Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria+Kvarner, czy Dalmacje (Pn., Śr., Pd.)?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Istria+Kvarner, czy Dalmacje (Pn., Śr., Pd.)?

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 24.02.2014 20:07

Witam. Trochę spóźniony, ale zabieram się za szukanie pomysłu na bieżący rok na urlop, oczywiście w Cro. Byliśmy 4-krotnie w Dalmacji (rejon Trogiru, Omiszu, Makarskiej). Zastanawiam się nad wyjazdem na półwysem Istria (lub pobliska okolica). Poczytałem sporo na forum o Istrii. Jest wiele sprzecznych informacji. Wiem, że nie da się jednoznacznie określić, który region jest lepszy, bo to sprawa indywidualnej, subiektywnej oceny, ale...
Tu zwracam się do wczasowiczów, którzy byli "na górze" i "na dole" Chorwacji i mają porównanie. Proszę o Wasze oceny porównawcze pod względem: pogody,temperatury wody, dojazdu, atrakcji turystycznych, plaż, widoków, cen za kwatery oraz wszelkich różnic, które ewentualnie zaobserwowaliście. Za wszelkie wpisy z góry dziękuję, zapewne będą pomocne nam i wielu wczasowiczom.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.02.2014 20:36

No, ale taka analiza będzie bardzo trudna i podejrzewam, że będziesz miał tylko mętlik w głowie. 8)

Ceny, pogoda, temperatura wody są podobne.
Atrakcje turystyczne, plaże i widoki nie da się porównać obiektywnie, bo Dalmacja, Kvarner i Istria są bardzo zróżnicowane :roll:
Wewnątrz samego Kvarneru masz baaaaardzo różne miejsca :!:
Są plaże skaliste, żwirkowe, nawet piasek się czasem znajdzie :wink:
Widoki są takie, że raz trochę przypominają Makarską, morze i góry, 2 w 1 :D
Ale kilkanaście kilometrów jest już bardziej płasko.
Niedaleko są obok siebie kurorty z czasów Austro-Węgier i spokojne plaże na wyspie Cres 8)

A na Istrii podobne bogactwo różnorodności :lol:

Mnie się podobało w Dalmacji, na Kvarnerze, na Istrii :D


Jak 4 razy byłeś w Dalmacji, to czas na Istrię lub Kvarner.
Jak tam jest, masz mnóstwo relacji na forum, np. taką :mrgreen:
opatijska-riwiera-i-wyspa-krk-lipiec-2013-t44015.html

A tu wątek informacyjny, nic tylko korzystać :wink:
opatijska-riwiera-i-wyspa-krk-t40819.html
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 25.02.2014 20:14

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź (linki). Widziałem wpisy, że Istria (i Kvarner) są droższe jeżeli chodzi o kwatery. Oczywiście widzę jakie ceny wywoławcze prezentują właściciele "apartmanów" tu i tu, ale jak to wygląda po negocjacjach? Przez 4 dotychczasowe nasze pobyty nigdy nie zapłaciłem za łóżko więcej niż 15E w "apartmanie" dla 4 osób+aneks kuchenny i łazienka, a mieszkałem przeważnie bardzo blisko morza. Te kwestie są dla mnie priorytetowe, bo jak wielu z nas, część pobytu jadamy w lokalach, część przygotowujemy sami, wożę dosyć duży ponton dmuchany, więc chciałbym ponownie zamieszkać jak najbliżej brzegu-plaży. Preferowaliśmy małe miejscowości.
Ponawiam prośbę, jeżeli ktoś jeszcze coś chciałby napisać o ewentualnych różnicach w pobycie w obu regionach Cro.
Nie śmiem prosić o jakieś propozycje sprawdzonych ofert (wg w/w kryteriów) na otwartym forum, ale jeżeli ktoś był w fajnej kwaterze na Istrii lub Kvarnerze, to będę wdzięczny za kontakt mailowy, przypominam: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.02.2014 20:38

Na Istrii byłem tylko raz, ale trochę ofert przejrzałem, bo wybredny jestem. :oczko_usmiech:
Nie zauważyłem, żeby (w zbliżonych warunkach) na Istrii było drożej niż w Dalmacji. W ubiegłym roku za apartman dla 4 osób z łazienką, klimą, aneksem kuchennym, oddzielną sypialnią, dużym tarasem z grillem elektrycznym, zapłaciliśmy 45Euro za noc.

Na forum jest całkiem sporo informacji o miejscach w północnej części Chorwacji. Poczytaj najpierw o Kvarnerze i Istrii. Wschodnie wybrzeże półwyspu różni się od zachodniego. Zdecyduj, gdzie najpierw chciałbyś pojechać.
Tutaj jest krótki wątek, w którym jest link do relacji z pobytu na wschodnim wybrzeżu Istrii.
Jeśli byłeś kilkakrotnie w Dalmacji, to warto pojechać, by zobaczyć odmienne oblicze tego pięknego kraju. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.02.2014 01:03

numenius napisał(a):Dzięki za odpowiedź i podpowiedź (linki). Widziałem wpisy, że Istria (i Kvarner) są droższe jeżeli chodzi o kwatery. Oczywiście widzę jakie ceny wywoławcze prezentują właściciele "apartmanów" tu i tu, ale jak to wygląda po negocjacjach? Przez 4 dotychczasowe nasze pobyty nigdy nie zapłaciłem za łóżko więcej niż 15E w "apartmanie" dla 4 osób+aneks kuchenny i łazienka, a mieszkałem przeważnie bardzo blisko morza. Te kwestie są dla mnie priorytetowe, bo jak wielu z nas, część pobytu jadamy w lokalach, część przygotowujemy sami, wożę dosyć duży ponton dmuchany, więc chciałbym ponownie zamieszkać jak najbliżej brzegu-plaży. Preferowaliśmy małe miejscowości.


Pamiętaj, że na Istrię i Kvarner jest bliżej, więc będzie niższy koszt dojazdu.
Co do cen, to niestety one się zmieniają tylko w jednym kierunku: rosną :roll:

60 euro za 4 osoby to się da zrobić, tylko czasem diabeł tkwi w szczegółach 8)
Solek
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solek » 09.03.2014 22:11

Witam wszystkich na wstępie, mój pierwszy post ale nie pierwszy dzień na forum, wakacje 2013 udały się dzieki Wam.

Ale do rzeczy:
15sierpnia 2013 wystartowalismy do Chorwacji w ciemno 8+ 2 letnie dziecko ok 11 rano 16,08 na miejscu w Breli po 3 podejsciach trafilismy pietro domu 4 sypialnie dwie kuchnie 3 łazienki za 100eu

pytanie brzmi czy w tym roku na Istrii uda nam sie to powtórzyć ? skład 4 + 3latek juz :)
pytam bardziej czy w ciemno da rade do to ze troche drożej bedzie liczymy się z tym.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.03.2014 22:37

Gdybym był prorokiem,
to bym zarabiał grubą kasę na przepowiadaniu wyników meczów piłkarskich :roll:


To jest jak z typowaniem wyników meczów, możesz trafić, możesz się "przejechać" 8)
Na dwoje babka wróżyła :wink:


Rozumiem, że rok temu pojechało 8 dorosłych i dziecko,
a teraz ma jechać 4 dorosłych i dziecko starsze o rok :?:


Ale gdzie na Istrii macie się zatrzymać :?:
Istria jest spora i szukając w ciemno trzeba o tym pamiętać.
Solek
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solek » 09.03.2014 22:43

jeszcze nie wybralismy dokładniejszego rejonu, tak jedziemy 4 dorosłe i starsze juz o rok dziecko. nie nastawiamy się na tłumy i aktrakcje na to zawsze można gdzieś wyskoczyc autem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.03.2014 23:06

Ja na Istrii nigdy nie spotkałem się z czymś takim jak ludzie oferujący na ulicach noclegi.
Nie ma "naganiaczy".
Są agencje turystyczne i one mają spis wolnych kwater.
Połowa sierpnia to okres, kiedy cała włoska budżetówka ma urlopy,
wtedy we Włoszech jest najdrożej, a Istria jest o rzut beretem od Włoch.
8)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.03.2014 00:17

Istria to bardzo fajne miejsce i z pewnością warte zobaczenia. Wschodnie wybrzeże na południe od Lovranu przypomina to Dalmatyńskie, tylko zamiast masywu Biokovo masz Učka, który jest trochę niższy, zamiast na Brac i Hvar, patrzysz na Cres i Losinj, plaże są żwirkowe, występują skałki, teren jest mocno pofałdowany, a zjazd np. do takiego Rabaca kręty i stromy. Temperatura wody będzie chyba jednak trochę niższa, ale nie sądzę żeby to było więcej niż 1-2 stopnie. Pogoda jak to pogoda, temperatura powietrza myślę, że podobnie, a w lipcu czy sierpniu i tak będzie bardzo ciepło. Zachodnie wybrzeże jest bardziej płaskie i mówiąc szczerze nie podobało mi się za bardzo i raczej nie zdecydowałbym się na to żeby tam stacjonować, chociaż to kwestia gustu. W południowo-zachodniej części sporo jest plantacji winogron i można zaopatrzyć się w wino bezpośrednio przy winnicy. Na Istrii podobało mi się to, że wszędzie jest blisko. My z premedytacją wybraliśmy Rabac, bo prawie wszystkie atrakcje były w promieniu do ok 60-70 km. Dobrze też wyglądała Moscenicka Draga, wrażenie robi widok na leżący nad urwiskiem Brsec, jak się jedzie z południa na północ. Poza tym sporo ciekawych miast do zwiedzenia jak chociażby fantastyczny Rovinj, ładny Porec, Pula z Amfiteatrem. Do tego kilka mniejszych czy większych (chociaż nadal niedużych) miejscowości w głębi półwyspu położonych na wzgórzach, jak Motovun, Groznjan, Pazin, Buje, Buzet, Bale, czy malutki (a podobno nawet namniejszy) Hum, a bliżej wybrzeża stary Labin. Ciekawy półwysep Kamenjak, stosunkowo blisko jest do Parku Skocjańskiego z jaskinią i miasteczka Piran w Słowenii. Jednym słowem, atrakcji z pewnością nie brakuje. Ceny były chyba trochę wyższe niż w Dalmacji, ale różnice nie były drastyczne. Odniosłem wrażenie, że Istria jest bardziej skomercjalizowana niż Dalmacja. Więcej na temat naszego pobytu na Istrii znajdziesz w relacji, którą już jakiś czas temu popełniłem.
Solek
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solek » 10.03.2014 20:27

a czy wyjazd w ciemno na Istrie ma sens czytam na forum ze wiekszosc apartamentow zajeta, ze przy drogach nie stoja ludzie, w ubiegłym roku znalezlismy pokoje przez agencje ale to byl jakis fart ze dla 8 osob cos bylo, a gospodarze to wogole super.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.03.2014 20:36

Już o tym pisałem na przykładzie ubiegłorocznego pobytu w Ravni.
Przyjechała para z Polski i pyta naszego gospodarza Vigora, czy są wolne miejsca - były. Zapytali o jeszcze jeden apartman dla znajomych, którzy mieli dojechać później - też coś się znalazło.
Pytam Vigora jak to jest z tymi wolnymi apartamentami w środku sezonu i słyszę, że różnie. Przeważnie coś się znajdzie, a jeśli nie to odsyła do znajomych w Rabacu.
Zdajesz sobie jednak sprawę, że łatwiej znaleźć lokum dla dwojga niż dla 8-osobowej drużyny. :wink:
Solek
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solek » 10.03.2014 20:38

w tym roku jedziemy w 4 i 3 latek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.03.2014 20:42

Solek napisał(a):w tym roku jedziemy w 4 i 3 latek

Szanse rosną :oczko_usmiech:
Solek
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solek » 10.03.2014 20:59

Walp w jakiej odleglosci od morza mozna ustrzelic w ciemno kwatere? z przykladu jaki podałes
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Istria+Kvarner, czy Dalmacje (Pn., Śr., Pd.)?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone