Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kaucja za plastiki

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
makono
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 57
Dołączył(a): 02.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) makono » 12.08.2018 00:35

obiadek napisał(a):Vodic? przy Lidlu.


Potwierdzam i dzięki tej informacji skorzystaliśmy z tego punktu. Warunek zwrotu pieniędzy jest taki, że otrzymany bon rabatowy trzeba zrealizować w tym samym dniu w Lidlu.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 14.08.2018 14:40

boboo napisał(a):
Yankee napisał(a):(...) Skupują również polskie plastiki czy tylko "ichnie"? Generalnie nie powinno to mieć znaczenia bo i tak leci to mielenia i przetapiają to na nowe butelki (...)
Generalnie to ma znaczenie, ponieważ kaucja w ogóle nie odwzorowuje ceny pustej butelki.
Przykład?
W Niemczech kaucja za 1 plastikową butelkę albo aluminiową puszkę (niezależnie od pojemności) wynosi 0,25 €.
Czyli trochę ponad złotówkę.

To byłby biznes!
http://www.biedronka.pl/pl/product,id,2 ... aris-1-5-l
Kupujesz 6 butelek pełnych za 5 złotych, oddajesz puste w Niemczech i otrzymujesz 7 złotych.
Kilka "TIR'ów" miesięcznie i masz spokój finansowy :lol:

Dlatego kaucja funkcjonuje tylko na terenie danego kraju i tylko z jego opakowaniami.

No i kaucja służy tylko temu, abyś pamiętał co z tą pustą butelką/puszką zrobić.
Owszem, firmy recyklingowe zarabiają na tym, ale nie aż tak dużo, jak by się mogło wydawać.
Często jest tak, że nowy surowiec jest tańszy, niż koszty (sumaryczne) recyklingu.
Jednak chodzi o to, aby nie przybywało tych pustych butelek i nowy surowiec dokłada się (powinno) wtedy, gdy tego wtórnego brakuje.


Kurcze, a w PL jak zwykle się nie opłaca ;)

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artyk ... owny,46392

"kaucja funkcjonuje tylko na terenie danego kraju i tylko z jego opakowaniami" - to nie całkiem prawda

Opakowanie może być inne, np. butelka zagranicznego wina ale musi być na to naklejona HR etykieta z informacją, że jest kaucja

Też jestem wielki fanem kaucji za takie opakowania i marzę aby w PK jednak to rozwiązanie się pojawiło
MarcinG09
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 24.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarcinG09 » 14.08.2018 14:50

Czy ktoś orientuje się gdzie można oddać puste butelki na Korčuli.
bat998
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 19.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) bat998 » 28.08.2018 11:09

Gdzie dokładnie przy Lidlu w Vodicach jest automat do zwrotu? Bo ja znalazłem tylko na tyłach miłego Pana w okienku, który powiedział, że ma pełny magazyn i nic nie przyjmie...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.08.2018 11:13

Wystawcie plastiki przed apartman. Dajcie innym zarobić.
Alka84
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 05.03.2015
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alka84 » 26.06.2019 20:29

Trochę z przymrużeniem oka - spotkaliście się z sytuacją gdzie właściciel każe wam zabrać ze sobą swoje śmieci tj np plastikowe butelki po wodzie która przywiozlam z Polski? :papa:
papse
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 736
Dołączył(a): 11.07.2014
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) papse » 26.06.2019 21:45

Nie nigdy, a Tobie kazali? 8O
Alka84
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 05.03.2015
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alka84 » 26.06.2019 22:27

:) Tak zrozumiałam nasza właścicielkę.
Po 5 dniach triche się tego nazbieralo i pytam ja co z tym zrobić i po chorwacku i trochę na migi właścicielka pokazała mi polski napis na butelce i że to nasze wiec mamy zabrać ze sobą... 3 raz w CRO i takue cuda przy czym jest tu super i napewno tu wrócimy :D
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 27.06.2019 00:39

Taka sytuacja. Skup opakowań pod Lidlem w Vodicach. Kolejka w sobotę na 30 osób z workami. Chorwaci oddają worki, szybkie liczenie sztuk i paragon do odbioru kasy. Bez sprawdzania etykiet. My w butelkami. Sortowanie na ladzie. Polskie do kosza. Jako odpad. Z etykietami Cro na sztuki do skupu . Dobrze że nie kazali zabierać z powrotem. A najlepsze jest to że były butelki Lidlowe Saguaro itp. z marketu w Polsce a i tak nie zostały zaliczone. Patrzyłem potem i tylko jest inny symbol z boku etykiety na butelce
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 27.06.2019 05:44

piotrekbeti napisał(a):(...) Sortowanie na ladzie. Polskie do kosza. Jako odpad. Z etykietami Cro na sztuki do skupu . Dobrze że nie kazali zabierać z powrotem. A najlepsze jest to że były butelki Lidlowe Saguaro itp. z marketu w Polsce a i tak nie zostały zaliczone. Patrzyłem potem i tylko jest inny symbol z boku etykiety na butelce
A przy kupnie w polskim lidlu kaucję płaciłeś w złotówkach czy w kunach? :roll:

Alka84 napisał(a):to nasze wiec mamy zabrać ze sobą
Nareszcie Chorwacja się za to wzięła. Mam tylko nadzieję, że turyści nie "wzbogacą" plastikiem chorwackich lasów i plaż i rzeczywiście zabiorą swoje śmieci do swoich domów.
Użytkownik usunięty
Re: Co przywozicie z Cro?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.06.2019 10:13

boboo napisał(a):
piotrekbeti napisał(a):(...) Sortowanie na ladzie. Polskie do kosza. Jako odpad. Z etykietami Cro na sztuki do skupu . Dobrze że nie kazali zabierać z powrotem. A najlepsze jest to że były butelki Lidlowe Saguaro itp. z marketu w Polsce a i tak nie zostały zaliczone. Patrzyłem potem i tylko jest inny symbol z boku etykiety na butelce
A przy kupnie w polskim lidlu kaucję płaciłeś w złotówkach czy w kunach? :roll:

Alka84 napisał(a):to nasze wiec mamy zabrać ze sobą
Nareszcie Chorwacja się za to wzięła. Mam tylko nadzieję, że turyści nie "wzbogacą" plastikiem chorwackich lasów i plaż i rzeczywiście zabiorą swoje śmieci do swoich domów.



Bogdanie patrz tu (post przeniósł Janusz):

srodowisko-klimat-ochrona-t54781-30.html#p2078100
wraq
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 06.01.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) wraq » 03.07.2019 14:45

Dwa pytania do zorientowanych:
Czy przy oddawaniu butelki mogą być zgniecione?
W jaki sposób automat (np. w kauflandzie) odróżnia polskie butelki od chorwackich?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.07.2019 15:11

Jeśli jest etykieta to jest tam kod kreskowy a w nim informacja o kraju. Polska to 590, Chorwacja 385. https://wspieramrozwoj.pl/artykul/41/ko ... de-oznacza

Druga sprawa na HR butelce była informacja o kaucji za nią, przynajmniej jak byłam w Cro ost w 2017 r.
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
kaucja za plastiki - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone