Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HVAR po raz drugi, CRO po raz dziewiąty.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 21.10.2010 19:29

Podoba mi się miasto Hvar w twojej relacji, w ogóle zakochałam się w tej wyspie, mimo że tam jeszcze nie byłam :wink:
Wczasy na przyszły rok jeszcze na chorwackim lądzie, ale za to w 2012 już na 100% na Hvarze!

Zaliczanie placu zabaw w zamian za chwile spokoju-skąd ja to znam :wink: :wink: :wink:

Pora wieczorowo faktycznie bardzo urokliwa!

Basia dzielna dziewczynka, ja bym narobiła niezłego wrzasku, jakby toto spadło na mnie 8) :lol:

Te łódki w zatoce wyglądają, jakby wisiały w powietrzu :)

Czekam na cd :)
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 23.10.2010 13:57

Elizasz napisał(a):Podoba mi się miasto Hvar w twojej relacji, w ogóle zakochałam się w tej wyspie, mimo że tam jeszcze nie byłam :wink:
Wczasy na przyszły rok jeszcze na chorwackim lądzie, ale za to w 2012 już na 100% na Hvarze!

Zaliczanie placu zabaw w zamian za chwile spokoju-skąd ja to znam :wink: :wink: :wink:

Pora wieczorowo faktycznie bardzo urokliwa!

Basia dzielna dziewczynka, ja bym narobiła niezłego wrzasku, jakby toto spadło na mnie 8) :lol:

Te łódki w zatoce wyglądają, jakby wisiały w powietrzu :)

Czekam na cd :)


Ciąg dalszy będzie jeszcze dzisiaj.
A Basia faktycznie jest dzielną dziewczynką. Praktycznie bierze do ręki każdego zwierzaka (mowa oczywiście o tych małych: owady, robale itd.) i podchodzi także do wszystkich dużych. Krzyku przy spotkaniu ze skorpionem nie narobiła bo przecież spełniło się jej marzenie.
W domu mamy trochę różnych zwierzątek, a po zwiedzeniu wystawy na MTP stwierdziła, że chciałby mieć w domu przepiórki...

Pozdrav
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 23.10.2010 14:31

Dzisiaj zabiorę Was do miejscowości STARI GRAD.
Nie jest to największa miejscowość wyspy Hvar, ale jest to jej stolica administracyjna. Jeżeli płyniecie promem ze Splitu to właśnie w Starim Gradzie postawicie pierwsze kroki na Hvarze. Wprawdzie przystań promowa jest praktycznie poza Starim Gradem - ok. 2-3 km od centrum to być na Hvarze i nie odwiedzić Starego Gradu to byłaby duża strata.
My uwiebiamy uliczki tego miasta. Jest tam trochę mniej ludzi niż w Hvarze, a klimat podczas spacerów (zwłaszcza tych wieczorno-nocnych) jest niezwykły. Do tego dochodzi fakt, że w Starim Gradzie jest nasza ulubiona hvarska konoba - ale o tym później.

Jadąc do Stari Grad warto pojechać wcześniej na przystań promową. W jej pobliżu jest duże centrum handlowe z supermarketem.

Obrazek

Oprócz supermarketu jest duży sklep drogeryjny, obuwniczy, sklep - nazwałbym go - sklep z różnościami: są tam i towary sportowe, campingowe, domowe, odzież itp.

Obrazek

Kawałek przed nadbrzeżem jest duży bezpłatny i dobrze oznakowany parking a w jego pobliżu market STUDENAC.
Od parkingu możemy dojść do najciekawszych miejsc w Starim Gradzie bocznymi uliczkami lub po przejściu 200-300 metrów dojść do końca zatoki portowej. Idąc wzdłuż jej lewego brzegu dotrzemy do kilku ciekawych starigradzkich miejsc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Będąc w 2006 roku na Hvarze poświęciliśmy więcej czasu na zwiedzanie Stariego Gradu - może późnej wrzucę kilka zdjęć z tego wyjazdu.
Tym razem skupiliśmy się na spokojnych spacerach nadbrzeżem oraz klimatycznymi uliczkami a także spożywaniem chorwackich przysmaków w konobach.
Naszą ulubioną jest PHARIA - dobre jedzenie, fajny wystrój i ten klimat hvarskiej konoby. A bugenvilja rosnącą w ogrodzie powala na kolana.

Obrazek
Obrazek

W tym roku wolne miejsca były tylko na najwyższym poziomie konoby Pharia. Naszym ulubionym miejscem jest ogródek, ale na górze także było fajnie.

Obrazek
Obrazek

Te klimaty z konoby tak dobrze wpłynęły na nasz żółądek, że za chwilę mam obiad. Dalsza cześć relacji ze Stariego Gradu późnym wieczorem lub jutro przedpołudniem.

Pozdrav
Ostatnio edytowano 24.10.2010 19:50 przez RODZYN, łącznie edytowano 1 raz
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 24.10.2010 19:49

Zapraszam na drugą część relacji ze Stariego Gradu.
Tak jak wcześniej pisałem w tym roku skupiliśmy się przede wszystkim na spacerowaniu klimatycznymi uliczkami Stariego Gradu oraz nadbrzeżem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim zdjęciu na drugim planie wzgórze Glavica z pięknie oświetlonym krzyżem - ten punkt zwiedzania pozostawiliśmy na 2011 rok.
Oczywiście żaden wieczorny spacer nie mógł się odbyć bez zahaczenia o lodziarnię.

Obrazek
Obrazek

Teraz jeszcze kilka zdjęć z nadbrzeża.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapraszam na krótki spacer po starigradzkich uliczkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przez przypadek odkryliśmy w Starim Gradzie specyficzne muzeum.
Wstęp jest w zasadzie darmowy - można oczywiście pozostawić dobrowolne datki na rzecz utrzymanie muzeum. W jego pierwszej części jest kilka elementów bardzo charakterystycznych dla Dalmacji: dachówki, kamienie, cześć wyposażenia kuchni , szklane butle na wiono itp.

Obrazek
Obrazek

Po prawej stronie od wejścia spotkamy wiele przedmiotów z epoki PRL-u a właściwe należałoby powiedzieć z epoki TITO. Jest sprzęt biurowo-domowy, motocykle, zdjęcia, aparaty fotograficzne, książki i czapopisma oraz dużo drobnych przedmiotów z tamtej epoki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Każdą wieczorną wycieczkę do Stariego Gradu kończyliśmy na targu z "perdołkami" oraz położnym blisko niego targu z owocami i warzywami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są tam także kramy z rakiją, winem oraz wspaniałym hvarskim miodem lawendowym - polecam jako wspaniałą i przede wszystkim bardzo smaczną pamiątkę z wakacji na Hvarze.

Obrazek

Kupowaliśmy tam również suszone na słońcu figi - coś wspaniałego - zupełnie inny smak niż kupowane w Polsce suszone figi.
Pokryte są jakimś bardzo słodkim nalotem przypominającym bardzo drobny cukier.

Oczywiście napotkany na targu berneńczyk musiał się znaleźć w objęciach naszej Basi.

Obrazek

Dla chętnych link do strony naszego albumu ze Stariego Gradu:
http://www.fmix.pl/album/67096/chorwacj ... ari-grad/1

Pozdrav
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.10.2010 10:28

Co się stało w nadgarstek?
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 25.10.2010 11:25

Jacek S napisał(a):Co się stało w nadgarstek?


Jesteś spostrzegawczy.
Na szczęście nic groźnego. Ostra chorwacka skała mnie zaatakowała.
Zwykle mówi się, że do wesela się zagoi..., a mnie się zagoiło już pod koniec wakacji w CRO. Ta słona woda, piekące słońce czynią jednak cuda i to nie tylko na rany cięte...

Pozdrav
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.10.2010 11:29

Fajne Cropelkowe koszulki :)
PysiaPysio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 563
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) PysiaPysio » 25.10.2010 11:32

Roxi napisał(a):Fajne Cropelkowe koszulki :)

No właśnie nam też wpadły w oko... :D
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 25.10.2010 11:35

PysiaPysio napisał(a):
Roxi napisał(a):Fajne Cropelkowe koszulki :)

No właśnie nam też wpadły w oko... :D


To nasza własna produkcja.
Mam firmę reklamową i na ten wyjazd zrobiłem niebieskie koszulki dla całej naszej ekipy.

Pozdrav
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 25.10.2010 11:55

Dopiero dziś tu trafiłam i nadrobiłam "hvarsko hrvatskie" zaległości.

Widoki ze sv. Nikoli urocze :D , zdjęcia wieczorne przepiękne :D , a koszulki bombowe.

Pozdrawiam i czekam na c.d.
Basik_63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 650
Dołączył(a): 31.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basik_63 » 25.10.2010 20:10

:D Już zaczynam marzyć o nektarynach i miodku z tego ryneczku, który również przez nas był etatowo odwiedzany...
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 01.11.2010 18:24

Basik_63 napisał(a)::D Już zaczynam marzyć o nektarynach i miodku z tego ryneczku, który również przez nas był etatowo odwiedzany...


Dla Ciebie BASIK jeszcze jedno zdjęcie z ryneczku w STARIM GRADZIE. Wprawdzie bez nektarynek ale też z hvarskim specjałem.

Obrazek

Pozdrav
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 01.11.2010 19:04

Dzisiaj nadszedł czas na odwiedzenie jeszcze jednej ciekawej miejscowości na wyspie Hvar, czyli VRBOSKIEJ.

W tym roku odiwdziliśmy Vrboską 2 razy i powiem szczerze, że odebrałem tę miejscowość o wiele pozytywniej niż w 2006 roku. Może dlatego, że tym razem mieliśmy więcej czasu na jej poznanie, może dlatego, że (tak jak już wcześniej pisałem) coraz bardziej cenię sobie spokój i małą ilość ludzi podczas zwiedzania.
Pierwszą wizytę we Vrboskiej zaczęliśmy od mariny do której dotarliśmy drogą z Jelsy wzdłuż wybrzeża. Po drodze mijaliśmy kilka ciekawych zatoczek i w 2011 roku na 100% niektóre z nich odwiedzimy ze sprzętem plażowym.

Obrazek

Naszą FUSIĘ zaparkowaliśmy na końcu mariny obok małego skwerku na którym znajduje się kościółek/kapliczka pw. Św. Piotra.
Obrazek

Nie omieszkaliśmy zrobić zdjęcia stacji benzynowej INA przeznaczonej do tankowania łodzi.
Obrazek

Spacerkiem wzdłuż portu udaliśmy się w kierunku najciekawszych miejsc Vrboskiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze minęliśmy STUDENAC.
Obrazek

Zatoczka portowa wcina się bardzo głęboko we Vrboską zwężając się tak, że w pewnym momencie można pomyśleć, że się spaceruje wzdłuż brzegu rzeki. Po drodze mijaliśmy mosty, mostki i mosteczki - prawie jak w Wenecji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprócz mostków podziwialiśmy typowo dalmatyńską zabudowę - czasami już mocno nadszarpniętą zębem czasu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zjedzeniu pysznej pizzy przyszedł czas na zwiedzenie następnej części Vrboskiej. Naszym głównym celem był twierdza/kościół Św. Marii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na wcześniejszych zdjęciach menu po chorwacku i po polsku.
Po skręceniu w boczną uliczkę i podejściu lekko pod górę naszym oczom ukazał się główny cele naszej wycieczki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W cieniu kościoła stał nasz ulubiony chorwacki samochód - RENAULT 4.
Przypuszczam, że nawet we Francji nie można spotkać tylu tych samochodów będących w różnym stanie od gruchotów po pięknie odrestaurowane kabriolety będące na wyposażeniu wypożyczalni samochodów.
Obrazek

Na koniec jeszcze wieczorne zdjęcie Vrboskiej.
Obrazek

Dla zainteresowanych link do albumu ze zdjęciami z VRBOSKIEJ.
http://www.fmix.pl/album/65729/chorwacja-2010-vrboska/1

Pozdrav
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 01.11.2010 20:45

Wspaniała relacja. Czekamy na więcej :-)
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 01.11.2010 21:19

:) sprawiliście mi wielka przyjemność....tymi fotkami to moja ukochana wioska na Hvarze :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
HVAR po raz drugi, CRO po raz dziewiąty. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone