Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kaucja za plastiki

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
timur74
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 24.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) timur74 » 04.09.2013 21:15

za kazdy-na prawde kazdy plastik jest naliczana kaucja,szklana butelke 0,50 kuny-w Pisaku kobitka sprzedawała np piwko w markecie i dawała paragon informujac ze zwrot tylko z nim
swoja droga widziałem kiedys miejscowego który jezdził starym kombi i cały samochod miał pełen plastików wiec gdzies pewnie miejscowi oddaja hurtem ,bez paragonu
w makarskiej (był to pierwszy dzien przyjazdu)widzac starszego Pana ktory zbiera butelki plastikowe po smietnikach(miał caly worek) dalem mu swoja pusta po ,,polskiej wodzie,, oczywiscie wziął ale wywalił ją dalej do kosza-zbieraja tylko ,,swoje,,chorwackie
Cropidło
Croentuzjasta
Posty: 396
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cropidło » 04.09.2013 21:37

Witam.W 2009 i w 2011 r.nie przyszło mi nawet do głowy,że można oddać puszkę lub butelkę,ale w 2012r.byliśmy
większą grupą i przypadkiem będąc na zakupach w"Sudenciku" zauważyłem,że od strony magazynu mieszkańcy Mariny całymi workami oddają opakowania,jak się okazało zwrotne.Prawie za wszystkie opakowania naliczana jest kaucja zwrotna ,co przy większej" drużinie" zaczyna się opłacać.
Muszę zaznaczyć,że nie mieliśmy żadnych problemów z odzyskaniem kaucji.
Pzdr.
mysiaty
Croentuzjasta
Posty: 219
Dołączył(a): 26.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysiaty » 05.09.2013 09:54

Plastiki oddawałem do Lidla przed Trogirem.Bez problemów.
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 07.09.2013 21:03

ja oddawałem do pojemnika od recyklingu przy plaży ale zawsze minute po znikały stamtąd. szkoda mi było czasy jeździć do skupu z kilkoma a gromadzić przez cały wyjazd i mieszkać z tym to mija się z celem
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.09.2013 21:15

golibroda napisał(a): Zaradny gospodarz od razu zagospodarował do piwnicy.


tylko gospodinowi :wink: w zamian codziennie soczyste figi i winogron;

widziałem w Makarskiej od strony Dubry za Lidlem, był skup bodajże pół kuna/szt (tylko parkowałem obok)
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 26.09.2013 18:12

My zawsze stawialismy plastikowe butelki obok kosza ,podejrzelismy kiedys ze gospodyni zaglada do pojemnikow przed naszym apartmanem wiec aby jej ulatwic zycie nie wrzucalismy ich do glownego kubla.Ktoregos dnia byla przed domem jak szlismy ze smieciami i oficjalnie nas poprosila o zostawianie butelek u niej na tarasie bo ona je oddaje w skupie,ale tylko chorwackie plastiki wchodzily w gre,polskie czy inne z drogi juz nie.
U nas tez powinien byc skup plastikow i wrocic prawdziwy skup butelek a zrobilby sie wiekszy porzadek.Teraz tylko puszki sprzataja z ulicy.
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009
Re: opakowania -kaucja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 04.08.2014 09:28

Odgrzebie stary temat, no wlasnie , jak to jest z tą kaucją, można gdzieś oddać butelki puszki ???
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 07.08.2014 00:09

Na Cresie oddawałem w sklepie w Nerezine. Teraz jestem na Hvarze i tez muszę gdzieś oddać bo się bagaznik zapełnia :D
anna chmiel
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) anna chmiel » 07.08.2014 16:42

np. przy Lidlu w Trgirze można oddać butelki plastikowe i szklane po piwie czy winie.Nie muszą być zakupione u nich.Dostaje się taki paragon do zrealizowania w Lidlu-odliczają wartość od rachunku.
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 20.08.2016 21:14

Jak tam w temacie wygląda sprawa na dzień dzisiejszy? Skupują również polskie plastiki czy tylko "ichnie"? Generalnie nie powinno to mieć znaczenia bo i tak leci to mielenia i przetapiają to na nowe butelki.
U nas (w Polsce) zarabiają na tym firmy typu remondis które odbierają od nas śmieci i każą sobie jeszcze za to słono płacić w ramach tzw. podatku śmieciowego.
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 20.08.2016 22:49

Zostało mi 5 butelek po piwie. Zastanawiam się czy wiezc je na Ciovo, zawsze to parę kun oszczędności...
Rawka85
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 25.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rawka85 » 21.08.2016 02:20

Nie wiedziałem o skupie oO ale jak jest to powiedzcie ci gdzie w Breli można sprzedać/oddać plastiki :) będę na ul. Stomarica ;) pozdrav
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4912
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 21.08.2016 08:14

Yankee napisał(a):(...) Skupują również polskie plastiki czy tylko "ichnie"? Generalnie nie powinno to mieć znaczenia bo i tak leci to mielenia i przetapiają to na nowe butelki (...)
Generalnie to ma znaczenie, ponieważ kaucja w ogóle nie odwzorowuje ceny pustej butelki.
Przykład?
W Niemczech kaucja za 1 plastikową butelkę albo aluminiową puszkę (niezależnie od pojemności) wynosi 0,25 €.
Czyli trochę ponad złotówkę.

To byłby biznes!
http://www.biedronka.pl/pl/product,id,2 ... aris-1-5-l
Kupujesz 6 butelek pełnych za 5 złotych, oddajesz puste w Niemczech i otrzymujesz 7 złotych.
Kilka "TIR'ów" miesięcznie i masz spokój finansowy :lol:

Dlatego kaucja funkcjonuje tylko na terenie danego kraju i tylko z jego opakowaniami.

No i kaucja służy tylko temu, abyś pamiętał co z tą pustą butelką/puszką zrobić.
Owszem, firmy recyklingowe zarabiają na tym, ale nie aż tak dużo, jak by się mogło wydawać.
Często jest tak, że nowy surowiec jest tańszy, niż koszty (sumaryczne) recyklingu.
Jednak chodzi o to, aby nie przybywało tych pustych butelek i nowy surowiec dokłada się (powinno) wtedy, gdy tego wtórnego brakuje.
casa
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) casa » 03.08.2018 17:46

Czy nie orientuje sie ktos gdzie jest w okolicach Vidic jakis automat do zwrotu butelek?
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 04.08.2018 09:52

Vodic? przy Lidlu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
kaucja za plastiki - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone