Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

HVAR po raz drugi, CRO po raz dziewiąty.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Elizasz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 21.10.2010 19:29

Podoba mi się miasto Hvar w twojej relacji, w ogóle zakochałam się w tej wyspie, mimo że tam jeszcze nie byłam :wink:
Wczasy na przyszły rok jeszcze na chorwackim lądzie, ale za to w 2012 już na 100% na Hvarze!

Zaliczanie placu zabaw w zamian za chwile spokoju-skąd ja to znam :wink: :wink: :wink:

Pora wieczorowo faktycznie bardzo urokliwa!

Basia dzielna dziewczynka, ja bym narobiła niezłego wrzasku, jakby toto spadło na mnie 8) :lol:

Te łódki w zatoce wyglądają, jakby wisiały w powietrzu :)

Czekam na cd :)
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 23.10.2010 13:57

Elizasz napisał(a):Podoba mi się miasto Hvar w twojej relacji, w ogóle zakochałam się w tej wyspie, mimo że tam jeszcze nie byłam :wink:
Wczasy na przyszły rok jeszcze na chorwackim lądzie, ale za to w 2012 już na 100% na Hvarze!

Zaliczanie placu zabaw w zamian za chwile spokoju-skąd ja to znam :wink: :wink: :wink:

Pora wieczorowo faktycznie bardzo urokliwa!

Basia dzielna dziewczynka, ja bym narobiła niezłego wrzasku, jakby toto spadło na mnie 8) :lol:

Te łódki w zatoce wyglądają, jakby wisiały w powietrzu :)

Czekam na cd :)

Ciąg dalszy będzie jeszcze dzisiaj.
A Basia faktycznie jest dzielną dziewczynką. Praktycznie bierze do ręki każdego zwierzaka (mowa oczywiście o tych małych: owady, robale itd.) i podchodzi także do wszystkich dużych. Krzyku przy spotkaniu ze skorpionem nie narobiła bo przecież spełniło się jej marzenie.
W domu mamy trochę różnych zwierzątek, a po zwiedzeniu wystawy na MTP stwierdziła, że chciałby mieć w domu przepiórki...

Pozdrav
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 23.10.2010 14:31

Dzisiaj zabiorę Was do miejscowości STARI GRAD.
Nie jest to największa miejscowość wyspy Hvar, ale jest to jej stolica administracyjna. Jeżeli płyniecie promem ze Splitu to właśnie w Starim Gradzie postawicie pierwsze kroki na Hvarze. Wprawdzie przystań promowa jest praktycznie poza Starim Gradem - ok. 2-3 km od centrum to być na Hvarze i nie odwiedzić Starego Gradu to byłaby duża strata.
My uwiebiamy uliczki tego miasta. Jest tam trochę mniej ludzi niż w Hvarze, a klimat podczas spacerów (zwłaszcza tych wieczorno-nocnych) jest niezwykły. Do tego dochodzi fakt, że w Starim Gradzie jest nasza ulubiona hvarska konoba - ale o tym później.

Jadąc do Stari Grad warto pojechać wcześniej na przystań promową. W jej pobliżu jest duże centrum handlowe z supermarketem.

Obrazek

Oprócz supermarketu jest duży sklep drogeryjny, obuwniczy, sklep - nazwałbym go - sklep z różnościami: są tam i towary sportowe, campingowe, domowe, odzież itp.

Obrazek

Kawałek przed nadbrzeżem jest duży bezpłatny i dobrze oznakowany parking a w jego pobliżu market STUDENAC.
Od parkingu możemy dojść do najciekawszych miejsc w Starim Gradzie bocznymi uliczkami lub po przejściu 200-300 metrów dojść do końca zatoki portowej. Idąc wzdłuż jej lewego brzegu dotrzemy do kilku ciekawych starigradzkich miejsc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Będąc w 2006 roku na Hvarze poświęciliśmy więcej czasu na zwiedzanie Stariego Gradu - może późnej wrzucę kilka zdjęć z tego wyjazdu.
Tym razem skupiliśmy się na spokojnych spacerach nadbrzeżem oraz klimatycznymi uliczkami a także spożywaniem chorwackich przysmaków w konobach.
Naszą ulubioną jest PHARIA - dobre jedzenie, fajny wystrój i ten klimat hvarskiej konoby. A bugenvilja rosnącą w ogrodzie powala na kolana.

Obrazek
Obrazek

W tym roku wolne miejsca były tylko na najwyższym poziomie konoby Pharia. Naszym ulubionym miejscem jest ogródek, ale na górze także było fajnie.

Obrazek
Obrazek

Te klimaty z konoby tak dobrze wpłynęły na nasz żółądek, że za chwilę mam obiad. Dalsza cześć relacji ze Stariego Gradu późnym wieczorem lub jutro przedpołudniem.

Pozdrav
Ostatnio edytowano 24.10.2010 19:50 przez RODZYN, łącznie edytowano 1 raz
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 24.10.2010 19:49

Zapraszam na drugą część relacji ze Stariego Gradu.
Tak jak wcześniej pisałem w tym roku skupiliśmy się przede wszystkim na spacerowaniu klimatycznymi uliczkami Stariego Gradu oraz nadbrzeżem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim zdjęciu na drugim planie wzgórze Glavica z pięknie oświetlonym krzyżem - ten punkt zwiedzania pozostawiliśmy na 2011 rok.
Oczywiście żaden wieczorny spacer nie mógł się odbyć bez zahaczenia o lodziarnię.

Obrazek
Obrazek

Teraz jeszcze kilka zdjęć z nadbrzeża.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapraszam na krótki spacer po starigradzkich uliczkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przez przypadek odkryliśmy w Starim Gradzie specyficzne muzeum.
Wstęp jest w zasadzie darmowy - można oczywiście pozostawić dobrowolne datki na rzecz utrzymanie muzeum. W jego pierwszej części jest kilka elementów bardzo charakterystycznych dla Dalmacji: dachówki, kamienie, cześć wyposażenia kuchni , szklane butle na wiono itp.

Obrazek
Obrazek

Po prawej stronie od wejścia spotkamy wiele przedmiotów z epoki PRL-u a właściwe należałoby powiedzieć z epoki TITO. Jest sprzęt biurowo-domowy, motocykle, zdjęcia, aparaty fotograficzne, książki i czapopisma oraz dużo drobnych przedmiotów z tamtej epoki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Każdą wieczorną wycieczkę do Stariego Gradu kończyliśmy na targu z "perdołkami" oraz położnym blisko niego targu z owocami i warzywami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są tam także kramy z rakiją, winem oraz wspaniałym hvarskim miodem lawendowym - polecam jako wspaniałą i przede wszystkim bardzo smaczną pamiątkę z wakacji na Hvarze.

Obrazek

Kupowaliśmy tam również suszone na słońcu figi - coś wspaniałego - zupełnie inny smak niż kupowane w Polsce suszone figi.
Pokryte są jakimś bardzo słodkim nalotem przypominającym bardzo drobny cukier.

Oczywiście napotkany na targu berneńczyk musiał się znaleźć w objęciach naszej Basi.

Obrazek

Dla chętnych link do strony naszego albumu ze Stariego Gradu:
http://www.fmix.pl/album/67096/chorwacj ... ari-grad/1

Pozdrav
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.10.2010 10:28

Co się stało w nadgarstek?
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 25.10.2010 11:25

Jacek S napisał(a):Co się stało w nadgarstek?

Jesteś spostrzegawczy.
Na szczęście nic groźnego. Ostra chorwacka skała mnie zaatakowała.
Zwykle mówi się, że do wesela się zagoi..., a mnie się zagoiło już pod koniec wakacji w CRO. Ta słona woda, piekące słońce czynią jednak cuda i to nie tylko na rany cięte...

Pozdrav
Roxi
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.10.2010 11:29

Fajne Cropelkowe koszulki :)
PysiaPysio
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) PysiaPysio » 25.10.2010 11:32

Roxi napisał(a):Fajne Cropelkowe koszulki :)

No właśnie nam też wpadły w oko... :D
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 25.10.2010 11:35

PysiaPysio napisał(a):
Roxi napisał(a):Fajne Cropelkowe koszulki :)

No właśnie nam też wpadły w oko... :D

To nasza własna produkcja.
Mam firmę reklamową i na ten wyjazd zrobiłem niebieskie koszulki dla całej naszej ekipy.

Pozdrav
sroczka66
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 25.10.2010 11:55

Dopiero dziś tu trafiłam i nadrobiłam "hvarsko hrvatskie" zaległości.

Widoki ze sv. Nikoli urocze :D , zdjęcia wieczorne przepiękne :D , a koszulki bombowe.

Pozdrawiam i czekam na c.d.
Basik_63
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basik_63 » 25.10.2010 20:10

:D Już zaczynam marzyć o nektarynach i miodku z tego ryneczku, który również przez nas był etatowo odwiedzany...
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 01.11.2010 18:24

Basik_63 napisał(a)::D Już zaczynam marzyć o nektarynach i miodku z tego ryneczku, który również przez nas był etatowo odwiedzany...

Dla Ciebie BASIK jeszcze jedno zdjęcie z ryneczku w STARIM GRADZIE. Wprawdzie bez nektarynek ale też z hvarskim specjałem.

Obrazek

Pozdrav
RODZYN
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 01.11.2010 19:04

Dzisiaj nadszedł czas na odwiedzenie jeszcze jednej ciekawej miejscowości na wyspie Hvar, czyli VRBOSKIEJ.

W tym roku odiwdziliśmy Vrboską 2 razy i powiem szczerze, że odebrałem tę miejscowość o wiele pozytywniej niż w 2006 roku. Może dlatego, że tym razem mieliśmy więcej czasu na jej poznanie, może dlatego, że (tak jak już wcześniej pisałem) coraz bardziej cenię sobie spokój i małą ilość ludzi podczas zwiedzania.
Pierwszą wizytę we Vrboskiej zaczęliśmy od mariny do której dotarliśmy drogą z Jelsy wzdłuż wybrzeża. Po drodze mijaliśmy kilka ciekawych zatoczek i w 2011 roku na 100% niektóre z nich odwiedzimy ze sprzętem plażowym.

Obrazek

Naszą FUSIĘ zaparkowaliśmy na końcu mariny obok małego skwerku na którym znajduje się kościółek/kapliczka pw. Św. Piotra.
Obrazek

Nie omieszkaliśmy zrobić zdjęcia stacji benzynowej INA przeznaczonej do tankowania łodzi.
Obrazek

Spacerkiem wzdłuż portu udaliśmy się w kierunku najciekawszych miejsc Vrboskiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze minęliśmy STUDENAC.
Obrazek

Zatoczka portowa wcina się bardzo głęboko we Vrboską zwężając się tak, że w pewnym momencie można pomyśleć, że się spaceruje wzdłuż brzegu rzeki. Po drodze mijaliśmy mosty, mostki i mosteczki - prawie jak w Wenecji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprócz mostków podziwialiśmy typowo dalmatyńską zabudowę - czasami już mocno nadszarpniętą zębem czasu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zjedzeniu pysznej pizzy przyszedł czas na zwiedzenie następnej części Vrboskiej. Naszym głównym celem był twierdza/kościół Św. Marii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na wcześniejszych zdjęciach menu po chorwacku i po polsku.
Po skręceniu w boczną uliczkę i podejściu lekko pod górę naszym oczom ukazał się główny cele naszej wycieczki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W cieniu kościoła stał nasz ulubiony chorwacki samochód - RENAULT 4.
Przypuszczam, że nawet we Francji nie można spotkać tylu tych samochodów będących w różnym stanie od gruchotów po pięknie odrestaurowane kabriolety będące na wyposażeniu wypożyczalni samochodów.
Obrazek

Na koniec jeszcze wieczorne zdjęcie Vrboskiej.
Obrazek

Dla zainteresowanych link do albumu ze zdjęciami z VRBOSKIEJ.
http://www.fmix.pl/album/65729/chorwacja-2010-vrboska/1

Pozdrav
brokers7
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 01.11.2010 20:45

Wspaniała relacja. Czekamy na więcej :-)
Czesiek63
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 01.11.2010 21:19

:) sprawiliście mi wielka przyjemność....tymi fotkami to moja ukochana wioska na Hvarze :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

HVAR po raz drugi, CRO po raz dziewiąty. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019