Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyjazd..

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 06.01.2017 23:03

te kiero napisał(a):
gusia-s napisał(a):
te kiero napisał(a):... Jest wiele odnóg z głównej drogi, wjeżdżamy tylko w dosłownie trzy, które wystarczają by stwierdzić, że Kamjenak trzeba zwiedzić kiedyś dokładnie i to na piechotę...

Kamenjak ma fajne trasy rowerowe ale na piechotę to chyba ciężko go obejść tym bardziej w upał. Długość prawie 10 km i szerokość 1,5 km, zatoczek jest bez liku więc jednego dnia raczej nie da rady trafić do wszystkich tym bardziej, że szlak nie wiedzie tuż przy brzegu morza a teren nie jest płaski

właśnie zastanawiam sie w jaki sposób go explorować, był nawet pomysł dookoła pontonem, ale prądy i wiatr mogą być gdzieniegdzie za mocne, może rowery, ale bardziej jestem skłonny do wypisania tylko kilku miejsc i zdobycia ich pieszo

Pontonem tylko z silnikiem, na wiosłach bez szans. Kajak lepiej idzie niż ponton a i tak nie było łatwo, udało się zrobić tylko wschodnią stronę. Sam koniec przylądka nie jest zalecany dla kajakarzy ... silne prądy mniej więcej w tym obszarze.
Bez tytułu.jpg

Rowery sprawdzą się o wiele lepiej - trasy rowerowe, rowerzyści i piesi mają wstęp za free.

te kiero napisał(a): ... Kamjenak zrobił na nas bardzo dobre wrażenie i był to dobry typ na Kryształową, bez wątpienia chcielibyśmy tu wrócić, nawet z noclegiem w samochodzie (nie wiem czy można na noc zostać?). Ewentualnie za miejsce noclegowe weźmiemy jakiś app. w Premanturze i parę razy odwiedzimy Kamjenak na piechotę...
Na terenie parku w sezonie można przebywać w godz. 7 - 22 i wiem, że tego pilnowano. Info Bez auta rzecz jasna da się zaszyć bo nie ma możliwości sprawdzenia każdego krzaczka ale szlaki, którymi poruszają się auta są sprawdzane.
Jeśli myślicie o spaniu w aucie to poza obszarem chronionym, np. jak najbliżej drugiego wjazdu na teren parku gdzieś w tej okolicy szukać dogodnego zjazdu w lasek.

W 2015 r. wjazdówki na teren Kamenjaka kupowało się w centrum Premantury, nie można ich było nabyć w budkach przy szlabanie wjazdowym, czy coś się zmieniło w tej kwestii :?:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.01.2017 23:15

gusia-s napisał(a):W 2015 r. wjazdówki na teren Kamenjaka kupowało się w centrum Premantury, nie można ich było nabyć w budkach przy szlabanie wjazdowym, czy coś się zmieniło w tej kwestii :?:


są i budki i szlabany, przy podjeździe automat sczytuje nr rej samochodu i płaci się "ludzikowi"

w tej okolicy co dałaś linka pasuje nam app., mam jeden już namierzony i wcale nie drogi
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2017 10:01

Co jeszcze przed nami:

Groznjan ~x3cz
Umag
Wenecja ~x4cz
Kanal ob Soci - przejazdem
wąwóz Tolmin ~x2cz
Alpy Julijskie - przejazd na pograniczu Slo-I-A
Jeziora Fusine
wąwóz Vintgar ~x2cz
camping Danica
Blejski Zamek
wodospad Savica i Bohinjsko jezioro
Hallstatt - przejazdem

Do zoba :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 07.01.2017 16:59

gusia-s napisał(a):To mogły być moje opinie w relacji z Istri w pocie czoła ;) i je nadal podtrzymuje i już tłumaczę dlaczego tak go odebrałam :) choć chyba nie pisałam, że nic ciekawego a raczej, że nas rozczarował .


Jeżeli @te kiero sugerował się Twoją opinią...dzięki za wyjaśnienie... :) jednak się dowiedziałem :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2017 18:01

ajdadi napisał(a):
gusia-s napisał(a):To mogły być moje opinie w relacji z Istri w pocie czoła ;) i je nadal podtrzymuje i już tłumaczę dlaczego tak go odebrałam :) choć chyba nie pisałam, że nic ciekawego a raczej, że nas rozczarował .


Jeżeli @te kiero sugerował się Twoją opinią...dzięki za wyjaśnienie... :) jednak się dowiedziałem :papa:

@gusia przeczytałem jeszcze raz Twoją relację (piękne zdjęcia :!: ), to nie Twoją opinię przytoczyłem, nie pamiętam Kto to był, mniejsza z tym, odczucia każdego są inne, nam się podoba jeszcze zachowana dzicz, no i trafiliśmy na już mniej ludzi, to na plus
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1382
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 07.01.2017 18:52

Dziękuję za namiary na relację. Nadrobiłem wszystko i czekam na resztę zwłaszcza część Słoweńską (Wąwóz Vintgar) :D .

Parę słów o miejscach, w których byliśmy.

Jaskinia w Postojnej.
Faktycznie turystów sporo ale grupy są duże. My do jaskini weszliśmy z marszu. Dojazd do naszej kwatery w Postojnej poszedł nam wyjątkowo sprawnie. Postanowliśmy więc podjechać pod jaskinię by zobaczyć co i jak i ewentualnie kupić bilety na następny dzień. Okazało się, że są bilety jeszcze na ostatnie wieczorne wejścia więc się zdecydowaliśmy. Wejścia są w grupach językowych lub w grupie z audiobookami. Ponieważ nie było grupy w języku polskim ;) wybraliśmy grupę z audiobookami. Za wyjątkiem nas i rodziny z Czech byli w niej sami Japończycy :D Przewodniczka w zasadzie nic nie mówiąc podświetlała latarką na trasie kolejne numerki do włączenia na audiobooku a następnie omawiane atrakcje. Jaskinia rewelacyjna. Płatny audiobook w profesjonalnej, świetnej wersji w języku polskim. Jest coś dla dorosłych i dzieci. Tu jedna techniczna uwaga warto zabrać swoje słuchawki. Japończycy mieli i podpieli je do audiobooków a my i Czesi chodziliśmy z audiobookami przy uchu.
Przed wizytą w Postojnej czytałem, że nie wolno tam robić zdjęć i w ten sposób lustrzanka została w samochodzie. Zresztą mieliśmy tylko zbadać teren :D . Okazało się, że można robić zdjęcia bez flesza. Japończycy oczywiście fotografowali wszystko co się da :)

Predjamski Grad.
Bliśmy rano. Parking faktycznie mały, stał na nim jeden samochód. Po powrocie stało kilka ale i tak były wolne miejsca.
Bilety mieliśmy kupione w pakiecie na jaskinię i zamek (jest taniej). Na miejscu okazało się że w zamku za adiobooki nie płaci się ale ... nie należą się one do biletów dla dzieci. Dziwna sprawa bo w audiobooku roi się od legend i opowiadań związanych z tym miejscem dla najmłodszych. W każdym bądź razie nasz syn słuchał ich z zapartym tchem. W samym zamku faktycznie nie ma za wiele zabytków czy sprzętów do zobaczenia. Jednak sam w sobie jest fajny. Ciekawe połączenia skały z murem no i ciekawy audiobook - pewnie bez niego atrakcyjność zwiedzania mocno spada. Najwyższą "kondygnację" stanowi jaskinia z studnią, która miała być ostatnią linią obrony.

Co do Rovnij i Puli mamy te same odczucia. Rovnij świeny. Mieliśmy okazję być przy zapadającym zmroku. Oświetlenie jeszcze dodaje mu uroku. W Puli zabytki gubią się w otoczeniu współczesnych budynków. Nie ma tego czegoś co w Rovnij.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2017 21:41

Dawigs napisał(a):Dziękuję za namiary na relację. Nadrobiłem wszystko i czekam na resztę zwłaszcza część Słoweńską (Wąwóz Vintgar) :D .

już niedługo :)
Dawigs napisał(a):Parę słów o miejscach, w których byliśmy.

Jaskinia w Postojnej.
(...)
Predjamski Grad.

zachęcająco opisujesz, chętnie zaliczę kiedyś te dwa pkt z dłuższym pobytem w Zamku i wokół niego, no i Postojna..

---

tymczasem czeka na już wizyta w:

DSCF8953.JPG
429
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2017 22:04

Groznjan - Umag

Groznjan-Umag.jpg


Nazwa Groznjan, chyba najczęściej była wymieniana w naszych przed wyjazdowych planach, rozważaniach i marzeniach. Pierwszy raz dowiedziałem się o tym „włoskim” miasteczku tutaj na forum, w którejś z relacji. To kolejny cel na kolejny dzień urlopu, który nieuchronnie mija, aczkolwiek jeszcze nie myślimy o końcu.
Dość szybko dojeżdżamy z kwatery pod cmentarz przy Grozjnan, przy którym zlokalizowany jest obszerny parking, typowa szutrowa patelnia; nieco bliżej miasteczka, jest parking asfaltowy, ale nie musimy tak blisko podjeżdżać i stać w ciasnocie.
W drodze DO wita nas aleja wysokich cyprysów, a pierwszym zabytkiem jest cmentarny kościół-kaplica. Idziemy jednak dalej prowadzeni miłą wonią świeżo pieczonych na dziedzińcu pączków. Teraz jednak nie mamy ochoty, do śniadania była czekolada, więc pączki poczekają.
I już pierwsza uliczka przed nami, z której trudno odejść...

DSCF8949.JPG
430


DSCF8952.JPG
431


DSCF8954.JPG
432


DSCF8955.JPG
433


DSCF8958.JPG
434


Jedna z kilkunastu Galerii/Sklepów w Groznjan:

DSCF8960.JPG
435


DSCF8961.JPG
436


Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasteczka, kamienica z arkadami:

DSCF8963.JPG
437








DSCF8977.JPG
441


DSCF8972.JPG
442
Ostatnio edytowano 29.10.2019 09:02 przez te kiero, łącznie edytowano 2 razy
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.01.2017 16:53

Kluczymy uliczkami Grożnjana, który zaraz po Humie – jesteśmy zgodni - jest drugim wyjątkowym miasteczkiem na naszym urlopie. Bardzo kameralne, przytulne kąty bardzo dobrze na nas działają. Naprawdę trudno odejść z niektórych zakątków miasteczka. Jak jeszcze ktoś lubi koty, to będzie tu jak w siódmym niebie, zresztą po forum widać, że w Cro to bardzo popularne i lubiane zwierzątko domowe. Stare kamienne domostwa, kamieniczki, wybrukowane drogi + śródziemnomorska roślinność i owoce dają wspaniały urok.

DSCF8979.JPG
443


DSCF8982.JPG
444


DSCF8984.JPG
445


DSCF8985.JPG
446


DSCF8988.JPG
447


DSCF8989.JPG
448


DSCF8990.JPG
449


DSCF8991.JPG
450


DSCF8992.JPG
451


DSCF8996.JPG
452


Na jednym z dziedzińców sielski nastrój burzy rosyjsko języczna wycieczka, widać, że nie wszyscy są zainteresowani podziwianiem tego pięknego i starego miasteczka. Clubowa muzyka, którą slyszymy nie bardzo mi tu pasuje. Również zachowanie w sklepie pozostawia wiele do życzenia. Odchodzimy więc w innu zaułek. Trzeba uważać, bo nie wszystkie wąskie dróżki sa przelotowe, czasem to ślepy zaułek.

DSCF8997.JPG
453




DSCF9004.JPG
455


DSCF9008.JPG
456




DSCF9015.JPG
458


DSCF9016.JPG
459


DSCF9022.JPG
460


DSCF9024.JPG
461


DSCF9025.JPG
462


W całym Groznjan rośnie sporo krzewów i pnączy owocowych, jest tego naprawdę dużo, szczególnie kiwi i różne odmiany winogron. Pyszne, świeżutkie.
Ostatnio edytowano 14.01.2017 22:03 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.01.2017 18:25

Jeszcze nam się nie chce odchodzić, więc robimy rundkę dodatkową zaglądając w różne nowe kąty, przy drugiej rundzie można dostrzec to co przy pierwszym zachwycie nie widać – piękne szczegóły - gdzieniegdzie jednak natrafiamy na sjestę mieszkańców, nie chcemy przeszkadzać, więc odwrót.

DSCF9030.JPG
463


DSCF9033.JPG
464


DSCF9036.JPG
465


DSCF9038.JPG
466


DSCF9041.JPG
467


DSCF9046.JPG
468


DSCF9051.JPG
469


DSCF9052.JPG
470


DSCF9055.JPG
471


DSCF9057.JPG
472


DSCF9061.JPG
473


DSCF9065.JPG
474


W pewnym momencie schodzimy poniżej murów głównych Groznjan i idziemy jakby mniej znanym traktem, chyba uczęszczanym tylko przez tubylców. Cisza, spokój, słońce, świeże owoce, piękny widok na okolicę.
Teraz po zwiedzaniu można przysiąść na dziedzińcu i skosztować pączków, które pan na miejscu wypieka. Zwykłe pączki, ale bardzo smaczne tutaj i w tym otoczeniu. Przyjemne zakończenie zwiedzania, a odchodzić się dalej nie chce.

DSCF9066.JPG
475


DSCF9067.JPG
476


DSCF9069.JPG
477


DSCF9070.JPG
478


DSCF9073.JPG
479


DSCF9075.JPG
480


DSCF9081.JPG
481


DSCF9084.JPG
482


DSCF9086.JPG
483


DSCF9089.JPG
484


DSCF9090.JPG
485


DSCF9091.JPG
486


DSCF9092.JPG
487


DSCF9093.JPG
488


Przemieszczamy się jednak w inne wcześniej upatrzone miejsce: krzesełka i stół wyciosany z kamieni z widokiem na okolicę. Tu nam pasuje. Przypominam sobie, że w lodówce samochodowej jest połówka arbuza, jeśli chłód od wczoraj przetrwał to powinno być super orzeźwienie na ten upał. Za chwilę wracam już z powrotem trzymając w jednej ręce arbuza w drugiej nóż, mija mnie para ok. pięćdziesięciolatków z Niemiec. Pani zagaduje coś po niemiecku, z czego zrozumiałem, że chętnie by skosztowała na ten upał. Niewiele się zastanawiając staję i już zabieram się do poczęstunku, w końcu spora ta połówka arbuza, ale Pani – widać mocno zaskoczona moją bezproblemowością i pozytywną reakcją – uśmiecha się i dziękuje. Specjalnie zwracałem się do Pani po Polsku, mam nadzieję, że będzie to dla niej dobra lekcja poglądowa, jeśli odgadła po języku skąd jestem :D
Ostatnio edytowano 18.01.2017 22:03 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.01.2017 23:07

Dobry z Ciebie samarytanin :roll:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 09.01.2017 00:30

Dla mnie Grožnjan pozostał nr 1 Istrii.
Też mam dekiel od studzienki kanalizacyjnej w kolekcji.
Fajne były. :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.01.2017 09:17

21monika napisał(a):Dobry z Ciebie samarytanin :roll:

dodatkowo wczoraj pomagałem odpalać dieselki :boss: , więc coś w tym jest :wink:
krutom napisał(a):Dla mnie Grožnjan pozostał nr 1 Istrii.
Też mam dekiel od studzienki kanalizacyjnej w kolekcji.
Fajne były. :papa:

nr1 peeełna zgoda, a w Groznjan nawet dekle kanalizacji są piękne :D i trudno przejść - podeptać - obok
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.01.2017 09:41

te kiero napisał(a):
krutom napisał(a):Dla mnie Grožnjan pozostał nr 1 Istrii.
Też mam dekiel od studzienki kanalizacyjnej w kolekcji.
Fajne były. :papa:

nr1 peeełna zgoda, a w Groznjan nawet dekle kanalizacji są piękne :D i trudno przejść - podeptać - obok


Nie dotarłam do Groznjan niestety :( ale dotarłam do Bale i Svetvinčenat i to one mnie urzekły no i Hum rzecz jasna :hearts:
Na Istrii jest tyle pięknych miasteczek, że aby je objechać wszystkie na spokojnie to trzeba sporo czasu a kiedy jeszcze plażować? 8O
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyja

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 09.01.2017 13:40

gusia-s napisał(a):
te kiero napisał(a):
krutom napisał(a):Dla mnie Grožnjan pozostał nr 1 Istrii.
Też mam dekiel od studzienki kanalizacyjnej w kolekcji.
Fajne były. :papa:

nr1 peeełna zgoda, a w Groznjan nawet dekle kanalizacji są piękne :D i trudno przejść - podeptać - obok


Nie dotarłam do Groznjan niestety :( ale dotarłam do Bale i Svetvinčenat i to one mnie urzekły no i Hum rzecz jasna :hearts:
Na Istrii jest tyle pięknych miasteczek, że aby je objechać wszystkie na spokojnie to trzeba sporo czasu a kiedy jeszcze plażować? 8O


Można wieczorkiem, mniej osób na plażach :oczko_usmiech:
Albo powtórka wyjazdu. Tym bardziej, że Cres i Lošinj blisko.

A jeśli weźmie się pod uwagę ilość tras rowerowych na Istrii, to na plażowanie może nie starczyć czasu.
Wcześnie rano widywałem spore grupy rowerzystów wracających z porannych wycieczek.
Sporo pojawiało się ich także po południu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Kryształowa Objazdówka Slo-Hr-I-A. Ostatni raz taki wyjazd.. - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone