Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kiedy do Chorwacji ?

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.02.2012 11:36

tamtam napisał(a):Po pierwsze jest 160 km bliżej w jedną stronę, czyli tam i z powrotem zaoszczędzasz 320km


8O
Nie wiem, jak obliczałeś, ale różnica długości trasy to około 50km.

Proponowana przez Ciebie trasa (Bratysława, potem 86 i Lendava) - z Wadowic do Splitu 1074km.

Trasa przez Bańską Bystrzycę i Budapeszt - z Wadowic do Splitu 1128km.

tamtam napisał(a):Po drugie nie płacisz za autostrady na Węgrzech


No tak, ale jadąc przez Bańską, nie płacisz za autostrady na Słowacji. Remis.

tamtam napisał(a):Przejazd przez góry do autostrady Słowackiej jest kręty miejscami, ale gdybyś jechał przez Baśnką Bystrzycę to będzie jeszcze gorzej.


Nie wiem, co znaczy gorzej :). Jechałem tamtędy kilkanaście razy. Świetna widokowa trasa.

tamtam napisał(a):Reasumując jest szybciej, krócej, taniej drogą na Bratysławę, i dorgą nr 86.
Jeśli jedziesz z Wadowic to jest to najlepsza droga w mojej opinii.


Szybciej? Nieprawda (sam napisałeś trzy posty wyżej, że "czas przejazdu wyszedł taki sam"...).

Taniej? Jeśli tak, to o grosze. Zakup winiety słowackiej = zakup winiety węgierskiej.

Krócej? Tak, tu się zgadzam. Ale o 50km, a nie o 160.

Oczywiście, masz prawo jeździć którędy chcesz i polecać wybraną trasę innym. Warto jednak być precyzyjnym, bo można wprowadzić w błąd "nowicjuszy".

Pozdrawiam
tamtam
Croentuzjasta
Posty: 182
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tamtam » 11.02.2012 14:33

Krzychooo napisał(a):
tamtam napisał(a):Po pierwsze jest 160 km bliżej w jedną stronę, czyli tam i z powrotem zaoszczędzasz 320km


8O
Nie wiem, jak obliczałeś, ale różnica długości trasy to około 50km.

Trasa przez Bańską Bystrzycę i Budapeszt - z Wadowic do Splitu 1128km.

tamtam napisał(a):Po drugie nie płacisz za autostrady na Węgrzech


No tak, ale jadąc przez Bańską, nie płacisz za autostrady na Słowacji. Remis.

tamtam napisał(a):Przejazd przez góry do autostrady Słowackiej jest kręty miejscami, ale gdybyś jechał przez Baśnką Bystrzycę to będzie jeszcze gorzej.


Nie wiem, co znaczy gorzej :). Jechałem tamtędy kilkanaście razy. Świetna widokowa trasa.

tamtam napisał(a):Reasumując jest szybciej, krócej, taniej drogą na Bratysławę, i dorgą nr 86.
Jeśli jedziesz z Wadowic to jest to najlepsza droga w mojej opinii.


Szybciej? Nieprawda (sam napisałeś trzy posty wyżej, że "czas przejazdu wyszedł taki sam"...).

Taniej? Jeśli tak, to o grosze. Zakup winiety słowackiej = zakup winiety węgierskiej.

Krócej? Tak, tu się zgadzam. Ale o 50km, a nie o 160.

Oczywiście, masz prawo jeździć którędy chcesz i polecać wybraną trasę innym. Warto jednak być precyzyjnym, bo można wprowadzić w błąd "nowicjuszy".

Pozdrawiam


Nadal twierdzę że jest bliżej o 160 km, sprawdzałem to na maps.google.pl
Coś źle wyznaczasz trasę że Ci inna różnica w trasie wychodzi.
Trzy posty wyżej pisałem o takim samym czasie podróży mając na myśli drogę autostradą przez Węgry lub drogą 86 - czyli albo jedziesz przez Budapeszt na Bratysławę autostradą, albo jedziesz drogą 86.
Przez Bańską Bystrzycę jest płatny odcinek autostrady i musisz zapłacić także za winietkę, możesz próbować ominąć ten odcinek, ale nie jest to takie łatwe, szczególnie w drodze powrotnej.

Nie odnoszę się do tego która trasa przez góry Słowackie jest bardziej malownicza, wiem że są bardzo kręte.

Według mnie to Ty wprowadzasz ludzi w błąd.

Pozdrav
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 11.02.2012 14:43

Jeżeli ktoś chce unikać krętych tras to jak zamierza przemieszczać się po Chorwacji?
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.02.2012 15:08

tamtam napisał(a):Nadal twierdzę że jest bliżej o 160 km, sprawdzałem to na maps.google.pl
Coś źle wyznaczasz trasę że Ci inna różnica w trasie wychodzi.
(...)

Według mnie to Ty wprowadzasz ludzi w błąd.


Dobra. Sam chciałeś. Wyznaczam trasę właśnie na maps.google.pl. Z Wadowic jadę na Chyżne, potem Bańska Bystrzyca, Sahy i dalej na Budapeszt. Oczywiście nie jadę obwodnicą, bo to strata czasu i niepotrzebne nabijanie kilometrów - jadę przez centrum. Potem wiadomo, wzdłuż Balatonu, Zagrzeb i cały czas autostradą na Split. Odległość: 1130km. Dokładnie taką trasę jeżdżę, sprawdzone parę razy.

Skoro piszesz, że Twoja trasa jest o 160km krótsza, to czekam na propozycję trasy z Wadowic do Splitu, która będzie liczyć 970km. Potem możesz napisać, że wprowadzam ludzi w błąd...
iwona73
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 20.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwona73 » 11.02.2012 16:29

A może powrócimy do tematu...?
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 11.02.2012 20:29

iwona73 napisał(a):A może powrócimy do tematu...?


Tylko jaki jest ten temat? :)

Mariusz (założyciel wątku) pytał tutaj o różne rzeczy: o termin wyjazdu, o region, który wybrać, o drogę dojazdową, o zalety kwater i kempingów...
tamtam
Croentuzjasta
Posty: 182
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tamtam » 15.02.2012 16:48

Krzychooo napisał(a):
tamtam napisał(a):Nadal twierdzę że jest bliżej o 160 km, sprawdzałem to na maps.google.pl
Coś źle wyznaczasz trasę że Ci inna różnica w trasie wychodzi.
(...)

Według mnie to Ty wprowadzasz ludzi w błąd.


Dobra. Sam chciałeś. Wyznaczam trasę właśnie na maps.google.pl. Z Wadowic jadę na Chyżne, potem Bańska Bystrzyca, Sahy i dalej na Budapeszt. Oczywiście nie jadę obwodnicą, bo to strata czasu i niepotrzebne nabijanie kilometrów - jadę przez centrum. Potem wiadomo, wzdłuż Balatonu, Zagrzeb i cały czas autostradą na Split. Odległość: 1130km. Dokładnie taką trasę jeżdżę, sprawdzone parę razy.

Skoro piszesz, że Twoja trasa jest o 160km krótsza, to czekam na propozycję trasy z Wadowic do Splitu, która będzie liczyć 970km. Potem możesz napisać, że wprowadzam ludzi w błąd...


No dobra, sam chciałem :)
Zbyt chaotycznie napisałem pierwsza odpowiedź, ale mam odwage się przyznać.
Za szybko odpowiadałem na tego posta robiąc równocześnie coś innego i wpisałem nie te wartości drogi co potrzeba, zamiast 60 km wpisałem 160...
Powinno być tak jak napisałem w 2giej linisjce w mojej drugiej odpowiedzi na psoty w tym wątku: 60 km w jedną stronę - napisałem o tym razem z podróżą przez góry Słowacji przez Bańską Bystrzycę.
Przepraszam za zamieszanie z tymi odległościami 160km i 320 km :)

Jednak nadal uważam że droga przez Bańską Bystrzycę i Budapeszt jest dłuższa o 60 km i na dodatek przez trudne górskie rejony Tatr. Z Wadowic lepszą drogą jest droga przez Bratysławę i potem droga 86 przez Węgry.
Pierwszy odcinek z Wadowic tak czy siak musisz jechać przez góry do Polskiej granicy, czy to na Chyżne, czy na Żywiec/Zwardoń. Potem masz albo w przypadku Chyżnego ciężki przejazd przez góry, przez Bańską Bystrzycę, albo przez Zwardoń a potem odcinek także przez góry ale krótszy i łatwiejszy.
W zeszłym roku jechałem do Budapesztu i do Grecji drogą przez Bańską Bytrzycę i wiem jaka jest męcząca. Nie dość że wysokie góry to kręta i dużo ciężarówek które ciężko jest wyprzedzić i wleczesz się niemiłosiernie za nimi, jesteś zmęczony tym odcinkiem, a przed Tobą jeszcze kilka razy dłuższy odcinek. Straty czasu przejazdu przez te góry musiałem nadrabiać potem...
Dlatego droga którą ja preferuję i jeżdżę spod Wadowic jest przez Bratysławę i potem drogą 86.
Koszty także są mniejsze: mniej kilometrów w górzystym terenie to mniejsze spalanie, krócej o 60 km to też mniejsze spalanie. Winietka za drogi 10 dniowa na słowacji 42 zł a na Wegrzech 45 wg kursu dzisiejszego z kantorów.

W tym roku na długi weekend też jadę na Istrię drogą 86.

Każdy wybiera własną drogę i każdy jeździ jak chce, ja polecam z w/w powodów tą trasę.

Pozdrav
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.02.2012 17:30

Jasna sprawa. Niech każdy jeździ trasą, która mu odpowiada. Ja wolę przez Bańską, Ty przez Bratysławę i to normalne :).

Mnie się wydaje, że różnica między tymi trasami nie jest wielka (ani pod względem kosztów, ani pod względem odległości, ani pod względem czasu przejazdu). Może więc faktycznie powinny zadecydować inne czynniki. Jeśli ktoś nie lubi przejazdu przez góry, to chyba faktycznie lepiej będzie, kiedy pojedzie na Bratysławę. Mnie z kolei nuży długa jazda autostradą, a przejazdu przez słowackie góry się nie obawiam :), co więcej, bardzo lubię tę trasę i widoki, np. w okolicach Donovaly.

Pozdrawiam
mariusz01041975
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz01041975 » 26.02.2012 18:47

Jednak po naradach z żoną , jedziemy koniec Sierpnia w ciemno, po drodze jezioro Balaton, podróż podzieliliśmy na dwa dni.
Niema co sie zażynać.
Zakup naigacji i mape europy załatwi sprawe podróży.
Na dzień dzisiejszy tak wygląda sytuacja.
loyd
Croentuzjasta
Posty: 147
Dołączył(a): 22.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) loyd » 21.03.2012 16:27

Też jadę w drugiej połowie sierpnia (19-26 sieroień).

Byłem już dwa razy i nigdy się nie zawiodłem na pogodzie. Mam nadzieję, że tak będzie i trzeci raz ....
Idziol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 584
Dołączył(a): 27.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idziol » 29.03.2012 13:53

Czerwiec, lipiec, sierpień zawsze można trafić na taką pogodę:
Obrazek
Byliśmy w Primosten od 23 do 30 lipca
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.03.2012 13:58

Fakt, skróciliśmy pobyt bo nie było fajnie pod namiotem...

:?
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 29.03.2012 17:08

A ja się podzielę anegdotką dotyczącą nawigacji.

Trzy wypady do Chorwacji zaliczyliśmy z mapą , ostatnio mąż pożyczył od kumpla nawigację , bo " po co mapa , jak nawigacja nas poprowadzi ".
Ponieważ wcześniej to zawsze ja byłam " nawigacją " zrobiło mi się troszkę smutno , że ja + mapa , już mężowi na trasie nie wystarczamy.
Pojechaliśmy , atlas samochodowy oczywiście był obok mnie ,co jakiś czas sprawdzałam sobie gdzie jesteśmy , a mąż słuchał "gadacza".
Tylko gdzieś na Węgrzech zorientował się że coś jest nie tak , bo zaczynamy wjeżdżać w jakieś węższe niż dotychczas uliczki , w zasadzie mieliśmy wrażenie że kręcimy się w kółko . Po kilkunastu minutach takiej jazdy nie wiadomo gdzie ,
i kolejnym " skręć w prawo ",usłuszałam - " a sam sobie w prawo skręcaj , żona mapę wyjmuj ! ". Ależ miałam satysfakcję....Już do samej Chorwacji , ani w drodze powrotnej zmyłki nie było , a w tym roku nawigacji na pewno ze soba nie zabierzemy.
Piotr.H
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 11.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr.H » 29.03.2012 17:35

U mnie też najlepszą nawigacją jest Żona. Nawet w Budapeszcie jak kompletnie nie wiedzieliśmy gdzie jechać to z jej ust padło hasło "za facetem z warzywami" i dojechaliśmy do naszej trasy na Zagrzeb.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.03.2012 11:33

Nawigacja - bardzo przydatna rzecz ale z Dobrą mapą.
Ale "papierową" wersję zawszę mam ze sobą. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kiedy do Chorwacji ? - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone