Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HVAR 2017 - odkrywając lawendową wyspę

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.02.2018 21:52

wiolek_lp napisał(a):
A czemu akurat Ciovo ? :wink:

Też się troszkę zdziwiłam. Brač, Hvar, a teraz Ciovo. Co prawda, byłam tam w 2015 i całkiem ciekawie prezentowały się klify:
[url]https://www.cro.pl/rodzinnie-na-campie-belvedere-i-41-godzin-w-drodze-do-domu-t51418-105.html#p1800036
[/url]
Każdy kawałek Chorwacji ma coś w sobie, więc i ten ie będzie gorszy :D
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 05.02.2018 00:16

wiolek_lp napisał(a):

A czemu akurat Ciovo ? :wink:


Też się troszkę zdziwiłam. Brač, Hvar, a teraz Ciovo.


Ja Wam powiem... Bo zanim pojedzie się na Vis (a Paweł planuje), to trzeba koniecznie zobaczyć Ciovo :wink:

P.S.Już widzę obłożenie Ciovo i okolic po fotorelacji Pawła w drugiej połowie 2018 :)
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 05.02.2018 08:20

wiolek_lp napisał(a):
pawel silesia napisał(a):
No to teraz mam już jasność. Mówimy tutaj o plaży "Rarog". Nie odnalazłem zejścia do niej :| Szkoda bo świetne miejsce.

W tym roku miał być Vis 2 tygodnie, a będzie Čiovo 7 dni. Czekam już z niecierpliwością. Wszystko mamy dograne. Zdradzę, że zaczynam rozpracowywać Trogir i szukam ciekawych miejscówek na wyspie.


Miejsce faktycznie super, a skąd wynajdujesz nazwy zatok ? Na mojej super świetnej, najbardziej szczegółowej mapce Hvaru ta zatoczka oznaczona jest jako Basćanbad :)

Jestem fanem kartografii i wynajduje różne ciekawe mapki. Faktycznie jest na kilku mapach to miejsce opisane jako Bašćanbad. A powyżej tego miejsca dolina lub wąwóz Bašćan-dolac. Skoro "dolac" to jar, wąwóz lub dolina... To czym jest przyrostek "bad"? Naturalnie kojarzy się z kąpieliskiem, jednak nazwa taka występuje już w połowie XIX wieku (a wtedy turystyka dopiero raczkowała). Rozpowszechniony jest na całym wybrzeżu Hvaru, np: Bojanić-bad, Jagodni-bad. Topograficznie wygląda mi to na pewnego rodzaju wypłaszczenie terenu, nadające się do zamieszkania lub prowadzenia upraw. Ale to tylko moje przypuszczenia. "Rarog" znalazłem w internecie oraz w openstreetmap i naniosłem na "swoją" mapę miejsc do odwiedzenia - ale nie odwiedziłem :cry: Może kiedyś... :hut:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.02.2018 08:40

pawel silesia napisał(a):(...) miejsce opisane jako Bašćanbad. A powyżej tego miejsca dolina lub wąwóz Bašćan-dolac. Skoro "dolac" to jar, wąwóz lub dolina... To czym jest przyrostek "bad"? Naturalnie kojarzy się z kąpieliskiem, jednak nazwa taka występuje już w połowie XIX wieku (a wtedy turystyka dopiero raczkowała) (...)
Jeśli uwzględnić przynależność Hvaru do Austrii w latach 1797 do 1918 (z małą przerwą na Francuzów), to "-bad" przestaje dziwić.
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 05.02.2018 09:00



Mariusz dzięki za link.
Bardzo "udane" mają mapy morskie i dokładne.

wiolek_lp napisał(a):A czemu akurat Ciovo ? :wink:


agata26061 napisał(a):Też się troszkę zdziwiłam. Brač, Hvar, a teraz Ciovo.


Powodów jest kilka.
:arrow: Pierwszy: to taki, że mogłem w ogóle nie jechać do Chorwacji w 2018 roku... a tego mógłbym nie przeżyć :mrgreen: taka jednostka chorobowa
:arrow: Drugi: Vis musi poczekać na pełniejszą skarbonkę :wink: przyczyny obiektywne
:arrow: Trzeci: Musiała być wyspa, wiem... to też choroba :mrgreen:
:arrow: Czwarty: TROGIR
:arrow: Piąty strona, którą prowadzę od nowego roku.

"Ale to jakieś tam Čiovo - sam tak pomyślałem"
:mrgreen: Jakieś tam? :mrgreen:
W tej chwili (na otwartej liście) - do odwiedzenia mam 87 pozycji. Faktycznie sporo w Trogirze, ale 20 na wyspie. I mówię tutaj wyłącznie o obiektach "historycznych". :hut: A gdzie plaże... natura?

agata26061 napisał(a):Każdy kawałek Chorwacji ma coś w sobie, więc i ten ie będzie gorszy :D

Agata masz całkowitą rację. Dziękuję za link. BARDZO się przyda.

Katerina napisał(a):Ja Wam powiem... Bo zanim pojedzie się na Vis (a Paweł planuje), to trzeba koniecznie zobaczyć Ciovo :wink:

P.S.Już widzę obłożenie Ciovo i okolic po fotorelacji Pawła w drugiej połowie 2018 :)

Dobre! :hearts:
Ostatnio edytowano 05.02.2018 09:39 przez pawel silesia, łącznie edytowano 1 raz
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 05.02.2018 09:23

boboo napisał(a):
pawel silesia napisał(a):(...) miejsce opisane jako Bašćanbad. A powyżej tego miejsca dolina lub wąwóz Bašćan-dolac. Skoro "dolac" to jar, wąwóz lub dolina... To czym jest przyrostek "bad"? Naturalnie kojarzy się z kąpieliskiem, jednak nazwa taka występuje już w połowie XIX wieku (a wtedy turystyka dopiero raczkowała) (...)
Jeśli uwzględnić przynależność Hvaru do Austrii w latach 1797 do 1918 (z małą przerwą na Francuzów), to "-bad" przestaje dziwić.


Stąd moje domniemanie kąpieliska :idea: Austriacy faktycznie zawitali na wybrzeże Adriatyku - to sprawa jasna. Trochę po sobie zostawili. Ale nie wiem czy wiecie, że mapy z tego okresu posiadają nazwy włoskie i chorwackie. A co ciekawe aktualne, plany miejscowe gmin na wyspach, jako podkład, posiadają włoską mapę topograficzną 8O

Tak czy inaczej wakacje w San Giovanni na Isola Brazza to dalej wspaniały Sutivan na Brač. :mrgreen:
A wąskie uliczki Cittavecchia na Isola Lesina, nie ustępują Staremu Gradowi na Hvarze. :mrgreen:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 05.02.2018 21:23

Rozdział Szósty część pierwsza (dzień 4, Wtorek 13.06)

"Zavala i płyniemy do S"

Porządnie wyspany wstałem odpowiednio wcześnie.
Sprzęt przygotowany wieczorem, już palił się do pracy.
Wychodzę z apartamentu. Jest rześko i bezwietrznie.
Ogród pani Alexsandy wypełniała ciepła poświata.
Podążam alejką, na którą z rabat wystają kwiatki lawendy.
Za nimi kolorowe oleandry,
nade mną sosnowy parasol.

Śpieszno mi nad morze...

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj mam więcej czasu. Nim wszyscy wstaną,
pójdę i poszukam, czy w Zavali są kamienne domy.
Maszeruje wzdłuż Jadranu.
Spoglądam na mapę, wybieram betonową drogę,
która zamyka winnicą od wschodu.
Wspina się wysoko na wzgórza,
to tam dostrzegam obiecującą architekturę.

Obrazek

Obrazek

Zerkam co jakiś czas za siebie.
Widzę, że słońce podgrzewa krajobraz.
Šćedro już nie zasłania Korčuli.
Łódź zmierza do portu w Zavali.

Obrazek

Obrazek

Wspinam się coraz wyżej,
trudno rozpoznać, czy to jeszcze uliczka,
czy podwórko zavalskiego gospodarza.
I oto są... stare kamienne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Detale:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spaceruje z aparatem to w dół, to w górę.
Trafiam na uliczkę, którą pokonaliśmy dzień wcześniej na rowerach.
Okazuje się, że za wysokim ogrodzeniem, w ogrodzie znajduje się kaplica i niewielki dwór.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej odnajduję ruiny...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Słońce zaczyna oświetlać południowe zbocza Hvaru...
Obrazek

Zavalski sklep - bardzo ważna instytucja :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Wracam do apartamentu. Inną drogą, tutaj również założono winnicę.
Nad wszystkim góruje Crkva Sv. Ante
Obrazek
Obrazek

:papa:
CROdzinka.pl
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 13.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROdzinka.pl » 05.02.2018 22:15

P I Ę K N I E !!!❤
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 06.02.2018 09:40

Cudnie 8O
Nie byłam jeszcze na Hvarze, ale jeśli się w końcu wybiorę, wezmę pod uwagę właśnie Zavalę jako docelową miejscówkę.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 07.02.2018 14:49

pawel silesia napisał(a):Droga od autostrady do Jadranki robi na nas duże wrażenie, szczególnie przepaści w okolicach kanionu Cetiny. Z drugiej strony majestatyczne góry. Nawet nie próbuję negocjować gdy słyszę “Nie zatrzymujemy się bo już późno”. Jasne, do czasu gdy docieramy nad Adriatyk. Widok odwołuje wszelkie zakazy zatrzymania :!: i fotografowania :!: . Wysiadamy wszyscy z samochodu i podziwiamy TO! 8O 8O 8O

Obrazek

Ten widok każdemu ryje beret za pierwszym razem.
Zresztą mi zrył za drugim również.

PS. czytając relacje zawsze filtruję sobie po autorze aby nie tracić przejrzystości. Jednak tutaj 4 strony zeszły jak z bicza strzelił (tak 4 strony sam Paweł opisał) i jestem w szoku, że ponad pół roku pisania, a nadal nie ma końca :/
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 07.02.2018 16:44

kaeres napisał(a):... PS. czytając relacje zawsze filtruję sobie po autorze aby nie tracić przejrzystości. Jednak tutaj 4 strony zeszły jak z bicza strzelił (tak 4 strony sam Paweł opisał) i jestem w szoku, że ponad pół roku pisania, a nadal nie ma końca :/
No widzisz ... jakbyś nie czytał "po łebkach" to byś wiedział, że relacja utknęła ciutkę i były dopominania o ciąg dalszy :wink: :mrgreen: ale pewnie znów przefiltrujesz i nie przeczytasz tego wpisu :P
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 07.02.2018 16:51

Na bieżąco już nie filtruję.
gusia zrozum. Gdy ogarniam relacje pół roku po premierze to nie zamierzam trzepać 17 stron aby się doczytać esencji :)
Gdy już nadgoniłem to wyłączam filtr, który po to został stworzony.

Dlaczego tak pomału powstaje ?
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 10.02.2018 09:10

Rozdział Szósty część druga (dzień 4, Wtorek 13.06)

"Zavala i płyniemy do S" (dronowanie)

Jedziemy i płyniemy dzisiaj do S. Odwiedziny w szpitalu możliwe są od godziny 16:00. Ale trzeba się dostać na kontynent. Prom dwie godziny, plus dojazd do Starego Gradu, plus dojście do szpitala. Po drodze zakupy dla ekipy zavalskiej. Dla S również szykujemy paczkę owoców, słodyczy i napojów. Oraz książki i różne dokumenty.

Czasu do południa nie pozostaje za dużo. Nie wybieramy się nigdzie. Będzie dronowanie, a potem plażowanie w zatoczce.

Jako pierwszy opuszczam apartament, ekipa doniesie drona.

Na początek ogródek Pani Alexandy i apartamenty.

Obrazek

Potem udaję się na plażę Skalinada, gdzie poczekam na ekipę i drona. Niewielkie plaże, oddzielone skałkami, ciągną się przez około półtora kilometra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przyszedł czas na drona, kilka fotek:

Obrazek
(Operatorzy Ja i A)

Obrazek
plaża dondola

Obrazek
ogródek Pani Alexandry

Obrazek
plaża Patarcica

Obrazek
Plaża Skalinada

Obrazek
winnica

I Zavala (prawie od A - Z)

Obrazek

Do zobaczenia na plaży :papa:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.02.2018 11:08

Taki dron to super zwiadowca. Z góry widać wszystko :) Można wyśledzić fajne miejsca i sprawdzić czy da się do nich dotrzeć. Śliczne te plażyczki :hearts:
anubis2423
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 06.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anubis2423 » 10.02.2018 11:38

Super relacja. Zastanawiam się nad Hvarem w tym roku Ivan dolać miał być ale jak patrzę na twoją relację to Zavala też bardzo interesująca. Chciałbym Cie zapytać jak wygląda z infrastrukturą w Zavali są sklepiki , restauracje? Ze zdjęć widać dużo skał a wyjazd będzie z 7 letnim dzieckiem i troszkę się obawiam.Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
HVAR 2017 - odkrywając lawendową wyspę - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone