Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kuchnia chorwacka

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 26.01.2005 12:10

Volumenku,
jak większość kobiet jestem lepsza w teorii kuchennej niż w praktyce :), bo to mężczyźni z kucharzenia uczynili sztuke!
Ja osobiście nie gotowałam nigdy sarmy (w Polsce). Czasem asystuje mojej teściowej jako podkuchenna :)
Pozostałe ingrediencje w przepisie wydają mi się jak najbardziej ok, tylko zafrapowal mnie ten sos pomidorowy, więc dopytałam.
Ale zgadzam się absolutnie z tym, ze są regionalne, rodzinne, domowe, a nawet osobnicze mutacje różnych przepisów i wszystko dobre co smakuje Autorowi oraz gościom! Żałuję, ze zlot w Borach Tucholskich jest wiosną, bo może gar sarmy byłby wyśmienitym przerywnikiem do travaricy :)
Amelka
bazyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1194
Dołączył(a): 04.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl » 26.01.2005 17:48

Amelka , jedną z moich zalet jest lubość zabawiania się w kuchni :lol: ponoć całkiem nieźle i smacznie mi to wychodzi , więc polecam się :wink:
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 26.01.2005 20:01

W sobotę trafiłem małe ośmiorniczki (całe) w sosie czosnkowym, Zrobiłem sobie z nich sałatkę ! Rewelka ! Brakowało mi tylko rukoli!
Pozdrawiam :lol:
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.01.2005 22:19

Jurek napisał(a):W sobotę trafiłem małe ośmiorniczki (całe) w sosie czosnkowym, Zrobiłem sobie z nich sałatkę ! Rewelka ! Brakowało mi tylko rukoli!
Pozdrawiam :lol:

Jureczku, poproszę o przepis, bo też takie ośmiorniczki czekają w lodówce. A w niedzielę Bazyl przyjeżdża, trzaby ugościć...
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 26.01.2005 22:28

Ja ...z pewną nieśmiałością...wśród takich koneserów... :oops:
Spróbujcie krewetek ( do nabycia w tych wszystkich mega-, super- marketach - ale nie koktajlowe!! bo to drobnica) w ciescie nalesnikowym, smazonych w głębokim oleju.Pychota!!
A z kalmarów proponuję flaczki...wszystko tak jak z naszymi wołowymi, z "książkami". Paluszki lizać!!
Dobar tek! :D
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.01.2005 22:35

jolek napisał(a):Ja ...z pewną nieśmiałością...wśród takich koneserów... :oops:
Spróbujcie krewetek ( do nabycia w tych wszystkich mega-, super- marketach - ale nie koktajlowe!! bo to drobnica) w ciescie nalesnikowym, smazonych w głębokim oleju.Pychota!!
A z kalmarów proponuję flaczki...wszystko tak jak z naszymi wołowymi, z "książkami". Paluszki lizać!!
Dobar tek! :D


Flaczki z kalmarów jadałem... początkiem lat osiemdziesiątych. Był taki czas, że w sklepach rybnych, przynajmniej w Jaworznie, gdzie wtedy mieszkałem, bywały tylko kalmary. Wielkie, mrożone. Roboty przy tym było sporo, pamiętam, że niezbyt to pachniało, ale efekt był smakowity.
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 26.01.2005 23:22

Jezuu znowu temat kulinarny :lol: :lol: :lol: ledwo żyję ! tak sie obśliniłem a zjadłem przed chwilą jajecznicę na boczku! krewetki w cieście naleśnikowym, mniam :D
a zauważyliście może w sklepach nowość? : pomidory suszone na słońcu w zalewie oliwnej ? super sprawa - jadłem to w jakiejś knajpie w sosie od mięsa i smakowało mi , ale nawet samo ze słoika jest smaczne
s3
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 26.01.2005 23:26

aha Jurek :D
a gdzie Ty "trafiłeś" te ośmiorniczki od razu w sosie czosnkowym ? też bym se trafił ....
s3[/quote]
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.01.2005 23:36

saturn3 napisał(a):aha Jurek :D
a gdzie Ty "trafiłeś" te ośmiorniczki od razu w sosie czosnkowym ? też bym se trafił ....
s3
[/quote]
Ja kupiłem w sklepie obok firmy, zwykły osiedlowy. 5,99 za puszkę.
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 26.01.2005 23:38

i one tak od razu w tym sosie czosnkowym ?
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.01.2005 23:40

saturn3 napisał(a):i one tak od razu w tym sosie czosnkowym ?

No... były jeszcze w innym, ale nie pamiętam. Jutro urlop, bo Oświęcim miastem zamkniętym, ale w piatek sprawdzę. Jak chcesz to Ci kupie i wyślę.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 26.01.2005 23:43

A ja proszę Państwa wspominam jeden z wieczorów w Dalmacji. Gospodarze zorganizowali grill. Jagnięcina z oliwa, szkolka, czyli małże, oraz mielone pikantne mieso w kształcie walca. Do tego wino z mineralna jemne. rakija ich pomidory i słodka cebula. Wszystko zgrilowane na drzewie oliwkowym, które wygladało jak żar z wegla drzewnego. Jako obywatel Polski doniosłem staropolskim zwyczajem boczek wedzony surowy, kiełbasę jałowcową, żubrówkę, sok jabłkowy, flaki. Wszystko im smakowało oprócz flaków zamojskich, nie wiedzieli co to jest, i jak to można wogóle jeść. Pozostałe artykuły jedli ze smakiem, a żubrówkę wypili z sokiem co też było po nich widać (nie dotyczyło nacji polskiej). W dowód wdzięczności zaprosili nas na wino do ich rodziców w góry. Na drugi dzień pojechałem z kolegą i córką. Mieli tam 5 dużych bek wina, migdały, i nektarynki. Zapewne państwo domyślają się , że moim lanosem wracaliśmy z gór dość wolno i póżno w nocy ze śpiewem na ustach 9śpiewaliśmu głośno i po chorwacko-polsku). Prowadziła auto córka, nawet go nie uszkodziła nie mówiąc już o wpadnieciu do przepaści. No cóż było miło i sielankowo i głowa nie bolała. Pozdrawiam państwa serdecznie i życzę udanych konwersacji chorwacko polskich w lato 2005.
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 27.01.2005 14:52

saturn3 napisał(a):
i one tak od razu w tym sosie czosnkowym ?

No... były jeszcze w innym, ale nie pamiętam. Jutro urlop, bo Oświęcim miastem zamkniętym, ale w piatek sprawdzę. Jak chcesz to Ci kupie i wyślę.

dzięki Robek, polecę dzisiaj po południu do mojego przydomowego sklepu i poszperam , mój sklep jest dość duży .......
Tak w ogóle ostatnio mam melodię na sery. Kupuję ich co niemiara.
A na ośniorniczki to mam ochotę najbardziej na takie prosto z frytkownicy !
Pozdrawiam Jarek
saturn3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 636
Dołączył(a): 02.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) saturn3 » 27.01.2005 14:56

Jagnięcina z oliwa, szkolka, czyli małże, oraz mielone pikantne mieso w kształcie walca. Do tego wino z mineralna jemne. rakija ich pomidory i słodka cebula. Wszystko zgrilowane na drzewie oliwkowym, które wygladało jak żar z wegla drzewnego. Jako obywatel Polski doniosłem staropolskim zwyczajem boczek wedzony surowy, kiełbasę jałowcową, żubrówkę, sok jabłkowy, flaki. Wszystko im smakowało


Matko !!! i wszystko to żeście zeżarli na 1 raz???!!!!
8O :D :D :D
pozdr s3
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 27.01.2005 18:13

Witam Robercie !

Ośmiorniczki, pomidorki, seler naciowy, parę oliwek i trochę sera feta.
A ośmiorniczki pychota!!

Pozdrawiam i smacznego !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kuchnia chorwacka - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone