Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaka nawigacja?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lexx
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 27.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) lexx » 22.06.2017 22:12

Zgadza się. Tylko jak już zauważyłeś AM przyjmuje 3 rodzaje formatów:)

Ja mam zainstalowaną AM dodatkowo na laptopie. Dużo lepiej się planuje trasę z punktami pośrednimi itd. Potem zapisujesz trasę i przenosisz do navi. Używam AM od 2006r. chyba od wersji 3.x.x o ile to dobrze pamiętam. Jeśli się ją dobrze pozna to naprawdę jest OK. Co najważniejsze podczas jazdy interfejs jest mocno intuicyjny a to pomaga gdy prowadzisz. Powodzenia.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 22.06.2017 22:41

Też od lat używam AM jednak z każdym rokiem algorytm wyznaczania trasy jest coraz gorszy, niestety to jest najważniejsza funkcja i wszystkie inne dodatki typu budynki 3D, pikietaż i inne można sobie w buty wsadzić gdy nawigacja w debilny sposób wyznacza trasę, w tym roku też jadę z AM jednak zaskoczyła mnie trasą jaką wyznaczyła.... plik ten sam co rok temu, ustawienia te same jednak musiałem dodać kilka nowych punktów pośrednich bo AM z uporem maniaka robiła debilne skróty wręcz z nadłożeniem sporo drogi, dodatkowo odpalę sobie google maps na telefonie dla porównania.
AniaAn
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 19.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaAn » 23.06.2017 10:51

woytheck napisał(a):
AniaAn napisał(a):
andy13 napisał(a):w ubiegłym roku na całej trasie do i z cro (a szczególnie do, kiedy zamknięty został sv. Rok i trzeba było objeżdżać przez Gracac i okolice) używałem googleMaps online - transfer, jaki zużyłem to 200Mb, dziś, kiedy zmiany w roamingu już stały się faktem - tylko googleMaps online. Oczywiście nie ma tak dobrego asystenta pasa, jak nawigacje z prawdziwego zdarzenia, ale bieżąca sytuacja na drodze, szczególnie gdy wielu użytkowników - nie do przecenienia.



W tym i ubiegłym roku google maps offline. W pierwszą stronę ponieważ był wypadek pod Graz przeszliśmy w online i na pewno dużo nie pobrało, bo mapy już były ściągnięte w Łodzi do off. Łączny koszt wszystkich rozmów i MB to było +30zł do rachunku a teraz po zmianach będzie można śmigać online - tylko wtedy bateria szybciej leci.....


od czego mamy ładowarki samochodowe :)



I tu był klops, bo jak nie zrobiłam opcji trybu samolotowego to mój telefon nie nadążył się ładować. I w pierwszą stronę pod Graz wysiadł. A od początku jechał na kablu. Mało tego raz się rozgrzał tak że też się wyłączył.... Ale tak to jest jak ma się duży wyświetlacz i pewnie nie powyłączałam aplikacji w tle. W druga stronę zrobiłam spersonalizowany tryb samolotowy i bez problemu 20h powadził i nadal miał prąd - tak więc sama ładowarka nie zawsze ok. Dla zainteresowanych telefon na Windowsie w ogóle się nie chciał ładować podczas drogi...... ale nawigacja na Windowsie działała i jakoś się dało jechać ale wolę google maps. Tak naprawdę to pierwszy raz do Chorwacji (jakieś 13 lat temu) jechałam z mapą :P i w sumie żadnej skuchy nie było.... wszystko dobrze pooznaczane więc czemu nie tylko że ja jestem panikara i wolę mieć jakiś obrazek na podszybiu :P
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 23.06.2017 10:57

Ania, sprawdź czy masz odpowiednią ładowarkę do tego telefonu, być może ma zbyt niski (mały) prąd wyjściowy i "nie wyrabia" przy wielu aplikacjach..
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 23.06.2017 11:34

Tak jak pisze Yanush masz złą ładowarkę samochodową. Przeczytaj ile amper ma twoja ładowarka oryginalnie dołączona do telefonu. Jeżeli jest to telefon z dużym wyświetlaczem tz. powyżej 5 cali to na 99% potrzebujesz prąd wyjściowy z ładowarki 2A. Poszukaj na allegro, tylko nie wybieraj jakiejś taniej. Myślę, że cena powinna wynosić minimum 60 zł. Przy takiej ładowarce moim zdaniem nawet przy uruchomionym google maps telefon będzie się ładował.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 23.06.2017 12:56

Miałem ładowarkę z trzema gniazdami "na zapalniczkę" + 1 USB 0,5A. To USB przy włączonym GPS nie wyrabiało, bateria leciała w oczach mimo że telefon był cały czas podpięty. Przez normalną ładowarkę wszystko działało jak trzeba.
Zainwestowałem w kolejną chińską ładowarkę, ale tym razem już wiedziałem czego potrzebuję :D Mam w sumie dwa gniazda: 1A i 2,1A. To rozwiązało problem z ładowaniem.
https://pl.aliexpress.com/item/LCE-Scre ... 0.0.uJIE28
mapex2608
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 30.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mapex2608 » 23.06.2017 13:13

Kiedyś miałem w Bułgarii nawigację OsmAnd, darmowo mozna pobrać do 10 map a mapy sa niesamowicie dokładne. W tej chwili korzystam jak już wcześniej pisałem z Waze, wiem ona jest on-line i nie każdemu może odpowiadać fakt że trzeba mieć włączony internet w telefonie. Ta nawigacja jest bardzo popularna za granicą niczym Yanosik w Polsce. Algorytm wyszukiwania tras jest bardzo dobry, w trakcie jazdy nawigacja reaguje na zmieniające się warunki drogowe i w razie korków, wypadku itp, itd zmienia nam trasę tak żeby nie stać w korkach. Drogi edytuje sztab użytkowników którzy zbierają kolejne stopnie wtajemniczenia. Wszelkie zamknięcia dróg, ich remonty są wprowadzane na bieżaco.

Drugą navi, która może być zarówno off jak i on- line to nasze poczciwe google maps, od wielu lat zmieniło się na plus, w tej chwili jest największą bazą danych i cała reszta programow nawigujących korzysta z zasobów Google.
Uważam że, jadąc zza granicę, korzystanie z map off-line jest dobrym, ale nie najlepszym rozwiązaniem. Ja wyjeżdzając zakupię pakiet danych w roamingu i z pewnością skorzystam z całego dobrodziejstwa jakie daje korzystanie z map on line. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 29.06.2017 12:05 przez mapex2608, łącznie edytowano 1 raz
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 23.06.2017 13:16

Ja mimo dwóch ładowarek mam powerbank 10400i jakieś 5200ah, bo w razie awarii auta i potrzeby wiszenia na telefonie, nie mam chociaz stresu że się rozladuje. Zresztą aparat foto też z banku ładuje.
lexx
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 27.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) lexx » 23.06.2017 18:08

yzedef napisał(a):Też od lat używam AM jednak z każdym rokiem algorytm wyznaczania trasy jest coraz gorszy, niestety to jest najważniejsza funkcja i wszystkie inne dodatki typu budynki 3D, pikietaż i inne można sobie w buty wsadzić gdy nawigacja w debilny sposób wyznacza trasę, w tym roku też jadę z AM jednak zaskoczyła mnie trasą jaką wyznaczyła.... plik ten sam co rok temu, ustawienia te same jednak musiałem dodać kilka nowych punktów pośrednich bo AM z uporem maniaka robiła debilne skróty wręcz z nadłożeniem sporo drogi, dodatkowo odpalę sobie google maps na telefonie dla porównania.




Tak, coś w tym jest. Czasem zdarza się jakaś niezrozumiała wpadka:)
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 23.06.2017 18:13

:papa: Aktualna :hut:
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 23.06.2017 19:03

pablo2222 napisał(a):Tak jak pisze Yanush masz złą ładowarkę samochodową. Przeczytaj ile amper ma twoja ładowarka oryginalnie dołączona do telefonu. Jeżeli jest to telefon z dużym wyświetlaczem tz. powyżej 5 cali to na 99% potrzebujesz prąd wyjściowy z ładowarki 2A. Poszukaj na allegro, tylko nie wybieraj jakiejś taniej. Myślę, że cena powinna wynosić minimum 60 zł. Przy takiej ładowarce moim zdaniem nawet przy uruchomionym google maps telefon będzie się ładował.


Lepiej kupić taką jak do tableta :papa:
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2017 21:42

Yanush napisał(a):
lexx napisał(a):zmień format koordynatów. Jak już jesteś w oknie wpisywania danych to u dołu jest ikona z poziomymi liniami tam zmieniasz format. Dla google to pierwszy od dołu.

WIELKIE dzięki, właśnie znalazłem...:
http://www.automapa.pl/pl/instrukcja/wy ... aficznych/

Są jeszcze inne 'narzędzia':
https://www.wspolrzedne-gps.pl/

http://vbest.com.pl/gps/?

jeżeli interesuje cię format: 50°24'41.6"N 21°09'10.3"E, to:
mając otwartą googlemaps klikasz prawym klawiszem myszy na danym punkcie, np. parkingu i wybierasz z menu "co tu jest"...
na dole mapy w okienku pojawią ci się koordynatory w formacie: 50.345345, 21.3454353 - klikasz na nie lewym klawiszem myszy...
i w niebieskiej zakładce po lewej stronie mapy masz gotowe namiary w 2 formatach...możesz sobie je skopiować, by później wydrukować...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.06.2017 19:53

lexx napisał(a):
yzedef napisał(a):Też od lat używam AM jednak z każdym rokiem algorytm wyznaczania trasy jest coraz gorszy,




Tak, coś w tym jest. Czasem zdarza się jakaś niezrozumiała wpadka:)

Auto@ pracuje na te bzdury od ok. 2 lat, bo wtedy wydali ostatnią dobrze działającą aktualizację.
To wcale nie jest niezrozumiała wpadka, tylko ich strategia, udupić coś co jest(było) dobre.
Możecie sobie poczytać o Auto@ tu.
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 28.06.2017 10:31

Pytanie odnośnie GoogleMaps - czy ktoś sprawdził ile danych "zassało" przy podróży online z PL do CRO przez Austrię,Słowenię?
Będę wdzięczny za info :)
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 28.06.2017 12:49

String napisał(a):Pytanie odnośnie GoogleMaps - czy ktoś sprawdził ile danych "zassało" przy podróży online z PL do CRO przez Austrię,Słowenię?
Będę wdzięczny za info :)


String jaki masz telefon? bo jeśli masz taki z A-GPS to ściągasz mapy państw tranzytowych w domu i w trasę jedziesz z mapami offline. Chyba tak to działa, jeśli się mylę proszę mnie poprawić

W dobie zniesionego roamingu chyba pytanie już nieaktualne?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone