Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 09.07.2009 12:57

JacYamaha napisał(a):Powiem szczerze, że oglądając zdjęcia nie widać tych tłumów.
Może to nie był dobry dzień na zwiedzanie a nie kwestia magii.

Być może nie był to dobry dzień, a być może za dużo sobie wyobrażałam.
A tłumów nie widać, bo po pierwsze mam tych zdjęć niedużo(pozostałe nie zostały dopuszczone do publikacji ;)) i starałam się uchwycić trochę przestrzeni :wink: .
Ale i tak chciałabym jeszcze tam pojechać w jakiś chłodniejszy dzień, poza sezonem urlopowym, pospacerować tymi uliczkami i znaleźć tą magię.
yskyerka ja też wolę miejsca mało odwiedzane, kameralne i samotnie (z moimi chłopakami oczywiście), dlatego nie lubię zorganizowanych wycieczek gdzie wszystko trzeba robić "na gwizdek".

A poza tym pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim którzy wybierają się do Dubrownika żeby znaleźli tam magiczne miejsca. :D
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 14.07.2009 12:32

Nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda ale dołożę parę zdjęć z plaży w Promajny.
Jeśli ktoś ma małe dzieci to warto wziąć pod uwagę tą miejscowość woda czysta i jest płytko, żeby sobie poskakać trzeba się trochę oddalić.
Wieczorami spokojnie, dostępna rozrywka, to tylko piwko na plaży, spacery jakiś salon gier dla dzieciaków.
Pieniądze jest gdzie wymienić chlebek i inne produkty jest gdzie kupić więc jeśli nie planujecie beach party do rana to polecam. :D
Nie wiem jak tam jest z kwaterami w szczycie sezonu po 20 czerwca było pełno.
Obrazek
Obrazek

i te widoki na Biokowo

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 06.09.2020 02:14 przez Kasia.K, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.07.2009 13:35

kasia34 napisał(a):Nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda ale dołożę parę zdjęć z plaży w Promajnej...

Zagląda, zagląda :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 14.07.2009 13:44

Oczywiście, że ktoś zagląda :D


Mam jeszcze pytanko dot. pierwszego posta czyli Paklenicy: napisałaś, że dla Ciebie bardzoiej dostępny był wąwóz Mała Paklenica, dlaczego? Wydawało mi się, że wycieczką w Vielkiej jest prostsza i trasa lepiej przygotowana?
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 15.07.2009 11:42

JoannaG napisał(a):Oczywiście, że ktoś zagląda :D


Mam jeszcze pytanko dot. pierwszego posta czyli Paklenicy: napisałaś, że dla Ciebie bardzoiej dostępny był wąwóz Mała Paklenica, dlaczego? Wydawało mi się, że wycieczką w Vielkiej jest prostsza i trasa lepiej przygotowana?

Jak zobaczyłam te zdjęcia z folderów te wielkie wąwozy i ludzi wspinających się po skałkach pomyślałam, że to nie do mnie :? ale faktycznie tam jest droga utwardzona (byłam pewna, że tylko na początku) a poza tym pan na bramce nie chciał nas wpuścić w klapkach tak więc Wielkiej nie widziałam, a po Małej sobie spacerowaliśmy kilkakrotnie i nie było zbyt trudno , przynajmniej na początku trasy (dalej ze względu na moje problemy sercowe i tak się nie pchałam).
To takie moje bardzo subiektywne zdanie i okoliczności sprawiły, że Mala Paklenica była dla mnie dostępna a Velika nie. :D
Pozdrawiam serdecznie. :D
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 15.07.2009 17:09

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź :)
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 17.07.2009 19:53

Trochę zamotałam z tą Paklenicą jeśli kogoś wprowadziłam w błąd to bardzo przepraszam nie miałam takiego zamiaru.

Split
Nie można było nie zobaczyć pałacu Dioklecjana, który był budowany od 295-305 roku.
Mnie nie mniej niż sam pałac interesowało jak się mieszka "w pałacu" w końcu pałacowe korytarze zamieniono na ulice a w miejscu komnat stanęły domy.
Ale najpierw droga do Splitu
Obrazek
Obrazek

trochę byliśmy zdziwieni tym widokiem, tak pusto 8O czy na pewno idziemy w dobrym kierunku :wink:

Obrazek

jednak w dobrym :D
promenada
Obrazek

już widać fragmenty pałacu

Obrazek
Obrazek

makieta Splitu i oczywiście tu już pusto nie jest (zawsze ktoś się w kadr wplącze :wink: )
Obrazek
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 17.07.2009 20:11

Witaj Kasiu!!!
Dawno mnie tu nie było, ale nadrabiam już zaległości. czytam i oglądam piękne fotki.
Split oczywiście mnie zauroczył i powróciły piękne wspomnienia.
Mam nadzieję, że jeszcze dorzucisz zdjątka. :) Czekam na ciąg dalszy....
Pozdrawiam.
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 17.07.2009 20:44

A to chyba najważniejsze miejsce.
Na wprost Westybul czyli główne wejście do cesarskich apartamentów.

Obrazek
Obrazek

Egipski Sfinks z czarnego granitu który ma 3,5 tys. lat (gdzieś czytałam,że to tylko kopia)

Obrazek

Wejście do katedry Świętego Duje (Katedrala Svetoga Dujma) pierwszego męczennika prześladowanego właśnie na rozkaz Dioklecjana.
Katedra znajduje się na miejscu dawnego mauzoleum cesarza.

Obrazek

kolumny otaczające katedrę

Obrazek
Obrazek

Dzwonnica katedry

Obrazek

wszędzie trwały prace konserwatorskie

Obrazek

wejście do katedry (piękna niemalże koronkowa robota)
Obrazek

We wnętrzu katedry jest zakaz robienia zdjęć ale udało mi się pstryknąć kilka. Niestety nie są zbyt ładne bo bez lampy i statywu.(Podobno to właśnie naświetlanie szkodzi zabytkom a ja nie chciałam szkodzić).

Kopuła katedry kiedyś przyozdobiona piękną mozaiką.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

o proszę człowiek się namęczy, ustawi żeby było widać jak najwięcej jeszcze się rozgląda na boki czy go nie przegonią a tu właduje sie jakaś babcia w kapeluszu :lol:

Obrazek

Najważniejszej dla mnie rzeczy, klęcznika na którym modlił się Jan Paweł II nie udało mi się sfotografować. Ale chyba każdy zwiedzający katedrę chce choć przez chwilę pomodlić się w tym miejscu.
W skarbcu katedry można zobaczyć piękne złote i srebrne naczynia liturgiczne (niestety tam nie udało mi się nic pstryknąć).
Ostatnio edytowano 19.07.2009 05:09 przez Kasia.K, łącznie edytowano 1 raz
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 17.07.2009 20:48

Cieszę się anjas że jesteś, ja też jestem zachwycona Splitem i jeśli okoliczności pozwolą na pewno tam wrócę.
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 18.07.2009 12:31

Jeszcze katedra z zewnątrz

Obrazek

wieża z innej strony

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie mogłam się powstrzymać :oops: wszechobecne bugenwille

Obrazek

i palmy w otoczeniu antyku :D

Obrazek
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 18.07.2009 12:49

Jak to miło popatrzeć na znajome miejsca innymi oczami. :o
Niby znane mi miejsca....a jednak...

Pięknie Pałac prezentuje się na Twoich zdjęciach!
:)
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 19.07.2009 01:55

Niedaleko pomnika Grura Ninskiego jest taki przyjemny park. W ten upalny dzień przyjemnie było posiedzieć na ławeczce pod drzewami. Siedzieliśmy sobie jedząc lody i popijając Oranginę, ja i Radek urządziliśmy sobie małą sesję zdjęciową. Ujrzeliśmy taki oto widok: najpierw pędził pan z wstążeczkami na kijku a za nim grupka (dość spora), nie słyszeliśmy o czym rozmawiają. Zwróciliśmy uwagę kiedy pan przewodnik odezwał się po polsku: ...kto pomyślał życzenie proszę za mną...
:? takie życzenie na komendę :wink: nie zdąży się wybrać :lol:
I dlatego właśnie nie lubię zorganizowanych wycieczek.
Grupa z przewodnikiem popędziła dalej(dosłownie popędziła, musieli mieć bardzo napięty plan dnia) a my odpoczywaliśmy i pstrykaliśmy.

Obrazek

Fontanna tym razem bez przygód :wink:

Obrazek

czy woda jest mokra :D

Obrazek

Z dzwonnicą w tle

Obrazek

tradycyjnie :wink:

Obrazek


Pomnik Grgura Ninskiego w X w biskupa Ninu, to on wprowadził język narodowy podczas odprawiania nabożeństw.
Podobno jeżeli się pogładzi paluch to spełnią się najskrytsze marzenia.
Radek próbował na nim usiąść dla wzmocnienia efektu ale rozgrzany słońcem palec oparzył go :lol: pozostał więc zalecany w przewodnikach sposób :wink:

Obrazek

wypolerowany jest ten palec tysiącami rąk :D

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.07.2009 05:13 przez Kasia.K, łącznie edytowano 2 razy
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 19.07.2009 02:27

majeczka napisał(a):Ja również, świetne zdjęcia :papa:

A czemu ten Pan na molo ma obcięta głowę?
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 19.07.2009 03:15

Wieża widoczna na jednym z poprzednich zdjęć jest dzwonnicą z XI w pozostałą po kościele św. Eufemii zniszczonym w pożarze a 1877r.

Obrazek

a to pozostałości po tej świątyni, za szybą znajduje się gotycka kaplica św. Arnira z 1445r jest to dzieło Juraja Dalmatinca

Obrazek

niestety na moim zdjęciu nie widać dobrze tej kaplicy (może ktoś ma lepsze?)

Obrazek

Złota brama (Zlatna Vrata)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 19.07.2009 05:15 przez Kasia.K, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Moja Chorwacja czyli trochę wspomnień ( 2006,2008) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone