Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jezioro Ohrid?

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013
Jezioro Ohrid?

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 17.05.2013 14:47

Zamierzam w drodze powrotnej z Grecji odwiedzić na parę dni Ohrid w Macedonii. Pytanie do osób tam wcześniej przebywających, czy nad jeziorem panują w lipcu takie same upały jak w tej części Europy, czy też z uwagi na otoczenie wysokich gór jest może parę stopni chłodniej? Pytam z uwagi na małe dzieci podróżujące z nami.
Czy jest w tym rejonie jakiś camping godny polecenia poza campingiem Gradiste?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 17.05.2013 19:54

Jest tam odrobinę chłodniej - tzn. jeżeli w Dolinie Vardaru jest 40 to tam jest 32 :)
Pozdro!
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 17.05.2013 23:30

Dzięki Piter, tak się spodziewałem, ale Twoja odpowiedź mnie trochę uspokoiła. 5- letnia córka nie znosi dobrze mocnych upałów.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 18.05.2013 13:10

jeszcze ciut chłodniej jest nad Prespą, bo leży wyżej - jezioro też piękne, mniej oblegane, chyba jeszcze czystsze, choć z uboższą infrastrukturą.

Ja spałem pod Ochrydem w tzw. ośrodku pionierów - czyli takim ośrodku wypoczynkowym dla pracowników jak za PRL. Było świetnie, klimat niesamowity, ale raczej nie dla dzieci (spaliśmy w domku, który nie zawsze może być dostępny).

Co do kempingów to raczej polecany jest spokojny Ljubanista koło Sv. Neuma, a nie Gradishte, który cieszy się opinią imprezowni.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 18.05.2013 15:59

Może http://www.tutiempo.net/en/Climate/Ohrid/135780.htm pomoże, mażna sprawdzić do wielu lat wstecz.
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 18.05.2013 23:25

Dzięki za wszystkie przydatne informacje. Serwis tutiempo faktycznie b. dokładnie podaje historyczne dane pogodowe, dokładniej niż np. Accuweather.com.
Czy ten camp pionierski w Ohrid ma raczej kiepski standard? Tak zrozumiałem z Twojego postu, Pudelek.
A może Waszym zdaniem łatwiej w tym regionie o kwaterę/apartament do znalezienia na miejscu niż szukanie campu z warunkami pozwalającymi na pobyt rodzinie z dziećmi? Macie jakieś wskazówki po pobycie w rejonie Ohrid?
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 18.05.2013 23:54

TJL napisał(a):Czy ten camp pionierski w Ohrid ma raczej kiepski standard? Tak zrozumiałem z Twojego postu, Pudelek.


to właściwie nie jest kemping - to, jak pisałem, taki ośrodek wypoczynkowy jakie u nas były kiedyś nad morzem, oficjalnie należący do macedońskiego odpowiednika harcerzy. Jest tam fragment pod namioty, ale niewielki, zaraz obok baru i mocno wieje od jeziora, więc to niefajne miejsce na rozbicie się. Myśmy wynajęli starą przyczepę kempingową za śmieszną kasę (ok. 40 zł za noc, zmieszczą się tam z 4 osoby na dwóch dużych łóżkach) - okna się nie domykały, ale byliśmy przeszczęsliwi. Toalety są nieco partyzanckie - kible tzw. tureckie, prysznice tylko przez godzinę czy dwie rano i wieczorem. Ale wszystko rekompensuje klimat - tam nic nie jest pod zagranicznych turystów, byliśmy jedynymi z tzw. cywilizacji zachodniej, wręcz sensacja dla innych :) Na ośrodku była knajpa z niskimi cenami i wesołym tłumem Macedończyków - co wieczór to było przyjemniej. Nam się bardzo podobało (choć na początku partnerka wędziła nosem na toalety), ale dla rodzin z dziećmi zwłaszcza po wizycie w Grecji to może być za duży przeskok...
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 11.06.2013 13:20

Mam jeszcze do kolegów pytanie odnośnie albańskiej strony jeziora. Czy jest sens spędzić kilka dni po albańskiej stronie np. w Podgradec zamiast w mieście Ohrid lub okolicy? Czy walory krajobrazowe, plaże na jeziorze, ceny usług turystycznych są po stronie albańskiej mniej korzystne? Planuje pierwszy pobyt w tym rejonie, stąd pytanie, a wpisów dotyczących np. okolic Podgradec na forum jest b. mało.
Idziol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 584
Dołączył(a): 27.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idziol » 11.06.2013 13:22

a ktoś może mi coś więcej powiedzieć o tym jeziorze
http://pl.wikipedia.org/wiki/Garda_(jezioro)
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 11.06.2013 16:34

Idziol napisał(a):a ktoś może mi coś więcej powiedzieć o tym jeziorze
http://pl.wikipedia.org/wiki/Garda_(jezioro)

A jaki ma związek jezioro Ohrid z jez. Garda?
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 11.06.2013 16:56

Dokładnie, jak powyżej. Proszę o przeniesienie pytania dot. J. Garda do stosownego wątku.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.06.2013 17:34

Idziol napisał(a):a ktoś może mi coś więcej powiedzieć o tym jeziorze
http://pl.wikipedia.org/wiki/Garda_(jezioro)

Tego troszke jest...
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.06.2013 11:17

TJL napisał(a):Mam jeszcze do kolegów pytanie odnośnie albańskiej strony jeziora. Czy jest sens spędzić kilka dni po albańskiej stronie np. w Podgradec zamiast w mieście Ohrid lub okolicy? Czy walory krajobrazowe, plaże na jeziorze, ceny usług turystycznych są po stronie albańskiej mniej korzystne? Planuje pierwszy pobyt w tym rejonie, stąd pytanie, a wpisów dotyczących np. okolic Podgradec na forum jest b. mało.


Ohrid jest zdecydowanie ładniejszy niż Podgradec, ale ma gorsze plaże (w samym mieście, w okolicach jest lepiej). W Podgradcu plaża jest dłuuuuga i szersza, ale też mocno zatłoczona. W Ohrydzie jest też zdecydowanie więcej do zwiedzania niż w Podgradcu
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 12.06.2013 15:20

Pudelek, dzięki za Twoje konkretne odpowiedzi :)
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 12.06.2013 16:35

Pudelek napisał(a):
TJL napisał(a):Mam jeszcze do kolegów pytanie odnośnie albańskiej strony jeziora. Czy jest sens spędzić kilka dni po albańskiej stronie np. w Podgradec zamiast w mieście Ohrid lub okolicy? Czy walory krajobrazowe, plaże na jeziorze, ceny usług turystycznych są po stronie albańskiej mniej korzystne? Planuje pierwszy pobyt w tym rejonie, stąd pytanie, a wpisów dotyczących np. okolic Podgradec na forum jest b. mało.


Ohrid jest zdecydowanie ładniejszy niż Podgradec, ale ma gorsze plaże (w samym mieście, w okolicach jest lepiej). W Podgradcu plaża jest dłuuuuga i szersza, ale też mocno zatłoczona. W Ohrydzie jest też zdecydowanie więcej do zwiedzania niż w Podgradcu


Ja też wybieram się w tym roku do Macedonii...
znalazłem kilka ciekawych plaż w okolicy Ochrydy, jednak moje obawy budzą zdjęcia z tych miejsc, czy aby nie są to plaże prywatne jakiś hoteli tudzież kampingów, czy coś wiecie w tym temacie
Plaże Gradiste, Ljublanishte, czy Trpejca
Następna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone