Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stratos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 16.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stratos » 31.12.2011 00:07

Szkoda że cykad nie słychać :( , oj ciągnie do tego Hvaru .
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 01:08

Aldonka napisał(a):Ja tam jestem pełna podziwu dla Kaśki i mew...z przewagą tej pierwszej :)


No to narobiłaś. teraz przez tydzień będzie się chwalić, jaka to ona odważna :).

Aldonka napisał(a):Humac robi wrażenie, podobne na mnie zrobiła osada Nacovana.


Dzięki za cynk. Mimo że na Pelješcu byłem, Nakovanę zupełnie przegapiłem. Obejrzałem w sieci zdjęcia, rzeczywiście osady dość podobne. Hmm, coraz więcej powodów, by znów zawitać na półwysep. Kto wie, kto wie... ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 01:14

stratos napisał(a):Szkoda że cykad nie słychać :( , oj ciągnie do tego Hvaru .


Cykady tam nie próżnują (tak do 2. minuty). Szkoda że zdjęcia nie przekazują dźwięku i - co na Hvarze szczególnie istotne - zapachu.

Ciągnie? To nie opieraj się, myślę, że nie pożałujesz :D.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 01:44

No i znowu w Svetej Nedjelji opuszczamy asfalt i zmierzamy w stronę Hvaru. Jak trafić na tę drogę? Bardzo łatwo. Zamiast zjeżdżać główną drogą skręcającą w lewo do centrum wioski, trzeba pojechać prosto. W 2011 roku był znak kierujący na Hvar, ale dość prowizoryczny (kawałek dykty z wymalowanym lakierem napisem).

Moje towarzyszki podróży na drodze Sveta Nedjelja-Dubovica. Po prawej stronie widać dalszy przebieg tej spektakularnej trasy.
29.1.jpg

Za ostem kawałek wysepki Šćedro, potem Korčula i kawałek wysepki Sušac.
29.2.jpg

To nasz cel. Zatoczka Lučišće widziana z drogi. Dojazdu oczywiście nie ma. Trzeba przytulić się autem do ściany, zabrać cały plażowy majdan i zejść jedną ze ścieżek 200-300m w dół. Czytaliście lub oglądaliście "Pachnidło? Postawiona tam teza, że zmysł węchu jest najmniej zbadany i najbardziej tajemniczy, tu się potwierdza. Zapachy absolutnie oszałamiające.
29.3.jpg

Coraz bliżej...
29.4.jpg

...coraz bliżej...
29.5.jpg

...jesteśmy!
29.6.jpg
Ostatnio edytowano 04.09.2014 13:41 przez Krzychooo, łącznie edytowano 2 razy
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 31.12.2011 01:53

Padlam..................
Juz tyle razy bylam na Hvarze,a tam nie!!!


Przepiknie :!:

:)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 31.12.2011 10:50

Bosko. Ja tam chcę, teraz...zaraz...natychmiast :)

Nie wiem czy czytałeś moją relację, tam jest nieco zdjęć z Nakovana Nakovana
Ostatnio edytowano 31.12.2011 11:12 przez Aldonka, łącznie edytowano 1 raz
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 31.12.2011 11:08

MUSZĘ PRZYZNAĆ, ZE TA RELACJA JEST DLA MNIE NIEOCENIONYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI... BRAWOO... JUŻ W LIPCU BĘDZIEMY TAM. UTWIERDZASZ MNIE W PRZEKONANIU, ŻE SV.NIEDJELJA NIEDALEKO TEJŻE ZATOKI TO DOSKONAŁY WYBÓR NA 2 TYGODNIOWY POBYT :D :D
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 12:02

Basiulinek napisał(a):Padlam..................
Juz tyle razy bylam na Hvarze,a tam nie!!!


Ja też często dopiero po powrocie odkrywam (oczywiście dzięki forum), że przegapiłem jakąś perełkę. Do dzisiaj nie mogę sobie darować, że będąc w Kotorze - nie pojechałem drogą przez Cetinje, z której widoki na Zatokę Kotorską są powalające.

Aldonka napisał(a):Bosko. Ja tam chcę, teraz...zaraz...natychmiast icon_smile.gif
Nie wiem czy czytałeś moją relację, tam jest nieco zdjęć z Nakovana Nakovana


Natychmiast? Może jednak poczekaj, dzisiaj na Hvarze tylko 10 stopni, w nocy 3 ;).

Czytałem Twoją relację (staram się czytać wszystko z Pelješca), ale ten odcinek chyba przegapiłem. Nakovana wpisana na listę celów do zobaczenia w przyszłości :). Kiedyś to nadrobię. Zresztą ogólnie Pelješac porównanie z Hvarem zdecydowanie wytrzymuje. Oba miejsca są świetne.

mariusz_77 napisał(a):MUSZĘ PRZYZNAĆ, ZE TA RELACJA JEST DLA MNIE NIEOCENIONYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI... BRAWOO... JUŻ W LIPCU BĘDZIEMY TAM. UTWIERDZASZ MNIE W PRZEKONANIU, ŻE SV.NIEDJELJA NIEDALEKO TEJŻE ZATOKI TO DOSKONAŁY WYBÓR NA 2 TYGODNIOWY POBYT


Dzięki. Jeśli lubisz spokój (a tak chyba jest), Sveta Nedjelja powinna Ci się spodobać. W pobliżu jest sporo fajnych plażyczek. No i można się wdrapać na górę Sveti Nikola - widoki powalające. Już wkrótce tam dotrzemy.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 13:12

Tak zatoczka Lučišće wygląda z lotu ptaka. Jest to tak naprawdę miniplażyczka, ma około 30m szerokości i stopniowo się rozszerza. Przy okazji polecam interaktywną mapę wyspy - jakość zdecydowanie lepsza niż na Google Maps. Można pooglądać z góry miasteczka, plaże, ukryte zatoczki, często widoczne i dostępne tylko od strony morza. Są też zaznaczone szlaki rowerowe.
29.7.jpg

A tu zatoczka z bliska. Jaśniejszy kolor wody oznacza oczywiście płyciznę, potem dość szybko robi się głęboko.
29.8.jpg

Na plaży jasne drobne kamyczki, po obu stronach skałki - z tych po prawej można poskakać do wody. Horyzont po lewej ogranicza Korčula, po prawej otwarte morze.
29.9.jpg

Piękny widok przed nami, ale i za plecami jest co oglądać.
29.10.jpg

Strzeliste skały piętrzą się wysoko.
29.11.jpg

Niektóre mają bardzo charakterystyczną barwę, przywołującą na myśl Dolomity.
29.12.jpg

Po lewej stronie widać drogę, przy której trzeba zostawić samochody.
29.13.jpg

Trudno powiedzieć, że plaża jest dzika. Ludzi sporo, ale tłoku nie ma (choć to pojęcie względne). Było paru golasów, ale zdecydowana większość plażowiczów to tekstylni.
29.14.jpg

Ech, długo na tę chwilę czekałem :). Plażyczka naprawdę świetna, jedyny jej minus to niezbyt bogate życie podwodne (choć woda superprzejrzysta).
29.15.jpg
Ostatnio edytowano 04.09.2014 13:45 przez Krzychooo, łącznie edytowano 1 raz
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 31.12.2011 14:41

Po kilku godzinach (ileż można się smażyć?) opuszczamy Lučišće i ruszamy dalej. Do Svetej Nedjelji mamy bliżej (ok. 2km), ale widoki są tak cudowne, że postanawiamy raz jeszcze pojechać aż do Dubovicy. Trudno, pomęczymy jeszcze trochę zawieszenie samochodu.

A propos samochodu. Uważajcie na kalkulacje dotyczące spalania, by nie utknąć na jakimś zadupiu bez paliwa. Liczne podjazdy, jazda na dwójce, przyspieszanie i zwalnianie przed ostrymi zakrętami - wszystko to sprawiło, że ze dwa razy wracałem do Jelsy (tam są dwie stacje paliw) na oparach. Po przejechaniu 1200km z Polski do Splitu średnie spalanie wynosiło chyba 6,5l/100km (wiadomo, autostrady), już po dwóch dniach na wyspie, po przejechaniu dodatkowych 150km, wzrosło do niemal 8! Sporo. Lepiej nie liczyć średniego spalania na samej wyspie ;).

Raz jeszcze widok z trasy. Za wyspą Šćedro po lewej widać półwysep Pelješac ze szczytem Sveti Ilija, po prawej wyspę Korčulę. Ech, Hvar, Pelješac, Korčula - the greatest hits of Croatia :).
29.16.jpg

W tym miejscu droga biegnie nieco dalej od morza. Przy tym wystającym cyplu leży Sveta Nedjelja.
29.17.jpg

W dole kolejna zatoczka - Pišćena. Na wprost niej wysepka Sušac (a nie Vis, jak sądziłem. Vis jest znacznie większy i znajduje się bardziej na zachód).
29.18.jpg

Widok na zatoczkę Dubovi Dol - oznaka tego, że szutrowa droga się kończy. Po prawej stronie widać już asfaltową drogę do Hvaru. Gdybyście chcieli dotrzeć do tej zatoczki, przy asfalcie należy zostawić samochód (są miejsca parkingowe), jazdy stromymi zakosami nie warto chyba ryzykować. Widać już Wyspy Piekielne.
29.19.jpg

I jeszcze raz zatoczka, bardzo tam ładnie.
29.20.jpg
Ostatnio edytowano 04.09.2014 13:48 przez Krzychooo, łącznie edytowano 2 razy
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 31.12.2011 15:23

Krzychooo napisał(a):Niektóre mają bardzo charakterystyczną barwę, przywołującą na myśl Dolomity.

Prawda ... rzeźbą trochę także. 8) :)

Pozdrawiam.
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 01.01.2012 09:15

Pięknie, pięknie!
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 01.01.2012 10:42

Krzychooo napisał(a):Raz jeszcze widok z trasy. Za wyspą Šćedro po lewej widać półwysep Pelješac ze szczytem Sveti Ilija, po prawej wyspę Korčulę. Ech, Hvar, Pelješac, Korčula - the greatest hits of Croatia :).


Tu się z Tobą zgadzam Krzychoo całkowicie :D Pozdro w Nowym Roku.
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 03.01.2012 19:27

Poproszę o więcej...niedawno się dowiedziałem, że mój wyjazd na Hvar, przesunął się z końca sierpnia na koniec czerwca :lol: Muszę jeszcze znaleźć kwaterę w Starim Gradzie. Czekam na ciąg dalszy relacji.
pocztówka28
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 423
Dołączył(a): 25.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pocztówka28 » 03.01.2012 20:29

Krzychooo oglądam, podziwiam i wspominam nasze Wakacje 2011 na Hvarze również w Jelsie :)

Twoje zdjęcia są cudaśne!

Obok "Waszego" apartamentu przechodziliśmy niemal codziennie, kolor wody w zatoczce na żywo równie piękny...a trasy szutrem wzdłuż południowego wybrzeża wyspy nigdy w życiu nie zapomnę :) Wjazd na Sv. Jure to pikuś :)

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy relacji, tym bardziej że ten rok niestety bez Cro :(
Pozdrawiam!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone