Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Korčula

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
coco jumbo
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 25.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) coco jumbo » 19.05.2023 11:41

Czyli wolisz Kneze od Prizby- dobrze rozumiem? Dzięki Wiolek z chęcią poogladam.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 12:01

coco jumbo napisał(a):Czyli wolisz Kneze od Prizby- dobrze rozumiem? Dzięki Wiolek z chęcią poogladam.

Tak, zdecydowanie :wink:
Z Kneze blisko na Samograd i Vaje, o wiele szybciej do Korčuli, a do klimatycznego Racisce też dosłownie kilka minut :wink: no i widok na Pelje cudo :hearts:
IMG_20220807_122641_copy_600x800_1.jpg
splinter84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 03.04.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) splinter84 » 24.05.2023 15:20

Czy kupienie biletu na prom przez internet gwarantuje rezerwację?Czy lepiej kupić bilet na miejscu?
Mam zamiar płynąć że Splitu do Vela Luka w lipcu
Rozwazam też płyniecie z Orebiča na Korčule.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4894
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.05.2023 15:51

splinter84 napisał(a):Czy kupienie biletu na prom przez internet gwarantuje rezerwację?Czy lepiej kupić bilet na miejscu?
Mam zamiar płynąć że Splitu do Vela Luka w lipcu

Przykładowy dzień w lipcu

split_vela_luka_reservation.jpg
splinter84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 03.04.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) splinter84 » 25.05.2023 10:51

Czyli wychodzi na to że są dwie kolejki. Jedna dla tych co kupili bilet przez internet a druga co kupują bilety na miejscu?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4894
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 25.05.2023 11:15

Tego nie wiem czy są dwie kolejki.
Ale napiszę, co ja bym zrobił mając kupiony bilet z rezerwacją, jeśli dojeżdżając do końca (długiej) kolejki nie miałbym pewności, że się zmieszczę na "mój" prom w normalnym trybie "ładowania".
Jak napisano na stronie: "Arrival at the port no later than 45 minutes before departure".
Czasu od groma, czyli spokojnie ustawiam się na końcu kolejki,
idę spacerkiem do jej początku i wyjaśniam sytuację z "bramkarzami" pokazując bilet/rezerwację na ten rejs.
A oni mi już powiedzą/pokażą co i jak.

Tak to sobie wyobrażam, bo jeszcze nie byłem w takiej sytuacji, aby drżeć o miejce na promie.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1950
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 25.05.2023 11:19

splinter84 napisał(a):Czyli wychodzi na to że są dwie kolejki. Jedna dla tych co kupili bilet przez internet a druga co kupują bilety na miejscu?

Raczej jedna ale czasem (zwłaszcza w Splicie) kilka padów.
Nie korzystałem z tego promu ale na tej zasadzie jest połączenie z Splitu do Visu.
Pewnie obsługa tego pilnuje.
Michał W
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 19.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michał W » 25.06.2023 19:41

Dobry wieczór Wszystkim. Za trzy tygodnie wybieramy się wraz z drugą połówką i dwójką dzieci (16 i 11 lat) pierwszy raz do Chorwacji. Wiem, że to dziwne ale tak się jakoś składało, a raczej nie składało. Zdecydowaliśmy się na Korculę i Zavalaticę. Preferujemy spokojniejsze miejscówki, bez tłumów (choć nie wiem czy jeszcze takowe gdziekolwiek są). Przejrzałem wiele wątków na forum i o tegorocznych kosztach wyjazdu do Chorwacji i relacje innych forumowiczów i o samej wyspie również. Nie powiem, że mniej więcej wiem czego się spodziewać. Na pewno i tak wszystko mnie pewnie zaskoczy, pytanie czy pozytywnie czy negatywnie. Pytania mam takie. Jakie jest według Was "must see" na Korculi? W jakich konobach warto zjeść (wybierzemy się może ze 2 lub 3 razy na kolację na wyspie) i poczuć klimat wyspy? Jakie wina to absolutny sztos dla podniebienia. Chciałbym aby ten wyjazd był udany i żebyśmy złapali bakcyla Korculi i Chorwacji. Za wszelkie sugestie i propozycje będę ogromnie wdzięczny.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 25.06.2023 19:53

Konoby:

https://goo.gl/maps/7nTz3d8AffgZmV398

https://goo.gl/maps/Fekcr2BhQKDGcF8v6

https://goo.gl/maps/Fekcr2BhQKDGcF8v6

Wina chorwackie mnie nie urzekają, więc ci nie doradzę. Szukaj loklalnych winnic, albo po prosu kup Plavaca w markecie.

Na pewno odwiedź miasto Korcula, latem tłum, ale można spędzić 2-3 godziny na spacerze.
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 25.06.2023 20:11

Ha ha ha My tez za 3 tyg na Korcule do Zavalaticy.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1950
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 25.06.2023 23:46

Michał W napisał(a):. Jakie jest według Was "must see" na Korculi?

Co kto lubi. Ja polecę spacery po Korčuli (miasto) oraz wypad na wysepki Badija oraz Proizd za pomocą taki boat :)
A jak jest ochota i czas, to można pojechać gdzieś dalej np. do Ston albo Dubrownika ;)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 26.06.2023 12:03

Michał W napisał(a):Zdecydowaliśmy się na Korculę i Zavalaticę. Preferujemy spokojniejsze miejscówki, bez tłumów


...wierz mi, to bardzo dobry wybór, na pewno będziecie zadowoleni.
Znamy doskonale Zavalaticę, a i nawet osobiście niektórych, bardzo sympatycznych jej mieszkańców.
Przesympatyczna miejscówka, ogólnie spokój, cisza i pełen relaks.
Wokół świetne, kameralne plaże oraz zatoczki.
W tym roku również tam wpadniemy, po 6 latach nieobecności, a będziemy tam prawdopodobnie 10, lub 11 raz.
W samej Zavalaticy były ostatnio 2 konoby warte polecenia, ale również pytaj miejscowych. Nam osobiście bardzo podobało się w Konopicy, podaję link gdzie ją kiedyś opisałam :D


Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 6 | Cro.pl - Chorwacja online
klub-milosnikow-wyspy-kor-ula-t46043-75.html
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 02.07.2023 15:56

Na plażach Korčuli luźno...
20230630_113112.jpg
20230701_123630.jpg
20230702_111609.jpg
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.07.2023 16:15

Piękności, Korcula bardzo korci, bo dla mnie dziewicza; znajomi byli blisko 20x.
Może namówię znajomych podczas tegorocznego wyjazdu na wycieczkę, choć jednak to 3,5godz drogi dojazdowej.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 02.07.2023 21:35

Michał W napisał(a):Dobry wieczór Wszystkim. Za trzy tygodnie wybieramy się wraz z drugą połówką i dwójką dzieci (16 i 11 lat) pierwszy raz do Chorwacji. Wiem, że to dziwne ale tak się jakoś składało, a raczej nie składało. Zdecydowaliśmy się na Korculę i Zavalaticę. Preferujemy spokojniejsze miejscówki, bez tłumów (choć nie wiem czy jeszcze takowe gdziekolwiek są). Przejrzałem wiele wątków na forum i o tegorocznych kosztach wyjazdu do Chorwacji i relacje innych forumowiczów i o samej wyspie również. Nie powiem, że mniej więcej wiem czego się spodziewać. Na pewno i tak wszystko mnie pewnie zaskoczy, pytanie czy pozytywnie czy negatywnie. Pytania mam takie. Jakie jest według Was "must see" na Korculi? W jakich konobach warto zjeść (wybierzemy się może ze 2 lub 3 razy na kolację na wyspie) i poczuć klimat wyspy? Jakie wina to absolutny sztos dla podniebienia. Chciałbym aby ten wyjazd był udany i żebyśmy złapali bakcyla Korculi i Chorwacji. Za wszelkie sugestie i propozycje będę ogromnie wdzięczny.


Ja mogę się o winach wypowiedzieć i co ś doradzić :

Korcula to królestwo win białych. Są dwa szczepy Pošip i Grk.
Grk to endemiczny szczep rosnie tylko jednym rejonie wyspy (nigdzie więcej nie rośnie Grk na świecie ) a mianowicie Lumbarda więc jak udasz się do Lumbardy to przede wszystkim uda ci się kupić Grk. najbardziej znane winiarnie to Zure, Popić, Cebalo. Grk jest to bardzo ale to bardzo ożezwiające wino, przeważający smak to grejfrut, morela, limonka i gruszka mocno owocowe a jednocześnie lekko słone na języku, mineralne z długim wykończeniem bez nadmiernej kwasowości. Charakterystyczny słomkowy kolor. Podawać mocno schłodzone. Idealne do owoców morza.

Pošip z kolei uważany jest za króla wszystkich białych wytrawnych win chorwackich. Uprawia sie go na cały pozostałym obszarze wyspy poza wspomnianą Lumbarda z naciskiem na rejion Smokvica , Cara. Najbardziej znane tu będą winiarnie np. Black Island Winiary, spółdzielnia Pošip PZ Čara. Flagowy Posip kupisz w winiarni Krajančić ( Zavalitica ). Każdy z producentów robi go na swój sposób. Dominują owoce południowe, choć np Krajanić robi Pošip Intrada na styl amerykańskich win z odrobiną nuty kwasowości zielonego jabłka. Trzeba pojezdzić popróbować.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone