Spacerując wąskimi uliczkami Szybenika można się natknąć na różne ciekawe rzeczy, choćby na taką grotę

Obrazek

na kościoły np.: św. Mikołaja

Obrazek

organy raczej niepozornie wyglądają ale podobno przepięknie grają i to co nad nimi warto pooglądać 8O

Obrazek
Obrazek
Obrazek

i wreszcie długo oczekiwana przeze mnie Katedra św. Jakuba (Katedrala sv. Jacova).
Nie bez przyczyny znalazła się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Budowano ją ponad sto lat (1431-1536) w całości z kamienia bez użycia innych materiałów, poza innymi walorami posiada unikatowe pokrycie dachu (są to wielkie kamienne płyty)
Jest tyle do oglądania.... 8O
na zewnątrz.....

Obrazek


i wewnątrz...
bardzo przepraszam za jakość tutaj pilnowali żeby nie pstrykać, no cóż znów złamałam zakaz :wink:

Obrazek

a tu lepiej mi wyszła pani siedząca w ławce przede mną niż ołtarz :?

Obrazek

jak widać kolumny wzmocnione

Obrazek

Te figury Lew i Ewa to pozostałości po romańskim kościele który stał wcześniej na miejscu katedry (Adama nie załapałam :? )

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i oczywiście wizytówka Szybenika: fryz zdobiący boczne absydy autorstwa Juraja Dalmatinaca przedstawiający 71 głów współczesnych artyście mieszczan wyrażających różne uczucia

Obrazek
Obrazek

Obrazek

na temat tych starych drzwi katedralnych była nawet kiedyś na forum zagadka fotograficzna

Obrazek

a to już widok katedry z nabrzeża

Obrazek
Ostatnio edytowano 03.07.2009 10:20 przez Kasia.K, łącznie edytowano 1 raz
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 02.07.2009 15:18

W Szybeniku nasz Radek miał małą przygodę, zmęczeni upałem i wędrówkami znaleźliśmy zaciszny skwerek z fontanną i ławeczkami, gdzie siedziało tylko kilkoro staruszków. Rozsiedliśmy się i my na ławeczce, a Radek bawił się przy fontannie. Chlapał sobie wodą ( nie w tych dziadków :wink: nie martwcie się) a że fontanna była wysoka musiał się podciągać i mocno przechylać żeby dotknąć wody, w pewnym momencie przechylił się za mocno i wpadł do fontanny głową w dół( niestety nie mam zdjęć bo ratowałam dziecko). Na szczęście nic się nie stało tylko ubranie było całe mokre. Ale przecież wszystko działo się w Chorwacji: tata dobrze wykręcił koszulkę i spodnie a słoneczko załatwiło resztę :D .
Ci wszyscy staruszkowie mieli niezły ubaw a Radek po wszystkim spoglądał na nich tak: :evil:


A to jeszcze plon tych "Szybenickich" spacerów

Widok na mury twierdzy

Obrazek

plac zabaw z widokiem :D

Obrazek

armata wzięta :D

Obrazek

I żegnamy piękny Szybenik

A to gdzieś po drodze niestety takich widoków jest jeszcze wiele i to nie tylko pojedynczych domów, trafiliśmy na całą wioskę wymarłą domy bez dachów i mieszkańców.... :cry: ślady historii.

Obrazek
Obrazek
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 02.07.2009 15:30

nic dodać nic ująć Kasiu :) Pozdrawiam gorąco ;)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.07.2009 18:48

W końcu czas pozwolił na nadrabianie forumowych zaległości. Miło się z Wami wędruje i plażuje. A przygoda z fontanną... przynajmniej macie już za sobą :wink: Ja tam jeszcze cały czas czekam kiedy moje maluchy postanowią się wykąpać :wink :D :D :D
pzdrawiam
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 02.07.2009 19:24

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za miłe słowa :D

"Nadejszła wielkopomna chwiła" czas się żegnać z piękną Chorwacją.

Ostatni zachód słońca...

Obrazek

ostatnia kąpiel w Adriatyku

Obrazek

pożegnanie z mieszkającym tam krabem

Obrazek

Pożegnanie z gospodarzami i w drogę...

Trochę nadrobiliśmy kilometrów żeby po "japońsku" obejrzeć Pragę

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Praga - kolejne miejsce które trzeba by obejrzeć raz jeszcze tak porządnie.

I jeszcze kilka słów o moich wrażeniach z Chorwacji:
- my jechaliśmy w ciemno, nie znaliśmy słowa po chorwacku a jak się okazało pani od której wynajmowalismy "apartaman" nie znała słowa w innym języku, ale najważniejsze, że liczby mówi się podobnie :wink: i istnieje język migowy :D więc nie ma problemów z komunikacją, tak w ogóle to pani była bardzo miła, a Radek zakolegował się z jej wnuczkiem (też na migi),
- chorwackie drogi są super i nie mówię tu wcale o autostradzie bo tą ograniczalismy do koniecznego minimum, świetne są drogi przez góry te z serpentynami, widoki...8O (pomijajać te wraki w dole :wink:i mój lęk wysokości i to że hamulce skończyły się nam w Poznaniu),
- chorwacka pizza jest wyśmienita,

A poza tym każdy ma swoje ulubione miejsca i czego innego oczekuje na wakacjach.

Dla tych którzy się zastanawiają jeżeli nie chcecie złapać cro bakcyla "nie jeźdźcie tą drogą" wybierzcie Egipt albo inne Seszele inaczej będziecie chcieli wracać zawsze, choćby dla takich widoków8O
(to zdjęcie powinno być pierwsze a będzie ostatnie)

Obrazek

W kolejnym odcinku "w poszukiwaniu Dubrownika"...
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 03.07.2009 10:07

2008 rok Promajna
Obrazek
A dzieci rosną... :D (komórkowe zdjęcie)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.07.2009 10:14

kasia34 napisał(a):...w pewnym momencie przechylił się za mocno i wpadł do fontanny głową w dół( niestety nie mam zdjęć bo ratowałam dziecko).


:lol:
Te organy w Mikołaju mają piękny dźwięk - siedziałem pewnego dnia i wyjść nie chciałem z próby
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 03.07.2009 10:18

JacYamaha napisał(a):
:lol:
Te organy w Mikołaju mają piękny dźwięk - siedziałem pewnego dnia i wyjść nie chciałem z próby

W takim razie zmieniam podpis :D nam nie dane było posłuchać :cry:
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 04.07.2009 14:24

Planowany wyjazd w 2007 roku nie doszedł do skutku, najpierw źle skończyło się zamiłowanie Radka do wchodzenia na drzewa, murki... pod koniec czerwca złamał rękę i to tak brzydko, że musiał mieć składaną operacyjnie( z wystającymi z ręki drutami taka podróż nie byłaby rozsądna), a potem na domiar złego autko odmówiło współpracy.
W 2008 również wisiał na włosku tym razem z mojego powodu (operacja serca w styczniu). Ale wyniki dobre, mostek "się trzyma" więc jedziemy. :D
Tym razem celem były okolice Makarskiej żeby można było pojechać do Dubrownika i Splitu.
Podróż przebiegła bez zakłóceń (tylko: 20 km od domu straszny huk w samochodzie, ja od razu cała spanikowana: koło? ale nie pękł termos pierwszy raz używany - nauczka nie kupować w promocji!), oczywiście Czechy przejechane w skupieniu (was też wkurzają te ich drogowskazy poukrywane za krzakami?),Austria, Słowenia jeszcze bez winietek i Chorwacja :D ! Oczywiście zjazd z autostrady, nie ma się czego obawiać drogi mają w świetnym stanie i dobrze poopisywane.
Magistrala zaprowadziła nas do Promajny, urocza miejscowość. Wtedy po 20 czerwca można było wybierać w kwaterach, my wzięliśmy blisko plaży u miłych młodych ludzi. Radek oczywiście zaraz zakolegował się z ich córeczkami :D .
Po krótkim odpoczynku, bardzo krótkim...

Przecież nie można się nie pomoczyć a woda cieplutka :D

Obrazek
Obrazek

widok na Biokowo

Obrazek

mały spacerek...

Obrazek

wieczorna kąpiel...

Obrazek

pierwszy zachód słońca...

Obrazek
Obrazek

Promajna nocą...

Obrazek
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 04.07.2009 14:34

:) miło się czyta i ogląda , czekam na c.d
jarop11
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarop11 » 04.07.2009 14:54

Super zdjęcia i relacja. :D
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 09.07.2009 00:02

Oj czekałam na ten Dubrownik czekałam dwa lata! :wink: Więc jedziemy, a daleka droga przed nami. Ale za to jaka piękna 8O :D

Obrazek

(niektóre z nich już pokazywałam ale...niech będzie jeszcze raz)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

nasze towarzystwo przez większą część trasy ...

Obrazek

po drugiej stronie mostu Dubrownik

Obrazek
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 09.07.2009 01:50

Nareszcie ten wyczekiwany, wymarzony Dubrownik! Perła Adriatyku!
I co? I znów poszukiwania miejsca na parkingu...(powiem szczerze w Zadarze i Szybeniku pikuś)
Kiedy znaleźliśmy w końcu miejsce okazało się że mamy kuny tylko w banknotach więc ruszyliśmy rozmienić i tu przykra niespodzianka...nikt nie chciał nam pomóc :cry: (pierwszy raz się spotkałam z czymś takim w Chorwacji, zawsze Chorwaci byli życzliwi i pomocni). Kiedy już obeszłam wszystkie sklepiki i kioski i nikt nie miał drobnych... wysłałam Radka po pocztówkę do sklepiku w którym byłam poprzednio no i drobne się znalazły :wink: .
Być może zbyt dużo oczekiwałam ale powiem szczerze rozczarowałam się, nie samym miastem tylko... atmosferą. Nie wiem jak to określić ale oczekiwałam tej "magii" jednak ja nie mogłam jej poczuć przeciskając się przez tłumy ludzi. 8O
Chciałabym kiedyś pozwiedzać to miasto na spokojnie ale to chyba marzenie nieosiągalne bo pewnie i zimą jest tłok.
O historii Dubrownika już chyba wszystko było powiedziane na forum, zaoszczędzę opisów... :wink:

To chyba najbardziej "fotogeniczna " :wink: palma

Obrazek

jednak nie umiemy strzelać :wink: :D

Obrazek
Obrazek

małe galeryjki w takich uroczych miejscach( a przed nimi tylu ludzi różnej narodowości, że trudno zrobić zdjęcie)

Obrazek
Obrazek

w porcie trafiliśmy na przewoźników oferujących wycieczki na Lokrum...skorzystaliśmy...

i jak dla mnie Dubrownik najpiękniej wygląda od strony morza
:D

Obrazek

wszyscy szukają cienia

Obrazek
Obrazek

to są widoki 8O

Obrazek
Obrazek

Lokrum blisko.

Obrazek

ogród botaniczny a w nim między innymi pięknie kwitnące kaktusy

Obrazek

moje ulubione zdjęcie "Rajski ogród" :D
(Zgadnijcie co Radek zabrał do plecaka? Oczywiście ręcznik i kąpielówki, ekwipunek niezbędny do zwiedzania zabytków:wink::D)

Obrazek

przydały się te kąpielówki
:D
Obrazek

Chciało by się tam spędzić więcej czasu ale pora na nas.
I w tym miejscu skończyły się akumlatorki w aparacie, ktoś
:oops: zapomniał naładować.
Przepraszam za jakość teraz będą "komórkowe" zdjęcia

Obrazek
Obrazek
Obrazek

mandarynki dojrzewają

Obrazek

Wielka studnia Onufrego (Velika Onofrijeva fontana 1438-1444)
(zdjęcie z Wikimedii)
Obrazek

Podobno jak ktoś się napije wody ze studni to wróci do Dubrownika a jak wypije ze wszystkich kranów to spełni się jego życzenie. Obeszłam wszystkie krany i nie powiem trochę wybrakowane ale spełniło się to moje życzenie
:D
jak widać wszyscy liczą na trochę szczęścia

Obrazek

Obrazek
Obrazek

jeszcze jedna fontanna

Obrazek

a takich widoków chyba nikt nie lubi :?

Obrazek

A na koniec naszej wizyty w Dubrowniku mandat za wycieraczką za przekroczenie czasu parkowania o 2 czy 3 minuty, 100 kun starczyłoby na dwie butelki rakiji :wink: :?
Tak więc jest to piękne miasto, ale... czegoś mi brakowało, być może odrobiny spokoju, miejsca na refleksje.
Ostatnio edytowano 19.07.2009 02:23 przez Kasia.K, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2009 07:24

Powiem szczerze, że oglądając zdjęcia nie widać tych tłumów.
Może to nie był dobry dzień na zwiedzanie a nie kwestia magii.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 09.07.2009 07:33

"Magię" Dubrownika chyba faktycznie trudno poczuć wśród tłumów ludzi, ale ta "magia" jest, przynajmniej dla mnie. Byłam tam w różnych porach roku i dnia też, tylko nocą jeszcze nie i uważam, że to magiczne miejsce ale....nie na głównym deptaku :) Dla mnie najwspanialsze są maleńkie boczne uliczki, gdzie toczy się normalne życie i leniwie włóczą się koty :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone