Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.07.2022 11:45

kaeres napisał(a):[

Jako już wytrawny turysta po Chorwacji wiem, że na tłumy nie ma rady. W sensie ani pora wakacji, ani pora dnia nie dają żadnych gwarancji.
Rok po roku może być totalnie inaczej. Ba, nawet będąc w pandemii w 2020r na Hvarze 2 czy 3 tygodnie po Konradzie (Habanero) mieliśmy totalnie różne odczucia co do ilości ludzi na wyspie.
Ale jak wspomniałem na początku, wytrawny turysta, za którego się uznaję radził sobie z tym bezbłędnie. Po prostu nie siedzę tam gdzie mi się nie podoba tylko szukam tam gdzie się czuję dobrze.
I tak, np. z polecanej przez Konrada plaży Velika Stiniva uciekaliśmy czym prędzej na Mala Stiniva bo był taki tłum, że nie dało się szpilki włożyć. A na Mala Stiniva luzik i przepięknie. Zresztą ta plaża to był hit naszych wakacji 2020.

Decyzja na Pelješač 2023 już zapadła. Od tego nie ma odwrotu.
A z tłumami radzić sobie zacznę od wyboru noclegowni. I na pewno nie będzie to Orebič.
Cały czas myślę o Trpanj bo mam nagraną piękną miejscówkę juz od zeszłego roku bo miał być Pelje 2022, a był Rodos 2022.


Tylko nie myśl o śmierdzącej Żulce :twisted: a może się okazać, że Pelje przypadnie do gustu :mrgreen: Ja bardzo źle trafiłam z noclegiem, a rozważałam właśnie pomiędzy Żuljaną a Trpanji, i szkoda, że nie wybrałam inaczej, bo Żulka ładnie wygląda tylko z góry :hut:
Co to uciekania w miejsca puste, to oczywiście tak robiliśmy i tylko dlatego nie uważałam tych kilku dni za całkiem stracone, ale cieszę się, że nocowaliśmy tam ledwie chwilę, bo gdyby to miały być całe wakacje zapłakałabym się, no i później na deser miałam spokojną Povlje na Braci, gdzie odzyskałam równowagę po Pelje :lool:
Ale byłam, widziałam, i wiem, że nie wrócę, no tylko przejazdem na Korculę 8)
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 19.07.2022 12:15

qra69 napisał(a):a co to za miejscówka? :) bo ja za rok zapewne znów Trpanj :D

Nie wiem czy polecać bo 1. Możesz mi ją podebrać, 2. Nie byłem więc słowo "polecam" jest w tym temacie głupie.
...
ale co tam.

Apartmani Bigunac - dalej od centrum miejscowości więc spokojnie i delikatnie na górce więc widoki są kozackie.
https://goo.gl/maps/oQ7w7czHro49JWqk8

Wiola (jeżeli mogę tak się zwrócić) - ok Žuljana odpada :)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.07.2022 18:37

Sveti Ilija zaliczone!

Wybraliśmy trasę od klasztoru - najbardziej popularną i najlepszą dla amatorów (tak zresztą mówiła też nasza gospodyni). Wyjście o 5.30, powrót po 12tej. Wejście 3,5 godziny (z postojami), zejście 2g 15 min (jeden krótki postój). Poszło niecałe 2 litry napojów na głowę (woda i izotoniki). Trasa jest spokojnie do zrobienia, chociaż lekko nie było i zeszliśmy porządnie spoceni.

Widoki na górze godne. Tylko ktoś zajumał książkę i pieczątkę (nasi tu byli :?: ).

Poskoków, muflonów ani koni nie spotkaliśmy.

A , i nie wiem, kto to doradzał zabranie czegoś ciepłego do założenia - zupełnie bez sensu!
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 20.07.2022 13:37

kaeres napisał(a):Wiola (jeżeli mogę tak się zwrócić) - ok Žuljana odpada :)


Jasne, że możesz :wink:
Dobra decyzja :mrgreen: :twisted:
Mak1
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 16.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mak1 » 20.07.2022 18:15

marekkowalak napisał(a):Tylko ktoś zajumał książkę i pieczątkę (nasi tu byli :?: ).

Na bank ruscy 8)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 20.07.2022 23:59

Czy ktoś kojarzy, co znajduje się na jednej z gór Pelješca, w centralnej części półwyspu? Dokładnie nad Kuną:

https://goo.gl/maps/iETAX8eJsKABwsLX7

Wygląda to jak jakieś centrum badań kosmicznych czy wojskowe centrum łączności. Widać to z wielu miejsc półwyspu, a nawet z Ploče.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 21.07.2022 10:38

marekkowalak napisał(a):Czy ktoś kojarzy, co znajduje się na jednej z gór Pelješca, w centralnej części półwyspu? Dokładnie nad Kuną:

https://goo.gl/maps/iETAX8eJsKABwsLX7

Wygląda to jak jakieś centrum badań kosmicznych czy wojskowe centrum łączności. Widać to z wielu miejsc półwyspu, a nawet z Ploče.

Zdaję się, że to jest przepompownia wody pitnej z Neretwy dla półwyspu, wyspy Korcula, wyspy Lastovo.
Dracro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dracro » 21.07.2022 11:32

Dla tych co teraz korzystają z uroków Peliešacu. W ramach Peliešac Festival jeszcze dziś i jutro w Oberić koncert José Cura

https://visitorebic-croatia.hr/pl/pelje ... ebic-2022/
Kris
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 04.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris » 21.07.2022 11:37

wojstar napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Czy ktoś kojarzy, co znajduje się na jednej z gór Pelješca, w centralnej części półwyspu? Dokładnie nad Kuną:

https://goo.gl/maps/iETAX8eJsKABwsLX7

Wygląda to jak jakieś centrum badań kosmicznych czy wojskowe centrum łączności. Widać to z wielu miejsc półwyspu, a nawet z Ploče.

Zdaję się, że to jest przepompownia wody pitnej z Neretwy dla półwyspu, wyspy Korcula, wyspy Lastovo.


To radar - było już o tym w 2009 r
niezidentyfikowane-obiekty-szybkie-pytania-i-odpowiedzi-t25682-15.html
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 21.07.2022 15:41

Podpowiecie, drodzy miłośnicy Pelješca, gdzie w Stonie zjeść ostrygi i to najchętniej...przed południem :?: :oczko_usmiech:
Będziemy w przyszłym tygodniu koło 9:00 ruszać z Korčuli i myśleliśmy zatrzymać się w Sutvid w Drace, ale tam niestety otwierają o 12:00, a nie bardzo mamy czas czekać.
Zgapiliśmy się strasznie w drodze na Korčulę, bo zapomniałam, że w Sutvid tylko gotówką :evil:
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 21.07.2022 16:11

corrina napisał(a):Podpowiecie, drodzy miłośnicy Pelješca, gdzie w Stonie zjeść ostrygi i to najchętniej...przed południem :?: :oczko_usmiech:
Będziemy w przyszłym tygodniu koło 9:00 ruszać z Korčuli i myśleliśmy zatrzymać się w Sutvid w Drace, ale tam niestety otwierają o 12:00, a nie bardzo mamy czas czekać.
Zgapiliśmy się strasznie w drodze na Korčulę, bo zapomniałam, że w Sutvid tylko gotówką :evil:

spróbuj tuż przed Sutvidem -
Muszle i ostrygi
+385 91 790 3488
https://maps.app.goo.gl/uUdHg64UnpUeS19Z6
pani zawsze na świeżo wyjmowała z wody, pytając wcześniej, jaki rozmiar, do tego podają chleb i cytrynę.
We wrześniu 2021 cena bodajże 20kn/szt., płatność też tylko gotówką (raz zdarzyło mi się od pani przyjąć w formie reszty polskie złotówki, bo ktoś wcześniej chyba nie miał już kun ;))
wikp
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 15.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikp » 21.07.2022 22:55

Pytanie do miłośników półwyspu ;)
wybieram się do Orebic w sobotę most niestety nieczynny :( związku z czym jadę przez BIH muszę mieć zieloną kartę ?? niby od 2 lat nie jest wymagana ale jak jest faktycznie w rzeczywistości ? mogę np trafić na złośliwego urzędnika który nie wpuści bez karty ?? czy takich sytuacji nie ma :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.07.2022 23:00

wikp napisał(a):Pytanie do miłośników półwyspu ;)
wybieram się do Orebic w sobotę most niestety nieczynny :( związku z czym jadę przez BIH muszę mieć zieloną kartę ?? niby od 2 lat nie jest wymagana ale jak jest faktycznie w rzeczywistości ? mogę np trafić na złośliwego urzędnika który nie wpuści bez karty ?? czy takich sytuacji nie ma :D

Zapomnij o zielonej karcie, nie jest potrzebna. :idea:
https://www.gov.pl/web/bosniaihercegowi ... rozujacych
wikp
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 15.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikp » 21.07.2022 23:34

dzięki ;)
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.07.2022 00:00

Kris napisał(a):
wojstar napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Czy ktoś kojarzy, co znajduje się na jednej z gór Pelješca, w centralnej części półwyspu? Dokładnie nad Kuną:

https://goo.gl/maps/iETAX8eJsKABwsLX7

Wygląda to jak jakieś centrum badań kosmicznych czy wojskowe centrum łączności. Widać to z wielu miejsc półwyspu, a nawet z Ploče.

Zdaję się, że to jest przepompownia wody pitnej z Neretwy dla półwyspu, wyspy Korcula, wyspy Lastovo.


To radar - było już o tym w 2009 r
niezidentyfikowane-obiekty-szybkie-pytania-i-odpowiedzi-t25682-15.html


Dzięki za info i link :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 472
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone