Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Między morzem a górami: Czerwcówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 03.11.2011 01:01

Wiedziałam, że zdążysz przed 24-tą! :lol: Dlatego czekałam :lol:

Kapitalne te ostatnie zdjęcia - jak fotki z samolotu wyglądają 8)

Zapowiada się ciekawy dzien :D

Pozdrawiam!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.11.2011 08:28

Całkiem wysoko wjechałeś na ten nocleg :wink: , nie sądzę byś był aż tak wybredny w wyborze odpowiedniego miejsca, raczej miałeś w tym zapewne ukryty cel :roll: , albo przebywanie tak długo na poziomie "zero" było już zbyt nużące :lol:

Jechaliśmy tamtędy... pamiętam te murki w dolinie. Zawratnica fajnie stamtąd wygląda, szkoda, że nie podeszliśmy sobie nigdzie, ale naszym celem wtedy była Svilaja więc trochę się nam spieszyło. Jakbym wiedział, że złapie nas na niej popołudniowa burza, zapewne korzystając z pięknej pogody nad Velebitem gdzieś byśmy się tam wybrali...

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 13:09

Joanka23 napisał(a):Wiedziałam, że zdążysz przed 24-tą! :lol: Dlatego czekałam :lol:

Dziękuję za cierpliwość. :)

Joanka23 napisał(a):Kapitalne te ostatnie zdjęcia - jak fotki z samolotu wyglądają 8)

Warunki podobne. I podobnie, jak w przypadku fotek z samolotu, sprawiają problem przy obróbce.

Joanka23 napisał(a):Zapowiada się ciekawy dzien :D

Tako samo jak poprzedni - između mora i planine.
Tyle, że tym razem pogoda piękna już od rana. 8)

kulka53 napisał(a):Całkiem wysoko wjechałeś na ten nocleg :wink: , nie sądzę byś był aż tak wybredny w wyborze odpowiedniego miejsca, raczej miałeś w tym zapewne ukryty cel :roll: , albo przebywanie tak długo na poziomie "zero" było już zbyt nużące :lol:

Ukrytym celem zwykle bywa oszczędzanie czasu, który zamiast na przejazdy, można przeznaczyć na rozkosze. ;)

kulka53 napisał(a):Jechaliśmy tamtędy... pamiętam te murki w dolinie. Zawratnica fajnie stamtąd wygląda, szkoda, że nie podeszliśmy sobie nigdzie

Zwłaszcza, że to pół godziny od drogi.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.11.2011 13:49

Franz napisał(a):Z...urozmaicona linia brzegowa stałego lądu z wyraźnie zaznaczoną zatoką Krivaca i głęboko, niczym fiord wciętą, Zavratnicą.


Zavratnica widoczna prawie jak w google maps. :!:
Jeden z tegorocznych pomysłów to była wycieczka z Alana na Gołego Vrha.
Niestety niezrealizowana.
Wygląda na to, że na Goli Vrh jednak, w tym roku, dotrę :!: :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 21:22

longtom napisał(a):Zavratnica widoczna prawie jak w google maps. :!:

Tego dnia jeszcze Zavratnica odegra poważniejszą rolę. 8)

longtom napisał(a):Jeden z tegorocznych pomysłów to była wycieczka z Alana na Gołego Vrha.
Niestety niezrealizowana.
Wygląda na to, że na Goli Vrh jednak, w tym roku, dotrę :!: :D

Dla mnie Goli vrh byłby zbyt ambitnym zadaniem. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2011 19:11

Przez dłuższą chwilę sycę wzrok widokami postrzępionego wybrzeża, po czym kieruję spojrzenie na najbliższe otoczenie. Łagodniejsze już tu wyżej zbocza, lekko pofalowane, z mnóstwem kamiennych wysepek i licznymi kępami gęstych krzewów o nieco czerwonawym odcieniu. Tu i ówdzie niewielkie płaty śniegu, głównie w płytkich nieckach - pozostałości po niedawnej zimie. Pójść od razu w kierunku szczytu? Czy może jeszcze powałęsać się po zachodnich stokach? Nie wiem, czy ze szczytu będzie widoczna linia brzegowa - ach, pójdę w kierunku widocznego trabanta, znajdującego się w opadającym na zachód krótkim grzbiecie. Dzięki temu wciąż towarzyszą mi widoki leżącego ponad półtora kilometra niżej wybrzeża. Niesamowicie wygląda stąd zatoka Krivaca, na innych mapach pod nazwą Stinaca od leżącej nad nią miejscowości. Jej dwa wcięte w ląd zakola z zabudowaniami powyżej - chociaż może "zakole", to niewłaściwe słowo w przypadku ostro wrzynających się w ląd morskich rogów - wszystko w niebieskim, atmosferycznym przekłamaniu, mocno kontrastującym z pełnymi żywych barw, znacznie, znacznie bliższymi krzewami. W kierunku północno-zachodnim przymglone wyspy Goli otok oraz słabo już widoczny Sveti Grgur; nawet daje się od biedy rozróżnić jeszcze dalej leżący Prvic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2011 19:12

Docieram do zachodniego trabanta i skręcam w prawo. Mam teraz morze za plecami i poświęcam więcej uwagi bliskim krajobrazom, gdzie z zielonych zboczy wyrastają skalne czuby. Najwyższy z nich to Rozanski vrh - podobno od drugiej strony dałoby się na niego wejść. Nie jest on jednak dla mnie aż taki atrakcyjny, bym poważnie rozważał jego zdobycie. Po niezbyt długiej chwili docieram na łagodnie zaokrąglony szczyt. To mój pierwszy cel dzisiejszego dnia - Alancic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 16.11.2011 00:52

Franz napisał(a):Tako samo jak poprzedni - između mora i planine.


No niby tak samo a jednak za każdym razem inaczej 8)

Świetnie wygląda to wybrzeże widziane "z lotu ptaka"! :D

Pozdrawiam!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.11.2011 12:43

Joanka23 napisał(a):Świetnie wygląda to wybrzeże widziane "z lotu ptaka"! :D

To takie oprogramowanie: Franz-Earth. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.11.2011 14:54

Franz napisał(a):To takie oprogramowanie: Franz-Earth. ;)

.... widzę, że sporo wersji wyszło ostatnio ... :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.11.2011 15:27

Franz napisał(a):To takie oprogramowanie: Franz-Earth. ;)


No popatrz !!! ... :roll: ... masz podobne jak ja ! ;) :lol:

Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.11.2011 15:50

Franz napisał(a):... trabanta,...


Poza autem to jeszcze to słowo w znaczeniu "księżyc" słyszałem. 8O
Tu zapewne o jakąś kulminację, nie będącą szczytem głównym, chodzi :?: :D
pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.11.2011 16:18

longtom napisał(a):
Franz napisał(a):... trabanta,...


Poza autem to jeszcze to słowo w znaczeniu "księżyc" słyszałem. 8O
Tu zapewne o jakąś kulminację, nie będącą szczytem głównym, chodzi :?: :D
pzdr :wink:

Trabant/drabant/zausznik to rodzaj straży przybocznej, strażnika wyższego oficera, więc stawiam, że,
w tym przypadku, Wojtek ma na myśli jakąś formację skalną "strzegącą" wejścia z lewej lub prawej strony
na główny cel wyprawy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.11.2011 22:37

Crayfish napisał(a): .... widzę, że sporo wersji wyszło ostatnio ... :wink:

mariusz-w napisał(a):No popatrz !!! ... :roll: ... masz podobne jak ja ! ;) :lol:

Z dobrych wzorców należy korzystać. ;)

weldon napisał(a):
longtom napisał(a):Poza autem to jeszcze to słowo w znaczeniu "księżyc" słyszałem. 8O
Tu zapewne o jakąś kulminację, nie będącą szczytem głównym, chodzi :?: :D
pzdr :wink:

Trabant/drabant/zausznik to rodzaj straży przybocznej, strażnika wyższego oficera, więc stawiam, że,
w tym przypadku, Wojtek ma na myśli jakąś formację skalną "strzegącą" wejścia z lewej lub prawej strony
na główny cel wyprawy.

No, tak. Posługuję się żargonem górskim, nie zawsze pamiętając, że niektóre słowa mogą nie funkcjonować poza środowiskiem. :lol:

Trabant - kulminacja nie będąca najwyższym wierzchołkiem masywu i nie posiadająca osobnej nazwy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.11.2011 20:07

Widok w stronę morza jest stąd już nieco ograniczony. Widać wprawdzie jeszcze niektóre wyspy - najbardziej wyróżnia się Rab - ale łagodny grzbiet, którym dotarłem na wierzchołek, przesłania spory fragment cieśniny Velebickiej, zaś lekka mgiełka utrudnia rozróżnienie wystających ponad taflę wody, nieco dalej leżących wzniesień morskiej części Velebitu. Znacznie wyraźniej prezentuje się masyw lądowy, zwłaszcza w kierunku północnym. Na pierwszym planie zielone i łagodnie nachylone grzbiety i szczyty po prawej ręce, podczas gdy bardziej w lewo uwidacznia się skalisty charakter tych gór, natomiast horyzont pomiędzy nimi zamykają dalej leżące Rożanski Kukovi. Przypomina mi się nasza karkołomna chwilami trasa sprzed dwóch lat, kiedy je przemierzaliśmy Tatkowymi szlakami. Spoglądam w kierunku wschodnim, gdzie ponad zalesione grzbiety wybija się skalisty masyw. O tej porze dnia jeszcze mam go zanadto pod słońce, ale i tak posyłam mu ciekawe spojrzenia - to Veliki Kozjak. Intrygował mnie swoją dumną sylwetką już podczas poprzedniej wizyty, kiedy mieliśmy go na wyciągnięcie ręki. Ech, Kozaku, może tym razem zawrzemy bliższą znajomość?..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Między morzem a górami: Czerwcówka 2023 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone