Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kraby i inne "paskudy morskie"

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marecki79
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 16.04.2006
Kraby i inne "paskudy morskie"

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecki79 » 28.05.2006 14:22

Witam wszystkich. Piszę po raz pierwszy na tym świetnym forum. 2 lata temu byłem w Chorwacji (niezapomniane chwile, ale o tym nie musze chyba nikogo przekonywać). W tym roku być może we wrześniu pojadę tam w ramach podróży poślubnej :D 2 lata temu patrząc na specjały podawane w restauracjach tamtejszych, postanowiłem, że też coś złowię. No i zacząłem polować przy pomocy siatki :) na kraby (ale oczywiście te większe). Szczególnie dużo wychodziło ich wieczorami... Raz udało mi się złapać tym sposobem kalmara, ale że nie wiedziałem co to jest, to wypuściłem "paskudę"... Kolację (może to za dużo powiedziane) jedliśmy raz. Na czteroosobową rodzinę, to więcej było babrania niż jedzenia... Oto sposób przyrządzania.. Biedne stworzonka po złapaniu wrzucałem do wrzątku. Po pół godzinie wyciągnięte skorupiaki były gotowe... Mięska było niewiele, ale było smaczne... Przeglądając forum czytałem posty Leona i on podawał przepis na łapanie krewetek w nocy (wystarczy latarka zanurzona w wodzie i podbierak) - jak to znajdę to podam link... Proszę o podzielenie się waszymi wskazówkami na łowienie i przyrządzanie złowionych paskud... Może ktoś przyrządzał lub zna spsób przyrzdzania kalmarów :)
archie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 160
Dołączył(a): 19.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) archie » 28.05.2006 22:28

Trening czyni Mistrza

pozravki
Artur
JB
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 29.05.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) JB » 11.07.2006 14:47

W tym roku złowilismy dośc dużą osmiornice na rybe. Ryba złapała sie na haczyk a osrmiornica rybe i tak sie jej trzymała że wyciagnęlismy ja na powierznie.
Ugotowalismy w wegecie (nie wszystko z głowy jest jadalne) pokroilismy w kosteczke i na ciasto z pizzy. Pycha ! Pizza z owocami morza :)
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 11.07.2006 21:54

Najpierw trzeba wyciągnąć podłużną "plastikową" kość,następnie zeskrobać nożem śliską błonę,pokroić w krążki i wrzucić na żaru(można też piec je w całości,jak kto woli).
Ostatnio edytowano 31.08.2006 20:31 przez velo_12, łącznie edytowano 1 raz
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 28.08.2006 23:25

Może to nie morskie paskudy, ale chętnie zapoznałabym się z nazwami popularniejszych ryb. A może ktoś wie co to za ryba oslica czy jakoś tak?Jak nazywa sie najlepsza ryba w Adriatyku, nasz gospodarz mówił i pokazywał ale nie pamiętam już.A takie małe srebrne zjadane w całości brrr co to za ryby?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.08.2006 23:58

krab
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.08.2006 22:16 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 31.08.2006 20:32

Janusz Bajcer napisał(a):krab
Obrazek


krabica :lol:
Piotr Bydgoszcz
Odkrywca
Posty: 71
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Bydgoszcz » 31.08.2006 21:38

Witam. Te małe srebrne ,to chyba chodzi o popularne girice. A z tych smacznych ryb to znam oradę, zubaca, gofa no i oczywiście skarpinę. Ja osobiście wyławiałem ( bo trudno tu mówić o łowieniu :D ) dagnie, czyli popularne małże. Przyrządza się je następująco. Do gara wrzucamy małże, przysypujemy je dość mocno wegetą, wkrawamy ze 2 ząbki czosnku, dosypujemy nieco bułki tartej, dolewamy może pół szklanki wina najlepiej riesling lub koniaku. całość polewamy olejem z oliwek i wstawiamy gar na gaz. Co jakiś czas garem potrząsamy. Po ok. 10 minutach jak małże się otworzą danie mamy gotowe. Całość wylewamy na duży półmisek. W uzyskanym sosie maczamy kruch ( chlebek) i to jest chyba najlepsze. Ważne jest, żeby małże oczyścić w adriatyku. Co prawda nie wiem dlaczego, ale znajoma Chorwatka bardzo mnie co do tego uczulała. Pozdrawiam. Piotr
VOID
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1106
Dołączył(a): 06.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) VOID » 01.09.2006 12:35

Janusz Bajcer napisał(a):krab


a skąd ta pewność Januszu ?? czyzby jakiś niezawodny sposób na rozpoznawalność pan/pani ??

Gorące pozdrowienia z Bydgoszczy :)
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 01.09.2006 16:56

VOID napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):krab


a skąd ta pewność Januszu ?? czyzby jakiś niezawodny sposób na rozpoznawalność pan/pani ??

Gorące pozdrowienia z Bydgoszczy :)


Mi nie chodziło czy to Pan Krab czy Pani Krabowa,tylko mówię krabica na kraby w cro,bo jakoś mi tak pasuje,ale to nie wyjątek,z innego przykładu kiełbasa - kolbasica/kiełbasica i inne :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.09.2006 18:39

VOID napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):krab


a skąd ta pewność Januszu ?? czyzby jakiś niezawodny sposób na rozpoznawalność pan/pani ??

Gorące pozdrowienia z Bydgoszczy :)

Witam z Nowego Sącza.
Na zdjęciu jest europejski krab zielony, często występujący m.inn. w Chorwacji.

A na forum o krabach znalazłem coś takiego:

"Pytanie o to jak rozróżnić płeć kraba dość często pojawia się na łamach forum więc warto dokładniej to opisać.
Rozpoznanie na podstawie odwłoka:
Krabiki mają odwłok podwinięty pod głowotułów. Jeśli popatrzyć na niego od dołu albo z przodu to widać go wyraźnie. Ma postać zbliżoną do odwróconej litery V albo U (tak w przybliżeniu!). V to samiec, U to samica (jej odwłok służy do noszenia jaj)! Popatrz na zdjęcia poniżej i spróbuj porównać odległość pomiędzy krawędzią odwłoka a podstawą szczypiec u samicy (zdjęcie z lewej strony) i u samca (zdjęcie z prawej strony).
ObrazekObrazek
Rozpoznanie na podstawie zachowań:
Nie jest to sposób gwarantujący prawidłowe stwierdzenie płci, ale pozwala potwierdzić nasze przypuszczenia w przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy właściwie określiliśmy kształt odwłoka.
Samice gdy poczują się zdominowane pokazują swoją uległość i (prawdopodobnie) gotowość do kopulacji! Spróbuj trochę z nią powalczyć. Zobaczysz, że na początku stawia zacięty opór i kłapie szczypcami. Ale później, gdy czuje, że przegrywa, charakterystycznie kładzie się na "plecach", chowa szczypce i przestaje walczyć!"

Ja nie próbowałem z tym krabem walczyć :wink: :lol: więc nie wiem, czy to Pan czy Pani.
(ale chyba to pani krabica bo ma w szczypce w kształcie litery U)
Natomiast zachowanie Pani Krabicy bardzo przypomina zachowanie naszych Pań
:wink: :lol:
Ostatnio edytowano 15.12.2006 23:30 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
kate8799
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 140
Dołączył(a): 14.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kate8799 » 12.12.2006 09:57

ja tam nic nie próbowałam jeszcze łapać, ale odkąd pierwszy raz spróbowałam prženih lignja (właśnie w HR) to zaczęłam inaczej patrzeć na jedzenie.. - jak mogłam wcześniej nie dostrzec tego specjału:))!!!PYYYYYCHA!!!!!!!!
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 15.12.2006 21:51

to jest rakovica
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 16.12.2006 16:31

Sławomir Wocial napisał(a):to jest rakovica
:lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.12.2006 01:26

Szkoda, że to coś (Strzykwa ???) jest niejadalne. Nie ucieka i wszędzie tego pełno... :D
Obrazek
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Kraby i inne "paskudy morskie"
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone